26.12.2012 r. – koncert kolęd

            W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia o godz. 16.00 w bazylice odbył się koncert kolęd w wykonaniu dwóch naszych parafialnych zespołów muzycznych: King of the World, złożonego z dorosłych parafian oraz dziecięcego, który przygotowuje oprawę muzyczną niedzielnych Mszy dziecięcych. Koncert zgromadził liczną grupę parafian i przerodził się we wspólne kolędowanie wszystkich zgromadzonych w świątyni.

10.11.2012 r. - dzień skupienia LSO

W sobotę, 10 listopada, do Trzemeszna przybyło 70 kandydatów, ministantów i lektorów z parafii naszego dekanatu, aby uczestniczyć w dniu skupienia członków liturgicznej służby ołtarza. Spotkanie było okazją do wspólnej modlitwy, a także wzajemnego poznania. Uczestnicy, w czasie nabożeństwa Słowa, odprawili nowennę przygotowującą do V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów do Gniezna. Następnie odnowili ślubowania ministranta, przypominając sobie znaczenie swojej służby, ale i obowiązki z niej wypływające. Drugim etapem spotkania, było wzięcie udziału w konkursie wiedzy, który obejmował wiedzę z zakresu liturgii, a także życia Kościoła. Odbywał się on w dwóch kategoriach: do i powyżej 14 lat. Wśród młodszych, podium opanowali przedstawiciele parafii z Różanny, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. Wśród starszych triumfował również przedstawiciel Różanny, ale  drugie i trzecie miejsce zajęli „nasi” lektorzy: Mateusz Koteras i Patryk Szambelan.  Dzień skupienia zakończyło spotkanie przy herbacie i ciastku.

02.11. 20122 r. - Zaduszki Muzyczne

2 listopada- w dzień zaduszny, po wieczornej mszy św. odbyły się Zaduszki Muzyczne w wykonaniu zespołu The KING of the wolrd i młodzieży gimnazjalnej. Program słowno-muzyczny był wspólna modlitwą za tych wszytskich, którzy odeszli z naszej rodziny parafialnej w minionym roku.

 

Wrzesień – listopad 2012 r. – wymiana okien w bazylice

            W 2013 roku nasza parafia zaplanowała wymianę 28 okien w bazylice: 16 pod kopułą oraz 12 w nawie głównej, transepcie i prezbiterium. Nie lada wyzwaniem był montaż wielkich okien na znacznej wysokości, do czego potrzebny był specjalistyczny sprzęt. Prace trwały 2 miesiące. Efekt jest imponujący. Nowe okna są wykonane na wzór poprzednich, jednak już według nowych technologii, z prasowanego drewna. Sześć okien można otworzyć za pomocą pilota. Z tego względu konieczne było doprowadzenie do okien przewodu elektrycznego, co należało poprzedzić badaniem konserwatorskim na obecność polichromii pod wierzchnią warstwą farby. Polichromii nie odkryto, więc prace przebiegły bez przeszkód.

Koszt inwestycji wyniósł 267.381 zł, z czego 200.000 zł stanowiła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wkład własny: 67.381 zł. 

 

 

11.10.2012 r. – rozpoczęcie Roku Wiary

            Z okazji 50 rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II Ojciec święty Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary, który ma się przyczynić do wzrostu w wierze wszystkich uczniów Chrystusa.

            W Roku Wiary wspólnota Kościoła będzie częściej wracać do nauki zawartej w konstytucjach, dekretach i deklaracjach Soboru Watykańskiego II oraz w Katechizmie Kościoła Katolickiego opracowanym w czasie pontyfikatu bł. Jana Pawła II. W naszej bazylice dokumenty soborowe i Katechizm zostały wyłożone na stoliku przy chrzcielnicy, by każdy, przy okazji wizyty w kościele, mógł przeczytać i rozważyć fragment zawartej tam nauki Kościoła.

            Nasza bazylika została też wyznaczona jako miejsce odpustu zupełnego z okazji Roku Wiary.

 

16.09.2012 r. – Festyn Parafialny

Wrzesień to miesiąc, w którym w różnych parafiach naszej archidiecezji odbywają się Parafialne Festyny Rodzinne. Imprezę taką po raz drugi zorganizowano także w naszej parafii.

Rodzinne świętowanie odbyło się w niedzielę, 16 września, i było przedłużeniem dziękczynienia za tegoroczne plony. Uczestnicy zabawy mogli spróbować szczęścia w loterii fantowej, skosztować wypieków i specjałów przygotowanych przez parafianki oraz sprawdzić swoją zręczność i poczucie humoru w licznych zabawach i konkursach. Odbyły się także pokazy strażackie i przejażdżki konne. O oprawę artystyczną festynu zadbał Jacek Kurant – uczestnik znanego telewizyjnego programu Mam Talent, który wystąpił w swoim show „Taniec z kukłami”, oraz zespół Nowa Pieśń, który wystąpił z koncertem ewangelizacyjnym. Można było również podziwiać piękny taniec z pochodniami w grupy „Maori Flame Team” z Trzemeszna. Na zakończenie festynu została rozlosowana główna nagroda loterii fantowej, którą w tym roku była autokarowa Pielgrzymka do Wilna, która odbędzie się wiosną 2013 r.. Wszystkie fundusze pozyskane w czasie imprezy przekazane zostaną na zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin, w przyszłym roku. 

17.11.2012r. – pielgrzymka młodych do Dąbrówki k. Mogilna

Już po raz trzeci grupa młodzieży z naszej parafii udała sie do Dąbrówki k. Mogilna, gdzie znajdują się jedyne w tej części Polski relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Peregrynacji towarzyszyło hasło „Bez kompromisów”. Pierwszym etapem wspólnego pielgrzymowania było Mogilno – Klasztor. Tutaj przywitał nas organizator spotkania ks. Marcin Przybylski z Duszpasterstwa Młodych SUBIACO. Wręczając każdemu karnet z litanią ku czci bł. Karoliny zachęcał do tego, aby skonfrontować swoje życie z treścią czytanych wezwań. Następnie  obejrzeliśmy niezwykle ciekawy i wymowny w swojej skromnej oprawie spektakl pt.:  „Król Wschodzącego Słońca” wystawiony przez Duszpasterstwo SUBIACO, po czym wyruszyliśmy pieszo do Dąbrówki. W drodze towarzyszył nam oczywiście śpiew i modlitwa różańcowa.Podobnie jak w latach ubiegłych zatrzymalismy się w Szczeglinie, gdzie podczas ostatniej wojny znajdował się przejściowy obóz koncentracyjny. Pod upamiętniającym go obeliskiem odczytano fragment Listu św. Pawła do Rzymian, którego treść rozważaliśmy idąc drogą, którą prowadzono skazańców do wagonów towarowych. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się Mszy św. sprawowana pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Marcina Kulczyńskiego, który również wygłosił do nas proste kazanie o trudnych sprawach, uświadamiając nam, że bł. Karolina wzywa dzisiaj każdego z nas do odkrywania swojej godności i piękna ludzkiej seksualności.  Jak co roku uczestników pielgrzymki ugościli mieszkańcy Dąbrówki, nie pozwalając nikomu odejść od wspólnego stołu głodnym. Na zakończenie odbył się koncert naszego młodzieżowego zespołu.

 

28.08.2012 r. – odpust ku czci św. Augustyna

            28 sierpnia nasza parafia obchodzi swój drugi odpust z okazji liturgicznego wspomnienia św. Augustyna. Ta tradycja nawiązuje do kilkusetletniej obecności w Trzemesznie zakonników z zakonu kanoników regularnych żyjących według reguły św. Augustyna.

            Tegoroczny odpust miał wymiar szczególny, ponieważ uroczystości przewodniczył Prymas Polski, Ks. Abp Józef Kowalczyk, który sprawował uroczystą Eucharystię o godz. 18.00 i poświęcił nową kaplicę pw. św. Faustyny, która będzie służyła sprawowaniu Mszy św. dla grup duszpasterskich oraz Mszy parafialnych w dni powszednie w porze zimowej. W homilii Ks. Prymas nawiązał do nauki św. Augustyna o miłosierdziu, które działa na trzech równorzędnych co do wartości płaszczyznach: słowa, czynu i modlitwy oraz przypomniał istotę Bożego miłosierdzia, którego apostołką stała się św. siostra Faustyna.

             Uroczystość zakończyła się procesją eucharystyczną przed bazyliką. 

 

 15.08.2012 r. – odpust parafialny

            15 sierpnia nasza parafia świętowała doroczny odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku sumie odpustowej przewodniczył ks. prałat Leszek Kaczmarek, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu i dziekan inowrocławski. W wygłoszonym kazaniu podkreślił, że u współczesnych katolików często można zauważyć słabość i powierzchowność wyznawanej wiary. Dlatego głównym zadaniem w naśladowaniu Maryi jest umacnianie wiary i dawania świadectwa o niej w codziennym życiu.

 

16 – 25.07.2012 r. – pielgrzymka do Lourdes

            W dniach: 16 – 25 lipca 45 – osobowa grupa pielgrzymów wyruszyła z naszej parafii do sanktuariów maryjnych w Belgii, Francji i Niemczech. Pierwszym nawiedzonym przez pielgrzymów sanktuarium było Banneux w Belgii – miejsce objawień Matki Bożej, gdzie uczestnicy wyprawy wzięli udział we Mszy św. Banneux, to miejscowość położona w Belgii w odległości około 30 km od Liege, w pobliżu granicy niemieckiej. Kiedyś była to bardzo biedna wieś belgijska, dzisiaj stała się wielkim ośrodkiem religijnym. Znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Ubogich. W taki sposób przedstawiła się Maryja 12 – letniej dziewczynce o imieniu Marietta w czasie 8 objawień mających miejsce w 1933 r. Matka Boża prosiła o postawienie w miejscu objawień kaplicy i zachęcała do modlitwy.

            Z Banneux pielgrzymi udali się do Paryża. W mieście, nazywanym przez wielu stolicą świata, oprócz powszechnie znanych miejsc, znajduje się również Sanktuarium Cudownego Medalika w kaplicy Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytek) na rue du Bac. Jest to również miejsce objawień Maryi, które w 1830 roku przeżyła św. siostra Katarzyna Labouré. Matka Boża prosiła o wybicie medalika z jej wizerunkiem i obiecała, że każdy, kto będzie nosił taki medalik, dostąpi szczególnych łask. Nieopodal, na rue de Sevres, w kaplicy Zgromadzenia Księży Misjonarzy jest sanktuarium św. Wincentego a Paulo, który pociągnął wiele kobiet i mężczyzn na drogę miłosierdzia okazywanego potrzebującym pomocy. W tym celu założył męskie Zgromadzenie Księży Misjonarzy oraz żeńskie Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia (szarytki). W Paryżu trzemeszeńscy pielgrzymi odwiedzili również słynną katedrę Notre Dame, Luwr, Dzielnicę Łacińską z Sorboną, Ogród Luksemburski, Pałac Inwalidów, bazylikę Sacré-Coeur w słynnej dzielnicy Montmartre oraz rejs statkiem po Sekwanie. Dla odważnych była możliwość wejścia na Łuk Triumfalny i wjazdu na Wieżę Eiffla.

            Kolejnym miejscem było Lourdes – jedno z największych i najsłynniejszych sanktuariów maryjnych, położone u stóp Pirenejów. Tutaj w 1858 r. Matka Boża ukazywała się 14 – letniej wówczas św. Benadecie Soubirous zachęcając do pokuty i modlitwy o nawrócenie grzeszników. Ordes stało się miejscem wielu cudownych uzdrowień z chorób ciała i duszy. Przybywa tam bardzo wielu chorych, którzy modlą się o uzdrowienie i odbywają kąpiel w wodzie ze źródła, które wypłynęło podczas objawienia Maryi. Pielgrzymi z Trzemeszna w dwa wieczory wzięli udział w wielkiej procesji ze świecami oraz uczestniczyli we Mszy św. w grocie objawień.

            Z Lourdes pielgrzymi szlak prowadził do pięknego sanktuarium w La Salette, położonego w Alpach na wysokości 1750 m n.p.m., gdzie w 1846 r. Matka Boża ukazała się dwojgu pastuszkom: 15 – letniej Melanii i 11 – letniemu Masyminowi i wyraziła swój żal z powodu grzechów chrześcijan, którzy nie świętują niedzieli nie chodząc na Mszę św. i podejmując pracę niekonieczną.

            Z La Salette droga prowadziła w kierunku Polski. Po drodze uczestnicy pielgrzymki odwiedzili Ars, gdzie żył i posługiwał słynny święty proboszcz – Jan Maria Vianney.

            Ostatnim miejscem świętym nawiedzonym w drodze do domu było Altötting w Bawarii, gdzie czczona jest Maryja w sanktuarium, w którym znajduje się Jej figura słynąca łaskami.

            Po wyjeździe z Altötting czekała pielgrzymów jeszcze wizyta w Strasburgu, mieście, które jest nie tylko siedzibą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ale przede wszystkim jest stolicą Alzacji posiadającą przepiękną gotycką katedrę i równie piękną otoczoną kanałami starówkę z szachulcową zabudową.

            25 lipca pielgrzymi szczęśliwie powrócili do Trzemeszna.

  

01.07.2012 r. – ks. proboszcz  Piotr Kotowski dziekanem

            Z dniem 1 lipca 2012 r. Ks. Prymas Józef Kowalczyk mianował ks. prob. Piotra Kotowskiego dziekanem dekanatu trzemeszeńskiego. W ten sposób funkcja dziekana po pięciu latach powróciła do Trzemeszna.

 

26.06.2012 r. – nominacja prałacka ks. Piotra Kotowskiego

            W czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej w 2 rocznicę ingresu do Gniezna, Ks. Prymas Józef Kowalczyk wręczył 12 kapłanom Archidiecezji nominacje prałackie. Wśród uhonorowanych przez Ojca św. Benedykta XVI znalazł się proboszcz naszej parafii, ks. Piotr Kotowski, który został mianowany Kapelanem Jego Świątobliwości.

 

 

WYCIECZKA LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA 2012

 

Nagrodą i jednocześnie podziękowaniem za całoroczne zaangażowanie w służbę przy ołtarzu Chrystusa, dla grupy ministratów i lektorów naszej parafii, był wyjazd do Zakopanego w dniach 21 do 26 czerwca. W czasie pobytu w Stolicy Tatr, który dla większości uczestników był pierwszym górskim wyjazdem, mieli oni możliwość zwiedzić zarówno uroki miasta, jak i przede wszystkim obcować z przyrodą w czasie górskich wędrówek. Pogoda dopisała, młodzi nie chcieli zmarnować chociażby chwili na bezczynność, dlatego też program dnia był wypełniony od rana aż do późnego wieczora, kiedy niemalże wszyscy zasiadali przed telewizorami, pasjonując się rywalizacją na piłkarskich boiskach, bowiem w czasie naszego pobytu trwało Euro 2012. 

Najważniejszym punktem każdego dnia była Msza Święta, w czasie której dziękowaliśmy Bogu za ludzi dobrej woli, dzięki którym wyjazd mógł dojść do skutku. Dzień również kończyliśmy wspólną modlitwą apelową. W czwartek, odczuwając skutki całonocnego przejazdu polską koleją, postanowiliśmy zdobyć Gubałówkę: starsi na własnych nogach, młodsi kolejką. W drodze powrotnej mieliśmy okazję poznać smak góralskiej kuchni w czasie kolacji w jednej z restauracji na Krupówkach. Jako cel drugiego dnia obraliśmy Dolinę Kościeliską, z której Iwaniacką Przełęczą przeszliśmy do Doliny Chochołowskiej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w czasie górskich wycieczek, towarzyszył nam przewodnik - Pan Artur, który w sposób bardzo malowniczy dzielił się swoją ogromną wiedzą na temat gór, wzbudzając entuzjazm i zafascynowanie górami wśród uczestników. Drugiego dnia, kilkugodzinną wędrówkę rozpoczęliśmy od Gęsiej Szyi, następnie przez Waksmundzką Rówień i Psią Trawkę, doszliśmy do schroniska Murowaniec, gdzie uzupełniliśmy braki energii i ruszyliśmy Doliną Jaworzynki do Kuźnic. Zwieńczeniem naszych górskich wypraw, było niedzielne zdobycie Kasprowego Wierchu. W głosowaniu wygrała trasa przez Przełęcz Liliowe, która prowadziła przez szczyt – Beskid, który wznosi się ponad 2000 m.n.p.m., co dodatkowo zmotywowały młodych „górali” z naszej parafii. Trasa dała nam się we znaki, jednak nie przeszkodziło to nam we wspólnym wieczornym grillowaniu i zabawach, w czasie których można było zerwać boki ze śmiechu. Ostatnim dniem pobytu w Zakopanem był poniedziałek, kiedy to część grupy udała się na Wielką Krokiew, pozostali postanowili poszaleć w aquaparku. Po zakupie oscypków i pamiątek, ze smutkiem opuszczaliśmy Tatry i po całonocnej podróży w rytm podskoków pociągu, cali i zdrowi powróciliśmy do Trzemeszna, a z gór pozostały nam wspomnienia i fotografie.      

14.06.2012 r. – zakończenie Oktawy Bożego Ciała

            Mszę św. na zakończenie Oktawy Bożego Ciała sprawował ks. Łukasz Goroński, który przed dwoma tygodniami w katedrze gnieźnieńskiej otrzymał święcenia kapłańskie. Ks. Łukasz jest związany z trzemeszeńską parafią przez to, że tutaj wychowali się jego rodzice i do dziś mieszka cała najbliższa rodzina. Ks. Łukasz jest też absolwentem trzemeszeńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego. Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy, a na koniec ks. Neoprezbiter udzielił prymicyjnego błogosławieństwa i rozdał okolicznościowe obrazki.

 

10.06.2012 r. – Srebrny Jubileusz Ks. Proboszcza

            30 maja 1987 r. w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie zostało wyświęconych przez Ks. Prymasa Józefa Glempa 24 nowych kapłanów. Był wśród nich obecny proboszcz naszej parafii, ks. Piotr Kotowski. Z okazji 25 rocznicy święceń kapłańskich, 10 czerwca Jubilat odprawił uroczystą Mszę św. dziękczynną, na którą przybyli parafianie i zaproszeni goście, a wśród nich rodzice i bracia Jubilata. Na początku Mszy św. ks. dziekan kan. Jerzy Mostowski odczytał życzenia Ks. Prymasa Józefa Kowalczyka. Okolicznościowe kazanie wygłosił brat ks. Proboszcza, ks. prałat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej w Bydgoszczy. Na koniec delegacje parafian złożyły Księdzu Proboszczowi życzenia, a Jubilat podziękował wszystkim za życzliwość i modlitewne wspieranie jego kapłańskiej posługi. Przypomniał też, że na hasło swojej pracy kapłańskiej przed 25 laty wybrał słowa z 1 Listu św. Jana Apostoła: Bóg jest miłością i powiedział, że nadal pragnie być świadkiem Bożej miłości. Przy wyjściu z kościoła wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe obrazki. 

 08.06.2012 r. Wycieczka do Trójmiasta Dziecięcego Zespołu Muzycznego

W piątek 8 czerwca dzieci z zespołu muzycznego udały się wraz z ks. Radosławem - opiekunem zespołu na wycieczkę do Trójmiasta. Dzieci zwiedziły min. port w Gdyni, gdańskie ZOO, fabrykę cukierków i mogły sie pobawić na ogromnym placu zabaw. Wycieczka to odbyła się jako podziękowanie dla zespołu z roczną pracę i służyć miała większej integracji dzieci.

03.06.2012 r. Charytatywny Mecz Piłki Nożnej KSIĘŻA vs. VIP'y Trzemeszna

W niedzielę - 3 czerwca, na Stadionie Miejskim w Trzemesznie odbył się charytatywny mecz piłki nożnej, w którym zmierzyły się drużyny: „VIP’y” Trzemeszna z kapitanem p. Burmistrzem Krzysztofem Derezińskim, oraz Księża + lektorzy z kapitanem ks. Maciejem Sławinowskim.  W meczu padło aż 9 goli, z czego po jednym strzelili kapitanowie obydwu drużyn. W ostateczności mecz zakończył się wygraną  Księży i lektorów, wynikiem 5:4. Jednak wynik meczu wcale nie był ważny. Bardziej chodziło o dobrą zabawę, której nie brakowało. Mecz w niecodzienny sposób komentowali: tegoroczny maturzysta Maciej Zwada i ks. Radosław Tuszyński, którzy zgodnie przyznali, że nie wiele mają pojęcia na temat piłki nożnej i jej zasad. Po zakończonym meczu odbył się piknik rodzinny, podczas którego można było zakupić grillowane kiełbaski, kawę, ciasto i inne słodkości, a dzieci mogły skorzystać z wesołego miasteczka oraz przejechać się konno. Nie zabrakło również występów artystycznych. Jako pierwsze zatańczyły trzemeszeńskie „Świerszcze”, a później zagrał mogileński zespół muzyczny THE FAST GUITARS. W trakcie imprezy można było złożyć datek do puszki oraz wylicytować min. piłkę nożną z podpisami wszystkich zawodników, grających w meczu jak również wyroby metaloplastyczne, wykonane przez wychowanków Zakładu Poprawczego. Całkowity dochód z tego charytatywnego festynu, który wyniósł prawie 6500 zł., zostanie przekazany na pomoc w rehabilitacji Michała Czajkowskiego – ucznia trzemeszeńskiego LO.

 

02.06.2012 r. - spotkanie młodych na polach lednickich.

Tegoroczne spotkanie na Polach Lednickich odbyło się pod hasłem MIŁOŚĆ CIĘ ZNAJDZIE. Tym razem podczas rozważań nad tym, czym jest Miłosierdzie Boże, ojciec Jan Góra i siostry zakonne ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik, przybliżali nam postac św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Młodzi ludzie z diecezji gnieźnieńskiej rozpoczęli tegoroczne spotkanie uroczystą Jutrznią w katedrze, którą poprowadził Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk. Zaraz po jej zakończeniu pojechaliśmy do Imiołek.

Pogoda nie zachwycała nikogo z nas. Jednak nawet przemoknięte ubrania nie pozwoliły zepsuć atmosfery tego dnia. Poprzez śpiew i taniec chwaliliśmy Pana, a podczas Mszy Świętej uważnie słuchaliśmy niesamowicie przejmującej homilii biskupa Edwarda Dajczaka, który zachęcał nas do tego, abyśmy zechcieli i odważyli się dać „wierze Chrystusa swoją twarz i serce”, pokazując, że Boże Miłosierdzie to nie słowa, lecz postawa życiowa.

Dzisiaj, z nadzieją na lepszą pogodę w przyszłym roku, oczekujemy kolejnego spotkania Lednica 2000!

 

27.04.2012 r. - pielgrzymka młodziezy do grobu Świętego Wojciecha

Liczna grupa młodzieży z naszej parafii  tradycyjnie w ostatnich dniach kwietnia pielgrzymowała do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Słoneczna pogoda sprawiła, że jeszcze radośniej nieśliśmy swoje śpiewy i modlitwy do gnieźnieńskiej katedry. Po dotarciu do celu uczestniczyliśmy w uroczystej mszy  świętej pod przewodnictwem ks. bpa Wojciecha Polaka, który w skierowanym do nas kazaniu, zgodnie z tegorocznym hasłem pielgrzymki („Nie dajcie się zastraszyć przeciwnikom”), zachęcał do odważnego wyznawania wiary – na wzór św. Wojciecha.

Jak co roku, zadowoleni i wdzięczni Panu Bogu za siły, ale też zmęczeni wróciliśmy do swoich domów z nurtującym nas pytaniem „Jak wygląda piesza pielgrzymka na Jasną Górę? Może warto spróbować?”

 

25.03.2012 r. – rozpoczęcie Duchowej Adopcji

Już po raz czwarty w naszej parafii została podjęta dziewięciomiesięczna modlitwa w intencji dziecka poczętego, którego życie w łonie matki (z różnych powodów) jest zagrożone. Tym razem w to szlachetne dzieło włączyły się 74 osoby. Bardzo cieszy fakt, że coraz więcej osób w ten prosty sposób wyraża swoją troskę o bezbronne życie i poprzez swoją ofiarną modlitwę wyraża miłość wobec bliźniego. Niech nie zabraknie im zapału by rozpoczęte dzieło doprowadzić i tym razem do końca, a Dobry Bóg niech wspiera „adoptujących” w trudach codzienności swoim błogosławieństwem.

 

22-25.02.2012 r. - Parafialne rekolekcje wielkopostne

W Środę Popielcową rozpoczęły się parafialne rekolekcje, mające na celu pomoc w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu, który jest czasem nawrócenia przygotowującym do dobrego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W tym roku rekolekcje poprowadził ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który jest specjalistą w dziedzinie filozofii.

Ks. Rekolekcjonista w pierwszym dniu wyjaśnił symbolikę Środy Popielcowej oraz znaczenie praktyk pokutnych, którymi są post, modlitwa i jałmużna. Drugi dzień rekolekcji był poświęcony istocie wiary. Ks. Profesor zachęcał do umacniania wiary i przestrzegał, by nie być człowiekiem "niewierzącym, a praktykującym". W trzecim dniu rekolekcji pochyliliśmy się nad problemem grzechu i uświadamialiśmy sobie, że istnieje wielkie niebezpieczeństwo braku poczucia grzechu. W ostatnim, czwartym dniu, rekolekcjonista mówił o uzdrawiającej i zbawiającej łasce Bożej, o którą każdy chrześcijanin powinien nieustannie zabiegać uczestnicząc w życiu sakramentalnym.

 

03.01.2012 r. - Msza biskupia z odnowieniem przysięgi małżeńskiej

Okres Bożego Narodzenia, to czas, w którym wpatrujemy się w Świetą Rodzinę: Jezusa, Maryję i Józefa. Miłość Świętej Rodziny jest wzorem dla wszystkich rodzin chrześcijańskich. Dlatego w tym czasie Ks. Biskup Bogdan Wojtuś, odpowiedzialny za duszpasterstwo rodzin w naszej Archidiecezji, odwiedza wiele parafii i przewodniczy Mszy św., w czasie której małżonkowie odnawiają przysięgę z sakramentu małżeństwa. Jest to również okazja do spotkania z doradcami życia małżeńskiego i rodzinnego z poszczególnych dekanatów. Takie spotkanie odbyło się 3 stycznia w naszej parafii. W czasie Mszy św. o godz. 18.00, której przewodniczył Ks. Bp Bodan Wojtuś, przyrzeczenia małżeńskie odnowiło ponad 160 par. Wśród uczestników Eucharystii było też 15 osób z naszej parafii, które uczestniczą w studium doradców życia małżeńskiego i rodzinnego. Wszystkie pary małżeńskie obecne na Mszy św. otrzymały indywidualne błogosławieństwo Ks. Biskupa oraz pamiątkę odnowienia przyrzeczeń. Ks. Biskup w homilii podziękował obenym małżonkom za ich świadectwo miłości i wierności, tak ważne we współczesnym świecie obfitującym w rozwody i negującym Bożą wizję małżeństwa i rodziny.

 

28.12 - 1.01 - Spotkanie Młodych Taize - Berlin 2011

Koniec roku 2011 spędziliśmy w Berlinie gdzie odbywały się coroczne spotkania Taize, na tegorocznym było nas, Trzemesznian, zaledwie dwóch, mamy jednak wielką nadzieję, że liczba ta będzie zdecydowanie rosła! Dołączyliśmy do zaprzyjaźnionej grupy z mogileńskiego klasztoru. Musimy przyznać, że Berlin został świetnie przygotowany na przyjęcie takiej liczby młodych ludzi. Po przyjeździe zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy, którym przypisywane były miejsca zakwaterowania ,prywatne niemieckie domy, świetlice, szkoły. Rodziny niemieckie z ogromnym zaangażowaniem przyjmowały nas do siebie. Poznawaliśmy ich zwyczaje i tradycje, poznawaliśmy ludzi wielu narodowości- Włochów, Ukraińców, Francuzów. Codzienne poranne spotkania w przydzielonych nam parafiach miały bardzo różnorodny charakter- od warsztatów plastycznych do dzielenia w grupach. Każda wspólna modlitwa pozwalała nam poznać siebie i zbliżyć się do Boga. Każdego dnia braliśmy udział w modlitwie przeplatanej spiewem w wielu językach. W berlińskich halach ,gdzie się ona odbywała, nastawał czas absolutnej ciszy, spokoju i oddania Bogu. Nie był to łatwy czas, jednak bardzo owcny dla każdego z nas. Najbliższe spotkanie odbędzie sie w Rzymie na które czekamy!

Więcej informacji i zdjęć:    http://ddmgniezno.pl/galeria.html?view=album&album=5693042374248548769&page=1

Święta

Piątek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Sonda