Dzisiaj jest

wtorek,
08 października 2024

(282. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
26679842

Wyszukiwanie

Kronika parafialna 2016 r.

 

Inwestycje przeprowadzona w parafii w 2016 r.

 

W 2016 roku przeprowadzono w trzemeszeńskiej parafii szereg inwestycji. Oto najważniejsze z nich:

·  Odbył się gruntowny remont cokołu budynku bazyliki z odgrzybianiem i wykonaniem izolacji pionowej oraz remont fragmentów elewacji południowej (koszt wyniósł 135.864,68 zł, w tym dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 100 tys).

·  Kontynuowano remont zakrystii (28.277 zł).

·  Ułożono kostkę brukową na ganku na cmentarzu: (22.700 zł).

·  Wykonano remont ogrodzenia plebanii (11.000 zł) oraz elewacji domku przy plebanii z renowacją okien (15.000 zł).

·  Wykonano remont kaplicy św. Faustyny i wstawiono witraże (10.600 zł).

·  Trwały prace na plebanii: wymiana 8 okien w biurze i kaplicy św. Faustyny (18.170 zł).

·  Wykonano kamienną tablicę z piaskowca nad drzwiami bazyliki informującą o tytule Bazyliki Mniejszej (8.400 zł).

·  Zakupiono nowe piece centralnego ogrzewania na plebanię i do Alumnatu (24.000 zł).

 

Boże Narodzenie 2016

 

Jak co roku Pasterkę o północy odprawili wszyscy księża pracujący w parafii pod przewodnictwem Ks. Proboszcza, który w homilii zwrócił uwagę na to, że tłumnie przychodzimy na Mszę z okazji Bożego Narodzenia, a po świętach często zapominamy o Panu Jezusie. To tak jakby rodzice cieszyli się z przyjścia na świat swojego dziecka, a potem je porzucili…

Tradycyjnie w drugi dzień świąt po Mszy św. o godz. 16.00 odbył się koncert naszych parafialnych zespołów. Najwięcej braw zebrały „Aniołki” – nasze śpiewające dzieci.

 

Akcja „Paczka Świąteczna” 2016

 

Od kilku lat w okresie Adwentu jest organizowana akcja „Paczka świąteczna” mająca na celu pomoc rodzinom wymagającym wsparcia w przygotowaniu Świąt Bożego Narodzenia. W poprzednich latach pomocą były objęte zwłaszcza rodziny wielodzietne. Ponieważ ostatnio sytuacja finansowa tych rodzin uległa poprawie ze względu na rządowy program 500+, akcja miała na celu pomoc ludziom starszym, samotnym, chorym i niepełnosprawnym o najniższych dochodach. Parafianie po niedzielnych Mszach świętych losowali kartki z numerem przyporządkowanym konkretnej osobie lub rodzinie oraz informacja o liczebności rodziny i wieku jej członków. Osoba, która pragnęła wziąć udział w akcji przygotowała paczkę odpowiednią dla wylosowanej rodziny i przyniosła na plebanię. Wszystko odbywało się anonimowo, a pomocnicy św. Mikołaja dostarczyli paczki pod odpowiedni adres. W tym roku paczkę otrzymały 143 rodziny.

 

18 – 19 listopada – pielgrzymka do Krakowa na przyjęcie Chrystusa jako Króla i Pana

 

W przeddzień Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, 19 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach odbył się uroczysty Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa jako Pana i Króla. Na tę uroczystość wyjechała 50-osobowa grupa naszych parafian z Ks. Krzysztofem. Pielgrzymowanie rozpoczęło się w piątek, 18 listopada. Pielgrzymi zajechali tego dnia do Częstochowy, gdzie na Jasnej Górze uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Po noclegu u sióstr Szarytek, następnego dnia udali się na uroczystość do Krakowa, gdzie podczas Eucharystii, której przewodniczył Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, odbyło się przyjęcie Chrystusa jako Króla i Pana. Ten jubileuszowy akt przyjęcia Chrystusa do swego życia był odczytany podczas specjalnego nabożeństwa w naszej bazylice w Uroczystość Chrystusa Króla.

 

13 listopada – zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia

 

W niedzielę 13 listopada zostały zamknięte Bramy Miłosierdzia we wszystkich katedrach i w wyznaczonych kościołach, m.in. w naszej bazylice trzemeszeńskiej. Aktu tego dokonał Ks. Proboszcz Piotr Kotowski po Mszy św. o godz. 11.30. Jubileuszowy Rok Miłosierdzia zostanie uroczyście zakończony przez Ojca św. Franciszka zamknięciem Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w niedzielę 20 listopada 2018 r.

 

6 listopada 2016 – Niedziela Miłosierdzia

 

Wolą papieża Franciszka było, by w czasie trwania Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, wybrani i pobłogosławieni przez niego kapłani stali się znakiem „matczynej troski Kościoła o Lud Boży” oraz świadkami Bożego Miłosierdzia. Misjonarze Miłosierdzia realizują to zadanie przez głoszenie Słowa Bożego, a zgłasza przez posługę spowiedzi. Ich szczególnym przywilejem jest władza przebaczania wszelkich grzechów, także tych najcięższych zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej, które związane są z karami kościelnymi. Misjonarze mają władzę nie tylko rozgrzeszania, ale i uwalniania od tych kar. Na niedzielę 6 listopada został zaproszony do naszej parafii Misjonarz Miłosierdzia – ks. Kan. dr Wojciech Rzeszowski, który przez cały dzień głosił słowo Boże podczas wszystkich Mszy św. i służył w konfesjonale. Odbyły się też specjalne nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w sobotę w godz. 20.00 – 21.00 oraz w niedzielę w godz. 17.30 – 18.30.

 

Noc Świętych 2016

 

31 października, w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, po raz kolejny parafianie zostali zaproszeni na Noc Świętych. Rozpoczęła się ona nabożeństwem różańcowym dla dzieci, które przyszły przebrane za postacie ulubionych świętych. Po wieczornej Mszy św. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbył się spektakl „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły przygotowany przez naszą młodzież pod kierunkiem ks. Radka. W profesjo lany sposób młodzież przybliżył widzom postać św. Brata Alberta, o którym opowiadał dramat napisany przez późniejszego papieża, dziś już świętego Jana Pawła II.

 

15 października 2016 – Wielka Pokuta

 

Na sobotę, 15 października 2016 r. świeccy ewangelizatorzy zaprosili na Jasną Górę wszystkich, którym zależy na dobru naszej Ojczyzny. Spotkanie zostało nazwane Wielką Pokutą, a wypełniła je modlitwa wynagradzająca Bogu za grzechy osobiste i społeczne popełniane w naszej Ojczyźnie. Spotkanie poprowadzili włoscy charyzmatycy i założyciele Wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia” – ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu, którzy są misjonarzami w brazylijskich fawelach zamieszkałych przez najuboższych mieszkańców. Z naszej parafii na spotkanie udała się 50-osobowa grupa z Ks. Proboszczem. Wszyscy byli pod wrażeniem wielkiej liczby uczestników spotkania (około 100 tysięcy pielgrzymów). Czas na wałach jasnogórskich wypełniła modlitwa, świadectwa osób, które przeżyły nawrócenie, Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

11 września 2016 – VI Parafialny Festyn Rodzinny

 

Już po raz szósty w łączności z parafialnymi dożynkami odbył się Festyn Rodzinny. Jak co roku było wiele atrakcji: występy szkolnych zespołów tanecznych, gry i zabawy dla dzieci i całych rodzin, dmuchańce, można było kupić watę cukrową, kiełbasę z grilla, grochówkę, ciasto i napoje. Największym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której główną nagrodą był voucher na parafialną wycieczkę do Wiednia zaplanowaną na 2017 r. Cały dochód z festynu został przeznaczony na wakacyjny wypoczynek dzieci z rodzin wymagających wsparcia. Na koniec imprezy wystąpił zespół muzyczny „Testimonium” z Gliwic.

 

3 września 2016 – Lednica Seniora

 

Jak co roku, dominikanie opiekujący się ośrodkiem na Wyspie Lednickiej, zaprosili na pierwszą sobotę września seniorów, którzy na wzór lednickiej młodzieży pragną radośnie chwalić Boga i cieszyć się sobą. Z naszej parafii w spotkaniu wzięła udział kilkunastoosobowa grupa z Ks. Krzysztofem. Było to pierwsze spotkanie seniorów lednickich bez o. Jana Góry po jego nagłej śmierci w grudniu 2015 r.

 

27 sierpnia 2016 – odpust ku czci św. Augustyna

 

Tradycyjnie, z okazji przypadającego 28 sierpnia wspomnienia św. Augustyna, świętowaliśmy nasz drugi odpust. Tym razem Msza odpustowa była sprawowana w wigilię liturgicznego wspomnienia, w sobotę 27 sierpnia o godz. 18.00. Uroczystości przewodniczył ks. Janusz Konysz, proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Bydgoszczy.

 

18 – 26 sierpnia 2016 – parafialna pielgrzymka śladami św. Pawła do Grecji

 

W upalne dni od 18 do 26 sierpnia 50-osobowa grupa parafian z Ks. Proboszczem pielgrzymowała do Grecji śladami św. Pawła. Pielgrzymi zwiedzili miejsca związane z działalnością Apostoła Narodów: Ateny, Filippi, Saloniki i Korynt. Zawitali też do starożytnych Delf, nawiedzili malownicze skalne klasztory (tzw. Meteory) i zobaczyli świetnie zachowany starożytny teatr w Epidauros. Nie zabrakło również relaksu na plaży nad Morzu Egejskim.

 

15 sierpnia 2016 r. – odpust parafialny

 

Tegorocznemu odpustowi w Uroczystość Wniebowzięcia NMP przewodniczył Ks. kanonik Ryszard Figiel, emerytowany dyrektor Chóru Prymasowskiego oraz wykładowca śpiewu i muzyki kościelnej w Prymasowskim Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Uroczystą sumę odpustowa zakończyła procesja Eucharystyczna na placu przy bazylice.

 

11 sierpnia 2016 r. – uruchomienie strony internetowej cmentarza parafialnego

 

Od dłuższego czasu pojawiało się ogłoszenie z prośbą o wypisywanie przez rodziny zmarłych pochowanych na naszym cmentarzu deklaracji dysponenta grobu. Na podstawie tych deklaracji oraz inwentaryzacji cmentarza firma dysponująca platformą Polskie cmentarze zbudowała stronę cmentarza parafialnego w Trzemesznie. Odtąd można znaleźć grób zmarłego w Internecie; można też zapalić wirtualny znicz oraz sprawdzić rocznice urodzenia i śmierci zmarłych w przypadające w danym dniu.

 

2 – 11 sierpnia 2016 r. – piesza pielgrzymka na Jasną Górę

 

Około 20-osobowa grupa naszych parafian (nie tylko młodzież) z Ks. Radkiem uczestniczyła w Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pielgrzymi wędrowali inowrocławską grupą promienistą z parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu. Na Jasną Górę, oprócz własnych intencji, zanieśli również te, które parafianie wcześniej przekazali im wypisane na kartkach.

 

30 – 31 lipca 2016 r. – Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

 

Grupa trzemeszeńskiej młodzieży wraz z Ks. Radkiem i Ks. Krzysztofem udała się pociągiem specjalnym na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Jaka była radość, gdy na dworcu Kraków Płaszów o 4.00 nad ranem trzemesznianie powitani zostali przez Czechów, których gościli przed tygodniem. W Krakowie młodzi uczestniczyli w sobotnim wieczornym czuwaniu z Ojcem świętym, a w niedzielę we Mszy św. pod przewodnictwem Franciszka, na którą przybyło ponad 3 miliony młodych ludzi z całego świata. Trzemeszeńska młodzież wróciła bardzo zmęczona, ale szczęśliwa.

 

20 – 24 lipca 2016 r. – Światowe Dni Młodzieży w diecezjach; młodzież z Czech w Trzemesznie

 

W ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, odbywały się spotkania młodzieży w diecezjach i poszczególnych parafiach. Parafia trzemeszeńska gościła w tych dniach 50-osobową grupę młodzieży z Czech. Od dwóch lat młodzież naszej parafii przygotowywała się do tego, by przyjąć młodzież zza granicy, która przybędzie do Polski na spotkanie z Ojcem św. Franciszkiem. Młodzież trzemeszeńska od środy do niedzieli towarzyszyła rówieśnikom z Czech we wspólnej modlitwie i zabawie. Program pobytu Czechów w Trzemesznie przedstawiał się następująco: we środę 20 lipca w godzinach wieczornych goście przybyli do Trzemeszna, zostali zarejestrowani w zorganizowanej przy bazylice recepcji i skierowani na nocleg do rodzin z parafii, które wcześniej zgłosiły chęć ugoszczenia pielgrzymów. Następny dzień młodzi z Czech i naszej parafii rozpoczęli poranną modlitwą w bazylice i spotkaniem integracyjnym w trzemeszeńskim liceum. Potem wyjechali na Lednicę. Wieczorem uczestniczyli w wielkim widowisku historycznym pt. „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie. Piątkowe przedpołudnie upłynęło pod znakiem relaksu w rodzinach; o godz. 15.00 w bazylice odbyła się Godzina Miłosierdzia z Koronką do Miłosierdzia Bożego. O 17.00 na boisku w Niewolnie odbył się mecz piłkarski Czech vs. Trzemeszno zakończony ogniskiem i apelem jasnogórskim. Opowieściom i śpiewom nie było końca… Sobotę uczestnicy Światowych Dni Młodzieży spędzili w Gnieźnie wraz z wszystkimi młodymi pielgrzymami, którzy w tych dniach przebywali na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Oprócz Mszy św. pod przewodnictwem Ks. Prymasa Wojciecha Polaka, młodzi mieli zapewnionych szereg atrakcji aż do wieczora. Niedziela była ostatni dniem pobytu Czechów w naszej parafii. Razem z goszczącymi ich rodzinami i młodymi przyjaciółmi z Trzemeszna udali się na obchody odpustu ku czci św. Jakuba w Kamieńcu. Kamienieccy parafianie po Mszy odpustowej zorganizowali piknik, a główną atrakcją było pływanie rowerami wodnymi po Jeziorze Kamienieckim.

Wieczorem nadszedł smutny czas pożegnania. Licznie zgromadzeni na dworcu kolejowym trzemesznianie z duszpasterzami żegnali czeskich przyjaciół, którzy specjalnym pociągiem udali się do Krakowa. Oczywiście przed odjazdem umówili się z młodymi z Trzemeszna w Krakowie na sobotę, kiedy będą się odbywały centralne uroczystości związane ze Światowymi Dniami Młodzieży pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka.

 

01 lipca 2016 r. Proboszcz parafii trzemeszeńskiej proboszczem w Trzemżalu

 

Z dniem 1 lipca 2016 r. dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Trzemżalu przeszedł do parafii w Chełmcach. Parafia Trzemżalska z powodu braku kapłanów nie będzie miała księdza na miejscu, lecz jej proboszczem będzie proboszcz parafii w Trzemesznie. Odtąd księża pracujący w naszej parafii będą jeździć z posługą duszpasterską do Trzemżala.

 

24 – 28 czerwca 2016 r. – wycieczka dzieci z rodzin wymagających wsparcia

 

W pierwszych dniach wakacji dzieci z rodzin wymagających wsparcia wyjechały na wycieczkę w Karkonosze, która została zorganizowana przez parafię. Wyjazd był w 100% sfinansowany ze środków zebranych w czasie ubiegłorocznego festynu. Dzieciom i młodzieży przewodził Ks. Radek.

 

13 – 17 czerwca 2016 r. – wycieczka Liturgicznej Służby Ołtarza

 

W dniach 13-17 czerwca ok. 50-osobowa grupa ministrantów i lektorów wyjechała na wycieczkę do polskiej krainy tysiąca jezior, z bazą noclegową w Mrągowie.

Oto relacja z pobytu na Mazurach:

„Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu i obiedzie podziękowaliśmy podczas Eucharystii za szczęśliwą drogę. Po Mszy udaliśmy się na zwiedzenie mrągowskiego amfiteatru i miejscowych cudów natury. Po powrocie, pomimo zmęczenia, spędziliśmy czas na boisku.

Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do Kadzidłowa, gdzie spędziliśmy dzień w towarzystwie dzikich zwierząt z całego świata. Zwłaszcza najmłodsi byli zachwyceni możliwością przejażdżki na niecodziennych zwierzętach, np. gazeli. W godzinach popołudniowych wróciliśmy do pensjonatu, w którym czekał na nas obiad. Po nim przeżyliśmy Eucharystie, a wieczorem udaliśmy się na spacer po Mrągowie.

Trzeciego dnia czekało nas mnóstwo atrakcji. Po zjedzeniu śniadania wyjechaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce. Zapoznaliśmy się z historią miejsca. Wysłuchaliśmy także koncertu organowego, podczas którego drewniane rzeźby aniołów i świętych na moment ożywały, tworząc wspaniałe widowisko w takt muzyki. W południe uczestniczyliśmy w Eucharystii pod przewodnictwem miejscowego proboszcza, w koncelebrze naszego opiekuna. Kilku naszych braci lektorów asystowało przy liturgii. Po Mszy i czasie wolnym udaliśmy się do „Wilczego Szańca” w Gierłoży. Kierowani przez przewodnika zwiedziliśmy nazistowskie bunkry i pozostałości po schronie Niemców w czasie II wojny światowej. Pełni wrażeń wróciliśmy do bazy noclegowej. Najwytrwalsi poszli jeszcze przed snem trenować swoje umiejętności w tenisa ziemnego.

W przedostatni dzień wycieczki, po zjedzeniu śniadania wyjechaliśmy na spływ kajakowy. Podziwiając przepiękne widoki oraz różnorodne zwierzęta płynęliśmy do przystani, w której czekały na nas stoiska z pamiątkami. Popołudniu wróciliśmy na obiad do pensjonatu. Tuż po nim udaliśmy się na Mszę do pobliskiego kościoła. Wracając zrobiliśmy sobie spacer, aby pożegnać się z Mrągowem. Wieczorem było pożegnalne ognisko z kiełbaskami.

Ostatniego dnia po zjedzeniu śniadania zaczęliśmy się przygotowywać do drogi powrotnej. Po kilku godzinach jazdy dojechaliśmy do Gietrzwałdu, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Po niej zjedliśmy obiad w pobliskiej restauracji. Wieczorem dojechaliśmy do Trzemeszna, gdzie czekali za nami stęsknieni rodzice.”

 

29.05.2016 r. – Charytatywny turniej piłkarski w Niewolnie

 

Aby wspomóc finansowo leczenie chorej 2-letniej Martynki z Niewolna, tamtejsze sołectwo we współpracy z parafią zorganizowało charytatywny turniej piłkarski połączony z piknikiem. Oprócz rozgrywek drużyn piłkarskich (wśród nich znalazła się drużyna parafialnej służby liturgicznej z Ks. Krzysztofem), organizatorzy zapewnili uczestnikom imprezy wiele atrakcji: była loteria fantowa, kiełbasa z grilla, grochówka, ciasto upieczone przez mieszkanki Niewolna, kawa, herbata, zimne napoje. Na leczenie Martynki zebrano 9377 zł.

 

26.05.2016 r. Boże Ciało

 

W tym roku procesja Bożego Ciała przejdzie już po raz trzeci inną trasą niż tradycyjna, która przez wiele lat wiodła z kościoła na Plac Kilińskiego i z powrotem do bazyliki. Od 2014 roku trasa procesji przebiega ulicami: Św. Jana, Kościuszki, 22 Stycznia i Piastowską, gdzie następuje zakończenie uroczystości przy czwartym ołtarzu. Ks. Proboszcz Piotr Kotowski zapowiedział, że trasa procesji co kilka lat będzie się zmieniać, tak, aby Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie nawiedzał różne rejony naszej parafii.

 

29.04 – 02.05.2016 r. – pielgrzymka do Zakopanego

 

W majowy weekend odbyła się parafialna pielgrzymka do Zakopanego. Jej uczestnicy pierwszego dnia uczestniczyli w Koronce do Miłosierdzia Bożego i Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach, a wieczorem zajechali na miejsce pobytu w Księżówce w Zakopanem. W planie następnego dnia był spacer do sanktuarium św. Brata Alberta na Kalatówkach, wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, nawiedzenie cmentarza na Pęksowym Brzyzku oraz spacer po Krupówkach. W kolejnym dniu pielgrzymi powędrowali przez Rusinową Polanę do Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, a potem nawiedzili kaplicę na Jaszczurówce i Sanktuarium Cudownego Medalika na Olczy. Po powrocie do Księżówki była możliwość wejścia do zakopiańskiego mieszkania św. Jana Pawła II. Ostatni dzień pielgrzymowania, to podróż powrotna do domu. Po drodze uczestnicy pielgrzymki odwiedzili sanktuaria maryjne w Ludźmierzu i na Jasnej Górze. Wyjazd zapowiadał się pod znakiem zimowej pogody, a pielgrzymów zaskoczyło słońce i przebłyski wiosny.

 

Odpust ku czci św. Wojciecha

 

23 i 24 kwietnia w Gnieźnie odbywał się odpust ku czci św. Wojciecha. Tradycyjnie na uroczystości zaproszona była także młodzież. Z Trzemeszna młodzi dotarli na odpust w pieszej pielgrzymce. Pobyt w Gnieźnie był kolejnym krokiem w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w tym roku w Polsce.

 

Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży

 

W niedzielę, 17 kwietnia młodzież z naszej parafii uczestniczyła w powitaniu symboli Światowych Dni Młodzieży, które przybyły do naszej Archidiecezji drogą powietrzną na lotnisko w Powidzu. 21 kwietnia w godzinach wieczornych symbole, którymi są wielki krzyż i ikona Matki Bożej, przywieziono do trzemeszeńskiej bazyliki, gdzie odbyło się czuwanie modlitewne. Rano symbole przewieziono do następnych miejsc peregrynacji.

 

1050 rocznica chrztu Polski

 

14 kwietnia obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Z tej okazji 10 kwietnia odbyła się w bazylice uroczysta Msza dziękczynna za łaskę chrztu św. i za chrześcijańskie dziedzictwo naszych przodków. W dniu Jubileuszu – 14 kwietnia – odbyła się uroczysta Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem legata papieskiego z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. W sobotę, 16 kwietnia grupa trzemeszeńskich parafian z duszpasterzami uczestniczyła w wielkim jubileuszowym spotkaniu ewangelizacyjnym na stadionie Lecha w Poznaniu. Oprócz Mszy św. i katechez, odbył się tam spektakl chrześcijańskiego musicalu Jesus Christ Superstar.

 

Wielki Post 2016

 

Wielki Post w roku 2016 rozpoczął się 10 lutego. Jak co roku, w naszej parafii od Środy Popielcowej do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu trwały parafialne rekolekcje. Poprowadził je Ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski z Gniezna.

 

W dniach 22 – 24 lutego odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół podstawowych, które poprowadziła siostra Emma, Gnieźnianka na co dzień pracująca na Ukrainie, wraz ze świeckimi ewangelizatorami. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniach odbywających się codziennie częściowo w kościele, a częściowo w szkole. Podczas rekolekcji dzieci dowiedziały się o wielkiej miłości Boga do człowieka, uświadamiały sobie, że grzech jest odrzuceniem Bożej miłości, a Eucharystia prowadzi do doświadczenia miłości Boga.

 

W przeżywanie Wielkiego Tygodnia wprowadziła nas młodzież ze wspólnoty Exodus, która pod kierunkiem ks. Radka przygotowała z wielkim rozmachem Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja wydarzeń z Ostatniej Wieczerzy, Drogi Krzyżowej, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa odbywała się przed bazyliką i na Placu Kosmowskiego.

 

Uroczysty charakter miała liturgia Triduum Paschalnego przygotowana przez ks. Krzysztofa z Liturgiczną Służbą Ołtarza. Najważniejszej liturgii roku – Wigilii Paschalnej – przewodniczył Ks. bp Krzysztof Wętkowski. Odnowienie przyrzeczeń z chrztu św. miło szczególny charakter z racji przypadającego w tym roku jubileuszu 150-lecia chrztu Polski.

 

Okres Bożego Narodzenia 2015/2016

 

Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26.12.2014 r. koncertowały parafialne zespoły muzyczne The KING oraz Aniołki.  

6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, po Mszy św. o godz. 10.00, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie, wystawiły w bazylice jasełka. Po przedstawieniu wyruszył z bazyliki Orszak Trzech Króli, który dotarł na Plac przed Domem Kultury, gdzie odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu muzycznego z Kruszwicy.

Tego samego dnia o godz. 16.00 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej zgromadzili się członkowie wspólnot istniejących przy naszej parafii, by podzielić się opłatkiem i wspólnie śpiewać kolędy. Po raz pierwszy spotkanie opłatkowe było jedno dla wszystkich wspólnot. Uczestniczyło w nim około 80 osób z Parafialnych Rad Ekonomicznej i Duszpasterskiej, Żywego Różańca, Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Civitas Christiana, Rodziny Radia Maryja, Parafialnego Zespołu Caritas, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, Domowego Kościoła, Wspólnoty Biblijnej oraz uczestników Szkoły Słowa Bożego.

W niedzielę 24 stycznia podczas Mszy św. o godz. 15.00 śpiewał chór Metrum z Gniezna, do którego należy kilku Trzemesznian. Po Mszy św. chór wykonał koncert kolęd.

18 stycznia po Mszy św. o godz. 15.00 uczniowie Zespołu Szkół w Kruchowie przedstawili w trzemeszeńskiej bazylice jasełka, które przygotowali pod kierunkiem katechetki, p. Aleksandry Winkel.

Święta

Wtorek, XXVII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Sonda