28.07.-06.08.2015 r. - Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę

                                                                         "Błogosławieni czystego serca"

 

 W dniach od 28 lipca do 6 sierpnia kilkanaście osób z naszej parafii pielgrzymowało pieszo na Jasną Górę. Pielgrzymi z Trzemeszna dołączyli do grupy promienistej wychodzącej z parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.  Hasłem tegorocznej pielgrzymki było jedno z ośmiu błogosłwieństw: Błogosławieni czystego serca...".  Podczas drogi pielgrzymi oprócz modlitwy wsłuchiwali się w konferencje, lekturę duchową oraz każdego dnia poznawali nowego świętego. Tegoroczna pielgrzymka stanowiła również duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie. 

 

26.06.-01.07.2015 r. - Letni wyjazd dla dzieci i młodzieży z rodzin wymagających wsparacia

 

W dniach od 26 czerwca do 1 lipca 2015 roku już po raz trzeci zorganizowany został letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin wymagających wsparacia. Dzięki ofriarom zbieranym podczas festynu parafialnego, który odbył sie we wrześniu 2014 roku, dziewiętnaścioro młodych udało się w podróż, aby zwiedzić tym razem atrakcje turystyczne Beskidu Śląskiego. Oprócz górskich wycieczek młodzi mogli zobaczyć skocznie narciarskie w Szczyrku oraz w Wiśle; zwiedzić chatę Kawuloka w Istebnej i tym samym zapoznać się z kulturą żywieczczyzny; oraz zwiedzić muzem koronek koniakowskich w Koniakowie. Niemałą atrakcją była również wizyta w wytwórni filmów rysunkowych w Bielsku Białej. W drodze powrotnej odwiedziliśmy również sanktuarium maryjne na Jasnej Górze. 

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby grupa dzieci i młodzieży z naszej parafii mogła uczestniczyć w tym wyjeździe składamy serdeczne Bóg zapłać. 

 

 

11.05.2015 r. - Narodziny dzwonu

 

11 maja w Ludwisarni Jana Felczyńskiego w Przemyślu narodził się  dzwon Augustyn odlany dla trzemeszeńskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP. To trzeci dzwon o tym imieniu w historii Trzemeszna.

Dzwon waży 700 kg i zawiśnie w miejsce poprzedniego o tym samym imieniu, który został odlany na chwałę Boga i Dziewicy Maryi oraz ku czci św. Augustyna w 1849 roku. Był wykonany z materiału jeszcze starszego dzwonu o imieniu Augustyn, odlanego dla trzemeszeńskiego opactwa zakonu kanoników regularnych laterańskich w 1682 roku. Dzwon z 1849 roku wisiał w trzemeszeńskiej dzwonnicy z przerwą na czas II wojny światowej, aż do 2013 roku, kiedy to spadł i pękł. Na nowym dzwonie, który już niebawem zajmie miejsce poprzednika, znajduje się inskrypcja następującej treści: „Imię moje Augustyn. Odlano mnie na większą chwałę Boga i Dziewicy Maryi oraz na cześć św. Augustyna. Na pamiątkę obecności w Trzemesznie kanoników regularnych laterańskich XII - XIX w". Umieszczono tam również herb zakonu kanoników regularnych, nazwę parafii i rok 2015.

Dzwon Augustyn był odlewany razem z dzwonem o imieniu Mieszko i Dobrawa, zamówionym przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Poski, która przypada w 2016 r.

W narodzinach dzwonów uczestniczyli: Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita przemyski abp Józef Michalik. W uroczystości wzięła udział delegacja parafii z proboszczem ks. Piotrem Kotowskim. Poświęcenia dzwonu o imieniu Augustyn oraz drugiego, mniejszego dzwonu o wadze 420 kg o imieniu Jan Paweł II, dokona Ks. Bp Krzysztof Wętkowski w czasie odpustu ku czci św. Augustyna 30 sierpnia tego roku.

 

02.05.2015 r. - Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej

 

Dnia 02.05.2015 r. nasza Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie obroniła 2. miejsce w XI Parafiadzie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników oraz opiekunów, którzy zgodzili się swoim udziałem uświetnić ten piękny dzień. Na parafialnym facebooku zamieszczamy wyniki naszych zawodników oraz zdjęcia z największej diecezjalnej imprezy sportowej. Cała Parafia dziękuje za piękne reprezentowanie naszej wspólnoty !!!

Zobacz więcej

 

02.04 - 04.04.2015 r. - Triduum Paschalne

 

Triduum Paschalne, to najważniejszy czas w roku liturgicznym, w którym przeżywamy Mękę, Śmierć i Zmatwychwstanie Jezusa Chrystusa. W naszej parafii, tak jak w całej wspólnocie Kościoła, dni Triduum są obvchodzone szczególnie uroczyście. 

W Wielki Czwartek o godz. 18.00 sprawowana była Msza Wieczerzy Pańskiej przypominająca Ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Uroczystą Mszę św. sprawowali wszyscy kapłani pracujący w naszej parafii i zaproszony ks. Przemysław Grzybowski z Rzymu, który wygłosił homilię. Uroczystości przewodniczył ks. prob. Piotr Kotowski. Wielki Czwartek jest świętem kapłanów i z tej okazji delegacja Parafian złożyła życzenia wszystkim księżom. Przy wyjściu z kościołą można było wziąć kartkę z imieniem księdza, za którego osoba włączająca się w akcję strony kaplani.pl zobowiązywała się modlić przez 30 dni. Po wielkoczwartkowej liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ciemnicy upamiętniającej modlitwę Pana Jezusa w Ogrócu oraz jego skazanie na śmierć i więzienie.

W Wielki Piątek, upamiętniający Mękę Pańską, od godz. 08.00 trwała adoracja w ciemnicy. O 10.00 odbyła się Droga Krzyżowa, o 15.00 rozpoczęła się nowenna do Bożego Miłosierdzia, a o 18.00 - Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. Radosław Tuszyński, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Kubaszewski. Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie trwała adoracja do godz. 23.00.

Wielka Sobota, to dzień adoracji Jezusa w grobie. Tego dnia parafianie tłumnie przybywali do bazyliki, by poświęcić pokarmy wielkanocne. 

Wigilia Paschalna - głóna uroczystość wielkanocna - rozpoczęła się pod przwodnictwem ks. Proboszcza o godz. 21.0o i miała niezwykle uroczysty charakter. Sprawowali ją wszyscy kapłani z parafii. W czasie tej wielkanocnej liturgii troje dzieci przyjęło sakrament chrztu świętego. Chrzet w Wielką Noc Zmartwychwstania uświadamia nam, że sakrament chrztu św. zanurz nas w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Dzięki temu wchodzimy na drogę zbawienia, które stało się możliwe przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgię wielkanocną zakończyła radosna procesja eucharystyczna na placu przy bazylice.

Zdjęcia z Triduum Paschalnego można zobaczyć w naszej Galerii.

 

18.02 - 01.04.2015 r. – Wielki Post

 

Tegoroczny Wielki Post rozpoczęły rekolekcje, które poprowadził znany kaznodzieja i rekolekcjonista, dominikanin o. Adam Szustak. Od Środy Popielcowej do soboty głosił homilie na Mszach świętych. W czwartek po wieczornej Eucharystii małżeństwa zgromadzone w bazylice wysłuchały konferencji przeznaczonej dla nich. W piątek o. Adam wygłosił konferencję do młodzieży, która przeżywała swój rekolekcyjny dzień skupienia.

Rekolekcjonista, odwołując się do greckiego tekstu Ewangelii i do komentarzy Ojców Kościoła, w przystępny sposób wyjaśniał Słowo Boże, odnosząc je do życia chrześcijańskiego.

       

W piątek, 20 lutego w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie odbyło się Wielkopostne Spotkanie Młodych. Wydarzenie to składało się z dwóch części. Pierwsza część spotkania poświęcona była tematyce Ducha Świętego. 70-osobowa grupa młodzieży z Trzemeszna, Gniezna, Kamieńca, Janowca Wlkp i Trzemżala wysłuchała trzech wykładów, głoszonych przez ks. Radosława Tuszyńskiego, które przeplatane były uwielbieniem pieśnią. W przerwach na zebranych czekała ciepła herbata i słodki poczęstunek. O godz. 18:30 rozpoczęło się uwielbienie połączone z modlitwą wstawienniczą, które wypełniło już aulę po brzegi. Następnym punktem programu była konferencja gościa specjalnego – o. Adama Szustaka, który mówił młodym o czystości serca. Konferencja ta oraz wyświetlony po niej film „Karolina” były bezpośrednim przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży. 

Wielkopostne Spotkanie Młodych zorganizowała wspólnota „Młodzi bez nazwy”, działająca przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie, a oprawą muzyczną zapewnił parafialny zespół muzyczny „the KING”. W trakcie całego spotkania młodzież mogła również zakupić gadżety akcji „Bilet dla Brata” i zachęcani byli przez wolontariuszy tej akcji do zaangażowania się w organizację ŚDM w wymiarze diecezjalnym.

 

W piątek poprzedzający Niedzielę Palmową młodzież naszej parafii pod kierunkiem ks. Radka i według jego scenariusza wystawiła drugie już Misterium Męki Pańskiej. Uczestnicy pasyjnego spektaklu stali się świadkami ostatnich godzin ziemskiego życia Jezusa rozgrywających się w scenografii trzemeszeńskiej bazyliki i na placu przed świątynią. W misterium, obok gry aktorskiej, pojawiły się również elementy tańca w wykonaniu Artystycznego Zespołu Świerszcze oraz tańca z ogniem i partii śpiewanych.

 

W dniach: 9 – 11 marca odbyły się rekolekcje dla uczniów szkół podstawowych. Poprowadziły je osoby świeckie ze Wspólnoty Koinonia Jan Chrzciciel z Inowrocławia: Barbara i Kamil Wojciechowscy oraz Anna Budzińska, którzy w bardzo żywiołowy sposób przekonywali dzieci o tym, że Jezus jest prawdziwym Superbohaterem i Przyjacielem, że warto Jemu oddać swoje życie, by być szczęśliwym. Spotkania rekolekcyjne odbywały się nie tylko w kościele, ale również w szkole: dzieci pod kierunkiem nauczycieli wykonywały prace plastyczne związane tematycznie z nauką rekolekcyjną, w której uczestniczyły w bazylice.

 

W dniach: 30 marca - 1 kwietnia odbywały się rekolekcje dla uczniów gimnazjum oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, którym przewodniczył ojciec Paweł Gomulak ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej. Na podstawie Całunu Turyńskiego młodzież mogła zapoznać się z ogromem cierpień Chrystusa w czasie Drogi Krzyżowej i ukrzyżowania, a także wniknąć w tajemnicę Eucharystii.

 

 

Okres Bożego Narodzenia 2014/2015

 

            W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26.12.2014 r. koncertowały parafialne zespoły muzyczne The KING oraz Aniołki. Licznie zgromadzeni parafianie mogli wysłuchać polskich kolęd w niecodziennych aranżacjach. Wspólne kolędowanie uświetnił występ parafialnej wspólnoty młodzieży, która wystawiła krótką inscenizację pt. Brama do nieba. Koncert był również okazją do promocji płyty z kolędami i pastorałkami, którą trzemeszeńskie zespoły nagrały jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.   

W sobotę 3 stycznia o godz. 19.00 w bazylice trzemeszeńskiej odbył się niecodzienny koncert: wystąpiła znana polska piosenkarka, Halina Frąckowiak. W pierwszej części koncertu artystka zaprezentowała kolędy, które były przeplatane wierszami polskich poetów. Druga część występu była poświęcona św. Janowi Pawłowi II i złożyły się na nią utwory o tematyce religijnej przeplatane tekstami pochodzącymi z przemówień świętego Papieża – Polaka.  Po koncercie były zbierane ofiary na Ochronkę dla Dzieci prowadzoną przez siostry Służebniczki Maryi Niepokalanej w Mogilnie.

 

            18 stycznia po Mszy św. o godz. 15.00 uczniowie Zespołu Szkół w Kruchowie przedstawili w trzemeszeńskiej bazylice jasełka, które przygotowali pod kierunkiem katechetki, p. Aleksandry Winkel.

Święta

Czwartek, XIX Tydzień zwykły Rok A, I Wspomnienie św

Liturgia słowa

Czytania:

  • Ewangelia:

Sonda