Dzisiaj jest

wtorek,
13 kwietnia 2021

(103. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
13717935

Wyszukiwanie

2 NIEDZIELA WIELKANOCNA – ŚWIĘTO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

11.04.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiaj, w Święto Bożego Miłosierdzia, zapraszamy na Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz. 14.45 przed bazyliką.

 2. W piątek o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 3. Z powodu przedłużających się obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną przekładamy terminy Pierwszej Komunii św. na następujące:

  1. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 - 13 czerwca

  2. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 - 20 czerwca

  3. dzieci ze szkoły w Trzemżalu - 19 czerwca o g. 16.00 w bazylice Trzemesznie.

 

W przypadku SP1 i SP2 godziny Mszy świętych będą ustalone gdy będzie znana ilość osób, które będą mogły wejść do kościoła.

Jeśli obostrzenia zostaną utrzymane, nowe terminy mogą ulec zmianie.

 

 1. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 2. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 3. W kaplicy św. Faustyny można odebrać intencje Żywego Różańca na kwiecień.

 4. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na inwestycje w naszej parafii oraz za ofiary przekazane ostatnio na konto parafii.

 5. W minionym tygodniu zmarli śp. Barbara Wolaszek z ul. Chrobrego, Przemysław Wegner z ul. Kopernika oraz Jan Wierzchucki i Lucjan Fajfer z ul. Piastowskiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

05.04.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Serdecznie zapraszamy na koncert wielkanocny naszego parafialnego zespołu Voce di Dio, który odbędzie się w bazylice dzisiaj o godz. 16.00. Będzie transmisja na parafialnym Facebooku. Transmisja rozpocznie się już o godz. 15.00 Mszą świętą.

 2. Do najbliższej niedzieli, w którą przypada święto Miłosierdzia Bożego, trwa Oktawa Wielkanocy. Kościół w ten sposób przedłuża radość ze Zmartwychwstania Chrystusa na osiem dni, które w liturgii są obchodzone jak Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Zachęcamy w tych dniach do uczestnictwa we Mszy św. w reżimie sanitarnym.

 3. W piątek Oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 4. Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego przed Świętem Miłosierdzia. Koronka do Bożego Miłosierdzia dzisiaj o godz. 14.45, a od wtorku do soboty o 17.50.

 5. W piątek wyjątkowo nie będzie adoracji Najśw. Sakramentu od 15.00.

 6. W tym tygodniu biuro parafialne będzie nieczynne. Aktualne pozostają jedynie umówione wcześniej spotkania. W nagłych sprawach prosimy o kontakt telefoniczny.

 7. Z powodu trwającej epidemii zapowiadaną na czerwiec pielgrzymkę na Cypr przekładamy na przyszły rok. W listopadzie bieżącego roku planujemy pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u ks. Proboszcza.

 8. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego”.

 9. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 10. W ostatnim tygodniu zmarli śp.: Wiesław Nowacki z ul. Kościuszki, Zbigniew Walter z ul. Dąbrowskiego, Henryk Odebralski i Janina Zielińska z ul. 22 Stycznia, Piotr Subkus z ul. Piastowskiej oraz Jerzy Lisiecki z Niewolna. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek…

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

04.04.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Wszystkim, którzy przeżywają te święta w trzemeszeńskiej wspólnocie parafialnej, zarówno uczestniczącym w liturgii wielkanocnej w kościele, jak i tym, którzy czynią to za pomocą transmisji internetowych życzymy, aby Chrystus Zmartwychwstały darzył wszelkimi potrzebnymi łaskami. Pamiętajmy, że Jego miłość jest większa niż wszelkie zło i cierpienie; w Nim, który jest naszym pokojem, jesteśmy w stanie przezwyciężyć wszelką wrogość i rozłam, zgodnie z przesłaniem św. Pawła, które zostało umieszczone w tegorocznej dekoracji Grobu Pańskiego: On w ten sposób jednych, jak i drugich pojednał z Bogiem przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości. Jeśli Jezusa Zmartwychwstałego przyjmiemy do swego życia, jeśli będziemy kierować się Jego Ewangelią, On przemieni naszą szarą codzienność w radosne uwielbienie Miłosiernego Boga i pragnienie, by dzielić się Jego miłością z innymi.

 

 1. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów Triduum Paschalnego poprzez pomoc w sprzątaniu bazyliki, wykonanie dekoracji ciemnicy i Grobu Pańskiego, przygotowanie liturgii oraz złożenie ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i świątecznego ołtarza; Bóg zapłać służbie liturgicznej, parafialnemu zespołowi muzycznemu z opiekunem – ks. Przemkiem, p. Kościelnemu i jego zastępcy, p. Organiście, pani układającej kwiaty. Bóg zapłać praktykantowi – ks. diakonowi Michałowi, który przygotował służbę liturgiczną i Grób Pański. Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli w liturgii Triduum Paschalnego w kościele lub poprzez transmisje. Przykro nam, że na skutek koniecznych obostrzeń epidemicznych, nie wszystkich chętnych mogliśmy wpuścić do bazyliki. Oby Pan Bóg dał nam łaskę powrotu do normalnego funkcjonowania.

 2. W pierwsze i drugie święto Msze święte jak w każdą niedzielę. Dzisiaj dodatkowa Msza św. o godz. 17.00. Transmisje w I i II święto o godz. 10.00.

 3. Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego przed Świętem Miłosierdzia, które przypada w przyszłą niedzielę. Koronka do Bożego Miłosierdzia dzisiaj i jutro o godz. 14.45, a od wtorku do soboty o 17.50.

 4. Serdecznie zapraszamy na koncert wielkanocny naszego parafialnego zespołu Voce di Dio, który odbędzie się w bazylice w Poniedziałek Wielkanocny po Mszy św. o godz. 15.00. Będzie transmisja na parafialnym Facebooku. Transmisja rozpocznie się już o godz. 15.00 Mszą świętą.

 5. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego”.

6 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – NIEDZIELA PALMOWA

28.03.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z ostatnimi obostrzeniami epidemicznymi od 27 marca w kościele może przebywać jedna osoba na 20 m². W naszej bazylice limit wynosi 54 osoby. Wejście na Mszę św. tylko z przodu, wychodzić można również tylnymi drzwiami. Przy zajmowaniu miejsc prosimy zachowywać około dwumetrowe odstępy. Nie będzie możliwości przebywania w bazylice większej ilości wiernych. Po osiągnięciu limitu kolejne osoby nie będą mogły wejść do kościoła, a jedynie uczestniczyć w liturgii na zewnątrz zachowując bezpieczne odstępy.

 2. Ostatnie Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 15.00. Po nabożeństwie Msza św.

 3. W poniedziałek, wtorek i środę Msze św. o 06.30, 07.00 i 18.00.

 4. Wystawienie Najśw. Sakramentu w poniedziałek, wtorek i środę rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.00.

 5. Okazja do spowiedzi z zachowaniem reżimu sanitarnego w kaplicy św. Faustyny w poniedziałek, wtorek i środę w godz. 17.00 – 18.00, w czwartek w godz. 09.00 – 12.00.

 6. W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne – przeżywanie tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Są to najważniejsze dni roku kościelnego.

Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia w godzinach porannych kapłani gromadzą się w katedrach całego świata, by odnowić przyrzeczenia ze święceń, a biskup poświęca oleje, które przez cały rok będą używane do namaszczenia przy udzielaniu sakramentów. W tym roku z powodu epidemii we Mszy Krzyżma wezmą udział tylko przedstawiciele kapłanów. Wieczorem we wszystkich kościołach odbywa się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W naszej bazylice rozpocznie się ona o godz. 18.00. Będzie transmisja na parafialnym Facebooku. Po Mszy św. przeniesienie Najśw. Sakramentu do tzw. ciemnicy i adoracja do godz. 20.00.

Wielki Piątek upamiętnia dzień Drogi Krzyżowej i śmierci Chrystusa. Od godz. 08.00 adoracja Najśw. Sakramentu w ciemnicy. Droga Krzyżowa ze względu na ograniczenie liczby osób w kościele będzie sprawowana trzy razy: o godz. 10.00, 12.00 i 15.00 (o 15.00 rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego inaugurującą nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego). O 15.00 Koronka i Droga Krzyżowa będą transmitowane. W Wielki Piątek nie sprawuje się żadnej Mszy św., a jedynie Liturgię Męki Pańskiej z czytaniem Słowa Bożego, adoracją Krzyża i Komunią św. Początek o godz. 18.00. Będzie transmisja. Po liturgii przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 23.00. Od 22.00 do 23.00 adoracja prowadzona przez młodzież będzie transmitowana. Ostatnia okazja do spowiedzi w piątek od 21.30 do 23.00. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły polegający na dwukrotnym posileniu się i jednorazowym posiłku do syta.

Wielka Sobota to dzień adoracji Najśw. Sakramentu w Grobie Pańskim. Tego dnia nie sprawuje się żadnej liturgii. Adoracja w Grobie Pańskim od godz. 08.00 do 20.45. Święcenie potraw w reżimie sanitarnym na placu przed bazyliką od godz. 09.00 do 17.00 co pół godziny. Prosimy, aby nie przychodzić na święconkę całymi rodzinami (niech przychodzą przedstawiciele rodzin). Podczas święcenia pokarmów prosimy zachować dwumetrowe odstępy. Obowiązywać będą maseczki. Nie będzie święcenia pokarmów przez księży w domach parafian. Możliwe jest święcenie pokarmów w świetlicach wiejskich z udziałem jednej osoby. Pokarmy zostaną przyniesione w koszyczkach i pozostawione, a odebrane w późniejszej porze. Można też zaplanować święconkę na wioskach na otwartej przestrzeni. Sołtysi proszeni są o kontakt w tej sprawie z ks. Proboszczem do środy włącznie. Kto nie będzie mógł przyjść poświęcić pokarmów lub będzie miał obawy przed uczestnictwem w tym wydarzeniu, może pobłogosławić pokarmy osobiście przed śniadaniem wielkanocnym. Modlitwa błogosławieństwa pokarmów jest zamieszczona na stronie parafii.

Wigilia Paschalna i Rezurekcja w sobotę o godz. 21.00. Ta wielkanocna liturgia rozpocznie się przy kościele poświęceniem ognia. Jego płomień wnosi się do kościoła, gdzie jest śpiewane Orędzie Paschalne na cześć Chrystusa zmartwychwstałego, którego symbolizuje paschał płonący poświęconym ogniem. Następną część uroczystości stanowi liturgia Słowa Bożego, a po niej – liturgia chrzcielna, w czasie której odnowimy przyrzeczenia z naszego chrztu. Ostatnia część, to liturgia Eucharystyczna. Wigilia Paschalna jest nie tylko główną uroczystością świąt Zmartwychwstania, ale również najważniejszą liturgią roku. Sprawowana jest w nocy, bo nocą dokonało się Zmartwychwstanie Chrystusa. Świętowanie Wielkiej Nocy zakończy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem bez procesji rezurekcyjnej, która jest niemożliwa z powodu epidemii. Zapraszamy do udziału poprzez transmisję na parafialnym Facebooku. Na wielkanocną liturgię przynosimy świece.

 1. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze święte w reżimie sanitarnym jak w każdą niedzielę począwszy od godz. 07.00. Aby umożliwić udział większej liczbie parafian, będzie dodatkowa Msza św. o godz. 17.00.

 2. W tym tygodniu biuro parafialne będzie czynne tylko w poniedziałek i środę.

 3. Dzisiaj przed bazyliką w godz. 08.00 – 13.00 odbywa się kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Bielic. Dochód przeznaczony jest na działalność tej placówki.

 4. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień kwietnia.

 5. W minionym tygodniu zmarli śp.: Stefania Lange z Ostrowitego, Stanisław Oleksy z Lubinia, Marcin Liberkowski z ul. Kościuszki i Paweł Misch z Niewolna. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

21.03.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. Zadbajmy o to, by największe święta chrześcijańskie Zmartwychwstania Pańskiego przeżywać w zjednoczeniu z Chrystusem Zmartwychwstałym. W związku z tym zapraszamy do spowiedzi wielkanocnej. Ze względu na sytuację epidemiczną, nie można planować spowiedzi masowej w jednym dniu. Dlatego prosimy korzystać z możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w następujących terminach:

  1. od poniedziałku do piątku w godz. 17.15 – 18.00;

  2. w sobotę w godz. 10.00 – 12.00; 15.00 – 17.00; 18.45 – 19.30.

 3. Podczas spowiedzi od poniedziałku do piątku obywa się w bazylice adoracja Najśw. Sakramentu, którą rozpoczyna Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.00.

 4. Spowiedź w wymienionych dniach i godzinach będzie odbywać się w kaplicy św. Faustyny, a przed Mszą poranną oraz w sobotę i w niedzielę – w konfesjonałach.

 5. Msza św. dla Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 w bazylice.

 6. We czwartek, 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest obchodzona jako Dzień Świętości Życia. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, która jest inicjatywą polegającą na codziennym dziewięciomiesięcznym odmawianiu specjalnej modlitwy wraz z dziesiątką różańca w intencji zachowania przy życiu konkretnego dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone. Osoby pragnące przystąpić do Duchowej Adopcji prosimy o przybycie na Mszę św. o godz. 18.00 ze świecami.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 5845 zł.

 10. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki na kwiaty do Grobu Pańskiego i do wystroju ołtarza na święta Zmartwychwstania.

 11. Za tydzień Niedziela Palmowa. Przed każdą Mszą św. od ministrantów za dobrowolną ofiarę będzie można nabyć palmy, które będą poświęcone podczas każdej Mszy św.

 12. W przyszłą niedzielę przed bazyliką odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Bielicach.

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

14.03.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. Zadbajmy o to, by największe święta chrześcijańskie Zmartwychwstania Pańskiego przeżywać w zjednoczeniu z Chrystusem Zmartwychwstałym. W związku z tym zapraszamy do spowiedzi wielkanocnej. Podobnie jak przed rokiem, ze względu na sytuację epidemiczną, nie można planować spowiedzi masowej w jednym dniu. Dlatego już od poniedziałku 15 marca rozpoczynamy codzienne dyżury spowiedników, aby przez najbliższe dwa tygodnie wszyscy mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

 3. Plan spowiedzi na najbliższy tydzień:

  1. od poniedziałku do piątku w godz. 17.15 – 18.00

  2. w sobotę w godz. 16.00 – 17.00 oraz 18.45 – 19.30.

 4. Podczas spowiedzi od poniedziałku do piątku będzie miała miejsce w bazylice adoracja Najśw. Sakramentu, która rozpoczynać się będzie Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.00.

 5. Spowiedź w wymienionych dniach i godzinach będzie odbywać się w kaplicy św. Faustyny, a przed Mszą poranną oraz w niedzielę – w konfesjonałach.

 6. W piątek, 19 marca przypada Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Tego dnia podczas Mszy św. o godz. 18.00 w uroczysty sposób rozpoczniemy ogłoszony przez Ojca św. Franciszka Rok św. Józefa.

 7. W sobotę 20 marca po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się półgodzinny koncert pieśni pasyjnych. Zaprezentowane będą utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Giovanniego Battisty Pergolesiego i Stanisława Moniuszki. Wykonawcy:Agnieszka Pelc – sopran, Aneta Strzelecka (trzemesznianka) – sopran, Laura Wąsek – sopran, Dominik Kaczmarek – organy. Koncert poprowadzi Mariusz Walter. Zapraszamy.

 8. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 9. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone na inwestycje w naszej parafii.

 11. W przyszłą niedzielę przy wyjściu z kościoła będą zbierane ofiary do skarbonki na kwiaty do Grobu Pańskiego i do wystroju ołtarza na święta Zmartwychwstania.

 12. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jerzy Guzik z ul. Czarnieckiego, Krystyna Kasprzak z ul. Mickiewicza i Henryk Duszyński z ul. 22 Stycznia. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek...

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

07.03.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy w najbliższą sobotę, 13 marca od godz. 08.30. Będzie to spowiedź i Komunia św. wielkanocna. Wizytę księdza u chorych i starszych prosimy zgłaszać w zakrystii lub biurze parafialnym; przyjmujemy też zgłoszenia telefoniczne.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 5. Pod chórem, przy romańskiej kolumnie, jest ustawiony automatyczny bezdotykowy dystrybutor wody święconej, z której można korzystać przy wejściu i wyjściu z kościoła. Bóg zapłać Parafiance, która ufundowała dystrybutor.

 6. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. Bóg zapłać za złożone przed tygodniem ofiary na na misje. Zebraliśmy 937 zł.

 8. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 9. W minionym tygodniu zmarli śp.: Leon Woźniak z ul. Kopernika i Urszula Bielaś z ul. Bolesława Chrobrego. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

28.02.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.00;

  4. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  5. spowiedź

   • dla dzieci w piątek o godz. 15.00

   • dla młodzieży i starszych w piątek o godz. 17.15.

 3. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy wyjątkowo 13 marca i będzie to jednocześnie spowiedź i Komunia św. wielkanocna. Wizytę księdza u chorych i starszych prosimy zgłaszać w zakrystii lub biurze parafialnym, można też zgłaszać telefonicznie.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45

 5. Spotkanie dla wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o 16.30 w bazylice.

 6. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 7. Informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru wniosków na dofinansowanie prac remontowych w 2021 roku i nasza parafia nie otrzymała dotacji. Zostało złożone odwołanie.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień marca.

 9. Przy wyjściu można złożyć do skarbonki ofiarę na na misje.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Barbara Alwin z ul. Bolesława Chrobrego, Jadwiga Kubasik z ul. Bolesława Prusa i Anna Kwiatkowska z Niewolna. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

21.02.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 3. Osoby dorosłe, które już zakończyły edukację szkolną, a które chcą się przygotować do przyjęcia sakramentu bierzmowania, proszone są na spotkanie dzisiaj w Katedrze Gnieźnieńskiej po Mszy o godz. 18.00.

 4. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 5. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 5056 zł.

 6. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. W minionym tygodniu zmarli śp.: Krystyna Antas z ul. Piastowskiej, Zdzisław Majchrzak z ul. Kościuszki i Bogusław Freigant z ul. Parkowej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

6 NIEDZIELA ZWYKŁA

14.02.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Przygotowania Paschy, zwany Wielkim Postem. Ten czas służy przygotowaniu do największych świąt chrześcijańskich – Zmartwychwstania Pańskiego i związany jest z refleksją nad własnym życiem, w którym człowiek potrzebuje ciągłego nawracania się. Jest to również czas rozważania Męki Pańskiej, która wraz ze zmartwychwstaniem stanowi Misterium Paschalne Chrystusa, będące centrum naszego zbawienia.

 2. W Środę Popielcową Msze św. z obrzędem posypania popiołem o godz. 07.00, 09.30, 11.00, 16.00 i 18.00. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły polegający na ograniczeniu posiłków do jednego do syta i dwóch lekkich.

 3. Aby jak najlepiej przeżyć ten ważny okres liturgiczny, w Środę Popielcową rozpoczniemy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które potrwają do soboty. Poprowadzi je Ks. dr Damian Płatek, sercanin. Nauki rekolekcyjne w środę w czasie wszystkich Mszy świętych, a w czwartek, piątek i sobotę w czasie Mszy św. o godz. 11.00 i 18.00. Okazja do spowiedzi 15 minut przed każdą Mszą rekolekcyjną. Niech będzie to dla nas czas duchowej odnowy.

 4. Przypominamy, że przez cały Wielki Post katolika obowiązuje powstrzymywanie się od udziału w hucznych zabawach.

 5. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 6. W Środę Popielcową biuro parafialne będzie nieczynne.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 8. Osoby dorosłe (które już zakończyły edukację na poziomie szkoły ponadpodstawowej), a które chcą się przygotować do przyjęcia sakramentu bierzmowania, proszone są o spotkanie w I niedzielę Wielkiego Postu, 21 lutego, w Katedrze Gnieźnieńskiej po Mszy o godz. 18.00.

 9. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

 11. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 12. W minionym tygodniu zmarli śp.: Kazimierz Szadkowski z Bystrzycy, Jan Kołsut z ul. Piastowskiej, Henryk Lewandowski z ul. Wiśniowej, Krystyna Witczak z ul. Lipowej (wcześniej ul. Św. Jana) i Stanisława Kleczek z ul. 22 Stycznia (wcześniej Ostrowite). Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

5 NIEDZIELA ZWYKŁA

07.02.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Było to dla nas wszystkich nowe doświadczenie. Bóg zapłać za wspólną modlitwę i za złożone ofiary.

 2. Tradycyjne sprawozdanie roczne będzie w przyszłą niedzielę.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. 11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Ze względu na niskie temperatury w bazylice, w naszej parafii jest on przeniesiony na miesiąc maj.

 5. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 6. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 7. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. Są do odbioru intencje Żywego Różańca na luty.

 9. Na stoliku przy chrzcielnicy są pakiety, które były rozdawane na Mszach kolędowych. Można je wziąć dla siebie lub dla osób, które nie były na kolędzie, a chciałyby taki pakiet otrzymać.

 10. W minionym tygodniu zmarła śp. Barbara Ferenz z ul. 22 Stycznia. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

4 NIEDZIELA ZWYKŁA

31.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Pozostały jeszcze tylko trzy dni kolędy. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki.

 2. Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnim czasie z okazji Mszy kolędowych i za pomocą przelewu bankowego. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 3. W wtorek, 2 lutego, przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze święte z poświęceniem świec o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. przyjdą tego dnia na godziny podane rodzicom na spotkaniu.

 4. W środę wspomnienie św. Błażeja, patrona chorych na gardło. Po Mszach św. o godz. 06.30, 07.00 i 18.00 specjalne błogosławieństwo.

 5. W środę o godz. 18.45 odbędzie się kolejny wykład ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę. Tym razem udamy się do podlaskiej Sokółki, gdzie miał miejsce pierwszy w Polsce cud eucharystyczny i do Legnicy. Pierwszy z roku 2008 związany jest konsekrowaną Hostią, której część przemieniła się we fragment serca ludzkiego w stanie agonalnym. Drugi wydarzył się w 2013 roku w Legnicy i był bardzo podobny do tego z Sokółki. Serdecznie zapraszamy.

 6. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w int. powołań we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;

  3. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  4. spowiedź dla dzieci w piątek o 15.00, dla młodzieży i starszych w piątek o 17.15;

  5. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  6. posługa sakramentalna u chorych na zgłoszenie w sobotę od 08.30 (zgłoszenia dziś po Mszy św. lub telefonicznie w godzinach urzędowania biura parafialnego).

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 8. Msza zbiorowa za zmarłych w piątek o godz. 18.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 9. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 10. Jak już informowaliśmy przy przednim wejściu do bazyliki, pomiędzy drzwiami wahadłowymi a zasłoną, wisi na ścianie automatyczny bezdotykowy dystrybutor wody święconej służącej do przeżegnania się przy wejściu do kościoła. Aby z niego skorzystać, należy podłożyć dłoń pod miejsce wypływu wody. Wodę święconą można też wziąć do domu z naczynia stojącego przy zakrystii.

 11. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z na pomoc mieszkańcom Chorwacji, którzy ucierpieli na skutek trzęsienia ziemi. Zebraliśmy 2160 zł.

 12. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień lutego.

 13. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jadwiga Adamkiewicz z Popielewa, Józef Stasiak z Rudek, Maria Menclewicz z Trzemżala i Andrzej Nowak z ul. 1 Maja. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

3 NIEDZIELA ZWYKŁA

24.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki.

 2. Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnim czasie z okazji Mszy kolędowych i za pomocą przelewu bankowego. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 16.45.

 4. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 5. Zasady obowiązujące podczas epidemii nie pozwalają na nalewanie wody święconej do kropielnic. W związku z tym przy przednim wejściu do bazyliki, pomiędzy drzwiami wahadłowymi a zasłoną, wisi na ścianie automatyczny bezdotykowy dystrybutor wody święconej. Aby z niego skorzystać, należy podłożyć dłoń pod miejsce wypływu wody.

 6. Przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki przeznaczoną na pomoc mieszkańcom Chorwacji, którzy ucierpieli na skutek trzęsienia ziemi..

 7. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. W minionym tygodniu zmarły śp.: Maria Hesse z Popielewa i Zofia Grzelak z Ostrowitego. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA ZWYKŁA

17.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Od dziś wraca na praktykę duszpasterską w naszej parafii diakon Michał Romel. Życzymy mu owocnej posługi w naszej wspólnocie parafialnej.

 2. W związku z powrotem do szkół dzieci z klas I – III, pragniemy wznowić przygotowanie do I Komunii św. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania rodziców dzieci z klas trzecich według następującego porządku:

  1. Szkoła Podstawowa nr 1: kl. III a i b w poniedziałek, kl. III c i d we wtorek o godz. 18.30

  2. Szkoła Podstawowa nr 2: kl. III a i b we czwartek o godz. 18.30.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 16.45 w bazylice.

 4. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki.

 5. Podczas „kolędowych” Mszy św. jest zbierana składka zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii. Numer konta jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Dziękujemy za ofiary złożone w ostatnim czasie. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 6. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 7. Ostatnio mieszkańcy Chorwacji bardzo ucierpieli z powodu silnego trzęsienia ziemi. W związku z tym przyszła niedziela będzie Dniem solidarności z Chorwacją i po Mszy św. będą zbierane do skarbonki ofiary przeznaczone na pomoc mieszkańcom tego kraju.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 5661 zł.

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

10.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny Okres Bożego Narodzenia. Jutro rozpocznie się Okres Zwykły w liturgii. Zgodnie z tradycją, do 2 lutego pozostanie w kościele żłóbek i jeszcze będziemy śpiewać kolędy.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 16.45 w bazylice.

 3. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Kto nie może uczestniczyć w kolędowej Mszy św., może poprosić sąsiadów o odebranie pakietu kolędowego z modlitwą błogosławieństwa domu i wodą święconą.

 4. Podczas „kolędowych” Mszy św. jest zbierana składka zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii. Numer konta jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Dziękujemy za ofiary złożone w ostatnim czasie. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 5. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 6. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

 8. W minionym tygodniu zmarli śp.: Bogdan Cegielski z ul. Piastowskiej, Elżbieta Kulińska z ul. Mieszka I i Zygmunt Koperski z Wymysłowa. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

03.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele i święta za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00. Będzie też transmisja 6 stycznia.

 3. We środę, 6 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli. Msze święte z poświęceniem kredy i kadzidła według porządku niedzielnego, począwszy od Mszy św. we wtorek o godz. 18.00.

 4. W tym roku z powodu epidemii nie będzie Orszaku Trzech Króli. Zachęcamy, by w domach śpiewać kolędy z rodziną.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 16.45 w bazylice.

 6. Msza św. w intencji żyjących i zmarłych Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie odbędzie się w piątek o godz. 18.00. Będzie transmitowana na Facebooku.

 7. Dziękujemy za udział we Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Kto nie może uczestniczyć w kolędowej Mszy św., może poprosić sąsiadów o odebranie pakietu kolędowego z modlitwą błogosławieństwa domu i wodą święconą.

 8. Podczas „kolędowych” Mszy św. jest zbierana składka zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Dziękujemy za ofiary złożone w ostatnim czasie. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 9. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 10. Po Mszy św. można odebrać nowy grafik Żywego Różańca i intencje modlitewne na styczeń oraz Papieskie Intencje Misyjne na 2021 r.

 11. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 12. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 13. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zofia Michalak z ul. Wodnej, Zefiryna Michalak z ul. Żeromskiego i Teodor Zieliński z ul. Sportowej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY

27.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dziękujemy Parafianinowi, który wypożyczył zwierzęta do żywej szopki oraz fundatorowi figur Świętej Rodziny. Dzisiaj wieczorem zwierzęta będą zabrane i ponownie pojawią się w szopce 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

 2. Od jutra rozpoczynamy spotkania kolędowe na Mszach św. odprawianych w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Msze święte „kolędowe” będą sprawowane dodatkowo, oprócz Mszy parafialnych, w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w soboty o 10.00 i 16.30. Plan tych Mszy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii opraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Bardzo prosimy, aby się z nim zapoznać i zarezerwować czas na wyznaczony dzień.

 3. Podczas „kolędowych” Mszy św. będzie zbierana składka zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Będziemy bardzo wdzięczni za te ofiary, które pokryją koszty utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 4. Czwartek będzie ostatnim dniem roku. O godz. 17.00 będzie sprawowana Msza św. i nabożeństwo, w czasie którego podziękujemy Panu Bogu za mijający rok i poprosimy o Jego błogosławieństwo w Nowym Roku. Z powodu zakazu przemieszczania się tego dnia od godz. 19.00, Msza będzie wcześniej niż zwykle.

 5. W piątek, 1 stycznia przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. z Uroczystości we czwartek o godz. 17.00 i w piątek według porządku niedzielnego (będzie też Msza o godz. 07.00).

 6. 1 stycznia na parafialnym Facebooku będzie transmisja Mszy św. o godz. 10.00.

 7. Z okazji I piątku miesiąca dodatkowa okazja do spowiedzi we czwartek, 31 grudnia, od godz. 16.00.

 8. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego”

 9. Przy chrzcielnicy można nabyć Ewangelię na każdy dzień 2021 roku.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zbigniew Różański z ul. Piastowskiej, Zbigniew Piotrowski z Jerzykowa, Dorota Zaręba z Bieślina i Irena Tycka z ul. Sportowej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA

25.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Parafianom i Gościom życzymy, aby Jezus Chrystus, który przychodzi na świat wypełniając Bożą obietnicę, w tych trudnych czasach napełnia wszystkich nadzieją na lepszą przyszłość. Niech miłość stajenki betlejemskiej rozpala nasze serca i będzie lekarstwem na epidemię obaw, niepewności, egoizmu i wszelkiego zła. Oby Boża miłość zagościła w naszych sercach rodzinach i w naszej Ojczyźnie.

 

 1. Dziękujemy Parafianom, którzy pomogli w przygotowaniu bazyliki na Święta Bożego Narodzenia.

 2. Zapraszamy do odwiedzenia żywej szopki prazed bazyliką. Żywe zwierzęta będą w niej do niedzieli włącznie, a potem jeszcze 6 stycznia.

 3. W pierwszy dzień świąt Msze święte jak wkażdą niedzielę.

 4. Jutro, w sobotę, Święto św. Szczepana i drugi dzień świąt. Msze święte według porządku niedzielnego. Msza wieczorna będzie już Mszą niedzielną.

 5. Zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów muzycznych, który odbędzie się w bazylice w drugi dzień świąt o 16.00. Będzie transmisja na Facebooku.

 6. W I i II święto transmisja Mszy św. na Facebooku o godz. 10.00.

 7. Z powodu epidemii w tym roku nie będzie wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, w jej tradycyjnej formie. Tym razem my, duszpasterze, będziemy zapraszać Parafian z poszczególnych ulic i wiosek do kościoła na Mszę św., która będzie odprawiana w intencji mieszkańców danych ulic czy wiosek. Msze święte „kolędowe” będą sprawowane dodatkowo, oprócz Mszy parafialnych, w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w soboty o 10.00 i 16.30. Plan tych Mszy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Bardzo prosimy, aby się z nim zapoznać i zarezerwować czas na wyznaczony dzień. Kolęda wiąże się z błogosławieństwem i poświęceniem domu czy mieszkania. Uczestnicy Mszy św. zaniosą błogosławieństwo do swoich domów. Będziemy też rozdawać buteleczki z wodą święconą i obrazki z tekstem modlitwy do odmówienia w domu, gdzie głowa rodziny przeczyta ją i wodą święconą pokropi mieszkanie.

 8. Tradycyjnie z okazji kolędy składane są ofiary na pokrycie opłat diecezjalnych i ogólnokościelnych oraz na potrzeby parafii. Podczas „kolędowych” Mszy św. będzie zbierana składka na te cele zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Będziemy bardzo wdzięczni za te ofiary, które pokryją koszty utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 9. Przedstawiciel Wydawnictwa św. Pawła będzie sprzedawał książki z Ewangelią na każdy dzień 2021 r. w najbliższą niedzielę po wszystkich Mszach świętych.

 10. Przy wyjściu z kościoła można nabyć nowy numer „Przewodnika Katolickiego”.

4 NIEDZIELA ADWENTU

20.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00. Transmisje będą również w dwa dni Świąt Bożego Narodzenia.

 3. W poniedziałek, wtorek i środę o 16.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja do 17.00. Od 16.15 okazja do spowiedzi w kaplicy św. Faustyny. Dodatkowo okazja do spowiedzi w konfesjonale we wtorek w godz. 18.00 – 19.00.

 4. Ostatnie Roraty w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 17.00. Ogień betlejemski przyniesiony przez harcerzy będzie można zabrać do domu we wtorek po Roratach oraz we środę po każdej Mszy św. W tym celu trzeba przynieść ze sobą znicz.

 5. We czwartek wigilia Bożego Narodzenia; Msze św. o godz. 06.30 i 07.00. Gdy wieczorem w gronie bliskich zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej, rozpocznijmy ją od przeczytania fragmentu 2 rozdziału Ewangelii św. Łukasza opisującego narodzenie Pana Jezusa.

 6. Aby, pomimo obostrzeń sanitarnych, więcej osób mogło uczestniczyć w bazylice w Pasterce, w tym roku będą w Trzemesznie dwie Pasterki: o godz. 21.00 i 23.00. O godz. 23.00 będzie też transmisja na parafialnym Facebooku. Przed Pasterką będzie otwarte tylko wejście z przodu bazyliki. Po osiągnięciu limitu wiernych, drzwi będą zamknięte.

 7. Bezpośrednio po pierwszej Pasterce poświęcenie i inauguracja żywej szopki przed bazyliką. Żywe zwierzęta będą w szopce po Pasterce oraz w pierwszy dzień świąt.

 8. W piątek Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze święte jak w każdą niedzielę. Będzie także Msza o godz. 07.00.

 9. Zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów muzycznych, który odbędzie się w drugi dzień świąt o godz. 16.00. Będzie transmisja na Facebooku.

 10. Z powodu epidemii w tym roku nie będzie wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, w jej tradycyjnej formie. Tym razem my, duszpasterze, będziemy zapraszać Parafian z poszczególnych ulic i wiosek do kościoła na Mszę św., która będzie odprawiana w intencji mieszkańców danych ulic czy wiosek. Msze święte „kolędowe” będą sprawowane dodatkowo, oprócz Mszy parafialnych, w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w soboty o 10.00 i 16.30. Plan tych Mszy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Bardzo prosimy, aby się z nim zapoznać i zarezerwować czas na wyznaczony dzień. Kolęda wiąże się z błogosławieństwem i poświęceniem domu czy mieszkania. Uczestnicy Mszy św. zaniosą błogosławieństwo do swoich domów. Będziemy też rozdawać buteleczki z wodą święconą i obrazki z tekstem modlitwy do odmówienia w domu, gdzie głowa rodziny przeczyta ją i wodą święconą pokropi mieszkanie.

 11. Tradycyjnie z okazji kolędy składane są ofiary na pokrycie opłat diecezjalnych i ogólnokościelnych oraz na potrzeby parafii. Podczas „kolędowych” Mszy św. będzie zbierana składka na te cele zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Będziemy bardzo wdzięczni za te ofiary, które pokryją koszty utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 12. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali paczki świąteczne dla Parafian potrzebujących wsparcia. Było ich 110. Bóg zapłać także pomocnikom św. Mikołaja, czyli młodym ze wspólnoty Exodus i zespołu muzycznego, którzy dostarczyli paczki pod właściwy adres.

 13. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii w wysokości 5492 zł oraz za ofiary przekazane osobiście i na konto parafii.

 14. W tym roku, ze względu na epidemię, nie będzie spotkań opłatkowych.

 15. W zakrystii można nabywać poświęcone opłatki oraz ostatnie świece Caritas.

 16. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego” z książeczką zawierającą Ewangelię z rozważaniem na każdy dzień stycznia.

 17. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zygmunt Rogiński z ul. 22 Stycznia, Damian Roszak z Niewolna, Urszula Wegnerska z ul. Sosnowej, Barbara Patulak z ul. Wleklińskiego, Dorota Adamczyk z Lubinia oraz Henryk Rzeszowski – ojciec ks. Wojciecha. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

3 NIEDZIELA ADWENTU

13.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 3. Podczas Adwentu sprawowane są Msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwane Roratami. W tym tygodniu Roraty od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 06.15 rano. Dzieci i starszych zachęcamy do przychodzenia z lampionami.

 4. Adwent jest czasem przygotowania na spotkanie z Chrystusem w Święta Bożego Narodzenia, a także okresem przypominającym nam, że całe życie człowieka jest przygotowaniem na spotkanie z Chrystusem po śmierci i na końcu czasów. W tym przygotowaniu konieczne jest ciągłe nawracanie się: pojednanie z Bogiem, odrzucanie zła i wybór dobra. To dokonuje się w sakramencie pokuty. W tym roku, z powodu obostrzeń związanych z epidemią, nie jest możliwa spowiedź masowa w jednym dniu. Dlatego zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania już od jutra od poniedziałku do czwartku w godz. 16.15 – 17.00 oraz w piątek i sobotę w godz. 16.15 – 18.00. Spowiedź będzie odbywać się w kaplicy św. Faustyny, gdzie między penitentem a spowiednikiem jest parawan z pleksi.

 5. W czasie sprawowania sakramentu pokuty w bazylice będzie trwać adoracja Najśw. Sakramentu rozpoczynająca się codziennie Koronką do Miłosierdzia Bożego od poniedziałku do czwartku i w sobotę o godz. 16.00, a w piątek o 15.00. Serdecznie zapraszamy na adorację i do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

 6. Na życzenie odwiedzimy chorych i starszych z adwentową spowiedzią i Komunią św. Odwiedziny będą miały miejsce w najbliższą sobotę, 19 grudnia od godz. 08.30. Prosimy zgłaszać chorych po Mszy św., mailowo lub telefonicznie w godzinach urzędowania biura parafialnego. Nie obowiązuje stała lista. Zgłoszenia przyjmowane będą do piątku.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 8. Dziękujemy za udział w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotowujemy paczki dla wymagających wsparcia parafian. Prosimy je dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 9. Aby, pomimo obostrzeń sanitarnych, więcej osób mogło uczestniczyć w bazylice w Pasterce, w tym roku będą w Trzemesznie dwie Pasterki: o godz. 21.00 i 23.00. O godz. 23.00 będzie też transmisja na parafialnym Facebooku.

 10. W zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 11. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 12. Przy wyjściu i w zakrystii można nabyć kalendarz – cegiełkę na Hospicjum Perinatalne w Bydgoszczy niosące pomoc rodzicom oczekującym na narodziny nieuleczalnie chorego dziecka, które nie ma szans na przeżycie. Hospicjum utrzymuje się wyłącznie z ofiar i darowizn. Kalendarz zawiera rysunki aniołów wykonane przez dzieci. Koszt kalendarza – cegiełki wynosi 50 zł. Zachęcamy, aby w taki sposób pomóc w zapewnieniu opieki medycznej, psychologicznej i duchowej rodzicom, którzy przygotowują się na przyjęcie ciężko chorego dziecka, które krótko po porodzie będą musieli pożegnać.

 13. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Zebraliśmy na ten cel 1048,80 zł.

 14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii oraz za ofiary przekazane w minionym tygodniu na konto parafialne.

 15. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jadwiga Krzywonos z ul. Chrobrego, Władysław Średziński z Miat, Józef Lewandowski i Roman Płużyński z Kozłówka, Zofia Dzięcielak z ul. Chrobrego i Kazimiera Płażalska z ul. Św. Jana. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA ADWENTU

06.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45. 

 4. Podczas Adwentu sprawowane są Msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny oczekującej na narodzenie Syna Bożego, zwane Roratami. W tym tygodniu Roraty w poniedziałek, środę i czwartek o godz. 17.00, a w piątek o 06.15 rano. Zarówno dzieci, jak i starszych zachęcamy do przynoszenia na Roraty lampionów.

 5. We wtorek, 8 grudnia, przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte w bazylice o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 6. Z powodu epidemii poświęcenie medalików dzieci pierwszokomunijnych odbędzie się w późniejszym terminie.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 8. Dziękujemy za udział w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotowujemy paczki dla wymagających wsparcia parafian. Prosimy je dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 9. Prosimy, aby do brązowych pojemników na bioodpady na cmentarzu nie wrzucać całych wieńców i wiązanek, nawet jeśli są wykonane z żywych kwiatów. W wieńcach i wiązankach jest drut, szarfy, wstążki i inne materiały, których nie należy tam umieszczać. Na wysypisku takie odpady nie są zaliczane do bioodpadów i za ich umieszczanie w brązowych kontenerach są naliczane wysokie opłaty.

 10. W zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 11. Przy wyjściu można nabyć tygodniki: „Przewodnik Katolicki” i „Gość Niedzielny”.

 12. Przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

 13. Bóg zapłać za ofiary przekazane w minionym tygodniu na konto parafialne.

 14. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 15. Przypominamy, że ostatnio został wykonany remont latarni nad kaplicą św. Barbary i naprawiono gzymsy na dwóch pilastrach kopuły głównej. Trwa remont organów. Częściowo została wymieniona podłoga na chórze. Na froncie bazyliki jest wstawiane okno w miejsce dotychczasowej atrapy. Został również przeprowadzony remont elewacji zabudowań gospodarczych z garażami oraz remont północnej elewacji plebanii. W najbliższym czasie będzie wyciętych 21 drzew na cmentarzu (jest już pozytywna opinia i zezwolenie na wycinkę).

 16. W minionym tygodniu zmarli śp.: Janusz Filip z Lubinia i Teresa Kaptur z Cytrynowa. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

1 NIEDZIELA ADWENTU

29.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 3. Msza św. zbiorowa za zmarłych będzie transmitowana w piątek o godz. 18.00.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45. Podczas Mszy św. o 16.00 adoracja będzie przeniesiona do kaplicy św. Faustyny.

 5. Podczas Adwentu sprawowane są Msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny oczekującej na narodzenie Syna Bożego, zwane Roratami. W naszej bazylice Roraty od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 6.15. Jeśli na Roraty przyjdą rodzice z dziećmi, to prosimy dzieci o przynoszenie lampionów. Nie będzie długiego wejścia przez bazylikę: od razu zajmujemy miejsce w ławce. Zachęcamy również starszych do przynoszenia lampionów lub świec.

 6. W tym roku z powodu epidemii w piątek po Roratach nie będzie śniadania.

 7. Na parafialnym Facebooku codziennie rano będzie zamieszczany link do specjalnych rekolekcji adwentowych dla dzieci. Pierwsze spotkanie już dziś. Wszystkie dzieci serdecznie zapraszamy do udziału.

 8. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań we czwartek po Roratach;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;

  3. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  4. spowiedź w piątek o 15.00 i od 17.15.

 9. Z powodu epidemii nadal nie odwiedzamy chorych w pierwsze soboty miesiąca. Nagłe przypadki prosimy zgłaszać indywidualnie.

 10. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 11. W biurze parafialnym oraz za pomocą poczty elektronicznej do końca listopada można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych.

 12. Przypominamy o możliwości zyskania odpustu za zmarłych do końca listopada. Warunki: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. W przypadku niemożności nawiedzenia cmentarza, wystarczy duchowa łączność.

 13. Nadal zapraszamy do udziału w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotowujemy paczki z długoterminowymi produktami spożywczymi, a także z innymi upominkami dla wymagających wsparcia parafian. W zakrystii można wylosować kartkę, na której znajdują się anonimowe informacje o adresatach paczki oraz numer, który w widoczny sposób należy umieścić na paczce. Paczki prosimy dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 14. W zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 15. Przy wyjściu można nabyć tygodniki: „Przewodnik Katolicki” z książeczką na grudzień i „Gość Niedzielny” z kalendarzem ściennym na 2021 rok.

 16. Bóg zapłać za ofiary przekazane w minionym tygodniu na konto parafialne.

 17. W minionym tygodniu zmarli śp.: Henryk Zawodny z ul. Mickiewicza, Marian Kozanecki z Niewolna, Piotr Koperski z ul. Osiedlowej, Tadeusz Łaniecki z Pl. Św. Wojciecha oraz Krystyna Rojewska i Stanisław Mszanecki z Trzemżala. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

22.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 3. W poniedziałek, 23 listopada przypada całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w naszej parafii. Rozpocznie się ona Mszą św. o godz. 11.00. Podczas adoracji Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15.00 i różaniec w intencji zatrzymania epidemii o 17.00. Adorację zakończy Msza św. o godz. 18.00. W godz. 12.00 – 14.45 adoracja będzie miała miejsce w kaplicy św. Faustyny, w pozostałym czasie – w bazylice. Znajdźmy tego dnia choć chwilę na modlitwę uwielbienia Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 5. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy Adwent – czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia przypominający nam, że całe ludzkie życie jest oczekiwaniem i przygotowaniem na drugie przyjście Chrystusa na końcu czasów, kiedy Zbawiciel dokona sądu nad światem.

 6. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 7. W biurze parafialnym oraz za pomocą poczty elektronicznej można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, które będą przyjmowane do końca listopada.

 8. Przypominamy, że Ojciec św. Franciszek przedłużył możliwość zyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały listopad. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. W przypadku niemożności nawiedzenia cmentarza, wystarczy duchowa łączność.

 9. Jak co roku zapraszamy do udziału w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotujemy paczki z długoterminowymi produktami spożywczymi, a także z innymi upominkami dla wymagających wsparcia parafian. Już od dziś w zakrystii można wylosować kartkę, na której znajdują się anonimowe informacje o adresatach paczki oraz numer, który w widoczny sposób należy umieścić na paczce. Paczki prosimy dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów

 10. W zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 11. W zakrystii można nabyć tygodniki: „Przewodnik Katolicki” i „Gość Niedzielny”. Dziś w „Przewodniku” m.in. wywiad z duszpasterzem, poetą i publicystą – ks. Jerzym Hajdugą przeprowadzony przez pochodzącą z Trzemeszna Agnieszkę Sroczyńską-Kostuch.

 12. Bóg zapłać za ofiary przekazane w minionym tygodniu na konto parafialne.

 13. W minionym tygodniu zmarli śp.: Danuta Sęk z ul. 22 Stycznia, Józef Starosta z ul. Chrobrego, Jerzy Łuszcz z ul. Wleklińskiego, Ireneusz Zalewski z Pl. Kosmowskiego, Sylwester Kmiecik z ul. Szymańskiego, Roman Michalak z ul. Wodnej, Grzegorz Soszyński z ul. Kościuszki, Teresa Wełnitz z Mijanowa i Roman Skrzypczak z Zielenia. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

33 NIEDZIELA ZWYKŁA

15.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z ograniczeniami związanymi z epidemią, obecnie w kościele może przebywać jedna osoba na 15 m². W związku z tym w naszej bazylice od 7 listopada mogą przebywać jednocześnie 72 osoby.

 2. Prosimy stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos oraz zachowywać odstępy.

 3. W związku z obostrzeniami nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 4. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 6. Msza św. w intencji śp. Ks. Biskupa Bogdana Wojtusia odbędzie się w piątek o godz. 18.00, a w intencji tegorocznych pieszych pielgrzymów do Ostrowitego w przyszłą niedzielę o godz. 10.00.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw. Taką potrzebę można zgłaszać telefonicznie lub drogą mailową.

 8. W biurze parafialnym oraz za pomocą poczty elektronicznej można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, które będą przyjmowane do końca listopada.

 9. Przypominamy, że Ojciec św. Franciszek przedłużył możliwość zyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały listopad. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. W przypadku niemożności nawiedzenia cmentarza, wystarczy duchowa łączność.

 10. Przyszła niedziela, ostatnia w roku kościelnym, obchodzona jest jako Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy św. o godz. 10.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i Akt Poświęcenia Chrystusowi Królowi. Za publiczne odmówienie Aktu można tego dnia zyskać odpust zupełny.

 11. Z powodów epidemicznych poświęcenie książeczek dzieci pierwszokomunijnych odbędzie się w późniejszym terminie.

 12. Przy zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 13. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii w wysokości 3088 zł, a także za ofiary przekazane ostatnio na konto parafialne w wysokości 1520 zł (w tym 800 zł z przeznaczeniem na remont organów).

 14. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Republice Środkowoafrykańskiej. Zebraliśmy 645 zł.

 15. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 16. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zdzisław Trzciński z ul. Szkolnej i Barbara Wójkowska z ul. Piastowskiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

32 NIEDZIELA ZWYKŁA

08.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z ograniczeniami związanymi z epidemią, obecnie w kościele może przebywać jedna osoba na 15 m². W związku z tym w naszej bazylice od 7 listopada mogą przebywać jednocześnie 72 osoby.

 2. Prosimy stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos oraz zachowywać odstępy.

 3. W związku z obostrzeniami nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 4. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 5. We środę, 11 listopada przypada Święto Niepodległości. Dodatkowa Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 11.00.

 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw. Taką potrzebę można zgłaszać telefonicznie lub drogą mailową.

 8. W biurze parafialnym oraz za pomocą poczty elektronicznej można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, Wymienianki roczne będą przyjmowane do końca listopada.

 9. Przypominamy, że Ojciec św. Franciszek przedłużył możliwość zyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały listopad. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. W przypadku niemożności nawiedzenia cmentarza, wystarczy duchowa łączność.

 10. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 11. Bóg zapłać za ofiary złożone dziś z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii, a także za ofiary przekazane ostatnio na konto parafialne.

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zygmunt Robaszkiewicz z ul. Foluskiej i Leszek Sobecki z Trzemżala. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

01.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z postanowieniem rządu cmentarz parafialny do 2 listopada będzie zamknięty.

 2. Zgodnie z ograniczeniami związanymi z epidemią, obecnie w kościele może przebywać jedna osoba na 7 m². W związku z tym w naszej bazylice od 24 mogą przebywać jednocześnie 154 osoby.

 3. Prosimy stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos oraz zachowywać odstępy.

 4. W związku z obostrzeniami nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 5. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 6. W poniedziałek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Tego dnia Msze święte w bazylice o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 7. W Dzień Zaduszny po Mszy wieczornej, czyli około godz. 18.45 nasz zespół muzyczny i młodzieżowa wspólnota Exodus zapraszają na Zaduszki Muzyczne z modlitwą za Parafian zmarłych w ostatnim roku. Modlitwa będzie transmitowana na naszym parafialnym Facebooku.

 8. Wymienianki jednorazowe 1 listopada o godz. 18.00 oraz we wtorek i środę po Mszy św. o godz. 18.00; w czwartek wymienianki za zmarłych kapłanów.

 9. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 16.00.

 10. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;

  3. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30

  4. spowiedź w piątek w godz. 15.00 – 16.00 i od 17.15.

 11. Msza zbiorowa za zmarłych będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 12. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw. Taką potrzebę można zgłaszać telefonicznie lub drogą mailową.

 13. Biuro parafialne w Dzień Zaduszny będzie nieczynne.

 14. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach. Jest też możliwość zamawiania wymienianek rocznych i jednorazowych za pomocą poczty elektronicznej, do czego w dobie pandemii zachęcamy. Wymienianki jednorazowe będą przyjmowane do 3 listopada, a roczne do końca listopada.

 15. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 16. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą ewangelię, modlitwę i rozważanie na każdy dzień listopada.

 17. W minionym tygodniu zmarli śp.: Józef Rudzki z Niewolna i Józef Chojnacki z ul. Mickiewicza. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

30 NIEDZIELA ZWYKŁA

25.10.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Po wprowadzeniu ograniczeń związanych z epidemią, w strefie czerwonej w kościele może przebywać jedna osoba na 7 m². W związku z tym informujemy, że w naszej bazylice od 24 października mogą przebywać jednocześnie 154 osoby.

 2. Prosimy stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos oraz zachowywać odstępy.

 3. W związku z nowymi obostrzeniami Ks. Prymas udzielił dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 4. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku będziemy transmitować Mszę św. o godz. 10.00. Rodziców dzieci z klasy III oraz młodzieży z kl. VIII, w przypadku uczestnictwa we Mszy św. poprzez transmisję, prosimy o podpisanie dzienniczka.

 5. Trwa październik – miesiąc różańca. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o 18.00, a w niedzielę o godz. 18.00;

  3. różaniec można również odmawiać w domu.

 6. Z powodów epidemicznych czasowo wstrzymujemy wszystkie spotkania duszpasterskie.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.00.

 8. W związku z sytuacją epidemiczną, aby uniknąć dużego zgromadzenia, w Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) nie odbędzie się Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym. Msze święte będą się odbywać w bazylice według porządku niedzielnego.

 9. Zachęcamy, by odwiedziny na cmentarzu zaplanować niekoniecznie na 1 listopada, ale na inne dni. Taką prośbę kierują do nas również Ks. Prymas Wojciech Polak oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Ks. Abp Stanisław Gądecki.

 10. W dniach 31.10 – 01.11 ul. Ks. Marcelego Kowalskiego będzie jednokierunkowa z ruchem w kierunku cmentarza; wyjazd z cmentarza jednokierunkową ul. Wiosny Ludów. Będą dodatkowe parkingi na boisku Zespołu Szkół (31.10 – 01.11) i na terenie warsztatów szkolnych (31.10 – 02.11).

 11. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw. Taką potrzebę można zgłaszać telefonicznie lub drogą mailową.

 12. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach. Jest też możliwość zamawiania wymienianek rocznych i jednorazowych za pomocą poczty elektronicznej, do czego w dobie pandemii zachęcamy. Wymienianki roczne będą przyjmowane do końca listopada.

 13. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 14. W obliczu toczącej się dyskusji na temat dopuszczalności aborcji przypominamy, że obowiązująca katolika nauka Kościoła jest jednoznaczna: życie ludzkie jest darem Bożym i należy je chronić od poczęcia do naturalnej śmierci. Przypomina o tym Ojciec św. Franciszek: „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne. Dlatego należy z całą stanowczością odradzać stosowania diagnozy prenatalnej w celach selekcyjnych, ponieważ jest to wyrazem okrutnej mentalności eugenicznej, która odbiera rodzinom możliwość przyjęcia i kochania swego najsłabszego dziecka. Są dzieci, które w pewnych przypadkach mentalność odrzucania określa jako nie do pogodzenia z życiem i dlatego są skazywane na śmierć. Lecz przecież żadna istota ludzka nie może być nie do pogodzenia z życiem; ani z powodu swego wieku, ani stanu zdrowia czy jakości swego istnienia” (Franciszek, przemówienie do uczestników konferencji w Watykanie, marzec 2019 r.). Domaganie się zabijania dzieci nienarodzonych jest grzechem ciężkim.

 15. Na 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św.

 16. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą ewangelię, modlitwę i rozważanie na każdy dzień listopada.

 17. W minionym tygodniu zmarli śp.: Tadeusz Wójcicki z ul. Piastowskiej, Irena Antkowiak z ul. Kościuszki i Maria Hartwich z Pl. Św. Wojciecha, a także Ks. Biskup Bogdan Wojtuś. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

29 NIEDZIELA ZWYKŁA

18.10.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Po wprowadzeniu ograniczeń związanych z epidemią, w strefie żółtej w kościele może przebywać jedna osoba na 4 m². W związku z tym informujemy, że w naszej bazylice od 17 października może przebywać jednocześnie 270 osób.

 2. W związku z nowymi obostrzeniami Ks. Prymas wydał dekret. Oto jego treść:

  W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz nowymi wytycznymi państwowymi, z dniem 17 października br., zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. W tym trudnym czasie proszę wiernych o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy pomagają chorym: lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne. Jednocześnie apeluję o niesienie pomocy sąsiedzkiej oraz o otwartość i życzliwość wobec potrzebujących. Wojciech Polak, Abp Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski.

 3. Prosimy, aby stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos.

 4. Zaplanowane na rozpoczynający się tydzień rekolekcje ewangelizacyjne nie odbędą się.

 5. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o 18.00, a w niedzielę o godz. 18.00.

 6. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 16.45 w domku przy plebanii;

  2. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii;

  3. dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we środę o 15.30 w bazylice.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 8. W związku z sytuacją epidemiczną, aby uniknąć dużego zgromadzenia, w Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) nie odbędzie się Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym. Msze święte będą się odbywać w bazylice według porządku niedzielnego. Zachęcamy, by odwiedziny na cmentarzu zaplanować niekoniecznie na 1 listopada, ale na inne dni od 1 do 8 listopada, kiedy trwa oktawa i możliwość ofiarowania odpustu za zmarłych.

 9. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach. Jest też możliwość zamawiania wymienianek rocznych i jednorazowych za pomocą poczty elektronicznej, do czego w dobie pandemii gorąco zachęcamy.

 10. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 11. Na 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. w zakrystii.

 12. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii w wysokości 8266 zł, a także za ofiary na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w wysokości 1918 zł.

 13. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 14. U Ks. biskupa seniora Bogdana Wojtusia stwierdzono obecność koronawirusa. Ks. Biskup przebywa w szpitalu, a Ks. Prymas, który miał z nim kontakt, na kwarantannie domowej. Pomódlmy się za Ks. Biskupa oraz za wszystkich chorych i przebywających na kwarantannie: Pod Twoją obronę...

 15. W minionym tygodniu zmarł śp. Ryszard Zasławski z ul. Dworcowej. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

28 NIEDZIELA ZWYKŁA

11.10.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konf. Episkopatu Polski.

 2. Prosimy, aby stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos.

 3. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w dni powszednie (oprócz wtorku) po Mszy św. o 18.00, a w niedzielę o godz. 18.00.

 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 16.45 w domku przy plebanii;

  2. dla oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii;

  3. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii;

  4. dla uczących się gry na gitarze w poniedziałek o godz. 16.20 w domku przy plebanii.

 5. Ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie odbędzie się w łączności z nabożeństwem różańcowym we wtorek o godz. 20.00. Serdecznie zapraszamy do udziału.

 6. 15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia (w czwartek) o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. i nabożeństwo różańcowe w intencji rodziców, którzy utracili dziecko niezależnie od wieku, zarówno dziecko poczęte i nie narodzone jak po narodzeniu i w wieku dojrzałym.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 8. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy renowację rekolekcji ewangelizacyjnych. Będzie to kontynuacja rekolekcji, które przeżywaliśmy przed rokiem. Poprowadzi je ks. Rafał Jarosiewicz ze wspólnotą ewangelizacyjną z Koszalina. W niedzielę ks. Rafał wygłosi homilię na wszystkich Mszach świętych, a od poniedziałku, 19 października przez cały tydzień codziennie odbędzie się nabożeństwo prowadzone przez całą grupę ewangelizacyjną. Każdego dnia zatrzymamy się nad jednym z sakramentów świętych, by przeżywać je jako prawdziwe spotkanie z Jezusem. Pomogą nam w tym katechezy ks. Rafała oraz świadectwa osób świeckich z koszalińskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Już dziś zaplanujmy czas w dniach: 19 – 24 października o godz. 11.00 lub 19.00.

 9. Informujemy, że w uzgodnieniu z Powiatową Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną w Gnieźnie, w minionym tygodniu w bazylice i na plebanii przeprowadzono dezynfekcję. Jeśli stosujemy się do wskazań sanitarnych, przebywanie w kościele jest bezpieczne. Prosimy nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji o tym, że po stwierdzeniu choroby u jednego z księży, chodzenie do kościoła jest niebezpieczne.

 10. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 11. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych.

 12. Na przełom czerwca i lipca 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. w zakrystii.

 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone na inwestycje w naszej parafii, a także za ofiary przekazane na konto parafii.

 14. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 15. Z okazji Dnia Papieskiego przy wyjściu można złożyć ofiarę na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera edukację zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

 16. W minionym tygodniu zmarli śp.: Dorota Wiśniewska z ul. Piastowskiej i Krzysztof Banasik z Placu Kilińskiego, a także pracujący przed laty w naszej parafii ks. Grzegorz Kuliński. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

27. NIEDZIELA ZWYKŁA

04.10.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

   1.    Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

   2.    Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwo różańcowe:

a)       dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

b)      dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o 18.00, a w niedziele o godz. 18.00.

   3.   W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a)       dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 17.00 w domku przy plebanii;

b)      dla oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. (zapraszamy młodzież od VII klasy wzwyż);

c)       dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. (zapraszamy młodzież ze szkół średnich);

   4.   Poświęcenie różańców dzieci przygotowujących się do I Komunii w środę w czasie nabożeństwa o 17.15.

  5.    Kolejny wykład Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę odbędzie się we środę po Mszy św. i różańcu. Rozpocznie się około godz. 19.00. Tym razem udamy się do Argentyny, do Buenos Aires, gdzie miał miejsce cud eucharystyczny w 1996 roku. Konsekrowana Hostia stała się ludzkim żyjącym ciałem i krwią.

  6.    Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 7.  W minionym tygodniu ustawiono rusztowania przy południowej ścianie bazyliki. Będą one potrzebne do remontu latarni nad kaplicą św. Barbary oraz do naprawy gzymsów i okapów na dwóch pilastrach kopuły głównej.

   8.    Rozpoczął się remont elewacji północnej plebanii i domku przy plebanii.

   9.    Na przełom czerwca i lipca 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. w zakrystii.

10.   Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

11.   Przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc uchodźcom ze spalonego obozu na greckiej wyspie Lesbos.

12.   Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

13.  W minionym tygodniu zmarli: śp.: Sabina Cieślewicz i Kazimierz Szymański z Wymysłowa, Maria Kurek z ul. Chrobrego (ostatnio z Szydłowa), oraz Teodor Kupś z ul. Różanej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

26 NIEDZIELA ZWYKŁA

27.09.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 17.00 w bazylice;

  2. dla oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. (zapraszamy młodzież od VII klasy wzwyż);

  3. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii (zapraszamy młodzież ze szkół średnich i starszą);

  4. dla uczących się gry na gitarze w poniedziałek na godz. 16.20 do domku przy plebanii.

 3. We czwartek rozpocznie się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci we czwartek o godz. 17.15 i w piątek po Mszy św. o godz. 16.00;

  2. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o 18.00, a w niedzielę o godz. 18.00.

 4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich we czwartek po Mszy św. o g. 18.00 w łączności z nabożeństwem różańcowym;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o g. 18.00;

  3. spowiedź dla dzieci w piątek o godz. 15.00, a dla młodzieży i starszych o 17.00;

  4. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30.

 5. Chorych nawiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 08.30. Aktualna jest lista sprzed miesiąca. Innych chorych i starszych można zapisywać po Mszy św. lub w biurze parafialnym do środy włącznie. - odwiedziny chorych odwołane (można zgłaszać wizyty u chorych w zagrożeniu życia)

 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 7. W minionym tygodniu rozpoczął się gruntowny remont organów, którego koszt wyniesie ponad 91 tys. zł. Firma organmistrzowska zdemontowała stół gry i wiele innych elementów instrumentu, które zostały przewiezione do warsztatu. Do czasu zakończenia prac w bazylice będą używane organy z kaplicy św. Faustyny. Składamy serdeczne podziękowania Parafianom, którzy złożyli ofiarę na remont organów.

 8. Na przełom czerwca i lipca 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. u ks. Proboszcza.

 9. Po Mszy św. przy chrzcielnicy od ojca oblata będzie można nabyć kalendarz misyjny na 2021 r. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na misje.

 10. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień października.

 11. W minionym tygodniu zmarli śp.: Grzegorz Sobczyński z ul. Piastowskiej, Jerzy Mszanecki z ul. 1 Maja i Jan Olejniczak z ul. Mickiewicza. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

25 NIEDZIELA ZWYKŁA

20.09.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 17.00 w bazylice;

  2. dla oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. (zapraszamy młodzież od VII klasy wzwyż);

  3. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii (zapraszamy młodzież ze szkół średnich i starszą).

 3. Osoby mające już podstawy gry na gitarze i chcące ją doskonalić, zapraszamy w poniedziałek na godz. 16.20 do domku przy plebanii. Będzie nieodpłatna okazja do rozwijania swojego talentu pod okiem osób mających doświadczenie w grze na gitarze w różnych zespołach.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 5. W przyszłą niedzielę druga grupa dzieci z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 1 przystąpi do I Komunii św. podczas Mszy św. o godz. 11.30.

  1. Prosimy, aby na tę Mszę św. przyszły tylko osoby zaproszone na uroczystość pierwszokomunijną.

  2. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin w sobotę o godz. 08.30.

 6. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 8814 zł.

 8. Bóg zapłać za ofiary złożone z okazji dożynek w wysokości 3060 zł.

 9. W poniedziałek rozpocznie się gruntowny remont organów. Instrument będzie nieczynny do grudnia. W tym czasie do bazyliki będą przeniesione organy z kaplicy św. Faustyny.

 10. W przyszłą niedzielę będziemy gościli misjonarza oblata, który wygłosi homilię, a po każdej Mszy św. będzie można od niego nabyć kalendarz misyjny na 2021 r. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na misje.

 11. Na przełom czerwca i lipca 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. u ks. Proboszcza.

 12. W Poznaniu powstał Regionalny Punkt Konsultacyjny dla osób zranionych w środowisku kościelnym. Ośrodek ten został powołany do istnienia przez Archidiecezję Poznańską przy współudziale Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Punkt będzie do dyspozycji osób pełnoletnich z zachodniej i północnozachodniej Polski. Odpowiednio przeszkoleni konsultanci, głównie świeccy, będą gotowi przyjąć i z szacunkiem wysłuchać każdą osobę, udzielić odpowiedniej informacji i wsparcia w podjęciu adekwatnych dla danej sytuacji działań. Będą też udzielali pomocy w nawiązaniu kontaktu z prawnikiem, psychologiem lub duszpasterzem, w zależności od potrzeb i oczekiwań. Udzielenie wsparcia i pomocy będzie podejmowane z poszanowaniem godności oraz z zachowaniem dyskrecji. Do punktu konsultacyjnego można zgłosić się na rozmowę osobiście lub uczynić to telefonicznie. Kontakt podany jest na plakacie w gablocie.

 13. Dziś kończy praktykę duszpasterską w naszej parafii ks. diakon Michał Romel. Dziękujemy mu za miesięczną posługę duszpasterską i życzymy darów Ducha Świętego w bezpośrednim przygotowaniu do święceń prezbiteratu.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Marek Wawrzecki z ul. Kopernika i Teresa Gorlewicz z Bieślina. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

24 NIEDZIELA ZWYKŁA

13.09.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie dzisiaj (w niedzielę) o godz. 20.00.

 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. Dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w bazylice.

  2. Msza św dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 w bazylice.

  3. Dla dzieci z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 2 w poniedziałek o godz. 16.00, a ze Szkoły nr 1 w czwaretk o 17.00.

  4. Spotkanie dla młodzieży z klas VIII w ramach przygotowania do bierzmowania w piątek na Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice. Młodzież przyniesie z sobą wypełnione deklaracje.

  5. Spotkanie oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. Zapraszamy młodzież od VIII klasy wzwyż.

  6. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych, która pragnie rozwijać się duchowo i intelektualnie.

 4. Osoby mające już podstawy gry na gitarze i chcące ją doskonalić, zapraszamy w poniedziałek na godz. 16.20 do domku przy plebanii. Będzie nieodpłatna okazja do rozwijania swojego talentu pod okiem osób mających doświadczenie w grze na gitarze w różnych zespołach.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 6. W piątek przypada Święto św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Zapraszamy młodzież, nie tylko tę, która przygotowuje się do bierzmowania, na Mszę św. o g. 18.00. Homilię na niej wygłosi ks. Wojciech Orzechowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

 7. W przyszłą niedzielę dzieci z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 2 przystąpią do I Komunii św. podczas Mszy św. o godz. 11.30.

  1. Prosimy, aby na tę Mszę przyszły tylko osoby zaproszone na uroczystość pierwszokomunijną.

  2. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin w sobotę o godz. 08.30.

 8. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za ofiary składane dziś z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

23 NIEDZIELA ZWYKŁA

06.09.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. Pierwsza powakacyjna próba dla dziewcząt ze scholi w poniedziałek o 17.00 w bazylice.

  2. Msza św dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o godz. 16.00 w bazylice.

  3. Spotkanie dla młodzieży z klas VIII wraz z rodzicami w sprawie przygotowania do sakramentu bierzmowania we środę po Mszy św. o godz. 18.00.

  4. Spotkanie dla rodziców dzieci z klas III w sprawie przygotowania do I Komunii św. we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00.

  5. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych, która pragnie rozwijać się duchowo i intelektualnie.

 3. Osoby mające już podstawy gry na gitarze i chcące ją doskonalić, zapraszamy w poniedziałek na godz. 16.30 do domku przy plebanii. Będzie nieodpłatna okazja do rozwijania swojego talentu pod okiem osób mających doświadczenie w grze na gitarze w różnych zespołach.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 5. Nasze parafialne dożynki odbędą się w przyszłą niedzielę 13 września podczas Mszy św. o godz. 11.30, która będzie sprawowana z podziękowaniem za tegoroczne plony i z prośbą o błogosławieństwo w pracy rolników. Delegacje z wieńcami ustawią się przed bazyliką, a w razie deszczu pod chórem.

 6. W przyszłą niedzielę, 13 września nabożeństwo fatimskie o godz. 20.00.

 7. Po Mszy św. przy chrzcielnicy od Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego będzie można nabyć jego książkę z dedykacją autora. Cena: 20 zł.

 8. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zenona Walda z Zielenia, Wojciech Andrzejewski z ul. Mickiewicza, Jacek Wiktorowski z ul. 22 Stycznia i Jadwiga Szymkowiak z Miat. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

22 NIEDZIELA ZWYKŁA

30.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Spotkanie dla rodziców dzieci, które we wrześniu przystąpią do I Komunii św. odbędzie się w poniedziałek po Mszy św. o godz. 18.00.

 3. We wtorek rozpoczęcie roku szkolnego. Z tej okazji odbędą się Msze święte z prośbą o błogosławieństwo Boże dla uczniów, rodziców i nauczycieli:

  1. dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych we wtorek o godz. 08.00;

  2. dla klas III – VIII ze szkół podstawowych w piątek o godz. 16.00.

 4. Kolejny wykład Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę odbędzie się we środę po Mszy św. o godz. 18.00. Tym razem udamy się do Włoch, do słynnej Sieny, gdzie miał miejsce podwójny cud eucharystyczny. Ks. Profesor opowie o ciekawej historii konsekrowanych Hostii, które do dziś zachowują świeżość.

 5. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich we czwartek po Mszy św. o 18.00;

  2. spowiedź dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w piątek o 15.00;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.00;

  4. spowiedź dla starszych w piątek o godz. 17.15;

  5. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;

  6. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 08.30;

 6. Chorych nawiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 08.30. W związku z epidemią odwiedzimy tylko tych chorych i starszych, którzy zostaną zgłoszeni po Mszy św. lub w biurze parafialnym do piątku włącznie.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 8. Piesza pielgrzymka na odpust do Ostrowitego odbędzie się w przyszłą niedzielę. Zbiórka pielgrzymów w maseczkach przy dzwonnicy o godz. 08.00.

 9. Nasze parafialne dożynki odbędą się 13 września podczas Mszy św. o godz. 11.30.

 10. W sobotę rozpocznie się kolejny rok nauki w Studium Muzyki Kościelnej w Gnieźnie kształcącym przyszłych organistów. Informacje dotyczące zapisów – u Ks. Proboszcza.

 11. Jak zapowiadaliśmy, na cmentarzu parafialnym pojawiły się brązowe pojemniki na bioodpady przeznaczone na liście, trawę, drobne gałęzie drzew i krzewów, luźny świerk, kwiaty żywe cięte i doniczkowe, trociny, korę z drzew. Bioodpady należy wrzucać bez opakowań w postaci worków, toreb foliowych, doniczek. Do tych pojemników nie wrzucamy: sztucznych kwiatów, wieńców i wiązanek, zniczy, plastikowych wkładów, całych wieńców i wiązanek z żywych kwiatów i żywego świerku, doniczek i innych odpadów z folii, szkła, plastiku, metalu, drutu.

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię i rozważanie na każdy dzień września.

 13. W przyszłą niedzielę Ks. prof. Bogdan Czyżewski będzie promował swoją nową książkę pt. Ojcowie Kościoła o Piśmie Świętym. Zawiera ona podstawowe wiadomości o Biblii z odpowiedzią na pytania: co to jest natchnienie biblijne, kanon biblijny, jakie posiadamy przekłady Pisma Świętego, w jakim języku została Biblia napisana, kto jest jej autorem, dlaczego mówimy Stary i Nowy Testament?. Cena książki: 20 zł.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Mirosław Winkiel z Trzemżala, Tomasz Kasprzyk, Edward Gładych z ul. Długiej, Mirosława Ciszak z ul. Piastowskiej, Ryszard Bisikiewicz z ul. Kopernika i Jan Walda z Zielenia Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

21 NIEDZIELA ZWYKŁA

23.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Dzisiaj rozpoczyna miesięczną praktykę duszpasterską w naszej parafii ks. diakon Michał Romel z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Życzymy mu owocnej posługi w naszej wspólnocie parafialnej.

 3. We środę, 26 sierpnia przypada Uroczystość NMP Częstochowskiej. Zapraszamy na Msze święte o godz. 06.30, 07.00 i 18.00. Podczas Mszy o 18.00 odbędzie się poświęcenie zakupionych ostatnio ikon Matki Boskiej Częstochowskiej. Prosimy je przynieść do kościoła.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 5. W piątek, 28 sierpnia przypada odpust ku czci św. Augustyna. Uroczysta Msza odpustowa sprawowana będzie w piątek o godz. 18.00 pod przewodnictwem Ks. Pawła Rybaka, prefekta Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu i procesja przy bazylice. Zapraszamy do udziału w procesji poczty sztandarowe i dziewczynki sypiące kwiaty.

 6. Jedna z intencji Mszy odpustowej będzie ofiarowana z prośbą o błogosławieństwo Boże dla ofiarodawców nowego sztandaru wspólnoty Żywego Różańca.

 7. Dzieci rozpoczynające naukę szkolną w I klasie zapraszamy z plecakami szkolnymi z ich zawartością w przyszłą niedzielę, 30 sierpnia na Mszę św. o godz. 10.00. Przybory szkolne zostaną poświęcone.

 8. Spotkanie dla rodziców dzieci, które we wrześniu przystąpią do I Komunii św. odbędzie się 31 sierpnia po Mszy św. o godz. 18.00.

 9. Przypominamy, że na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą.

 10. W najbliższych dniach na naszym cmentarzu parafialnym pojawią się brązowe pojemniki na BIOODPADY przeznaczone na liście, trawę, drobne gałęzie drzew i krzewów, luźny świerk, kwiaty żywe cięte (bez drutów) i doniczkowe (bez doniczek), trociny, korę z drzew. Bardzo ważne jest, by wymienione bioodpady wrzucać bez opakowań w postaci worków, toreb foliowych, doniczek. Do tych pojemników NIE WRZUCAMY: sztucznych kwiatów, sztucznych wieńców i wiązanek, zniczy, plastikowych wkładów, całych wieńców i wiązanek z żywych kwiatów i żywego świerku, doniczek i innych odpadów z folii, szkła, plastiku, metalu, drutu. Bardzo prosimy, aby korzystać z tych pojemników zgodnie z ich przeznaczeniem. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska i oszczędzamy pieniądze, które będą mogły być przeznaczone na inwestycje na cmentarzu.

 11. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Bejrutu w Libanie, którzy ucierpieli na skutek niedawnego wybuchu. Zebraliśmy 2089 zł.

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13. W minionym tygodniu zmarła śp. Janina Konopa z ul. Tumskiej. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

20 NIEDZIELA ZWYKŁA

16.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Spotkanie Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 we bazylice.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 4. Przypominamy, że na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą.

 5. W sierpniu punkt Parafialnego Zespołu Caritas jest nieczynny.

 6. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 8070 zł.

 7. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. Przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Bejrutu w Libanie, którzy ucierpieli na skutek niedawnego wybuchu.

19 NIEDZIELA ZWYKŁA

09.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. We czwartek, 13 sierpnia zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie, które odbędzie się o godz. 20.00.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 4. W najbliższą sobotę, 15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP zobowiązująca nas do udziału we Mszy św. oraz nasz odpust parafialny. Msze święte tego dnia będą sprawowane według porządku niedzielnego, oprócz Mszy o godz. 11.30, która rozpocznie się pół godziny później.

 5. Uroczystości odpustowe odbędą się na Mszy św. o godz. 12.00. Będzie jej przewodniczyć ks. Witold Sadłowski, proboszcz z Czerniejewa, który przed laty pracował jako wikariusz w naszej parafii. Serdecznie zapraszamy do udziału. Po procesji tradycyjne poświęcenie ziół i kwiatów. Zapraszamy też dziewczynki do sypania kwiatów podczas procesji odpustowej. Dziewczynki zgromadzą się przed bazyliką w sobotę o godz. 11.45 w maseczkach.

 6. Przypominamy, że na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą.

 7. W sierpniu punkt Parafialnego Zespołu Caritas jest nieczynny.

 8. Bóg zapłać za ofiary składane dziś z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Obecnie przygotowywane jest wstawienie okna na frontonie bazyliki w miejsce znajdującej się tam atrapy. W tym roku będzie też naprawiony gzyms na kopule od strony szkoły i latarnia nad kaplicą św. Barbary. Będzie musiał być przeprowadzony remont organów, którego koszt został obliczony na 91 tys. złotych.

 9. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Karol Sadecki z ul. Chrobrego, Władysława Losik z ul. Szkolnej, Zbigniew Walter z ul. Lipowej i Henryk Niewiadomski z Niewolna. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

18 NIEDZIELA ZWYKŁA

02.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 3. W najbliższą środę 5 sierpnia odbędzie się kolejny wykład ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę. Tym razem udamy się do Włoch, do dwóch miast: Bolseno i Orvieto. Każdego roku odprawiamy procesję ku czci Ciała i Krwi Pańskiej w święto Bożego Ciała. Jest ona związana z wydarzeniem, jakie miało miejsce właśnie w Bolsenie i Orvieto w sierpniowy dzień 1263 roku. Wtedy to właśnie kapłan Piotr z Pragi, zmierzając w pielgrzymce do Rzymu, zatrzymał się w Bolsenie, aby pomodlić się przy grobie św. Krystyny. Tam też, podczas sprawowania Mszy świętej, doświadczył niezwykłego cudu eucharystycznego… Zapraszamy po Mszy św. o godz. 18.00.

 4. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca.

  1. nabożeństwo w intencji powołań w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.30, a dla młodzieży i starszych o 17.30;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  4. nabożeństwo św. ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00.

 5. Przypominamy, że na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą.

 6. 15 sierpnia odbędzie się nasz odpust parafialny. Uroczystości będzie przewodniczyć ks. Witold Sadłowski, proboszcz z Czerniejewa, który przed laty pracował jako wikariusz w naszej parafii. Już dziś zapraszamy na Mszę odpustową o godz. 12.00. Zapraszamy też dziewczynki do sypania kwiatów podczas procesji odpustowej.

 7. W sierpniu punkt Parafialnego Zespołu Caritas będzie nieczynny.

 8. W tym roku piesze pielgrzymki odbywają się symbolicznie: pielgrzymka gnieźnieńska idzie sztafetowo (codziennie inna mała grupa); w pielgrzymce z Kościerzyny idą tylko księża i klerycy w liczbie kilkunastu osób (będą w Trzemesznie w środę w południe). Pielgrzymi będą ugoszczeni na plebanii; w tym roku nie przygotowujemy obiadu na terenie Domu Dziecka.

 9. Z powodu epidemii planowana na sierpień pielgrzymka do Pragi czeskiej jest przełożona na przyszły rok (również na sierpień).

 10. Z powodu epidemii w tym roku nie będzie festynu parafialnego.

 11. Bóg zapłać za ofiary składane przy okazji poświęcenia samochodów w dniu św. Krzysztofa. Zebraliśmy 1023 zł. Kwota ta została przekazana na środki transportu dla misjonarzy.

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Halina Misch z ul. Piastowskiej, Teresa Szojda z ul. Wiosny Ludów, Mieczysław Nowakowski z Huty Trzemeszeńskiej i Tadeusz Kamyszek z ul. Mickiewicza. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

17 NIEDZIELA ZWYKŁA

26.07.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 3. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 07.00, a po niej wystawienie Najśw. Sakramentu i adoracja do 08.30.

 4. Przypominamy, że okazja do spowiedzi istnieje codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.

 5. Prosimy o odbieranie po Mszy św. lub w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania oraz zamówionych ikon M.B. Częstochowskiej.

 6. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z dodatkiem w postaci książeczki z Ewangelią, rozważaniem i modlitwą na każdy dzień sierpnia. Cena 6 zł. Od dziś wracamy do nakładu „Przewodnika” sprzed epidemii. Zachęcamy do nabywania i czytania.

 7. W minionym tygodniu zmarli śp.: Henryk Wabich z ul. Kochanowskiego i Krzysia Kurowska-Śrama z ul. Długiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

16 NIEDZIELA ZWYKŁA

19.07.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Bardzo prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. 22 lipca przypada 7. rocznica śmierci Ks. Prałata Bronisława Michalskiego. Msza św. w intencji zmarłego proboszcza naszej parafii odbędzie się we środę o godz. 18.00.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 4. W sobotę, 25 lipca przypada Święto św. Jakuba Apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Poświęcenie pojazdów po Mszy św. o godz. 18.00.

 5. Przypominamy, że okazja do spowiedzi istnieje codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.

 6. Prosimy o odbieranie po Mszy św. lub w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania oraz zamówionych ikon M.B. Częstochowskiej. Zdjęcia z bierzmowania można nabywać w zakładzie fotograficznym przy ul. Mickiewicza.

 7. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 10.409 zł.

 9. W minionym tygodniu zmarli śp.: Iwona Wiśniewska z ul. Sportowej, Sebastian Marchlewicz z Bieślina i Patrycja Lubińska z ul. 1 Maja. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

15 NIEDZIELA ZWYKŁA

12.07.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Bardzo prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos.
 2. W poniedziałek, 13 lipca zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie. Początek o godz. 20.00.
 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 4. Przypominamy, że okazja do spowiedzi istnieje codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.
 5. Prosimy o odbieranie po Mszy św. lub w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania oraz zamówionych ikon M.B. Częstochowskiej. Zdjęcia z bierzmowania można nabywać w zakładzie fotograficznym przy ul. Mickiewicza.
 6. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.
 7. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary składane z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.
 8. W minionym tygodniu zmarli śp.: Mirosław Wieczorek i Mirosława Fajfer z ul. Piastowskiej, Barbara Ciesielska i Henryk Danielewski z ul. Mickiewicza oraz Genowefa Kozińska z ul. 1 Maja. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

 

14 NIEDZIELA ZWYKŁA

05.07.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Bardzo prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos.

 2. W najbliższą środę 8 lipca odbędzie się kolejny wykład z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę. Tym razem udamy się do Portugalii, do miasta o nazwie Santarém położonego ok. 50 km na południe od Fatimy. Cud eucharystyczny, o którym opowie ks. prof. Bogdan Czyżewski, zdarzył się w XIII wieku. Doznała go uboga kobieta cierpiąca z powodu niewierności swojego męża. Serdecznie zapraszamy na wykład multimedialny w środę o godz. 18.40.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 4. Przypominamy, że okazja do spowiedzi istnieje codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.

 5. Prosimy o odbieranie po Mszy św. lub w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania oraz zamówionych ikon M.B. Częstochowskiej.

 6. Intencje Żywego Różańca na lipiec można odebrać po Mszy św. w kaplicy św. Faustyny.

 7. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 9. W minionym tygodniu zmarli śp.: Aurelia Jasińska z ul. Jaśminowej, Roman Cieluch z Miat, Regina Macińska z ul. Piastowskiej i Jarosław Kierzkowski z ul. Reymonta. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

13 NIEDZIELA ZWYKŁA

28.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Bardzo prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos.

 2. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w poniedziałek i wtorek po wieczornej Mszy św.

 3. W poniedziałek przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – dzień szczególnej modlitwy za Kościół i papieża – następcę św. Piotra. Zapraszamy na Msze święte o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Msza św. w intencji Ks. Proboszcza zamówiona przez wspólnotę Żywego Różańca – o godz. 18.00.

 4. W poniedziałek biuro parafialne będzie nieczynne.

 5. Dzieci ze Szkoły nr 1, które przystąpiły do I Komunii św. będą przeżywały tzw. „Biały tydzień” od poniedziałku do czwartku na Mszy św. o godz. 18.00.

 6. Spotkanie wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o godz. 16.30 w bazylice.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 8. Powracamy do porządku sprawowania sakramentu pokuty i pojednania sprzed epidemii: okazja do spowiedzi będzie codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.

 9. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca;

  1. nabożeństwo z modlitwą o powołania w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.30, dla młodzieży i starszych o 17.30;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  4. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30.

 10. W lipcu i sierpniu nie będzie odwiedzin u chorych z okazji I soboty miesiąca.

 11. Dzieciom i młodzieży życzymy dobrych i bezpiecznych wakacji oraz przypominamy, że czas wolny od nauki nie zwalnia z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.

 12. Prosimy o odbieranie w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania.

 13. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z dodatkiem w postaci książeczki z ewangelią, rozważaniem i modlitwą na każdy dzień lipca.

 14. W minionym tygodniu zmarł śp. Piotr Klimowicz z ul. Toruńskiej. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

12 NIEDZIELA ZWYKŁA

21.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi – osoby przychodzące do kościoła prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po wieczornej Mszy św.

 3. W środę Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Msza św. z nowenną do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci w poniedziałek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny;

  2. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adrocja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 6. Uczniów, rodziców i nauczycieli zapraszamy na Mszę św. z podziękowaniem Panu Bogu za zakończony rok szkolny, która odbędzie się w piątek o godz. 18.00.

 7. W najbliższą sobotę odbędzie się w dwóch grupach uroczystość I Komunii św.: o godz. 11.00 dla dzieci ze Szkoły w Trzemżalu oraz o godz. 16.00 dla części dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie:

  1. próby dla dzieci ze Szkoły nr 1 w poniedziałek o godz. 15.00 i w środę o 15.30;

  2. sprzątanie kościoła w czwartek o 15.00;

  3. spowiedź wszystkich dzieci, które w sobotę przystąpią do I Komunii św. odbędzie się w piątek o godz. 15.30;

  4. spowiedź dla rodzin dzieci pierwszokomunijnych codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 17.30 – 18.00.

 8. Spowiedź w kaplicy św. Faustyny w dni powszednie przed każdą poranną Mszą św. oraz od poniedziałku do czwartku od godz. 17.30 do 18.00. W pozostałe dni przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 9. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9407 zł.

 10. Serdecznie dziękujemy strażakom za pomoc w wypompowaniu wody z cmentarza po piątkowej ulewie.

 11. W minionym tygodniu zmarł śp. Rajmund Białek z Zielenia. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 

11 NIEDZIELA ZWYKŁA

14.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Od dnia 30 maja nie obowiązuje limit wiernych w kościele, jednak – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi – prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Do czwartku, 18 czerwca trwa oktawa Bożego Ciała. Procesja przy bazylice w łączności z nabożeństwem czerwcowym w niedzielę o 18.00, a od poniedziałku do czwartku po Mszy św. o godz. 18.00.

 3. W tym tygodniu nie będzie codziennej adoracji o godz. 17.00.

 4. W najbliższy czwartek, 18 czerwca, przypada zakończenie oktawy Bożego Ciała. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. Jakub Siutkowski, który był w naszej parafii na praktyce duszpasterskiej, a przed dwoma tygodniami przyjął święcenia kapłańskie. Po Mszy św. procesja przy bazylice do czterech ołtarzy. Na zakończenie ks. Neoprezbiter udzieli błogosławieństwa prymicyjnego.

 5. W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  1. Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45;

  2. Po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się procesja eucharystyczna do ołtarza przed bazyliką, gdzie odmówimy akt oddania Najśw. Sercu Pana Jezusa;

  3. Tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 6. Dziewczynki w wieku szkolnym zapraszamy do sypania kwiatów podczas procesji.

 7. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek po procesji w domku przy plebanii.

 8. Spowiedź odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny w dni powszednie przed każdą poranną Mszą św. oraz od poniedziałku do czwartku od godz. 17.30 do 18.00. W pozostałe dni przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 9. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary składane z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Franciszek Dołyk z Zielenia i Tadeusz Fojucik z ul. Dąbrowskiego. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

 11. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

11.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Od dnia 30 maja nie obowiązuje limit wiernych w kościele, jednak – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi – prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Dzisiaj Msze święte według porządku niedzielnego oprócz Mszy o godz. 11.30, której nie będzie. Po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja ulicami Trzemeszna do czterech ołtarzy. Trasa poprowadzi z bazyliki ulicą św. Jana na Plac Kilińskiego, gdzie przy czwartym ołtarzu nastąpi zakończenie uroczystości. Uczestników procesji obowiązuje zakrycie ust i nosa oraz – w miarę możliwości – zachowanie odpowiednich odstępów, o co bardzo prosimy.

 3. Do czwartku, 18 czerwca będzie trwać oktawa Bożego Ciała. Procesja przy bazylice w łączności z nabożeństwem czerwcowym w piątek i sobotę o godz. 17.45, a w niedzielę o 18.00.

 4. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii piątek o godz. 17.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 5. Ks. Prymas udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na piątek po Bożym Ciele.

 6. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii.

 7. W najbliższą sobotę, 13 czerwca zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o godz. 20.00.

 8. Spowiedź odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny w dni powszednie przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00. W niedzielę i święta przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 9. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

07.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Od dnia 30 maja nie obowiązuje limit wiernych w kościele, jednak – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi – prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Przypominamy, że od 1 czerwca nie obowiązuje dyspensa ks. Prymasa dotycząca udziału we Mszy św. niedzielnej.

 3. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii w poniedziałek, wtorek, środę i piątek o godz. 17.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 4. Kapłani z Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Diecezji Bydgoskiej, którzy obchodzą w tym roku 33 rocznicę święceń, będą sprawować w bazylice Mszę dziękczynną we wtorek o godz. 18.00. Wśród nich jest Ks. Proboszcz.

 5. W najbliższą środę odbędzie się kolejny wykład Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę. Tym razem udamy się do Włoch, do małego miasteczka o nazwie Alatri, gdzie w 1228 roku miał miejsce cud eucharystyczny. Doznała go młoda dziewczyna, która przyjmując Komunię Świętą chciała zwrócić na siebie uwagę przystojnego i popularnego młodzieńca. Alatri słynie także z pięknych kwiatowych dywanów układanych przez mieszkańców z okazji procesji Bożego Ciała. Zapraszamy po Mszy św. o godz. 18.45

 6. W najbliższy czwartek, 11 czerwca, przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Msze święte według porządku niedzielnego oprócz Mszy o godz. 11.30, której nie będzie. Msza z Uroczystości również w środę o 18.00. W czwartek po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja ulicami Trzemeszna do czterech ołtarzy. Trasa poprowadzi z bazyliki ulicą św. Jana na Plac Kilińskiego, gdzie przy czwartym ołtarzu nastąpi zakończenie uroczystości. Procesja, jako uroczystość związana z kultem religijnym, nie jest imprezą masową w rozumieniu prawa, i nie obowiązuje na niej limit osób. Jednak obowiązuje zakrycie ust i nosa oraz – w miarę możliwości – zachowanie odpowiednich odstępów, o co bardzo prosimy.

 7. W Boże Ciało mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św., którego nie zastępuje udział w samej procesji.

 8. Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w dni powszednie o godz. 17.45, a w niedzielę i w Boże Ciało o 18.00.

 9. Próba orkiestry przed Uroczystością Bożego Ciała we środę o 18.00 w Alumnacie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poprzez grę włączyć się w uroczystą oprawę procesji.

 10. Do sypania kwiatów podczas procesji zapraszamy dziewczynki w wieku szkolnym. Próba odbędzie się we wtorek o godz. 17.00. Podczas próby i w czasie procesji obowiązkowe będą maseczki.

 11. Ks. Prymas udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na piątek po Bożym Ciele.

 12. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii.

 13. Dzisiaj kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

 14. Spowiedź odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny od poniedziałku do soboty przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00. W niedzielę i w Boże Ciało przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 15. Bóg zapłać za ofiary, przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii oraz na inwestycje, przekazywane na konto bankowe i osobiście.

 16. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 17. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 18. W minionym tygodniu zmarł śp. Lechosław Lewandowski z ul. Kościuszki. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

31.05.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Od dnia 30 maja nie obowiązuje limit wiernych w kościele, jednak – zgodnie z zaleceniami sanitarnymi – prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Od dnia 1 czerwca nie będzie obowiązywać dyspensa ks. Prymasa dotycząca udziału we Mszy św. niedzielnej. Oto treść dekretu:

W związku ze zniesieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii, z dniem 1 czerwca 2020 r., znoszę udzieloną wszystkim wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Jednocześnie przypominam, że w przypadku osób chorych, starszych i niezdolnych z różnych powodów do fizycznej obecności na Mszy św., zgodnie z Dyrektorium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie celebracji Mszy świętej transmitowanej przez telewizję, istnieje możliwość uczestnictwa w Eucharystii za pośrednictwem mediów i w ten sposób zadośćuczynienia obowiązkowi udziału w niedzielnej Mszy św.

Wyrażając radość z poprawy sytuacji epidemicznej w naszym kraju zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach i przystępowania do sakramentów świętych.

W dalszym ciągu proszę o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy chorym pomagają.

Abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski

 1. Dzisiaj po raz ostatni na parafialnym Facebooku transmitujemy Mszę św. o godz. 10.00.

 2. Jutro, w drugi dzień Zielonych Świątek, przypada Święto NMP Matki Kościoła. Zapraszamy na Msze święte o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 3. W środę, 3 czerwca, ks. biskup Krzysztof Wętkowski udzieli naszej młodzieży sakramentu bierzmowania według następującego porządku: klasy 8a, 8b i 8c ze Szkoły nr 1 o godz. 16.30; klasa 8d ze Szkoły nr 1, klasa 8 ze Szkoły nr 2 oraz młodzież z Trzemżala – o godz. 18.00. Msze z bierzmowaniem będą tranmitowane na parafialnym Facebooku.

 4. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 17.00 (oprócz środy). Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 5. Ostatnie nabożeństwo majowe dzisiaj (w niedzielę) o godz. 18.00.

 6. Od poniedziałku nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w dni powszednie oprócz środy o godz. 17.45. W środę nabożeństwo z nowenną po Mszy św. o godz. 07.00.

 7. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. modlitwa o powołania we czwartek podczas nabożeństwa czerwcowego;

  2. Msza ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek o 18.00;

  3. dodatkowa okazja do spowiedzi w piątek o godz. 16.00;

  4. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.30;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o g. 07.00, a po niej adoracja do godz. 08.30.

 8. Wznawiamy wizyty z posługą sakramentalną u chorych. Najbliższa w sobotę od godz. 08.30. Prosimy o zgłoszenie chorych i starszych parafian, którzy pragną wizyty księdza – dotyczy to również chorych z dotychczasowej stałej listy. Zgłoszenia chorych przyjmujemy po Mszy św, w biurze parafialnym i telefonicznie.

 9. Ministrantów i lektorów zapraszamy na spotkanie w sobotę o 11.30 w bazylice.

 10. Msza św. w intencji maturzystów w przyszłą niedzielę o godz. 11.30

 11. Dzisiejsza Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy Okres Wielkanocny, zobowiązujący katolika do przystąpienia do Komunii św. Tradycyjnie czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej kończy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada w przyszłą niedzielę, 7 czerwca. Tych, którzy w Okresie Wielkanocnym nie przystąpili jeszcze do sakramentów, zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny od poniedziałku do soboty przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00. W niedzielę przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 12. Bóg zapłać za ofiary, przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii oraz na inwestycje, przekazywane na konto bankowe i osobiście.

 13. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

24.05.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Obecnie w bazylice, oprócz służby liturgicznej, może przebywać jednocześnie 109 osób. Prosimy o zajmowanie miejsc oznaczonych kartkami i o zachowanie 2 metrów dystansu przy podchodzeniu do Komunii św. i przy wychodzeniu z kościoła.
 2. Do czasu ograniczenia liczby wiernych w kościele Msza św. w niedzielę o godz. 10.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.
 3. Msza św. dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego odbędzie się we wtorek o godz. 16.00 w bazylice.
 4. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 17.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.
 5. Nabożeństwa majowe są sprawowane w bazylice w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedzielę o 18.00. Podczas nabożeństwa nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 6. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy Okres Wielkanocny, zobowiązujący katolika do przystąpienia do Komunii św. Tradycyjnie czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej kończy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 7 czerwca. Z powodu epidemii w bieżącym roku nie było specjalnego dnia spowiedzi wielkanocnej. Obecnie, kiedy już ograniczenia sanitarne nie są tak restrykcyjne, zapraszamy do spowiedzi, która odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny od poniedziałku do soboty przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00. W niedzielę przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.
 7. Uwaga, kandydaci do bierzmowania! Na grupie na Facebooku i na stronie internetowej parafii są ogłoszenia o spowiedzi i o próbach przed przyjęciem sakramentu bierzmowania.
 8. Bóg zapłać za ofiary, przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii oraz na inwestycje, przekazywane na konto bankowe lub osobiście.
 9. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.
 10. W minionym tygodniu zmarła śp. Urszula Zieliniacka z ul. Piastowskiej. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek..

 

 

6 NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

17.05.2020 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Obecnie w bazylice, oprócz służby liturgicznej, może przebywać jednocześnie 109 osób. Prosimy o zajmowanie miejsc oznaczonych kartkami i o zachowanie 2 metrów dystansu przy podchodzeniu do Komunii św. i przy wychodzeniu z kościoła.
 2. Uczestnicy Mszy św. powinni mieć zakryte usta i nos. Maseczki prosimy zdejmować tylko przy przyjmowaniu Komunii św. Przy wejściu do bazyliki prosimy dezynfekować ręce.
 3. Do czasu ograniczenia liczby wiernych w kościele Msza św. w niedzielę o godz. 10.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.
 4. Msza św. dla Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci odbędzie się w poniedziałek, 18 maja o godz. 15.00 w bazylice.
 5. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 17.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.
 6. Nabożeństwa majowe są sprawowane w bazylice w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedzielę o 18.00. Od piątku podczas nabożeństwa nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 7. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 8. Uroczystość Zesłania Ducha Św., przypadająca za dwa tygodnie, kończy Okres Wielkanocny, który zobowiązuje katolika do przystąpienia do Komunii św. Tradycyjnie czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej kończy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 7 czerwca. Z powodu epidemii w bieżącym roku nie było specjalnego dnia spowiedzi wielkanocnej. Obecnie, kiedy już ograniczenia sanitarne nie są tak restrykcyjne, zapraszamy do spowiedzi, która odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny od poniedziałku do soboty przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00. Jest tam ustawiona pleksa oddzielająca penitenta i księdza. W niedzielę przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach, które są na bieżąco dezynfekowane.
 9. W biurze parafialnym są do odbioru pieniądze wpłacone na pielgrzymki do Górki Klasztornej i Częstochowy, które nie odbyły się.
 10. W biurze parafialnym są zachowane zasady bezpieczeństwa. Prosimy przychodzić w maseczkach i wchodzić pojedynczo. W sprawie ślubu i chrztu prosimy umawiać wizytę telefonicznie.
 11. Bóg zapłać za ofiary, przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii oraz na inwestycje, przekazywane na konto bankowe lub osobiście. W ubiegłą niedzielę na inwestycje zebraliśmy 4.923 zł. W czasie epidemii, czyli od połowy marca z przeznaczeniem na inwestycje przekazano 10.950 zł. Bóg zapłać!
 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.
 13. W minionym tygodniu zmarła śp. Urszula Mądra z ul. Kopernika. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek...

 

 

5 NIEDZIELA WIELKANOCNA

10.05.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Obecnie w bazylice, oprócz służby liturgicznej, mogą przebywać jednocześnie 73 osoby. Prosimy o zajmowanie miejsc oznaczonych kartkami i o zachowanie 2 metrów dystansu, także przy podchodzeniu do Komunii św. i przy wychodzeniu z kościoła.

 2. Uczestnicy Mszy św. powinni mieć zakryte usta i nos. Maseczki prosimy zdejmować tylko przy przyjmowaniu Komunii św.

 3. Do czasu ograniczenia liczby wiernych w kościele Msza św. w niedzielę o godz. 10.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 4. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii oraz z prośbą o deszcz codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 17.00 – 18.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 5. Nabożeństwa majowe są sprawowane w bazylice w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedzielę o 18.00.

 6. Spowiedź od poniedziałku do soboty przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00 odbywać się będzie tylko w kaplicy św. Faustyny (zmiana miejsca). Jest tam ustawiona pleksa oddzielająca penitenta i księdza. W niedzielę przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonale.

 7. W środę, 13 maja przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie odbędzie się o godz. 20.00 w bazylice. W czasie nabożeństwa odbędzie się uroczyste podjęcie duchowej adopcji dziecka poczętego przez tych, którzy już w tej intencji się modlą oraz przez wszystkich, którzy chcą rozpocząć duchową adopcję polegającą na 9-miesięcznej codziennej modlitwie w intencji dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone i jego rodziców. Prosimy o odbiór deklaracji po Mszy św. Wypełnione deklaracje złożymy na ołtarzu w czasie nabożeństwa fatimskiego. Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w nabożeństwie, mogą modlić się w tej intencji bez obrzędu przyjęcia.

 8. Zwykle 13 maja organizowaliśmy specjalną Mszę św. dla chorych. Tym razem, ze względu na ograniczoną liczbę wiernych w kościele oraz ze względu na fakt, że osoby starsze i chore są w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia się koronawirusem, nie będziemy organizować dodatkowej Mszy św. Ze względów sanitarnych w czasie epidemii nie jest też wskazane masowe udzielanie sakramentu namaszczenia.

 9. Bierzmowanie odbędzie się zgodnie z planem 3 czerwca w trzech małych grupach. Szczegóły na stronie internetowej i na Facebooku.

 10. Osoby, które chcą zarezerwować termin Mszy św. na przyszły rok prosimy o spisanie terminów oraz intencji na kartce z nazwiskiem zamawiającego i numerem telefonu kontaktowego. Kartki można wrzucać do skrzynki na listy przy drzwiach plebanii ewentualnie oddać księdzu lub panu Kościelnemu po Mszy św. Można też posłużyć się pocztą elektroniczną (adres mailowy podany jest na stronie parafii). Aby uniknąć kolejek, intencji na przyszły rok nie przyjmujemy w biurze parafialnym.

 11. Beatyfikacja Kard. Stefana Wyszyńskiego, która miała odbyć się w Warszawie 7 czerwca, z powodu epidemii została przełożona na inny czas. W związku z tym nie odbędzie się planowana pielgrzymka z naszej parafii na to wydarzenie.

 12. W biurze parafialnym są do odbioru pieniądze wpłacone na pielgrzymki do Górki Klasztornej i Częstochowy, które nie odbyły się.

 13. Bóg zapłać za ofiary, przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii oraz na inwestycje, przekazywane na konto bankowe lub osobiście.

 14. Informujemy, że w tym roku nie otrzymaliśmy dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację remontu w bazylice. W obliczu spadku dochodów parafii podczas epidemii, ten fakt pomoże przetrwać trudny czas, ponieważ każda inwestycja dotowana wymaga wkładu własnego. Trwa natomiast procedura związana z weryfikacją wniosków dotyczących remontu Alumnatu.

 15. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 16. W minionym tygodniu zmarł śp. Szczepan Wełnogórski z Niewolna. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek...

4 NIEDZIELA WIELKANOCNA

03.05.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Obecnie w bazylice, oprócz służby liturgicznej, mogą przebywać jednocześnie 73 osoby. Prosimy, aby zajmować miejsca oznaczone kartkami z numerami.

 2. Uczestników Mszy świętych prosimy o zachowanie 2 metrów dystansu, także przy podchodzeniu do Komunii św. i przy wychodzeniu z kościoła.

 3. Uczestnicy Mszy św. powinni mieć zakryte usta i nos. Maseczki prosimy zdejmować tylko przy przyjmowaniu Komunii św. Można przyjmować Komunię św. na rękę, ale przedtem trzeba zdjąć rękawiczki.

 4. Przy wejściu do bazyliki, za drzwiami wahadłowymi, na ścianie wisi dozownik płynu dezynfekcyjnego. Prosimy dezynfekować ręce przy wejściu do kościoła.

 5. Do czasu ograniczenia liczby wiernych w kościele Msza św. w niedzielę o godz. 10.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 6. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii oraz z prośbą o deszcz codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 17.00 – 18.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 7. Nabożeństwa majowe są sprawowane w bazylice w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedzielę o 18.00.

 8. Okazja do spowiedzi od poniedziałku do soboty w godz. 17.30 – 18.00. Spowiedź odbywa się w kruchcie przy tylnym wyjściu z bazyliki. Jest tam ustawiona pleksa oddzielająca penitenta i księdza. 10 minut przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonale.

 9. Od poniedziałku wznawiamy dyżury w biurze parafialnym przy zachowaniu środków ostrożności związanych z czasem epidemii. Prosimy wchodzić pojedynczo: jedna osoba może przebywać w korytarzu i jedna w biurze (wyjątkiem są narzeczeni przygotowujący się do ślubu). Należy przychodzić w maseczkach. Prosimy, aby nie przychodzić w sprawach, które można załatwić telefonicznie lub drogą mailową.

 10. Jest już kalendarz intencji na rok 2021. Osoby, które chcą zarezerwować termin Mszy św. na przyszły rok prosimy o spisanie terminów oraz intencji na kartce z nazwiskiem zamawiającego i numerem telefonu kontaktowego. Kartki można wrzucać do skrzynki na listy przy drzwiach plebanii ewentualnie oddać księdzu lub panu Kościelnemu po Mszy św. Można też posłużyć się pocztą elektroniczną (adres mailowy podany jest na stronie parafii). Aby uniknąć kolejek, intencji na przyszły rok nie będziemy przyjmować w biurze parafialnym.

 11. Prosimy, aby uczestnicy nabożeństw majowych organizowanych przy figurach i krzyżach na wioskach pamiętali o zasadach sanitarnych obowiązujących w czasie epidemii (noszenie maseczek i zachowanie dwumetrowych odstępów).

 12. Bóg zapłać za ofiary, przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii oraz na inwestycje, przekazywane na konto bankowe lub osobiście.

 13. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, który wznowił druk w połowie nakładu. Do „Przewodnika” dołączona jest książeczka z ewangelią i rozważaniem na każdy dzień maja.

 14. W minionym tygodniu zmarły śp.: Dorota Józefiak z Ostrowitego, Wanda Dziel z ul. Dąbrowskiego i Barbara Wysocka z ul. Piastowskiej. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek...

3 NIEDZIELA WIELKANOCNA

26.04.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Obecnie w kościele oprócz służby liturgicznej może znajdować się jedna osoba na 15 m². W związku z tym w naszej bazylice mogą przebywać jednocześnie 73 osoby. Prosimy, aby zajmować miejsca oznaczone kartkami z numerami.

 2. Uczestników Mszy świętych prosimy o zachowanie 2 metrów dystansu, także przy podchodzeniu do Komunii św. i przy wychodzeniu z kościoła.

 3. Uczestnicy Mszy św. powinni mieć zakryte usta i nos. Maseczki prosimy zdejmować tylko przy przyjmowaniu Komunii św. Można przyjmować Komunię św. na rękę, ale przedtem trzeba zdjąć rękawiczki.

 4. Przy wejściu do bazyliki, za drzwiami wahadłowymi, na ścianie wisi dozownik płynu dezynfekcyjnego. Prosimy dezynfekować ręce przy wejściu do kościoła.

 5. Dopóki istnieją ograniczenia liczby wiernych w kościele, obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. Należy uczestniczyć w niej za pomocą transmisji w środkach przekazu.

 6. Do czasu ograniczenia liczby wiernych w kościele Msza św. w niedzielę o godz. 10.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 7. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 17.00 – 18.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 8. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca. Msza zbiorowa za zmarłych o godz. 18.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 9. W piątek rozpoczyna się maj. Nabożeństwa majowe w tym roku w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedzielę o 18.00.

 10. Z racji I soboty miesiąca dodatkowa adoracja Najśw. Sakramentu po Mszy św. o godz. 07.00.

 11. W tym roku 3 maja przypada w niedzielę. Ponieważ w liturgii niedziel okresu wielkanocnego nie obchodzi się żadnych świąt, dlatego Uroczystość NMP Królowej Polski przeniesiona jest na sobotę, 2 maja. W związku z tym w sobotę będzie dodatkowa Msza św. o godz. 11.00. Msza św. o 18.00 będzie już Mszą niedzielną.

 12. W Narodowe Święto Konstytucji 3 maja (w niedzielę) Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 (będzie transmitowana na Facebooku).

 13. Wszystkie Msze, nabożeństwa i adoracje odbywają się w bazylice.

 14. Przypominamy, że w czasie epidemii nie odwiedzamy chorych (wyjątek stanowią przypadki zagrożenia życia).

 15. Okazja do spowiedzi od poniedziałku do soboty w godz. 17.30 – 18.00 oraz 10 minut przed każdą Mszą św. niedzielną i poranną Mszą w dni powszednie.

 16. Podaje się do publicznej wiadomości, że Michał Romel i Rafał Wojciechowski, alumni Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, odbywający praktykę pastoralną w naszej parafii, mają otrzymać święcenia diakonatu dnia 10 maja br. Kto by wiedział o przeszkodzie sprzeciwiającej się udzieleniu tym klerykom wspomnianych święceń, w sumieniu zobowiązany jest powiadomić o tym proboszcza parafii.

 17. Bóg zapłać za ofiary, przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii oraz na inwestycje, przekazywane na konto bankowe lub osobiście.

 18. W minionym tygodniu zmarła śp. Melania Pankowska z ul. Mieszka I. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA WIELKANOCNA – ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

19.04.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Niedziela Miłosierdzia rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Pamiętajmy o tych, którzy szczególnie potrzebują pomocy: o starszych, chorych i będących na kwarantannie. Okażmy im chrześcijańskie miłosierdzie.

 2. Od jutra w kościele oprócz służby liturgicznej może znajdować się jedna osoba na 15 m². W związku z tym w naszej bazylice będą mogły przebywać jednocześnie 73 osoby.

 3. Uczestników Mszy świętych prosimy o zachowywanie 2 metrów dystansu. Prosimy siadać według następujących zasad:

  1. w co drugiej dużej ławce po jednej osobie na skraju ławki na przemian z prawej i lewej strony;

  2. w ławkach „dziecięcych” po jednej osobie w co trzeciej ławce;

  3. w małych ławkach pod kopułą, w przejściach i bocznych nawach po jednej osobie w co trzeciej ławce;

  4. w ławkach bez oparcia pod chórem i w bocznych nawach – w dystansie dwumetrowym;

  5. w bocznych kaplicach po jednej osobie.

 4. Uczestnicy Mszy św. powinni mieć zakryte usta i nos.

 5. Do czasu ograniczenia liczby wiernych w kościele Msza św. w niedzielę o godz. 10.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 6. Wznawiamy adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 17.00 – 18.00. Adorację będzie rozpoczynać Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 7. Okazja do spowiedzi od poniedziałku do soboty od godz. 17.30 oraz 10 minut przed każdą Mszą św. niedzielną i poranną Mszą w dni powszednie. Kto ma obawy spowiadania się przy konfesjonale, może umówić się na spowiedź w innym miejscu. Niebawem będzie zorganizowana spowiedź w oddzielnym pomieszczeniu, w którym będzie pleksa oddzielająca spowiednika od penitenta i będzie zachowana odpowiednia odległość.

 8. Zachęcamy, by przychodzić do kościoła przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności obowiązujących w czasie epidemii.

 9. Jedno z przykazań kościelnych zobowiązuje katolika do przystąpienia do Komunii św. w Okresie Wielkanocnym. W tym roku ten okres trwa do 7 czerwca. Zachęcamy, by stosując się do nowych zasad dotyczących obecności w kościele, skorzystać z możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i do Komunii św.

 10. Bóg zapłać za ofiary przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii w tych trudnych czasach przekazywane na konto bankowe lub osobiście.

 11. W minionym tygodniu zmarli śp.: Barbara Kolińska, Wanda Kinecka i Artur Korolewicz. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

12.04.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Te święta są inne. Nasza bazylika jest pusta. Ze względu na szerzącą się epidemię nie możemy spotkać się we wspólnocie parafialnej, by razem świętować Wielką Noc. Nie możemy spotkać się też gronie rodziny, aby dzielić się radością. Ale to wszystko nie może nam zabrać nadziei i radości, które daje Chrystus Zmartwychwstały. On żyje! Z Nim jesteśmy w stanie pokonać wszelkie trudności i wszelkie zło. Zapraszajmy Go codziennie do naszego życia.

Wszystkim drogim Parafianom życzymy doświadczenia Bożej Miłości, pokoju serca i nadziei, która zawieść nie może. Oby Pan Bóg zmiłował się nad światem i zatrzymał zarazę, która przynosi tak wiele cierpienia.

 

 1. W tym roku nie było święcenia pokarmów. Zachęcamy, by pobłogosławić pokarmy w domu przed świątecznym śniadaniem. Modlitwa błogosławieństwa znajduje się na parafialnej stronie internetowej oraz na Facebooku.

 2. Przypominamy, że z powodów epidemicznych w kościele oprócz służby liturgicznej może znajdować się jedynie 5 osób.

 3. Dzisiejsza Msza św. o godz. 10.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 4. Jutro Poniedziałek Wielkanocny. Msze święte jak w każdą niedzielę. Na parafialnym Facebooku będzie transmitowana Msza św. o godz. 10.00

 5. Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego przed Świętem Miłosierdzia, które przypada w przyszłą niedzielę. Zachęcamy do codziennego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.

 6. Jedno z przykazań kościelnych zobowiązuje katolika do przystąpienia do Komunii św. w Okresie Wielkanocnym. W tym roku ten okres trwa do 7 czerwca. Mamy nadzieję, że do tego czasu epidemia minie i będziemy mogli jak dawniej przychodzić licznie do kościoła.

 7. W minionym tygodniu zmarła śp. Urszula Koźmińska z ul. Mickiewicza. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek...

WIELKI CZWARTEK

09.04.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jutro Wielki Piątek upamiętniający dzień Drogi Krzyżowej i śmierci Chrystusa. Z powodu epidemii nie będzie adoracji w ciemnicy ani nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Bazylika będzie otwarta od godz. 08.00 i będzie można przyjść na prywatną modlitwę, przy czym w kościele nie może być więcej niż 5 osób. W Wielki Piątek nie sprawuje się żadnej Mszy św., a jedynie Liturgię Męki Pańskiej z czytaniem Słowa Bożego, adoracją Krzyża i Komunią św. Początek o godz. 18.00. Będzie transmisja na parafialnym Facebooku. W tym roku nie będzie Grobu Pańskiego. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły polegający na dwukrotnym posileniu się i jednorazowym posiłku do syta.

 2. Jutro rozpoczyna się nowenna przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy, aby od jutra codziennie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego, najlepiej w godzinie Miłosierdzia – o 15.00.

 3. W tym roku z powodów epidemiologicznych nie będzie adoracji w Grobie Pańskim ani święcenia potraw. W Wielką Sobotę Bazylika będzie otwarta od godz. 08.00 do 19.00 i będzie można przyjść na prywatną modlitwę zachowując zasadę obecności maksymalnie 5 osób. Wigilia Paschalna i Rezurekcja w sobotę o godz. 21.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 4. Okazja do spowiedzi w piątek i sobotę w godz. 10.00 – 12.00 oraz 15.00 – 16.00.

 5. Zasada ograniczenia liczby wiernych w kościele do 5 osób będzie obowiązywać do 19 kwietnia.

 6. Informujemy, że cmentarz nie jest zamknięty. Można na nim przebywać na zasadach podanych przez rząd i służby sanitarne. Mogą przyjść dwie osoby zachowując 2 – metrowy odstęp. Wizyta na cmentarzu powinna być jak najkrótsza.

 

6 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - PALMOWA

05.04.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień – czas celebrowania Męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W tym roku z powodu stanu epidemii jesteśmy zmuszeni do przeżywania liturgii w domach za pośrednictwem transmisji w środkach przekazu. W kościele, oprócz służby liturgicznej, może być obecnych jedynie 5 osób.

 2. Ze względów epidemiologicznych nie będzie nabożeństw Gorzkich Żalów i Drogi Krzyżowej. Zachęcamy do uczestnictwa w nich poprzez transmisje internetowe: Gorzkie Żale z katedry gnieźnieńskiej w niedzielę o 15.00 na stronie www.archidiecezja.pl; Droga Krzyżowa z Watykanu z udziałem papieża Franciszka w piątek o godz. 20.50 w TVP 1.

 3. W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne – przeżywanie tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Są to najważniejsze dni roku kościelnego.

  1. Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. W tym roku nie będzie Mszy Krzyżma w katedrze i oleje poświęcone przed rokiem będą używane nadal. Wieczorem we wszystkich kościołach odbywa się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W naszym kościele rozpocznie się ona o godz. 18.00 i będzie transmitowana na parafialnym Facebooku. W tym roku nie będzie ciemnicy.

  2. Wielki Piątek upamiętnia dzień Drogi Krzyżowej i śmierci Chrystusa. Z powodu epidemii nie będzie adoracji w ciemnicy ani nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Bazylika będzie otwarta od godz. 08.00 i będzie można przyjść na prywatną modlitwę, przy czym w kościele nie może być więcej niż 5 osób. W Wielki Piątek nie sprawuje się żadnej Mszy św., a jedynie Liturgię Męki Pańskiej z czytaniem Słowa Bożego, adoracją Krzyża i Komunią św. Początek o godz. 18.00. Będzie transmisja na parafialnym Facebooku. W tym roku nie będzie Grobu Pańskiego. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły polegający na dwukrotnym posileniu się i jednorazowym posiłku do syta.

  3. Wielka Sobota to dzień, w którym nie sprawuje się żadnej liturgii. W tym roku z powodów epidemiologicznych nie będzie adoracji w Grobie Pańskim ani święcenia potraw. Bazylika będzie otwarta od godz. 08.00 do 19.00 i będzie można przyjść na prywatną modlitwę zachowując zasadę obecności maksymalnie 5 osób.

  4. Wigilia Paschalna i Rezurekcja w sobotę o godz. 21.00. Ta wielkanocna liturgia rozpocznie się w kościele poświęceniem ognia. Następnie będzie śpiewane Orędzie Paschalne na cześć Chrystusa zmartwychwstałego, którego symbolizuje płonący paschał. Następną część uroczystości stanowi liturgia Słowa Bożego, a po niej – liturgia chrzcielna, w czasie której wszyscy odnowimy przyrzeczenia z naszego chrztu. Ostatnia część, to liturgia Eucharystyczna. Wigilia Paschalna jest nie tylko główną uroczystością świąt Zmartwychwstania, ale również najważniejszą liturgią roku. Sprawowana jest w nocy, bo nocą dokonało się Zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystość zakończy błogosławieństwo parafii Najświętszym Sakramentem. Zapraszamy do udziału poprzez transmisję na parafialnym Facebooku.

 4. W tym roku pobłogosławienia potraw powinien dokonać ojciec rodziny lub inna osoba wierząca przed wielkanocnym śniadaniem według wzoru, który zamieszczamy na naszej stronie internetowej w zakładce "EPIDEMIA".

 5. W tym trudnym czasie epidemii nadal zachęcamy do pozostania w domu i uczestniczenia we Mszy św. i liturgii Triduum Paschalnego za pomocą transmisji telewizyjnych, internetowych i radiowych, których spis zamieszczamy na naszej internetowej stronie parafialnej. Wszystkich dotyczy dekret Ks. Prymasa dyspensujący do odwołania od obowiązku uczestniczenia w kościele w niedzielnej i świątecznej Mszy św.

 6. Ponieważ w kościele nie może być obecnych więcej niż 5 osób, jeśli przyjdzie więcej wiernych, nie zostaną wpuszczeni. Pierwszeństwo do udziału we Mszy św. przysługuje tym, którzy mają zamówioną intencję mszalną. W czasie epidemii czynne jest tylko jedno wejście: drzwi z przodu bazyliki.

 7. Biuro parafialne do odwołania będzie nieczynne. We wszystkich pilnych sprawach prosimy kontaktować się telefonicznie. Numery telefonów są na stronie parafii.

 8. Zapraszamy do spowiedzi wielkanocnej w poniedziałek, wtorek i środę w godz. 17.00 – 18.00, a w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę w godz. 10.00 – 12.00 i 15.00 – 16.00 przy zachowaniu ograniczenia do 5 osób obecnych jednocześnie w kościele. Prosimy, aby przy konfesjonałach zachować bezpieczną odległość. Na kratkach wszystkich konfesjonałów jest folia i codziennie są dezynfekowane. Kto ma obawy, może poprosić o spowiedź indywidualną w innym czasie i miejscu. Dzieci i młodzież niech zaczekają ze spowiedzią do odwołania zakazu zgromadzeń.

 9. Spowiedź odbywa się także bezpośrednio przed każdą poranną Mszą św.

 10. Podczas obecnych obostrzeń odwiedziny chorych mogą odbywać się jedynie w przypadkach zagrożenia życia po indywidualnym zgłoszeniu telefonicznym.

 11. Prosimy zadbać o pomoc osobom starszym, aby nie musiały wychodzić po zakupy.

 12. Z powodu rozszerzania się epidemii przenosimy I Komunię św. na wrzesień: Szkoła nr 2 – 20.09, Szkoła nr 1 – 27.09. W obu terminach o godz. 11.30. Mamy nadzieję, że do tego czasu minie pandemia i nasze życie powróci do normalności. Módlmy się o to z ufnością w Boże Miłosierdzie.

 13. „Przewodnik Katolicki” czasowo wydawany jest jedynie w formie elektronicznej.

 14. Składamy serdeczne podziękowanie Parafianom, którzy w tym trudnym czasie wsparli parafię ofiarą przekazaną na konto lub osobiście. Bóg zapłać.

 15. W minionym tygodniu zmarli śp.: Janina Szymkowiak z ul. Kościuszki i Bolesław Płoszyński z ul. Piastowskiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 16. Prosimy o codzienną gorącą modlitwę indywidualną i wspólną rodzinną o to, by Bóg zmiłował się nad światem i oddalił zarazę. Księża trzemeszeńscy nadal modlą się wspólnie w tej intencji codziennie o godz. 20.30 w kaplicy św. Faustyny. Proponujemy duchową łączność i prosimy o modlitwę rodzinną w tym samym czasie.

 17. Dzisiejsza niedziela jest kolejnym dniem nowenny przed nawiedzeniem parafii przez Matkę Bożą w kopii Jej jasnogórskiego wizerunku. Zachęcamy do przeczytania katechezy przeznaczonej na tę okoliczność, którą zamieszczamy poniżej.

 

Katecheza: Ikona jako znak obecności

Hymn „Bogarodzica” kryje w  sobie dziedzictwo duchowości wschodniego chrześcijaństwa. Jego tekst jest bowiem prośbą do Matki Bożej i Jana Chrzciciela o wstawiennictwo u Jezusa Chrystusa. Odnajdujemy w  nim znany z  malarstwa bizantyjskiego motyw deesis (z greckiego: prośba) – wyobrażenie tronującego Chrystusa, ku któremu zwracają się w  błagalnym geście Maryja i Jan Chrzciciel, czyli najpotężniejsi orędownicy – Matka Zbawi­ 33 ciela i Jego Poprzednik. Najsłynniejsze bodajże wyobrażenie deesis pochodzi z  bazyliki Hagia Sofia w  Konstantynopolu. W  Polsce jest to zaś malowidło z kolegiaty w Tumie pod Łęczycą datowane na XII wiek. Można by powiedzieć, że „Bogarodzica” to śpiewana deesis czy wręcz śpiewana ikona. Gdy uświadamiamy to sobie, przygotowując się na nawiedzenie Matki Bożej w jej Ikonie nawiedzenia, trzeba się zastanowić, czym jest ikona i jakie jest miejsce świętych wizerunków w wierze chrześcijańskiej.

Warto zacząć od słów jednego z największych współczesnych artystów i teologów sztuki, słoweńskiego jezuity o. Marka Ivana Rupnika: „Wszystkie kwestie teologiczne są wyrażalne! Wielkie kłamstwo nowoczesne polega na tym, że wielu myśli, że im dzieło bardziej jest abstrakcyjne, tym bardziej jest duchowe. Chrystus się wcielił, przemienił świat, więc kwestie teologiczne są bardzo konkretne”7 . Ikona bierze początek w tajemnicy wcielenia: Bóg stał się widzialny w swoim Synu, „On jest obrazem Boga niewidzialnego” (Kol 1,15). Chrystus jest „pierwszą ikoną” ukazującą Boga. I tym w swej istocie jest każda ikona: objawieniem osoby poprzez objawienie jej obrazu. Obraz w sztuce i duchowości chrześcijańskiej nie jest dekoracją. Nie jest także tylko malowaną katechezą czy Biblia pauperum, jest czymś więcej. Ikona jest znakiem obecności osoby – Chrystusa, Maryi Dziewicy, świętych… Dlatego dzięki ikonie prawdziwie możliwe jest spotkanie. Modlitwa przed ikoną tworzy więź z osobą, której obraz jest na ikonie przedstawiony. Płonne więc są podejrzenia o „kult obrazów” – nie czcimy wizerunku, ale osobę. Jak pisał św. Jan z Damaszku: „oddajemy hołd Bogu, gdy czcimy księgi, dzięki którym słyszymy Jego słowa. Podobnie dzięki malowanym podobiznom oglądamy odbicie jego kształtu cielesnego, jego cudów i  ludzkich działań. Uświęcamy się, przeżywamy pełnię wiary, radujemy się, doznajemy błogości, wielbimy, czcimy, oddajemy hołd jego kształtowi cielesnemu. I oglądając jego kształt cielesny, docieramy myślą, jak to tylko możliwe, również do chwały jego boskości. Ponieważ mamy podwójną naturę, będąc złożeni z duszy i ciała, nie możemy dotrzeć do rzeczy duchowych w oderwaniu od cielesnych”8 . Ta zasada podana przez Damasceńczyka dotyczy nie tylko wizerunków Zbawiciela, ale także wizerunków Maryi Dziewicy i  świętych. Z  pamięcią o  tym mamy przygotowywać się do dnia nawiedzenia w naszych parafiach – będzie on rzeczywiście dniem spotkania z Matką Bożą przybywającą do nas w znaku jasnogórskiej ikony. Nie musimy się obawiać tego określenia jakoby było naiwne czy niedojrzałe. Naiwne i  niedojrzałe jest patrzenie na ikonę jedynie jak na przedmiot. Natomiast Ikona nawiedzenia jest prawdziwie znakiem obecności Matki Najświętszej pośród nas.

Gdy dziś zastanawiamy się, czym jest ikona, warto poświęcić nieco uwagi samej jasnogórskiej ikonie Matki Bożej. W materialnym wymiarze jest ona wizerunkiem o rozmiarach 82,2×122,2 cm, o grubości 3,5 cm, na płaszczyźnie z trzech lipowych desek pokrytych cienkim płótnem i naniesioną na nie warstwą zaprawy kredowej, na której umieszczono wizerunek wykonany techniką enkaustyczną. Aureole otaczające głowy Maryi i Dzieciątka są wypukłe, ponieważ cała reszta wizerunku została płasko wyżłobiona. Uczeni mówią o trzech kolejnych warstwach wizerunku. Pierwsza to klasyczna warstwa ikony, druga warstwa posiada cechy włoskie, trzecia wreszcie warstwa to przemalowana z okresu konserwacji wykonanej po rabunku w XIV wieku. Gdy idzie o założenie malarskie, wizerunek jasnogórski jest typem wyobrażenia Maryi znanego jako „hodegetria – wskazująca drogę”. Maryja ukazana jest na nim frontalnie, patrząca na wprost. Na lewym ręku trzyma Dzieciątko i wskazuje na Nie prawą dłonią. Jezus, mimo iż jest dzieckiem mającym twarz dojrzałego człowieka, w lewej dłoni trzyma księgę Ewangelii, a prawą dłonią udziela błogosławieństwa. Błogosławiąca dłoń znajduje się niemal dokładnie pośrodku obrazu, na przecięciu jego przekątnych. Znacząca jest także wymowa kolorów na jasnogórskiej ikonie. Czerwień jest symbolem człowieczeństwa, błękit zaś symbolem nieba i boskości. Dlatego szata Chrystusa na jasnogórskiej ikonie jest czerwona – oznacza Boga, który przyoblekł się w człowieczeństwo. Płaszcz Maryi jest w kolorze błękitu, symbolizując niewiastę wybraną spośród ludzi na Matkę Boga. Zieleń otaczająca Maryję i Dzieciątko oznacza obecność Ducha Świętego i nowe życie przez Niego udzielane. Zaś złoty kolor nimbów jest symbolem wieczności i wspaniałości Królestwa Bożego. Warto też pamiętać, że kolor oblicza Maryi i Dzieciątka nie jest oryginalny, lecz ściemniał na przestrzeni wieków.

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że gesty i kolory tworzą na Ikonie Jasnogórskiej następujące przesłanie: oto Niewiasta wybrana na Matkę Boga ukazuje swego Syna – Boga Człowieka, nie zatrzymując uwagi na sobie, lecz wskazując na Niego i na Nim skupiając uwagę patrzącego. Z takim przesłaniem Matka Boża przybywa do naszych parafii w znaku swego świętego wizerunku.

KWIECIEŃ

1. sobota miesiąca

Łk 1,46–55: „Wtedy Maryja rzekła: «Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię – a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją. On przejawia moc ramienia swego, rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich. Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia. Ujął się za sługą swoim, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje – jak przyobiecał naszym ojcom – na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki».”

 

Rozważanie:

Maryja – Matka miłosierdzia

 

Patrząc na Matkę naszego Zbawiciela, widzimy, że całe Jej życie było opromienione blaskiem miłosierdzia Bożego. Dar niepokalanego poczęcia, dziewictwo, macierzyństwo, zjednoczenie z Jezusem w czasie Jego ziemskiego życia oraz wniebowzięcie są potwierdzeniem działania Boga i Jego miłosierdzia w Maryi. Ona jako pierwsza spośród wszystkich ludzi dostąpiła uprzedzającej łaski odkupienia. Ona jest Królową i Matką miłosierdzia. Poznała potęgę miłosierdzia Bożego, a teraz z miłością troszczy się o wzywających Jej pomocy.

Maryja należy do narodu, który jest wezwany do praktykowania miłosierdzia i opowiadania o nim. Jest niewiastą miłosierną i współczującą. Od zwiastowania pod Jej sercem bije serce Tego, który będzie objawiał światu miłosierne oblicze Ojca. W Magnificat Jej dusza wypełni się pieśnią dziękczynienia za to, że Bóg, Jej Zbawiciel, wejrzał na pokorę i ubóstwo swojej służebnicy, a w swoim miłosierdziu uczynił wielkie rzeczy (por. Łk 1,46b–55). Maryja z Nazaretu, doświadczając przemieniającej mocy Bożego miłosierdzia, wychodzi naprzeciw potrzebom drugiego człowieka. W Kanie Galilejskiej wypowiada słowa zatroskania: „Nie mają już wina” (J 2,3), a do sług mówi: „Zróbcie wszystko, co tylko wam powie” (J 2,5). Tym samym wskazuje drogę, na której można odnaleźć pełnię radości życia. W tej konkretnej sytuacji poznajemy dwa oblicza miłosierdzia Matki Jezusa. Są nimi wrażliwość na brak dóbr materialnych lub duchowych oraz zachęta do słuchania słów Jej Syna.

Módlmy się: o przebaczenie naszych grzechów, byśmy z czystymi sercami mogli adorować Chrystusa ukrytego pod postacią Chleba; o ewangeliczny zapał dla wszystkich zaangażowanych w dzieła miłosierdzia; o owoce nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla nas samych i naszych bliźnich.

 

Z nauczania Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

„Kościół jest Bożo-ludzki. Bóg w Kościele jest cierpliwy, a ludzie niecierpliwi, bo bardzo często na swój sposób i tylko po swojemu, a nie po Bożemu, kochają Boga. Chcieliby dla Niego wszystkich zwycięstw, tymczasem Bóg zwycięża nie tylko burze na morzu, ale jeszcze większe zwycięstwo odnosi na krzyżu. «Bóg króluje z drzewa», śpiewaliśmy przed kilkoma dniami. Jest to Król cichy…

Nieraz bronimy Kościoła przed wszystkimi Jego nieszczęściami, klęskami i prześladowaniami. Uważamy, że dobrze czynimy i że tak właśnie powinniśmy czynić. Podobnie uczniowie chcieli bronić Chrystusa przed krzyżem. «Będzie bowiem wydany poganom, będzie wyśmiany, ubiczowany i oplwany. A po ubiczowaniu zabiją Go i dnia trzeciego zmartwychwstanie» (Łk 18,31). Uczniowie nie dosłyszeli tego – «trzeciego dnia»… Piotr zakrzyknął: ależ to wszystko nie przyjdzie na Ciebie! Absolutnie! My do tego nie dopuścimy! «Choćby się wszyscy Ciebie zaparli, ja się Ciebie nie zaprę» (Mk 14,30) – mówi kandydat na Papieża. A jak było – dobrze wiemy…

Bardzo często brak jest zrozumienia, że Kościół nie jest tylko zwycięski, mający prawdę i niezłomne zasady moralne. Kościół musi być ponadto na krzyżu, bo i jego Założyciel był na krzyżu. Kościół musi cierpieć, bo Chrystus cierpiał. Kościół musi składać ciężkie ofiary, bo Chrystus złożył z siebie ofiarę. Musi niekiedy milczeć, być oplwany, ubiczowany i na śmierć skazany… Nieraz go już w grobie ułożą, napiszą artykuły, że sprawa z nim skończona, a on «trzeciego dnia» – nikt dokładnie nie wie kiedy – zmartwychwstaje! Jakieś nowe siły się ujawniają, nowe moce wchodzą w grę, następują jakieś przemiany i nowe sytuacje i Kościół… zmartwychwstaje.

Można zanotować wiele takich «zmartwychwstań» nawet z sytuacji, w których zda się, że Chrystus umarł na dobre. Budzą się głody religijne w krajach, po wielu latach prześladowania religii. Budzą się takie głody w krajach zmaterializowanych. Budzą się nawet w krajach hedonistycznych i dostatnich. I tam Chrystus zmartwychwstaje. Przywalony jest jeszcze ciężkim kamieniem rzeczywistości, ale – nie bójcie się – «trzeciego dnia zmartwychwstanie!».” (Warszawa, 1978 r)

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

29.03.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W tym trudnym czasie epidemii nadal zachęcamy do pozostania w domu i uczestniczenia we Mszy św. i nabożeństwach wielkopostnych za pomocą transmisji telewizyjnych i radiowych, których spis zamieszczamy na naszej internetowej stronie parafialnej. Wszystkich dotyczy dekret Ks. Prymasa dyspensujący do odwołania od obowiązku uczestniczenia w kościele w niedzielnej Mszy św.

 2. Ponieważ w kościele nie może być obecnych więcej niż 5 osób, jeśli przyjdzie więcej wiernych, nie zostaną wpuszczeni. Pierwszeństwo do udziału we Mszy św. przysługuje tym, którzy mają zamówioną intencję mszalną. W czasie epidemii czynne jest tylko jedno wejście: drzwi z przodu bazyliki.

 3. Osoby obecne w kościele prosimy o zajmowanie miejsc w dużej odległości od siebie. Prosimy, aby do kościoła nie przychodziły osoby, które mają kaszel, katar lub inne oznaki infekcji. Takie osoby w ogóle nie powinny wychodzić z domu i winny skontaktować się telefonicznie z lekarzem.

 4. Msze święte odbywają się w bazylice w dniach i godzinach dotąd obowiązujących, przy czym Msze poranne są również w bazylice, a nie w kaplicy.

 5. Ze względu na ostatnie obostrzenia dotyczące dopuszczalnej liczby wiernych w kościele, odwołujemy nabożeństwa Gorzkich Żalów i Drogi Krzyżowej. Zachęcamy do uczestnictwa w nich poprzez transmisje internetowe: Gorzkie Żale z katedry gnieźnieńskiej w niedzielę o 15.00 i Droga Krzyżowa z kaplicy domu Ks. Prymasa w piątek o 20.10 na stronie www.archidiecezja.pl

 6. Zbiorowa Msza św. za zmarłych w najbliższy piątek o godz. 18.00 będzie transmitowana na naszym parafialnym Facebooku.

 7. Biuro parafialne do odwołania będzie nieczynne. We wszystkich pilnych sprawach prosimy kontaktować się telefonicznie. Numery telefonów są na stronie parafii.

 8. Ponieważ w tym roku nie będzie możliwa do przeprowadzenia spowiedź wielkanocna w jednym dniu, w celu uniknięcia większej liczby wiernych w kościele, zapraszamy do spowiedzi wielkanocnej codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 17.00 – 18.00 przy zachowaniu ograniczenia do 5 osób obecnych jednocześnie w kościele. Prosimy nie tworzyć kolejek przy konfesjonałach, aby zachować bezpieczną odległość. Na kratkach wszystkich konfesjonałów jest folia i codziennie są dezynfekowane. Kto ma obawy, może poprosić o spowiedź indywidualną w innym czasie i miejscu. Dzieci i młodzież niech zaczekają ze spowiedzią do odwołania zakazu zgromadzeń.

 9. Spowiedź odbywa się także bezpośrednio przed każdą Mszą św. (również rano).

 10. Podczas obecnych obostrzeń odwiedziny chorych mogą odbywać się jedynie w przypadkach zagrożenia życia po indywidualnym zgłoszeniu telefonicznym.

 11. Prosimy zadbać o pomoc osobom starszym, aby nie musiały wychodzić po zakupy.

 12. Przewodnik Katolicki” czasowo wydawany jest jedynie w formie elektronicznej.

 13. W minionym tygodniu zmarła śp. Teresa Duszyńska z ul. Czarnieckiego. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 14. Prosimy o codzienną gorącą modlitwę indywidualną i wspólną rodzinną o to, by Bóg zmiłował się nad światem i oddalił zarazę. Księża trzemeszeńscy modlą się wspólnie w tej intencji codziennie o godz. 20.30 w kaplicy św. Faustyny. Proponujemy duchową łączność i prosimy o modlitwę rodzinną w tym samym czasie.

 

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

22.03.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Serdecznie dziękujemy Drogim Parafianom za odpowiedzialność i pozostawanie w domach w czasie epidemii. To jest bardzo ważne, bo – jak podkreślają specjaliści – to jedyny sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Nadal prosimy o zachowanie najwyższych środków ostrożności i stosowanie się do poleceń rządzących i służb sanitarnych.

 2. Nadal zachęcamy do pozostania w domu i uczestniczenia we Mszy św. i nabożeństwach wielkopostnych za pomocą transmisji telewizyjnych i radiowych, których spis zamieszczamy na naszej internetowej stronie parafialnej. Wszystkich dotyczy dekret Ks. Prymasa dyspensujący od obowiązku uczestniczenia w kościele w niedzielnej Mszy św.

 3. Ponieważ kościele nie może być obecnych więcej niż 50 osób, jeśli przyjdzie więcej wiernych, nie zostaną wpuszczeni. W czasie epidemii czynne jest tylko jedno wejście: drzwi z przodu bazyliki.

 4. Osoby obecne w kościele prosimy o zajmowanie miejsc w dużej odległości od siebie. Prosimy, aby do kościoła nie przychodziły osoby, które mają kaszel, katar lub inne oznaki infekcji. Takie osoby w ogóle nie powinny wychodzić z domu i winny skontaktować się telefonicznie z lekarzem.

 5. Można korzystać z możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę przy zachowaniu niezbędnych warunków: ręce muszą być czyste, wyciągnięte przed siebie w taki sposób, by lewa dłoń była położona na prawej. Po położeniu Hostii przez kapłana lub na rękę, bierzemy ją palcami prawej ręki i wkładamy do ust przy księdzu. Dopiero potem odchodzimy. Osoby, które chcą przyjąć Komunię na rękę powinny podchodzić pierwsze (przed tymi, którzy przyjmują do ust).

 6. Msze święte i wielkopostne nabożeństwa pasyjne odbywają się w bazylice w dniach i godzinach dotąd obowiązujących, przy czym Msze poranne są również w bazylice, a nie w kaplicy. Nie będzie osobnej Drogi Krzyżowej dla dzieci, lecz tylko jedno nabożeństwo w piątek po Mszy wieczornej.

 7. Biuro parafialne do odwołania będzie nieczynne. We wszystkich pilnych sprawach prosimy kontaktować się telefonicznie. Numery telefonów są na stronie parafii.

 8. Codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 17.00 jest wystawiony Najśw. Sakrament i modlimy się o Boże Miłosierdzie i oddalenie epidemii. Adoracja codziennie rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

 9. Ponieważ w tym roku nie będzie możliwa do przeprowadzenia spowiedź wielkanocna w jednym dniu, w celu uniknięcia większej liczby wiernych w kościele, zapraszamy do spowiedzi wielkanocnej już od najbliższego poniedziałku codziennie w czasie adoracji, tzn. w godz. 17.00 – 18.00. Prosimy nie tworzyć kolejek przy konfesjonałach, aby zachować bezpieczną odległość. Na kratkach wszystkich konfesjonałów jest folia. Kto ma obawy, może poprosić o spowiedź indywidualną w innym czasie i miejscu. Dzieci i młodzież niech zaczekają ze spowiedzią do odwołania zakazu zgromadzeń.

 10. Spowiedź odbywa się także bezpośrednio przed każdą Mszą św. (również rano).

 11. Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego na najbliższą sobotę, 28 marca, zaplanowaliśmy wizytę u chorych i starszych Parafian ze spowiedzią i Komunią wielkanocną. Informujemy, że ze względów epidemiologicznych nie będziemy odwiedzać chorych umieszczonych na stałej liście odwiedzanych co miesiąc. Przyjdziemy wyłącznie do tych osób, które zgłoszą chęć przyjęcia księdza. Zgłoszenia prosimy kierować do piątku 27 marca telefonicznie na numer 604.975.936 lu mailowo na adres: Prosimy, aby poinformować o tym starszych i chorych Parafian z rodziny i sąsiedztwa. Warto wyjaśnić chorym, że w obecnej sytuacji nie są wskazane wizyty kogokolwiek z zewnątrz, także księdza; chyba że w sytuacjach wyjątkowych, zwłaszcza w stanach zagrożenia życia.

 12. Zadbajmy o osoby starsze, aby nie musiały wychodzić z domu po zakupy.

 13. Przewodnik Katolicki” czasowo wydawany jest jedynie w formie elektronicznej.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zofia Kozłowska z ul. Mickiewicza, Stanisława Winiarska z ul. Czarnieckiego i Andrzej Schillak z ul. Wiosny Ludów. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 15. Prosimy o codzienną gorącą modlitwę indywidualną i wspólną rodzinną o to, by Bóg zmiłował się nad światem i oddalił zarazę. Księża trzemeszeńscy modlą się wspólnie w tej intencji codziennie o godz. 20.30 w kaplicy św. Faustyny. Proponujemy duchową łączność i prosimy o modlitwę rodzinną w tym samym czasie.

 

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

15.03.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1.W obliczu wielkiego zagrożenia epidemicznego serdecznie prosimy Drogich Parafian o zachowanie najwyższych środków ostrożności i stosowanie się do poleceń rządzących i służb sanitarnych. 

  2. Zachęcamy do pozostania w domu i uczestniczenia we Mszy św. i nabożeństwach wielkopostnych za pomocą transmisji telewizyjnych i radiowych, których spis zamieszczamy na naszej internetowej stronie parafialnej. 

  3. Szczególnie prosimy, by nie wychodziły z domu dzieci, osoby starsze oraz wszyscy, którzy mają obniżoną odporność organizmu lub objawy infekcji. 

  4. Ponieważ w kościele nie może być obecnych więcej niż 50 osób, jeśli przyjdzie więcej wiernych, nie zostaną wpuszczeni. Będzie czynne tylko jedno wejście: drzwi z przodu bazyliki. 

  5. Osoby obecne w kościele prosimy o zajmowanie miejsc w dużej odległości od siebie. 

  6. Można korzystać z możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę przy zachowaniu niezbędnych warunków: ręce muszą być czyste, wyciągnięte przed siebie w taki sposób, by lewa dłoń była położona na prawej. Po położeniu Hostii przez kapłana lub szafarza na rękę, bierzemy ją palcami prawej ręki i wkładamy do ust przy szafarzu. Dopiero potem odchodzimy. 

  7. Msze święte i wielkopostne nabożeństwa pasyjne będą odbywać się w bazylice w dniach i godzinach dotąd obowiązujących, przy czym Msze poranne będą również w bazylice, a nie w kaplicy. Nie będzie osobnej Drogi Krzyżowej dla dzieci, lecz tylko jedno nabożeństwo w piątek po Mszy wieczornej. 

  8. Odwołujemy wszystkie spotkania duszpasterskie oprócz tych, które są umówione indywidualnie. 

  9. Biuro parafialne do odwołania będzie nieczynne. We wszystkich pilnych sprawach prosimy kontaktować się telefonicznie. Numery telefonów są na stronie parafii.

10. W piątek o 15.00 nie będzie wystawienia i Koronki do Miłosierdzia Bożego.

11. Codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 17.00 będzie wystawiony Najśw. Sakrament i będziemy modlić się o Boże Miłosierdzie i oddalenie epidemii. Na adoracji również nie może być więcej niż 50 osób.

12. Odwołujemy wyjazd do Górki Klasztornej na Misterium Męki Pańskiej. Pieniądze będzie można odebrać w biurze parafialnym po okresie zagrożenia epidemią.

13. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9025 zł.

14. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

15. W minionym tygodniu zmarły śp.: Hanna Malach z ul. Kochanowskiego i Irena Kądziela z Wymysłowa. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

16. Prosimy o codzienną gorącą modlitwę indywidualną i wspólną rodzinną o to, by Bóg zmiłował się nad światem i oddalił zarazę.

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

08.03.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Zapraszamy na wielkopostne nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

 a)    Droga Krzyżowa w piątek

·       dla dzieci o godz. 16.30

·       dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

 b)   Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

  2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

 a)   dla kandydatów do bierzmowania według grafiku ze strony parafii;

 b)   dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w domku przy plebanii;

 c)   dla oazy młodzieżowej we wtorek o godz. 18.45 w domku przy plebanii;

 d)   dla Parafialnej Rady Duszpasterskiej w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00 na plebanii;

 e)   dla wspólnoty Exodus w piątek po Drodze Krzyżowej w domku przy plebanii;

 f)    dla chóru parafialnego w piątek po Drodze Krzyżowej, czyli około g. 19.00 w alumnacie.

  4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

  5. Wyjazd na pielgrzymkę do Częstochowy w najbliższą sobotę o godz. 04.45 sprzed bazyliki. Są jeszcze 2 wolne miejsca.

  6. Organizujemy wyjazd do Górki Klasztornej na plenerowe Misterium Męki Pańskiej. Wyjazd w niedzielę, 29 marca, 11.30. Koszt 35 zł. Zapisy w zakrystii i biurze paraf.

  7. Zapraszamy na pielgrzymkę do Warszawy na uroczystość beatyfikacji Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca. Wyjazd w sobotę 6 czerwca. Wizyta w Niepokalanowie i zwiedzanie Warszawy. Nocleg w Warszawie. W niedzielę udział we Mszy beatyfikacyjnej. Zapisy jeszcze tylko dzisiaj po Mszy św. w zakrystii.

  8. Są wolne miejsca na pielgrzymkę do Pragi czeskiej i Brna przez Wrocław i Kotlinę Kłodzką, która odbędzie się w dniach: 17 – 23 sierpnia. Bliższe informacje po Mszy św.

  9. Bóg zapłać za ofiary złożone dziś na inwestycje w naszej parafii.

10. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” oraz album ze zdjęciami z życia naszej parafii z 2019 r.

11. Przy wyjściu można złożyć do skarbonki ofiarę na misje.

12. W minionym tygodniu zmarli śp.: Irena Roszak i Jan Suchy. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

01.03.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zapraszamy na wielkopostne nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

 a)    Droga Krzyżowa w piątek

·       dla dzieci o godz. 17.00 (po Mszy pierwszopiątkowej)

·       dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

 b)   Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. W związku z trwającym rokiem Eucharystii zapraszamy na katechezy na temat tej Wielkiej Tajemnicy Wiary. Nie chodzi jednak o bogatą i piękną teologię Mszy świętej, lecz raczej o zadziwienie człowieka nad cudem Eucharystii, a dokładniej mówiąc nad niezwykłymi cudami eucharystycznymi potwierdzonymi przez Kościół, jakie miały miejsce w historii chrześcijaństwa. Cuda eucharystyczne nie były po to, by kogoś przestraszyć lub zadziwić, ale przede wszystkim dlatego, by umocnić wiarę człowieka. Wybrane zostały niektóre tylko cuda i zostaną omówione w oparciu o świadectwa naukowców, którzy stwierdzili, że materia chleba stała się ludzkim ciałem, a materia wina zmieszanego z wodą ludzką krwią. Zapraszamy na pierwsze spotkanie w środę 4 marca po wieczornej Mszy św., czyli o godz. 18.40 do bazyliki na multimedialny wykład: Wątpliwości kapłana z Lanciano. Jest to najstarszy cud eucharystyczny w historii uznany oficjalnie przez Kościół. Wykład poprowadzi ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski.

 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

 a)   dla oazy młodzieżowej w poniedziałek o godz. 18.45 w domku przy plebanii;

 b)   dla wspólnoty Exodus w piątek po Drodze Krzyżowej w domku przy plebanii;

 c)   dla chóru parafialnego w piątek po Drodze Krzyżowej, czyli około g. 19.15 w alumnacie.

 4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

 a)   modlitwa w intencji powołań w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

 b)   spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.30, a dla młodzieży i starszych o 17.30;

 c)   dodatkowa Msza św. w piątek o 16.30;

 d)   Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 07.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 08.30;

 e)   chorych odwiedzimy w sobotę od godz. 08.30.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 6. W Parafii Archikatedralnej w Gnieźnie odbędzie się przygotowanie do bierzmowania dla osób dorosłych, które już ukończyły szkołę średnią lub zawodową, a z różnych powodów wcześniej nie przyjęły tego sakramentu. Kandydaci mogą zgłosić się na spotkanie dzisiaj (w niedzielę) o godz. 19.00 do salki parafialnej przy ul. Kolegiaty 1 w Gnieźnie.

 7. Organizujemy wyjazd do Górki Klasztornej na plenerowe Misterium Męki Pańskiej. Wyjazd w niedzielę, 29 marca, 11.30 z Trzemeszna. Koszt 35 zł. Zapisy w zakrystii i biurze paraf.

 8. Zapraszamy na pielgrzymkę do Warszawy na uroczystość beatyfikacji Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca. Wyjazd w sobotę 6 czerwca. Wizyta w Niepokalanowie i zwiedzanie Warszawy. Nocleg w Warszawie. W niedzielę udział we Mszy beatyfikacyjnej. Zapisy jeszcze tylko dzisiaj po Mszy św. w zakrystii.

 9. Są wolne miejsca na pielgrzymkę do Pragi czeskiej i Brna przez Wrocław i Kotlinę Kłodzką, która odbędzie się w dniach: 17 – 23 sierpnia. Bliższe informacje po Mszy św.

10. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” oraz album ze zdjęciami z życia naszej parafii z 2019 r.

11. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

12. W minionym tygodniu zmarła śp. Tekla Behnke z Lubinia. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

7 NIEDZIELA ZWYKŁA

23.02.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Przygotowania Paschy, zwany Wielkim Postem. Ten czas służy przygotowaniu do największych świąt chrześcijańskich – Zmartwychwstania Pańskiego i związany jest z refleksją nad własnym życiem, w którym człowiek potrzebuje ciągłego nawracania się. Jest to również czas rozważania Męki Pańskiej, która wraz ze zmartwychwstaniem stanowi Misterium Paschalne Chrystusa, będące centrum naszego zbawienia.

  2. W Środę Popielcową Msze św. z obrzędem posypania popiołem o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły polegający na ograniczeniu posiłków do jednego do syta i dwóch lekkich.

  3. Aby jak najlepiej przeżyć ten ważny okres liturgiczny, w Środę Popielcową rozpoczniemy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które potrwają do soboty. Poprowadzi je o. Ireneusz Główczewski, franciszkanin z Gdańska. Nauki rekolekcyjne w środę w czasie wszystkich Mszy świętych, a w czwartek, piątek i sobotę w czasie Mszy św. o godz. 11.00 i 18.00. Okazja do spowiedzi 15 minut przed każdą Mszą rekolekcyjną. Zachęcamy do udziału w rekolekcjach. Niech będą dla nas czasem duchowej odnowy.

  4. Rekolekcje dla młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbędą się w środę, czwartek i piątek o godz. 09.00.

  5. Przypominamy, że przez cały Wielki Post katolika obowiązuje powstrzymywanie się od udziału w hucznych zabawach.

  6. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

   a)    Droga Krzyżowa w piątek

·       dla dzieci o godz. 16.30

·       dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

   b)   Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

  7. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

   a)   dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w domku przy plebanii;

   b)   dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o godz. 15.30 w kaplicy św. Faustyny;

   c)   dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice;

   d)   dla kandydatów do bierzmowania według grafiku ze strony parafii;

   e)   dla lektorów we czwartek po Mszy wieczornej w kaplicy św. Faustyny;

   f)    dla oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii;

   g)   dla wspólnoty Exodus w piątek po Drodze Krzyżowej w domku przy plebanii;

   h)   dla ministrantów w sobotę o 12.00 w kaplicy św. Faustyny.

  8. W Środę Popielcową biuro parafialne będzie nieczynne.

  9. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

10. Parafialny Zespół Caritas będzie wydawał żywność codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 09.30 – 11.30.

11. Zapraszamy Parafian na pielgrzymkę do Warszawy na uroczystość beatyfikacji Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca. Wyjazd w sobotę 6 czerwca. Wizyta w Niepokalanowie i zwiedzanie Warszawy. Nocleg w Warszawie. W niedzielę udział we Mszy beatyfikacyjnej. Zapisy tylko do 1 marca po Mszy św. w zakrystii.

12. Są wolne miejsca na pielgrzymkę do Pragi czeskiej i Brna przez Wrocław i Kotlinę Kłodzką, która odbędzie się w dniach: 17 – 23 sierpnia. Bliższe informacje po Mszy św.

13. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” oraz album ze zdjęciami z życia naszej parafii z 2019 r.

14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Stefan Zieliński z ul. Żeromskiego i Danuta Jerzak z ul. Mickiewicza. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

6 NIEDZIELA ZWYKŁA

16.02.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    1.      W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a)        dla Apostolstwa Dobrej Śmierci w poniedziałek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny;

b)       dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w domku przy plebanii;

c)        dla oazy młodzieżowej we wtorek o 18.45 w domku przy plebanii;

d)       dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii;

e)        dla ministrantów i lektorów w sobotę o 11.00 w domku przy plebanii;

f)         dla kandydatów do bierzmowania według grafiku ze strony parafii.

    2.      Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

    3.      Zapraszamy na pielgrzymkę do Częstochowy razem z tegorocznymi maturzystami w sobotę, 14 marca. Koszt 60 zł. Zapisy po Mszy św.

    4.      Organizujemy wyjazd do Warszawy na beatyfikację Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się w niedzielę 7 czerwca. Zapisy do dnia 1 marca w zakrystii po Mszy św. i w biurze parafialnym.

    5.      W sierpniu jest organizowana parafialna pielgrzymka do Pragi czeskiej i Brna przez Wrocław, Wambierzyce i Kudowę Zdrój. Są jeszcze wolne miejsca. Bliższe informacje i zapisy po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym.

    6.      Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9381,61 zł.

    7.      Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”. Zachęcamy do lektury.

    8.      Przy wyjściu można nabyć fotokronikę wydaną w formie albumu ze zdjęciami z życia naszej parafii z roku 2019. Cena albumu: 60 zł.

    9.      W minionym tygodniu zmarł śp. Jan Kuczyński z Trzemeszna. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

5 NIEDZIELA ZWYKŁA

09.02.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

    1.       Zakończyliśmy kolędę. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli kapłanów w swoim domu za gościnność, życzliwość i zainteresowanie życiem naszej parafii. Bóg zapłać za złożone z tej okazji ofiary.

 

    2.       Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii.

 

    3.       Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 

    4.       11 lutego przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. W naszej parafii Mszę św. dla chorych z sakramentem namaszczenia tradycyjnie zorganizujemy w maju.

 

    5.       Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary składane z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

 

    6.       Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”. Zachęcamy do lektury.

 

    7.       Przy wyjściu można nabyć fotokronikę wydaną w formie albumu ze zdjęciami z życia naszej parafii z roku 2019. Cena albumu: 60 zł.


  8.  W minionym tygodniu zmarła śp. Dorota Walczak z ul Foluskiej. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu.

 

 

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

02.02.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca:

a)      modlitwa w intencji powołań w czwartek na Mszy św. o godz. 18.00;

b)      spowiedź dla dzieci w piątek o godz. 15.30, a dla młodzieży i starszych w piątek o godz. 17.15;

c)      dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.30;

d)      Msza św. ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek o godz. 18.00;

e)      chorych odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 08.30.

2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

3. Intencje Żywego Różańca na luty są do odbioru w kaplicy św. Faustyny

4. W tym tygodniu kolęda odbędzie się u tych Parafian, którzy mieli przełożony termin odwiedzin. Aktualny plan znajduje się na stronie internetowej parafii.

5.  Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

6. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”. Zachęcamy do lektury.

7. W mimonym tygodniu pożegnaliśmy śp. Stefanię Wojciechowską z ulicy Szkolnej. Zmarła także śp. Regina Haberlińska z Lubinia. Polećmy zmarłe Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie... 

 

 

3 NIEDZIELA ZWYKŁA

26.01.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    1.       Dzieciom i młodzieży życzymy udanych ferii i przypominamy, że czas wolny od nauki nie zwalnia z obecności na niedzielnej Mszy św.

    2.       W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30.

    3.       Odwiedziny chorych będą miały miejsce 8 lutego.

    4.       Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

    5.       Z powodu choroby ks. Artura jesteśmy zmuszeni do przełożenia kolędy u niektórych Parafian. W Miatach w blokach nr 28, 29, 30 i 31 kolęda odbędzie się w sobotę, 1 lutego od godz. 09.00. Kolęda na ulicach: Zielonej, Modrzewiowej, Klonowej, Mogileńskiej, Różanej, Marchlewicza, Śniadeckich, Szymańskiego nr 2 oraz 17 – 21, Przemysłowej 1, a także w Rudkach na osiedlu przed stacją Orlen odbędzie się po niedzieli 2 lutego. Jej poprawiony będzie dziś zamieszczony na stronie internetowej parafii. Ponieważ mogą być w nim wprowadzane zmiany, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy. Komu z ważnej przyczyny nie odpowiada wyznaczony termin, prosimy o umówienie się na inny czas.

    6.       W przyszłą niedzielę, 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego zwane Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Tradycyjnie prosimy przynieść do kościoła świece. Poświęcenie świec dzieci pierwszokomunijnych 2 lutego podczas Mszy św. o godz. 10.00.

    7.       Z uwagi na znaczny wzrost cen za składowanie odpadów z cmentarza na wysypisku w Lulkowie, zaistniała konieczność podniesienia opłat cmentarnych (tzw. „pokładnego”). W 2019 roku parafia zapłaciła za wywiezienie odpadów 49.572 zł. Przychód z samych opłat za miejsca wyniósł 77.800 zł. Ze wstępnych szacunków wynika, że w bieżącym roku koszt wywiezienia odpadów wyniesie ponad 75.000 zł. Dlatego od 1 lutego koszt opłaty miejsca na 20 lat wzrośnie z 400 do 500 zł. Taka jest konieczność. Oprócz kosztów wywozu odpadów parafia musi ponosić także inne koszty związane z utrzymaniem cmentarza. Na ten cel będą przeznaczone środki pochodzące z opłat za wystawienie nagrobka i ze sprzedaży nowych grobowców. Prosimy też o to, by w miarę możliwości segregować odpady (służą do tego pojemniki przy bramie na ul. Wiosny Ludów, a niebawem przy wszystkich kontenerach będą też ustawione pojemniki na liście).

    8.       Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień lutego. Zachęcamy do lektury.

    9.       Dzisiaj przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę na pomoc misjonarzom pochodzącym z Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

10.       W minionym tygodniu zmarła śp. Krystyna Przybysz z ul. Kościuszki. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

2 NIEDZIELA ZWYKŁA

19.01.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

    1.       Próba zespołu dziecięcego w poniedziałek o godz. 17.00 w domku przy plebanii.

 

    2.       Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 

    3.       Plan kolędy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Ponieważ mogą być w nim wprowadzane zmiany, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy. Komu z ważnej przyczyny nie odpowiada termin kolędy, prosimy o umówienie się na inny czas.

 

    4.       Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9708 zł.

 

    5.       Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”. Zachęcamy do lektury.

 

    6.       W minionym tygodniu zmarł śp. Roman Surdyk z Wymysłowa. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

12.01.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

    1.     Bóg zapłać wszystkim, którzy pomogli w organizacji Orszaku Trzech Króli: jeźdźcom konnym, właścicielowi konnej dorożki i zwierząt w żywej szopce, parafianom przebranym za Świętą Rodzinę i Trzech Króli, dzieciom przebranym za anioły i za pasterzy.

 

    2.     Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny Okres Bożego Narodzenia. Jutro rozpocznie się Okres Zwykły w liturgii. Jednak tradycyjnie do 2 lutego będzie w kościele żłóbek i będziemy śpiewać kolędy.

 

    3.     Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 

    4.     Plan kolędy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Ponieważ mogą być w nim wprowadzane zmiany, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy. Komu z ważnej przyczyny nie odpowiada termin kolędy, prosimy o umówienie się na inny czas. W najbliższą sobotę nie potrzeba przyjeżdżać po księży.

 

    5.     Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

 

    6.     Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”. Zachęcamy do lektury.

 

    7.     W minionym tygodniu zmarli śp.: Czesława Szadkowska z Bystrzycy, Kazimierz Przybylski z ul. Konopnickiej, Władysława Nowak z ul. Reja i Zofia Domagała z Bieślina. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

2 NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU

05.01.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    1.       W poniedziałek, 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli. Msze św. według porządku niedzielnego. Podczas wszystkich Mszy św. poświęcenie kredy i kadzidła, które po Mszy św. będzie można zabrać do domu za dobrowolną ofiarę przeznaczoną na wakacyjny wyjazd służby liturgicznej.

    2.       W Uroczystość Objawienia Pańskiego po Mszy św. o godz. 10.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 wystawią w bazylice jasełka. Po przedstawieniu wyruszy z bazyliki Orszak Trzech Króli, który przejdzie wokół Placu Kosmowskiego i zakończy się pokłonem Trzech Króli, pasterzy i aniołów przed Żłóbkiem ustawionym przy dzwonnicy, do którego na ten dzień powrócą żywe postacie św. Rodziny i żywe zwierzęta. Wszystkie dzieci prosimy, aby na Orszak Trzech Króli przebrały się: dziewczynki za anioły, chłopcy za pasterzy.

    3.       W Święto Trzech Króli podczas Mszy św. o godz. 10.00 chór „Metrum” z Gniezna będzie śpiewał kolędy. Krótki koncert kolęd przed rozpoczęciem Mszy św.

    4.       6 stycznia z powodu Orszaku Trzech Króli Msza św. rozpoczynająca się zwykle o 11.30 będzie opóźniona i rozpocznie się około godz. 12.00.

    5.       Przypominamy, że spotkanie opłatkowe Wspólnot: Żywego Różańca, Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Civitas Christiana, Rodziny Radia Maryja, Parafialnego Zespołu Caritas, Domowego Kościoła, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, Towarzystwa św. Wojciecha, Parafialnych Rad Ekonomicznej i Duszpasterskiej, Wspólnoty Biblijnej, uczestników Szkoły Słowa Bożego oraz chóru parafialnego odbędzie się w poniedziałek, 6 stycznia o godz. 16.00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej.

    6.       Plan kolędy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Ponieważ mogą być w nim wprowadzane zmiany, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy. Komu z ważnej przyczyny nie odpowiada termin kolędy, prosimy o umówienie się na inny czas. Mieszkańców wiosek prosimy o przywiezienie księdza.

    7.       Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

    8.       Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”. Zachęcamy do lektury.

    9.       W minionym tygodniu zmarły śp.: Maria Michalska z ul. Śniadeckich i Wiesława Smykowska z ul. Orchowskiej. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

01.01.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy, aby Nowy Rok obfitował w Boże błogosławieństwo, opiekę Świętej Bożej Rodzicielki i ludzką życzliwość. W roku duszpasterskim poświęconym tajemnicy Eucharystii życzymy, aby wielka tajemnica wiary, w której uczestniczymy w każdą niedzielę, była dla nas doświadczeniem ogromu Bożej miłości oraz napełniała nas nadzieją i mocą do pokonywania wszelkich życiowych przeciwności.

 

    1.       W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Przypominamy, że okazja do spowiedzi dla dzieci będzie w piątek o godz. 15.30, a dla młodzieży i starszych w piątek od 17.15.

    2.       W poniedziałek, 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli. Podczas wszystkich Mszy św. poświęcenie kredy i kadzidła, które po Mszy św. będzie można zabrać do domu za dobrowolną ofiarę przeznaczoną na wakacyjny wyjazd służby liturgicznej.

    3.       W Uroczystość Objawienia Pańskiego po Mszy św. o godz. 10.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 wystawią w bazylice jasełka. Po przedstawieniu wyruszy z bazyliki Orszak Trzech Króli, który przejdzie wokół Placu Kosmowskiego i zakończy się pokłonem Trzech Króli, pasterzy i aniołów przed Żłóbkiem ustawionym przy dzwonnicy, do którego na ten dzień powrócą żywe postacie św. Rodziny i żywe zwierzęta. Wszystkie dzieci prosimy, aby na Orszak Trzech Króli przebrały się: dziewczynki za anioły, chłopcy za pasterzy.

    4.       W Święto Trzech Króli podczas Mszy św. o godz. 10.00 chór „Metrum” z Gniezna będzie śpiewał kolędy.

    5.       6 stycznia z powodu Orszaku Trzech Króli Msza św. rozpoczynająca się zwykle o 11.30 będzie opóźniona i rozpocznie się około godz. 11.45.

    6.       Przypominamy, że spotkanie opłatkowe Wspólnot: Żywego Różańca, Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Civitas Christiana, Rodziny Radia Maryja, Parafialnego Zespołu Caritas, Domowego Kościoła, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, Towarzystwa św. Wojciecha, Parafialnych Rad Ekonomicznej i Duszpasterskiej, Wspólnoty Biblijnej, uczestników Szkoły Słowa Bożego oraz chóru parafialnego odbędzie się w poniedziałek, 6 stycznia o godz. 16.00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej.

    7.       Plan kolędy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Ponieważ mogą być w nim wprowadzane zmiany, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy. Komu nie odpowiada termin kolędy, prosimy o umówienie się na inny czas.

 

ŚWIĘTO ŚW. RODZINY

26.12.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    1.          Dziękujemy naszym zespołom muzycznym za zorganizowanie kolędowania w drugi dzień świąt i wszystkim, którzy w nim uczestniczyli. Na cel charytatywny zebrano podczas koncertu 2100 zł. Bóg zapłać.

    2.          W środę, 1 stycznia obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. jak w każdą niedzielę, oprócz Mszy o godz. 07.00, której nie będzie.

    3.          We wtorek ostatni dzień roku kalendarzowego. Wieczorna Msza św. o godz. 18.00 będzie sprawowana z Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. Po Mszy św. nabożeństwo dziękczynno – błagalne, w czasie którego podziękujemy Panu Bogu za miniony rok i poprosimy o Jego błogosławieństwo na rok 2020.

    4.          W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

a.     modlitwa w intencji powołań w czwartek po Mszy św. o 18.00;

b.    spowiedź dla dzieci w piątek o godz. 15.30, a dla młodzieży i starszych w piątek o 17.15;

c.     dodatkowa Msza św. w piątek o 16.30

d.    Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00 w kaplicy św. Faustyny i wystawienie Najśw. Sakramentu do 08.30.

    5.          W styczniu nie będzie odwiedzin chorych w I sobotę miesiąca.

    6.          Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek, o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

    7.          Trwa kolęda. Jej plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Ponieważ mogą być w nim wprowadzane zmiany, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy.. Mieszkańców wiosek, oprócz Rudek, prosimy o przywiezienie księdza na kolędę, aby trafił do wszystkich domów. Do Rudek księża dojadą sami.

    8.          Jeśli komuś z ważnej przyczyny nie odpowiada wyznaczony termin kolędy, może umówić się na inny czas.

    9.          W przyszłą niedzielę rozpoczniemy nowennę przed nawiedzeniem obrazu M.B. Częstochowskiej w naszej Archidiecezji.

10.          Przypominamy o spotkaniu opłatkowym wspólnot naszej parafii, które odbędzie się 6 stycznia o godz. 16.00 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej.

11.          Nadal są wolne miejsca na parafialną pielgrzymkę do Pragi czeskiej, która odbędzie się w dniach: 17 – 23 sierpnia 2020 r. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

12.          Parafia w Gąsawie organizuje pielgrzymkę do Wilna. Bliższe informacje w zakrystii lub biurze parafialnym.

13.          Dzisiaj przy wyjściu można nabyć książkę z Ewangelią i rozważaniem na każdy dzień 2020 r.

14.          W minionym tygodniu zmarła śp. Stanisława Kałużna z ul. Wrzosowej. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek…

ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA

26.12.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    1.          Dziękujemy Parafianinowi, który wypożyczył zwierzęta do żywej szopki. Dzisiaj wieczorem zwierzęta będą zabrane i ponownie pojawią się w szopce 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

    2.          Zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów: młodzieżowego zespołu Voce di Dio oraz dziecięcego Aniołki, który odbędzie się w bazylice dzisiaj o godz. 16.00. Przypominamy, że w czasie koncertu odbędzie się kwesta.

    3.          Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny jutro, w piątek, o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45. Msza św. w bazylice o godz. 18.00.

    4.          Do 1 stycznia trwa Oktawa Narodzenia Pańskiego. Z tej racji na najbliższy piątek ks. Proboszcz udziela dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych wszystkim Parafianom i osobom przebywającym na terenie parafii.

    5.          W najbliższą niedzielę przypada Święto św. Rodziny. Z tej okazji na wszystkich Mszach św. odbędzie się odnowienie przyrzeczeń dla małżeństw sakramentalnych.

    6.          Jutro rozpoczynamy kolędę. Jej plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Ponieważ mogą być w nim wprowadzane zmiany, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy.. Mieszkańców wiosek prosimy o przywiezienie księdza na kolędę, aby trafił do wszystkich domów.

    7.          Jeśli komuś z ważnej przyczyny nie odpowiada wyznaczony termin kolędy, może umówić się na inny czas.

    8.          Wizyta duszpasterska, czyli kolęda służy bezpośrednim kontaktom parafian z duszpasterzami. Prosimy o dzielenie się spostrzeżeniami z życia naszej parafii. Będziemy też wdzięczni za konstruktywne propozycje. Z okazji kolędy tradycyjnie są składane ofiary przeznaczane na bieżące utrzymanie parafii. W ostatnich latach wielu Parafian składało oddzielną dodatkową ofiarę przeznaczoną w całości na wkład własny w remont bazyliki dotowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak już informowaliśmy na przyszły rok planowane są prace remontowe ścian bazyliki pod kopułą. Parafia złożyła wniosek o dotację do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od wielkości dotacji i możliwości finansowych parafii zależy jaka część remontu będzie wykonana. Podobnie jak przy poprzednim remoncie,zwracamy się z prośbą o składanie dobrowolnych dodatkowych ofiar na ten cel. Można je przekazywać na kolędzie w oddzielnej kopercie, w biurze parafialnym lub przelewem na konto parafii z tytułem „na remont bazyliki”. Z góry serdecznie dziękujemy.

    9.          Wyjazd do opery na koncert noworoczny w sobotę o godz. 17.40.

10.          Nadal są wolne miejsca na parafialną pielgrzymkę do Pragi czeskiej, która odbędzie się w dniach: 17 – 23 sierpnia 2020 r. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

11.          Parafia w Gąsawie organizuje pielgrzymkę do Wilna. Bliższe informacje w zakrystii lub biurze parafialnym.

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA

25.12.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy, aby Zbawiciel, który przyszedł na świat napełniał serca miłością i pokojem. Niech pomaga nam na Eucharystii doświadczać Bożej miłości i dzielić się nią z naszymi bliskimi i z wszystkimi, których spotykamy na drogach naszego życia.

 

    1.          Dziękujemy wszystkim Parafianom, którzy przyczynili się do przygotowania dzisiejszej Uroczystości.

    2.          Zapraszamy do odwiedzenia żywej szopki przed bazyliką. Aktorzy w rolach Świętej Rodziny i żywe zwierzęta będą w szopce przed i po wszystkich Mszach świętych w pierwszy dzień świąt oraz 6 stycznia podczas Orszaku Trzech Króli.

    3.          W Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze święte jak w każdą niedzielę, oprócz Mszy o godz. 07.00, której nie będzie.

    4.          Jutro Święto św. Szczepana i drugi dzień świąt. Msze święte według porządku niedzielnego.

    5.          W drugi dzień świąt zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów o godz. 16.00. Z inicjatywy członków zespołu czasie koncertu będą zbierane ofiary na operację osoby potrzebującej wsparcia.

    6.          Plan kolędy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Ponieważ mogą być w nim wprowadzane zmiany, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy. Prosimy też zwracać uwagę na godziny rozpoczęcia kolędy w poszczególne dni oraz na kolejność odwiedzanych domów i mieszkań.

    7.          Mieszkańców poszczególnych wiosek prosimy o przywiezienie księdza na kolędę, aby trafił do wszystkich domów.

    8.          Przedstawiciel Wydawnictwa św. Pawła będzie sprzedawał książki z Ewangelią na każdy dzień 2020 r. w najbliższą niedzielę po wszystkich Mszach świętych.

    9.          Na terenie Trzemeszna powstał  Dzienny Dom  SENIOR+, który przeznaczony jest dla osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60 lat i więcej.  Dom swoją działalność rozpoczyna  2 stycznia 2020 r.  Zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnej oferty dla seniorów. Szczegóły w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzemesznie ul. Kościuszki 35 lub na stronie Ośrodka.

4 NIEDZIELA ADWENTU

22.12.2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1.   Dzisiaj po Mszach świętych o godz. 10.00 i następnych będzie można zabrać ogień betlejemski przyniesiony przez harcerzy. W celu przeniesienia ognia od harcerzy można kupić znicz. Przy wyjściu z bazyliki od harcerzy można nabyć przygotowane przez nich artykuły świąteczne.

  2.   Ostatnie roraty w poniedziałek o godz. 17.00. Po roratach będą rozdawane śpiewniki wygrane przez naszą parafię w konkursie Orszaku Trzech Króli.

     3.        Próba chóru parafialnego w poniedziałek o godz. 18.00 w bazylice.

     4.        We wtorek wigilia Bożego Narodzenia; Msze św. o godz. 06.30 i 07.00.

     5.        Wieczorem w gronie bliskich zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Nie zapomnijmy, aby rozpocząć ją od przeczytania fragmentu 2 rozdziału Ewangelii św. Łukasza opisującego narodzenie Pana Jezusa.

     6.        Uroczysta Pasterka w bazylice o godz. 23.00, w Trzemżalu o 21.00.

     7.        Bezpośrednio po Pasterce poświęcenie i inauguracja żywej szopki przed bazyliką. Aktorzy w rolach Świętej Rodziny i żywe zwierzęta będą w szopce po Pasterce oraz po wszystkich Mszach świętych w pierwszy dzień świąt, a także 6 stycznia podczas Orszaku Trzech Króli.

     8.        W środę Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze święte jak w każdą niedzielę, oprócz Mszy o godz. 07.00, której nie będzie.

     9.        Zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów muzycznych, który odbędzie się w drugi dzień świąt o godz. 16.00.

10.        Plan kolędy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Już po ukazaniu się w Internecie, były w nim wprowadzone zmiany. Prosimy sprawdzić! Ponieważ plan kolędy jeszcze może ulec zmianie, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy. Prosimy też zwracać uwagę na godziny rozpoczęcia kolędy w poszczególne dni oraz na kolejność odwiedzanych domów i mieszkań. Dla osób, które nie mają dostępu do Internetu, plan kolędy jest wywieszony w gablocie przy wyjściu z bazyliki.

 11.       Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali paczki świąteczne dla Parafian potrzebujących wsparcia. Było ich 113. Bóg zapłać także pomocnikom św. Mikołaja, którzy dostarczyli paczki pod właściwy adres: panom Arturowi i Leszkowi oraz młodzieży ze wspólnoty Exodus. Niech Pan Bóg wynagrodzi te gesty chrześcijańskiego miłosierdzia.

 12.       Spotkanie opłatkowe Wspólnot: Żywego Różańca, Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Civitas Christiana, Rodziny Radia Maryja, Parafialnego Zespołu Caritas, Domowego Kościoła, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, Parafialnych Rad Ekonomicznej i Duszpasterskiej, Wspólnoty Biblijnej oraz uczestników Szkoły Słowa Bożego odbędzie się 6 stycznia o godz. 16.00 w sali Straży Pożarnej.

 13.       W zakrystii można nabywać poświęcone opłatki.

 14.       W sierpniu jest organizowana parafialna pielgrzymka do Pragi czeskiej przez Wrocław, Wambierzyce i Kudowę Zdrój. Bliższe informacje i zapisy po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym.

 15.       W przyszłym roku jest zaplanowany remont ścian bazyliki pod kopułą wraz z renowacją polichromii i figur. Koszt wyniesie 1.600.000 zł. Parafia złożyła wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie prac kwotą w wys. 1.300.000 zł. Kwota 300.000 będzie stanowiła wkład własny parafii. Konkurs wniosków jeszcze nie został rozstrzygnięty. Od wielkości dotacji i możliwości finansowych parafii zależy jaka część remontu będzie wykonana. Już dziś zwracamy się z prośbą o dobrowolne dodatkowe ofiary na ten cel. Podobnie jak przy poprzednim remoncie, można je składać osobiście lub przelewem na konto parafii z dopiskiem: remont bazyliki. Jeśli ktoś zechce złożyć taką dodatkową ofiarę podczas kolędy, prosimy o umieszczenie jej w oddzielnej kopercie z napisem: na remont bazyliki. Z góry składamy serdeczne Bóg zapłać.

 16.       Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię z rozważaniem na każdy dzień stycznia.

 17.       W minionym tygodniu zmarły śp.: Alina Ciszak z ul. Chrobrego i Julia Świątek z Popielewa. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

3 NIEDZIELA ADWENTU

15.12.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1.    W czasie adwentu zapraszamy na Mszę św. ku czci Najśw. Maryi Panny, zwaną Roratami,  od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 06.15. W piątek po porannych roratach dzieci i młodzież zapraszamy na śniadanie w domku przy plebanii.

  2.    W okresie adwentu od poniedziałku do czwartku nie ma Mszy św. o godz. 18.00.

  3.    Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny i adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

  4.    Dobre przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia wymaga przede wszystkim pojednania z Bogiem i przyjęcia Jego łaski. W tym celu, jak każdego roku, zaplanowaliśmy spowiedź adwentową. Odbędzie się ona z udziałem zaproszonych księży w najbliższą sobotę, 21 grudnia w godz. 10.00 – 12.00; 15.00 – 16.30 i od 17.15 do ostatniego penitenta. Zachęcamy, by na ten dzień zaplanować spowiedź, ponieważ innej możliwości przed świętami nie będzie.

  5.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.  dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek po roratach;

b.  dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii;

c.  próba chóru parafialnego w piątek o 18.30 w Alumnacie.

  6.    Przypominamy, że pasterka w Trzemesznie będzie o godz. 23.00, a w Trzemżalu o 21.00.

  7.    Plan kolędy w tym tygodniu będzie zamieszczony na stronie parafii.

  8.    Zwolniły się dwa miejsca na pielgrzymkę do Meksyku, która odbędzie się w czasie ferii zimowych w dniach: 26 stycznia do 6 lutego. Bliższe informacje u ks. Proboszcza.

  9.    W sierpniu jest organizowana parafialna pielgrzymka do Pragi czeskiej przez Wrocław, Wambierzyce i Kudowę Zdrój. Bliższe informacje i zapisy po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym. Osoby zapisane proszone są o potwierdzenie udziału w pielgrzymce.

10.    Po Mszy św. przy wejściu do zakrystii są do nabycia świece Caritas na stół wigilijny, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie dzieci potrzebujących pomocy, poświęcone opłatki wigilijne oraz kartki świąteczne z bazyliką. Cena dużych świec - 13 zł, małych - 7 zł, kartek – 1 zł, opłatki za dobrowolną ofiarę.

11.    Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” oraz kalendarz, z którego dochód przeznaczony jest na utrzymanie Hospicjum Perinatalnego wspierającego rodziców przygotowujących się na narodziny ciężko chorego dziecka. Cena: 50 zł.

12.    Dochód z kiermaszu sprzed tygodnia przeznaczony na koszty związane z operacją i leczeniem osoby potrzebującej wsparcia wyniósł 5 tys. zł. Jest to znaczna pomoc w planowanej operacji, której koszt wyniesie 9,5 tys. Bóg zapłać.

13.    Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9520 zł.

14.    Bóg zapłać ofiary złożone na pomoc Kościołowi na Wschodzie w wysokości 984 zł.

15.    Dzisiaj warsztaty terapii zajęciowej z Bielic sprzedają przed bazyliką przygotowane przez siebie ozdoby świąteczne. Dochód będzie przeznaczony na potrzeby warsztatów.

16.    W sobotę podczas spowiedzi przy wejściu do bazyliki ministranci i lektorzy będą sprzedawać przygotowane przez siebie sianko. Dochód przeznaczony będzie na letni wyjazd Liturgicznej Służby Ołtarza.

17.    Za tydzień począwszy od Mszy o godz. 10.00 będzie można odebrać od harcerzy betlejemskie światło pokoju. W tym celu od harcerzy będzie można kupić znicz do ognia betlejemskiego, a także przygotowane przez nich artykuły świąteczne.

18.    W minionym tygodniu zmarli śp. Roman Komisarek z ul. Osiedlowej, Henryk Buzała z ul. Żółwiej i Urszula Nosek z ul. Śniadeckich. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP

08.12.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   1.    W czasie adwentu zapraszamy na Mszę św. ku czci Najśw. Maryi Panny, zwaną Roratami,  od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 06.15. W piątek po porannych roratach dzieci i młodzież zapraszamy na śniadanie w domku przy plebanii.

   2.    W czasie adwentu od poniedziałku do czwartku nie ma Mszy św. o godz. 18.00.

   3.    Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny i adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

   4.    Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Wspólnota Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa i Rodzina Radia Maryja zapraszają na Mszę św. z konferencją o Duchu Św. w piątek o 14.15 w kaplicy św. Faustyny.

   5.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a. dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek po roratach w domku przy plebanii;

b. dla osób zapisanych na pielgrzymkę do Meksyku we wtorek o 18.30 na plebanii;

c. dla oazy młodzieżowej w piątek o 18.30 w kaplicy;

d. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii;

e. próba chóru parafialnego w piątek o 18.30 w Alumnacie;

f.  zbiórka ministrantów i lektorów w sobotę o 09.30 w Alumnacie.

   6.    Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na naszą parafię w konkursie, w którym można było zdobyć śpiewniki z kolędami. Dziękujemy też Parafiance, która zgłosiła nas do konkursu. Nasza parafia wygrała i otrzyma 1200 śpiewników. O terminie i sposobie ich rozdawania poinformujemy za tydzień.

   7.    W tym roku pasterka w Trzemesznie będzie o godz. 23.00, a w Trzemżalu o 21.00.

   8.    Termin bierzmowania został zmieniony na 3 czerwca.

   9.    W sierpniu jest organizowana parafialna pielgrzymka do Pragi czeskiej przez Wrocław, Wambierzyce i Kudowę Zdrój. Bliższe informacje i zapisy po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym. Osoby zapisane proszone są o potwierdzenie udziału w pielgrzymce.

10.    Po Mszy św. przy wejściu do zakrystii są do nabycia świece Caritas na stół wigilijny, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie dzieci potrzebujących pomocy, poświęcone opłatki wigilijne oraz kartki świąteczne z bazyliką. Cena dużych świec - 13 zł, małych - 7 zł, kartek – 1 zł, opłatki za dobrowolną ofiarę.

11.    Wylosowane paczki świąteczne prosimy przynieść na plebanię do dnia 15 grudnia.

12.    Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” oraz kalendarz, z którego dochód przeznaczony jest na szlachetny cel: utrzymanie bydgoskiego Hospicjum Perinatalnego wspierającego rodziców przygotowujących się na przyjęcie ciężko chorego dziecka. Cena kalendarza 50 zł.

13.    Przy wyjściu można złożyć ofiarę na pomoc Kościołowi na Wschodzie (w krajach byłego Związku Radzieckiego).

14.    Dzisiaj przed bazyliką odbywa się kiermasz rękodzieła Trzemesznian (i nie tylko), z którego dochód będzie przeznaczony na koszty związane z operacją i leczeniem osoby potrzebującej wsparcia.

15.    Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

16.    W przyszłą niedzielę warsztaty terapii zajęciowej z Bielic będą sprzedawać przed bazyliką przygotowane przez siebie ozdoby świąteczne. Dochód będzie przeznaczony na potrzeby warsztatów.

17.    W minionym tygodniu zmarł śp. Zdzisław Czarnecki z Zielenia. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

1 NIEDZIELA ADWENTU

01.12.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   1.    W czasie adwentu zapraszamy na Mszę św. ku czci Najśw. Maryi Panny, zwaną Roratami, która będzie sprawowana od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 06.15. W piątek po porannych roratach dzieci i młodzież zapraszamy na śniadanie w domku przy plebanii.

   2.    Dzieci zapraszamy na roraty z lampionami i z papierowymi sercami, na których będą wypisane dokonane dobre uczynki.

   3.    W czasie adwentu od poniedziałku do czwartku nie będzie Mszy św. o godz. 18.00.

   4.    W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

a. modlitwa w intencji powołań we czwartek podczas nabożeństwa różańcowego;

b. spowiedź dla dzieci w piątek od godz. 15.30;

c. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.30;

d. spowiedź dla młodzieży i starszych w piątek od 17.30;

e. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

f.  chorych odwiedzimy w sobotę od godz. 08.30 – będzie to jednocześnie ostatnia wizyta przed Bożym Narodzeniem, dlatego prosimy zgłosić te osoby, których nie odwiedzamy co miesiąc, a pragną skorzystać ze spowiedzi adwentowej.

   5.    Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny i adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

   6.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a. dla Stowarzyszenia MB Patronki Dobrej Śmierci w poniedziałek o 14.30 w kaplicy;

b. dla kandydatów do bierzmowania według grafiku ze strony parafii;

c. dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek po roratach w domku przy plebanii;

d. dla oazy młodzieżowej we wtorek o 19.00 w domku przy plebanii;

e. dla Żywego Różańca w środę po Roratach;

f.  dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii;

g. próba chóru parafialnego w piątek o godz. 19.15 w Alumnacie.

   7.    W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. Tego dnia w czasie Mszy św. o godz. 10.00 poświęcenie medalików dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

   8.    42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé, odbędzie się w tym roku we Wrocławiu, w dniach od 28 grudnia do 1 stycznia. Informacje i zapisy u ks. Artura.

   9.    Nasza parafia bierze udział w konkursie, w którym można zdobyć śpiewniki z kolędami. Żeby oddać głos wystarczy wejść na stronę www.facebook.com/Orszak.Trzech.Kroli i polubić komentarz z nazwą naszej parafii. Parafia, która zbierze największą ilość polubień otrzyma 1200 śpiewników, za II miejsce – 800, a za III – 400 śpiewników. Zabawa trwa od 1 do 6 grudnia. Zapraszamy do udziału.

 10.    Bierzmowanie dla młodzieży z obecnych klas VIII odbędzie się 10 czerwca.

 11.    W sierpniu jest organizowana parafialna pielgrzymka do Pragi czeskiej przez Wrocław, Wambierzyce i Kudowę Zdrój. Bliższe informacje i zapisy po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym. Osoby zapisane proszone są o potwierdzenie udziału w pielgrzymce.

 12.    Po Mszy św. przy wejściu do zakrystii są do nabycia świece Caritas na stół wigilijny, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie dzieci potrzebujących pomocy, poświęcone opłatki wigilijne oraz kartki świąteczne z bazyliką. Cena dużych świec - 13 zł, małych - 7 zł, kartki - 1 zł, opłatki za dobrowolną ofiarę.

 13.    Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem organizujemy akcję „Paczka świąteczna”. W ten sposób w okresie przygotowania do świąt pragniemy wesprzeć parafian, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Po Mszy św. w zakrystii można wylosować kartkę z numerem i anonimową informacją o osobach, dla których będzie przeznaczona paczka. Prosimy wkładać do paczek produkty spożywcze, które nie zepsują się do świąt i mogą kilka dni leżeć poza lodówką. Poza żywnością można włożyć także inne artykuły. Na paczce prosimy umieścić czytelny numer i przynieść ją na plebanię do dnia 15 grudnia, a św. Mikołaj dostarczy ją do adresata.

 14.    Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” oraz kalendarz, z którego dochód przeznaczony jest na szlachetny cel: utrzymanie bydgoskiego Hospicjum Perinatalnego wspierającego rodziców przygotowujących się na przyjęcie ciężko chorego dziecka. Cena kalendarza 50 zł.

 15.    W przyszłą niedzielę, 8 grudnia przed bazyliką odbędzie się kiermasz rękodzieła Trzemesznian (i nie tylko), z którego dochód będzie przeznaczony na koszty leczenia osoby potrzebującej wsparcia.

 16.    Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 17.    W minionym tygodniu zmarli śp.: Henryk Góralczyk z ul. Chrobrego i Barbara Kozłowska z ul. Piastowskiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

24.11.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   1.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.   dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o godz.17.00 w domku przy plebanii;

b.   dla oazy młodzieżowej we wtorek o 19.00 w domku przy plebanii;

c.   dla Parafialnych Rad: Duszpasterskiej i Ekonomicznej we czwartek o 19.00 na plebanii;

d.   dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii.

   2.    Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny i adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

   3.    W przyszłą niedzielę rozpocznie się Adwent – czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia przypominający nam, że całe nasze życie jest oczekiwaniem na spotkanie z Chrystusem w wieczności i na Jego powtórne przyjście na końcu czasów.

   4.    Od przyszłej niedzieli po Mszach świętych będą do nabycia świece Caritas oraz opłatki wigilijne.

   5.    Nasza parafia organizuje punkt przygotowań do 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które odbędzie się w tym roku we Wrocławiu, w dniach od 28 grudnia 2019 do 1 stycznia 2020 roku. Informacje i zapisy u ks. Artura.

   6.    W sierpniu jest organizowana parafialna pielgrzymka do Pragi czeskiej przez Wrocław, Wambierzyce i Kudowę Zdrój. Bliższe informacje i zapisy po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym.

   7.    Wraz z Adwentem rozpocznie się nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który będzie nas uwrażliwiał na tajemnicę Eucharystii, stanowiącej centrum życia chrześcijańskiego. Będzie też przeżywany jako przygotowanie do nawiedzenia parafii naszej Archidiecezji przez kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ksiądz Prymas zaprasza na I nieszpory adwentowe do katedry gnieźnieńskiej w najbliższą sobotę o godz. 15.30. Podczas tego nabożeństwa delegacje dekanatów otrzymają świecę, która będzie towarzyszyć przygotowaniu do wizyty Matki Bożej.

   8.    Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” oraz płytę Chóru Prymasowskiego, który wystąpił u nas w uroczystość 50. rocznicy bazyliki.

   9.    W minionym tygodniu zmarł śp. Tadeusz Bielaś z Bieślina. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

33 NIEDZIELA ZWYKŁA

17.11.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    1.   W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci w poniedziałek o 14.30 w kaplicy św. Faustyny;

b. dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o 15.30 w kaplicy św. Faustyny;

c. dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w domku przy plebanii;

d. dla oazy młodzieżowej w czwartek o 19.00 w domku przy plebanii;

e. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii;

f. dla Liturgicznej Służby Ołtarza w sobotę o godz. 10.00.

    2.   Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny i adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

    3.   W najbliższą sobotę, 23 listopada w naszej parafii przypada całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpocznie się ona Mszą św. o godz. 11.00 w bazylice. Po Mszy św. wystawienie w kaplicy św. Faustyny i adoracja do godz. 17.45. W ramach adoracji o godz. 12.00 zapraszamy na modlitwę Anioł Pański i różaniec, a o 15.00 na Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

    4.   Postarajmy się znaleźć chociaż chwilę na modlitwę przed Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.

    5.   Poświęcenie książeczek dzieci pierwszokomunijnych w przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10.00.

    6.   Przyszła niedziela jest ostatnią w roku kościelnym i obchodzona jest jako Uroczaystość Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy św. o godz. 11.30 wystawienie Najśw. Sakramentu i akt oddania Chrystusowi Królowi Wszechświata.

    7.   Nasza Parafia organizuje punkt przygotowań do 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które odbędzie się w tym roku we Wrocławiu, w dniach od 28 grudnia 2019 do 1 stycznia 2020 roku. Informacje i zapisy u ks. Artura.

    8.   Dzisiaj rozpoczyna praktykę duszpasterską w naszej parafii kleryk VI roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, Rafał Wojciechowski. Witamy go w naszej wspólnocie i życzymy, by jego posługa w naszej parafii przynosiła obfite owoce i pomogła w dobrym przygotowaniu do kapłaństwa.

    9.   Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9134 zł.

  10.   Bóg zapłać za ofiary złożone na wsparcie prześladowanych chrześcijan. Na ten cel zebraliśmy 966 zł.

  11.   Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki.

  12.   W minionym tygodniu zmarli śp.: Franciszek Fabianek z ul. Piastowskiej oraz Maria Bodziany i Krystyna Sadowska z ul. Kościuszki. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

32 NIEDZIELA ZWYKŁA

10.11.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   1.    Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości 50. rocznicy nadania naszemu kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej. Bóg zapłać osobom zaangażowanym w sprzątanie i wystrój bazyliki i w przygotowanie liturgii. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym zostały zakupione nowe kinkiety do prezbiterium, wysokiej klasy wykładzina dywanowa pod ołtarz, dwa haftowane ornaty, czterdzieści krzeseł, mosiężna sygnaturka, obrusy na boczne ołtarze oraz ombrello – haftowany na pół otwarty parasol, który jest symbolem kościoła posiadającego tytuł bazyliki oznaczający gotowość przyjęcia Ojca świętego. Dzięki fundatorom odbył się też poczęstunek po uroczystości. Niech Pan Bóg wszystkim obficie wynagrodzi swoją łaską.

   2.    Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli w podniosłej jubileuszowej uroczystości.

   3.    Jutro narodowe Święto Niepodległości. Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 11.00. Zapraszamy do udziału. Po Mszy św. w południe, przed bazyliką zaśpiewamy hymn narodowy łącząc się z rodakami w innych miejscach. Następnie udamy się na cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na mogiłach powstańców i ofiar II wojny światowej. Pozostałe Msze św. jak w dzień powszedni.

   4.    Wymienianki roczne za zmarłych można zamawiać w biurze parafialnym do soboty, 16 listopada.

   5.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a. dla oazy młodzieżowej w czwartek o 19.00 w domku przy plebanii;

b. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii.

c. dla młodzieży z kl. VIII przygotowującej się do bierzmowania według grafiku ze strony parafii.

   6.    Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny i adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

   7.    Zapraszamy młodzież z naszej parafii na pielgrzymkę z Mogilna do Dąbrówki z okazji święta bł. Karoliny Kózkówny – patronki młodzieży. Wyjazd w sobotę 16 listopada o godz. 09.15 spod bazyliki. Koszt 10 zł. Zgody do odbioru i zapisy u ks. Artura.

   8.    Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

   9.    Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary składane z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

 10.    Dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym; przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na wsparcie prześladowanych chrześcijan.

31 NIEDZIELA ZWYKŁA

03.11.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

          1.    Dzisiaj (w niedzielę) o godz. 20.00 modlitwa różańcowa za zmarłych na cmentarzu. Prosimy przynieść znicze.

          2.    Od 1 do 8 listopada każdego dnia można zyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca św., nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych.

          3.    Wymienianki jednorazowe można przynosić jeszcze dziś i jutro. Będą czytane podczas różańca za zmarłych od poniedziałku do piątku po wieczornej Mszy św.; we czwartek 7 listopada wymienianki za zmarłych kapłanów (prosimy o wypisywanie zmarłych kapłanów na oddzielnych kartkach).

          4.    Wymienianki roczne za zmarłych można zamawiać w biurze parafialnym do 16 listopada.

          5.    Już w najbliższą sobotę, 9 listopada będziemy przeżywać uroczystość, do której przygotowujemy się od dłuższego czasu: 50. rocznicę nadania naszemu kościołowi parafialnemu tytułu bazyliki mniejszej. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a kazanie wygłosi ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Obecni będą również: ks. abp Józef Kowalczyk, były nuncjusz i prymas oraz ks. bp Krzysztof Wętkowski. Ta uroczystość wpisuje się w setną rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską po czasach zaborów, a jednocześnie w setną rocznicę pobytu w Trzemesznie pierwszego Nuncjusza Apostolskiego w odrodzonej Polsce – Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w tej dziękczynnej Mszy św. w sobotę o godz. 11.00. Niech nasz liczny udział w uroczystości będzie wyrazem dziękczynienia Panu Bogu za dar wiary i za nasz kościół parafialny, z którego jesteśmy dumni.

          6.    W czasie sobotniej Mszy jubileuszowej będzie śpiewać Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. dr. Dariusza Sobczaka. Chór zaprasza na koncert w sobotę od godz. 10.40.

          7.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.   dla Żywego Różańca dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00

b.   dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w domku przy plebanii;

c.   dla oazy młodzieżowej w poniedziałek o 19.00 w domku przy plebanii;

d.   dla Liturgicznej Służby Ołtarza we wtorek o godz. 17.00 i w piątek o godz. 19.15 w bazylice;

          8.    W tym tygodniu I czwartek miesiąca. Modlitwa o powołania po Mszy św. o godz. 18.00.

          9.    Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny i adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

       10.    Zapraszamy młodzież z naszej parafii na pielgrzymkę z Mogilna do Dąbrówki z okazji święta bł. Karoliny Kózkówny - patronki młodzieży. Wyjazd w sobotę 16 listopada. Zapisy u ks. Artura.

       11.    Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem na cele ewangelizacyjne i charytatywne grupy ewangelizacyjnej, która prowadziła misje parafialne. Zebrana kwota wynosi 14700 zł.

       12.    Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki.

       13.    Przy wyjściu są wyłożone kartki na wymienianki jednorazowe.

       14.    Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

       15.    W minionym tygodniu zmarły śp.: Maria Rosołek z ul. Szymańskiego i Genowefa Twarużek z Placu Kosmowskiego. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

       

30 NIEDZIELA ZWYKŁA

27.10.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

           1.    Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa różańcowe:

a.    dla dzieci: od poniedziałku do środy o godz. 17.15;

b.   dla starszych: w niedzielę o godz. 18.00, w dni powszednie do czwartku po Mszy św. o 18.00;

           2.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.    dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 16.45 w domku przy plebanii;

b.   dla oazy młodzieżowej w poniedziałek o 19.00 w domku przy plebanii;

c.    dla Liturgicznej Służby Ołtarza we wtorek o godz. 17.00 w domku przy plebanii;

d.   dla Żywego Różańca w przyszłą niedzielę, 3 listopada po Mszy św. o godz. 15.00.

           3.    Próby dla młodzieży przed nocą świętych we wtorek i środę o 19.15 w domku przy plebanii.

           4.    We czwartek zapraszamy wszystkich na Noc Świętych, która rozpocznie się o godz. 19.30 w bazylice, gdzie poznamy postacie świętych Apostołów Bożego Miłosierdzia: siostry Faustyny, Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty i ojca Pio. Następnie odbędzie się krótkie nabożeństwo z wystawieniem Najśw. Sakramentu i dziesiątką różańca. Na koniec zapraszamy wszystkie dzieci na bal Wszystkich Świętych, który odbędzie się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Dzieci na Noc Świętych przyjdą przebrane za swoich ulubionych świętych. Serdecznie zapraszamy, aby w taki sposób rozpocząć świętowanie dnia Wszystkich Świętych, którzy przypominają nam o naszym celu, jakim jest niebo.

           5.    Serdecznie prosimy o dostarczenie placków i innych słodyczy dla dzieci na Noc Świętych.

           6.    W piątek Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte w bazylice o godz. 07.00, 08.30 i 10.00. O godz. 12.00 wyruszy procesja z bazyliki na cmentarz parafialny, gdzie ok. 12.30 rozpocznie się Msza św. w intencji Parafian i wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. Nie będzie Mszy o 15.00 i 18.30. Msza św. we czwartek o 18.00 będzie z Uroczystości Wszystkich Świętych.

           7.    W dniu Wszystkich Świętych przy wejściu na cmentarz będą zbierane ofiary do skarbonki przeznaczone na utrzymanie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

           8.    W sobotę Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny, w którym modlimy się za zmarłych odbywających pokutę w czyśćcu. Msze św. o godz. 07.00 i 11.00. O godz. 18.00 Msza niedzielna.

           9.    W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca:

a.    spowiedź dla dzieci i młodzieży we czwartek o godz. 16.30, dla starszych przed każdą Mszą św.;

b.   nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek (w Uroczystość Wszystkich Świętych) o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny w łączności z Koronką do Miłosierdzia Bożego (wejście przez plebanię);

c.    adoracja Najśw. Sakramentu w sobotę: rozpoczęcie po Mszy św. o g. 07.00, zakończenie o 08.30;

d.   chorych odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 08.30.

        10.    W Dzień Zaduszny po Mszy św. wieczornej zapraszamy na Zaduszki muzyczne, przygotowane przez parafialny zespół muzyczny, w czasie których będziemy modlić się za Parafian zmarłych w ciągu ostatniego roku, od Dnia Zadusznego 2018 r.

        11.    W ramach akcji „Zapal znicz pamięci” społeczność  Szkoły Podst. nr 1 zaprasza do wspólnego udania się na cmentarz dzisiaj po Mszy o godz. 11.30   i zapalenia zniczy na mogile ofiar II wojny światowej.

        12.    Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą ewangelię i rozważanie na każdy dzień listopada.

        13.    Przy wyjściu są wyłożone kartki na wymienianki jednorazowe, które będą czytane w czasie różańca za zmarłych w pierwszym tygodniu listopada. Po wypełnieniu kartki prosimy oddawać w biurze parafialnym lub w zakrystii. Wymienianki roczne można zamawiać w biurze parafialnym.

        14.    Przypominamy o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po 20 latach od ostatniej opłaty.

        15.    W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych, celem usprawnienia komunikacji w rejonie cmentarza od 30 października do 4 listopada obowiązuje zmiana organizacji ruchu: od wjazdu z Pl. Kosmowskiego do cmentarza na Alei Ks. Marcelego Kowalskiego będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy z wyjazdem ulicą Wiosny Ludów. Zostaną utworzone dodatkowe miejsca parkingowe na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz na terenie warsztatów szkolnych przy ul. Kard. Wyszyńskiego,Dodatkowe parkingi otwarte będą w dniu 1 listopada w godz. 7.00 – 17.00.

        16.    Zapraszamy młodzież z naszej parafii na pielgrzymkę z Mogilna do Dąbrówki z okazji święta bł. Karoliny Kózkówny - patronki młodzieży. Wyjazd w sobotę 16 listopada. Zapisy u ks. Artura.

        17.    Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem na pomoc rodzinie, która ucierpiała z powodu pożaru mieszkania. Zebraliśmy 5763 zł.

        18.    W minionym tygodniu zmarli śp.: Waldemar Wieliński z ul. 22 Stycznia i Michał Misch z Niewolna. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

29 NIEDZIELA ZWYKŁA

20.10.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   1.    Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

a.   dla dzieci: od poniedziałku do czwartku o godz. 17.15 (w piątek różańca dla dzieci nie będzie);

b.   dla starszych: w dni powszednie po Mszy św. o 18.00, a w niedzielę o godz. 18.00.

   2.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.   dla kandydatów do bierzmowania z kl. VIII według grafiku na stronie parafii;

b.   dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 16.45 w domku przy plebanii;

c.   dla oazy młodzieżowej we wtorek o 19.00 w domku przy plebanii.

   3.    W tym tygodniu nie będzie spotkania młodzieżowej wspólnoty Exodus.

   4.    Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

   5.    W tym tygodniu zapraszamy na rekolekcje ewangelizacyjne mające na celu odnowę naszej wiary które są naszym przygotowaniem do niecodziennej uroczystości z okazji 50. rocznicy nadania naszemu kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej. Odbędzie się ona w sobotę, 9 listopada o godz. 11.00. Mszy św. będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi Prymas Polski, Ks. Abp Wojciech Polak.

   6.    Plan rekolekcji jest następujący: codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 nabożeństwo misyjne z Komunią św., o 18.00 Msza św. z krótką homilią, o 19.00 nabożeństwo misyjne.

   7.    Bardzo prosimy o zarezerwowanie czasu na udział w rekolekcjach.

   8.    Artystyczny Zespół Świerszcze zaprasza na koncert jesienny, który odbędzie się w sobotę, 26 października o godz. 18.00 w hali OSiR w Trzemesznie.

   9.    Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie organizuje szkolenie dla operatorów kamer video i fotografów, które odbędzie się w środę, 13 listopada w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie (ul. Seminaryjna 2). Przypominamy, że fotografowie i operatorzy kamer na stałe lub okazjonalnie fotografujący w czasie celebracji liturgicznych są zobowiązani do ukończenia takiego szkolenia, czego potwierdzeniem będzie pisemne upoważnienie władzy duchownej. Zgłoszenia są przyjmowane do 8 listopada. Bliższe informacje na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 10.    Małżeństwa, rodziny oraz wszystkich, którym nie są obojętne sprawy polskich rodzin zapraszamy na festyn ewangelizacyjny, który odbędzie się w sobotę, 26 października, w godz. 17.00 – 20.00 w hali widowiskowo – sportowej GOSiR w Gnieźnie przy ul. Sportowej 3. Wstęp wolny. Wydarzenie odbywa się w ramach V Kongresu Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Radość miłości”, który poświęcony jest sprawom rodziny. Więcej informacji na www.radoscmilosci.org

 11.    Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 zachęcają do wzięcia udziału w XI edycji akcji społecznej Zapal Znicz Pamięci w niedzielę 27 października. Celem akcji jest uczczenie pamięci ofiar zbrodni niemieckich, zwłaszcza z terenu ziem wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy. Organizatorzy proszą, by tego dnia  zapalać symboliczne znicze pamięci w miejscach okupacyjnego terroru.  Uczniowie i nauczyciele  zapraszają do wspólnego udania się na cmentarz po Mszy o godz. 11.30   i zapalenia zniczy na mogile ofiar II wojny światowej.

 12.    Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13.    Przy wyjściu są wyłożone kartki na wymienianki jednorazowe, które będą czytane w czasie różańca za zmarłych w pierwszym tygodniu listopada. Po wypełnieniu kartki prosimy oddawać w biurze parafialnym lub w zakrystii.

 14.    Wymienianki roczne można zamawiać w biurze parafialnym.

 15.    W Uroczystość Wszystkich Świętych procesja wyruszy z bazyliki na cmentarz o godz. 12.00. Msza św. na cmentarzu około godz. 12.30.

 16.    Przypominamy o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po 20 latach od ostatniej opłaty.

 17.    Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9548 zł.

 18.    Na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przyznaje stypendia na edukację zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin zebraliśmy 1706 zł.

 19.    Dzisiaj przy wyjściu z bazyliki można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc rodzinie, która ucierpiała z powodu pożaru mieszkania.

 20.    W minionym tygodniu zmarli śp.: Władysław Winiarski z ul. Czarnieckiego i Ryszard Staniszewski z ul. Piastowskiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

28 NIEDZIELA ZWYKŁA

13.10.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    1.    Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

a.  dla dzieci: od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

b.  dla starszych: w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00, a dzisiaj o 20.00 w łączności z nabożeństwem fatimskim.

    2.   W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.  dla dzieci z kl. III w ramach przygotowania do I Komunii św.:

·       uczniowie Szkoły nr 1 – w poniedziałek o 16.45 w bazylice

·       uczniowie Szkoły nr 2 – we czwartek o 16.45 w bazylice

b.  dla kandydatów do bierzmowania z kl. VIII według grafiku na stronie parafii;

c.  dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w domku przy plebanii;

d.  dla oazy młodzieżowej w piątek o 16.30 w domku przy plebanii;

e.  dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii;

f.   dla lektorów we środę o godz. 19.00 (po różańcu) w domku przy plebanii;

g.  dla ministrantów w sobotę o godz. 11.00 w domku przy plebanii.

    3.   We wtorek przypada Dzień Dziecka Utraconego. Poświęcenie obelisku upamiętniającego dzieci nienarodzone i utracone we wtorek na cmentarzu o godz. 17.00. Msza św. w intencji rodziców, którzy przeżyli stratę dziecka w bazylice o godz. 18.00.

    4.   Stowarzyszenie Civitas Christiana zaprasza na Mszę św. z katechezą ks. Przemysława Grzybowskiego w piątek o godz. 14.15 w kaplicy św. Faustyny.

    5.   Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

    6.   W przyszłą niedzielę rozpoczniemy rekolekcje ewangelizacyjne mające na celu odnowę naszej wiary. Przeprowadzi je Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Koszalińskiej, która corocznie organizuje w Warszawie wydarzenie pod nazwą „Jezus na stadionie”. Wstępne rozważania rekolekcyjne w przyszłą niedzielę podczas wszystkich Mszy św. Rekolekcje potrwają cały tydzień od niedzieli 20 października do kolejnej niedzieli, 27 października i będą naszym przygotowaniem do niecodziennej uroczystości z okazji 50. rocznicy nadania naszemu kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej. Ta uroczystość odbędzie się w sobotę, 9 listopada o godz. 11.00. Mszy św. będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi Prymas Polski, Ks. Abp Wojciech Polak.

    7.   Bardzo prosimy o zarezerwowanie czasu na rekolekcje i na udział w uroczystości.

    8.   Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

    9.   Przy wyjściu są wyłożone kartki na wymienianki jednorazowe, które będą czytane w czasie różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypełnieniu kartki prosimy oddawać w biurze parafialnym lub w zakrystii.

  10.   Wymienianki roczne można zamawiać w biurze parafialnym.

  11.   W Uroczystość Wszystkich Świętych procesja wyruszy z bazyliki na cmentarz o godz. 12.00. Msza św. na cmentarzu około godz. 12.30.

  12.   Przypominamy o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po 20 latach od ostatniej opłaty.

  13.   Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

  14.   Dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako kolejny Dzień Papieski. W związku z tym przy wyjściu z bazyliki można złożyć ofiarę na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przyznaje stypendia na edukację zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

27 NIEDZIELA ZWYKŁA

06.10.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    1.  Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

a.   dla dzieci: od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

b.  dla starszych: w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00, a w niedziele o godz. 18.00 (w przyszłą niedzielę o 20.00 w łączności z nabożeństwem fatimskim).

    2.  W poniedziałek przypada liturgiczne Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Poświęcenie różańców dzieci pierwszokomunijnych w poniedziałek w czasie nabożeństwa o godz. 17.15.

    3.  W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.  dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci w poniedziałek godz. o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;

b.  dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 16.45 w domku przy plebanii;

c.  dla oazy młodzieżowej w poniedziałek o 19.00 w domku przy plebanii;

d.  dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o 15.30 w kaplicy św. Faustyny;

e.  dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii.

    4.   Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

    5.   Wyjazd na archidiecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę dzisiaj o godz. 13.30 spod bazyliki. Prosimy zabrać na drogę kanapki; można zabrać turystyczne krzesełka.

    6.   Przypominamy o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po 20 latach od ostatniej opłaty.

    7.   Po Mszy św. przy chrzcielnicy od Ojca Oblata będzie można nabyć kalendarze misyjne na nowy rok.

    8.   Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

    9.   Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

  10.   Przyszła niedziela będzie obchodzona jako kolejny Dzień Papieski. W związku z tym za tydzień po Mszach św. będzie można złożyć ofiarę na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przyznaje stypendia na edukację młodzieży z niezamożnych rodzin.

  11.   W minionym tygodniu zmarła śp. Maria Figas z ul. Św. Jana. Polecajmy ją Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek…

26 NIEDZIELA ZWYKŁA

29.09.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

    1.    We wtorek rozpocznie się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

a.   dla dzieci: od wtorku do czwartku o godz. 17.15, w piątek o 17.00;

b.  dla starszych: w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00, a w niedziele o godz. 18.00.

    2.    W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

a.   modlitwa w intencji powołań we czwartek podczas nabożeństwa różańcowego;

b.  spowiedź dla dzieci w piątek od godz. 15.30;

c.   dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.30 (zaraz po Mszy św. różaniec dla dzieci);

d.  spowiedź dla młodzieży i starszych w piątek od 17.30;

e.   Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

f.    chorych odwiedzimy w sobotę od godz. 08.30.

    3.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.   dla Żywego Różańca we środę po Mszy św. i nabożeństwie;

b.  dla oazy młodzieżowej we czwartek po Mszy św. o 18.00 w domku przy plebanii;

c.   dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii;

    4.   W tym tygodniu nie będzie spotkania dla dziecięcego zespołu muzycznego.

    5.   Msza św. w int. śp. Marii Kaczor zamówiona przez Różę św. Anny odbędzie się we środę o godz. 18.00.

    6.   Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

    7.   W przyszłą niedzielę, 6 października odbędzie się archidiecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę poprzedzająca ponowne nawiedzenie parafii naszej Archidiecezji przez Matkę Bożą w kopii jasnogórskiego obrazu. Pobyt na Jasnej Górze rozpocznie się w niedzielę wieczorem, a zakończy się nocną Mszą św. Wyjazd w niedzielę o godz. 13.30, powrót w poniedziałek około 06.30. Koszt: 50 zł. Jest jeszcze dużo wolnych miejsc. Zachęcamy do udziału. Zapisy po Mszy św. Osoby zapisane prosimy o wpłatę 50 zł.

    8.   W uzupełnieniu do podziękowań za pomoc w organizacji festynu, które były w ogłoszeniach przed tygodniem, pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przynieśli przedmioty na fanty i nagrody. Bóg zapłać.

    9.   Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą ewangelię i rozważanie na każdy dzień października.

  10.   W przyszłą niedzielę będziemy gościć ojca ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, który będzie sprzedawał kalendarze misyjne na nowy rok.

  11.   W minionym tygodniu zmarły śp.: Maria Opałka z ul. Piastowskiej, Dorota Karpińska z Placu Kilińskiego i Helena Dziekańska z ul. Sportowej. Polecajmy je Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek…

25 NIEDZIELA ZWYKŁA

22.09.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   1.   Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu kolejnego festynu parafialnego. Bóg zapłać dyrekcjom Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz Szkoły Podstawowej nr 2 za udostępnienie boiska oraz stołów i krzeseł, p. Pawłowi Piechowiakowi za wypożyczenie sceny, dyrektorowi OSiR, prezesowi PPZ, sołtysowi Niewolna i p. Romanowi Koperskiemu za wypożyczenie namiotów i innego niezbędnego sprzętu. Bóg zapłać właścicielom Restauracji „Czeremcha” za grochówkę oraz wypożyczenie grilla i stołów piknikowych. Bóg zapłać paniom z Parafialnego Zespołu Caritas, paniom katechetkom, małżeństwom z kręgu Domowego Kościoła, radnym parafialnym, nauczycielom z przedszkoli i szkół, młodzieży i wszystkim Parafianom zaangażowanym w przygotowanie loterii fantowej, konkursów i stoisk gastronomicznych, państwu Czarnym i ich pracownikom za zorganizowanie stoiska ukraińskiego, pielęgniarkom za punkt medyczny, zespołom tanecznym Świerszcze i Jedyneczki z ich opiekunkami oraz parafialnym zespołom muzycznym: dziecięcemu i młodzieżowemu za występy, młodzieży za noszenie sprzętów. Bóg zapłać trzemeszeńskim firmom i osobom prywatnym za złożone ofiary oraz wszystkim Parafianom, którzy dostarczyli ciasto. Wreszcie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć w festynie. Cały dochód z imprezy w wysokości około 13 tys. zł będzie przeznaczony na działalność charytatywną.

   2.    W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.  dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w domku przy plebanii;

b.  dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych we czwartek o 18.30 w bazylice;

c.  dla oazy młodzieżowej we czwartek po Mszy św. o 18.00 w domku przy plebanii;

d.  dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii;

   3.   Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz wspólnota Intronizacji Najśw. Serca Jezusa zapraszają na Mszę św. z katechezą ks. dr. Przemysława Grzybowskiego w piątek o godz. 14.15 w kaplicy św. Faustyny.

   4.   Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45. Serdecznie zapraszamy.

&nb