Dzisiaj jest

czwartek,
22 lutego 2024

(53. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
25040685

Wyszukiwanie

Kronika parafialna 2018 r.

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE

 

W piątek 5 stycznia w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyło się spotkanie opłatkowe Wspólnot działających przy naszej parafii: Żywego Różańca, Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Civitas Christiana, rodziny Radia Maryja, Parafialnego Zespołu Caritas, Domowego Kościoła, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, parafialnych rad Ekonomicznej i Duszpasterskiej Wspólnoty Biblijnej oraz uczestników Szkoły Słowa Bożego.

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI

 

W uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywaną Świętem Trzech Króli po Mszy Świętej o godzinie 10.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystawiły Jasełka Bożonarodzeniowe. Po przedstawieniu wyruszył z bazyliki okazały Orszak Trzech Króli, który przeszedł wokół Placu Kosmowskiego. Trzej Królowie jechali w konnej dorożce eskortowani przez jeźdźców. Orszak zakończył się pokłonem Trzech Króli, pasterzy i aniołów przed Żłóbkiem ustawionym przy dzwonnicy, do którego powróciły żywe postacie Świętej Rodziny i żywe zwierzęta. Piękna pogoda sprawiła, że w uroczystości wzięła udział liczna grupa parafian.

 

OKRES WIELKIEGO POSTU

 

Rekolekcje

14 lutego br. obchodziliśmy Środę Popielcową rozpoczynającą w Kościele okres czterdziestodniowego przygotowania do Wielkanocy nazywany Wielkim Postem. Na znak pokuty nasze głowy zostały posypane popiołem. W tym dniu rozpoczęliśmy również nasze parafialne rekolekcje wielkopostne trwające do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu. Naszym przewodnikiem po drogach wielkopostnej wędrówki za Jezusem dźwigającym krzyż był ks. dr Wojciech Rzeszowski kapłan i psycholog były rektor PWSD w Gnieźnie, na co dzień pomagający w posłudze duszpasterskiej w naszej parafii. Od 28 lutego do 2 marca swoje szkolne rekolekcje przeżywała młodzież naszej parafii. Rekolekcje prowadził ks. Waldemar Myka z Gniezna. Natomiast dzieci swoje ćwiczenia wielkopostne odprawiły od 5 do 7 marca pod przewodnictwem ks. dra Piotra Waszaka z Mogilna.

 

Misterium Męki Pańskiej

W piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, 23 marca 2018 r. młodzież naszej parafii pod opieką ks. Łukasza Staniszewskiego przygotowała Misterium Męki Pańskiej, które stało się okazją do głębszej refleksji nad Bożą miłością i wstępem do przeżywania Wielkiego Tygodnia. Tym razem Misterium odbywało się nie tylko przy bazylice, ale na ulicach Trzemeszna. Aktorzy przedstawili sceny z Męki Pańskiej: wjazd Jezusa do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę, sąd i biczowanie przy bazylice; spotkanie z Matką, pomoc Szymona Cyrenejczyka i św. Weroniki były przedstawione na Pl. Kosmowskiego, ul. Św. Jana i Pl. Kilińskiego; ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie zostały pokazane na Pl. Św. Wojciecha.

 

Spowiedź wielkanocna

Jak każdego roku, w sobotę przed Palmową Niedzielą w naszej parafii odbywała się spowiedź z udziałem wszystkich księży z dekanatu. Tym raem w jednym z konfesjonałów usiadł także Ks. biskup Krzysztof Wętkowski. Spowiedź odbywała się w godz. 10.00 – 12.00, 15.00 – 16.30, 17.15 – 19.00. Tradycyjnie była też okazja do spowiedzi w Wielki Piątek w godz. 21.30 – 23.00.

 

Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej przed każdą Mszą św. odbywało się poświęcenie palm. Przed Mszą z udziałem dzieci, o godz. 10.00, poświęcenie odbyło się przed bazyliką, gdzie również odczytano Ewangelię o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Następnie z uroczystą procesją z palmami uczestnicy liturgii weszli do bazyliki, gdzie była sprawowana Msza św. z czytaniem Męki Pańskiej. W rolę tłumu wcieliły się dzieci ze scholi.

Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Święto Młodych. Z tej okazji w Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbywały się dekanalne spotkania młodzieży. Młodzież dekanatu trzemeszeńskiego udała się tego dnia z pielgrzymką do parafii św. Brata Alberta w Różannie. Tam młodzi spotkali się w szkole, gdzie była odczytana Ewangelia o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i zostały poświęcone palmy. Następnie uczestnicy spotkania wyruszyli w procesji z palmami do kościoła parafialnego, gdzie wysłuchali słowa Ks. dziekana Piotra Kotowskiego i wzięli udział w Eucharystii. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem w miejscowej szkole. W spotkaniu młodzieży wzięła udział około 30-osobowa grupa młodych z Trzemeszna z Ks. Łukaszem i Ks. Przemkiem.

 

TRIDUUM PASCHALNE

 

Trzy najważniejsze dni w roku Święte Triduum Paschalne przeżywaliśmy do 29 do 31 marca. Liturgii Wielkiego Czwartku upamiętniającej Ostatnią Wieczerzę przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski. Obchodom Wielkiego Piątku, podczas których celebrowaliśmy mękę i śmierć Chrystusa przewodniczył Ks. dr Wojciech Rzeszowski. Natomiast najważniejszej liturgii w ciągu roku - Wigilii Paschalnej przewodniczył Ks. prałat Piotr Kotowski - proboszcz naszej parafii.

 

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ŚW. WOJCIECHA

 

28 i 29 kwietnia odbyły się ogólnopolskie Obchody ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Były one również zakończeniem jubileuszu 600-lecia prymasostwa w naszej Ojczyźnie. Z tej okazji odbyła się piesza pielgrzymka młodych do Gniezna, która wyruszyła pod opieką Ks. Łukasza Staniszewskiego - duszpasterza młodzieży w piątek, 22 kwietnia. Tym razem nasza młodzież pielgrzymowała razem z młodymi z Gębic tworząc pielgrzymkę dekanalną. W Gnieźnie młodzi uczestniczyli w warsztatach, spotkaniach modlitewnych i w uroczystościach odpustowych. Sobotnie popołudnie spędzili w ogrodach Ks. Prymasa, który spotkał się z młodzieżą już na sobotniej jutrzni w katedrze.

 

PARAFIALNA PIELGRZYMKO-WYCIECZKA NA WĘGRY

 

W majowy długi weekend odbyła się wyprawa na Węgry. 2 maja parafianie wyruszyli z Ks. Proboszczem do Budapesztu. Program podróży przedstawiał się następująco:

Dzień 1

Zbiórka uczestników o godz. 0.00. Wyjazd w kierunku Węgier. Przejazd do miejscowości Pannonhalma. Krótkie nawiedzenie opactwa benedyktyńskiego, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Esztergomu - kolebki katolicyzmu węgierskiego oraz miejsca urodzin św. Kingi. Nawiedzenie bazyliki wraz z renesansową kaplicą Bakocza. Msza św. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Budapesztu.

Dzień 2

Zwiedzanie Budapesztu: Plac Bohaterów, Neogotycki Parlament, skalna kaplica na zboczu Wzgórza Gellerta, Msza św., czas wolny. Wieczorem, po kolacji w hotelu, wjazd na Wzgórze Gellerta i podziwianie pięknej panoramy Budapesztu nocą oraz rejs statkiem po Dunaju. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd na Mszę św. w kaplicy św. Jana Pawła II przy katedrze. Dalsze zwiedzanie Budapesztu: bazylika św. Stefana w której przechowywana jest najważniejsza relikwia kraju - prawica pierwszego króla Węgier, cytadela i Wzgórze Zamkowe: Pałac Budański (z zewnątrz), Plac św. Trójcy wraz z kościołem Macieja, Baszta Rybacka, Plac Kapistrana z wieżą św. Marii Magdaleny. Dla chętnych możliwość kąpieli w słynnych łaźniach. Po krótkim odpoczynku w hotelu przejazd do restauracji w dzielnicy Budafok i udział w wieczorze węgierskim z kolacją i tańcami. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 4

Śniadanie. Przejazd do Szentendre - miasteczka malarzy o śródziemnomorskim charakterze. Msza św. w miejscowym kościele. Wizyta w Muzeum Marcepana. Wyjazd w drogę powrotną do Trzemeszna.

 

 

 

II miejsce na Parafiadzie w Inowrocławiu

Reprezentanci naszej parafii zdobyli II miejsce w klasyfikacji generalnej Parafiady Archidiecezji Gnieźnieńskiej, organizowanej 2 maja w Inowrocławiu. W zawodach wzięło udział ponad 500 osób z 24 parafii. Uczestnicy walczyli o puchar Prymasa Polski i Prezydenta miasta Inowrocławia.

I Komunia Święta

Umajone łąki przypominają, iż miesiąc maj jest oddany szczególnie Matce Bożej, która jest najpiękniejsza ze stworzeń ludzkich. Stąd tradycyjnie w niedziele 13 i 20maja, kolejno dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 1pierwszy raz w życiu mogły w pełni uczestniczyć w Najświętszej Ofierze Jezusa Chrystusa. Po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa do swego serca 164 dzieci. W dziękczynieniu za otrzymany Sakrament Eucharystii, dzieci wraz z rodzicami udały się na pielgrzymkę do Świnic Warckich. Są to rodzinne strony św. Faustyny Kowalskiej, patronki naszej kaplicy.

101. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

W niedzielny wieczór o 20.00 młodzież przygotowała nabożeństwo majowe, wraz z krótką inscenizację odtwarzającą zamach na Papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra. Pozwoliło to uczestnikom spotkania powrócić do wydarzeń sprzed 37 lat.

 

Wizytacja kanoniczna parafii i Bierzmowanie

17 maja przeżywaliśmy wizytę J. E. bp. Krzysztofa Wętkowskiego, który przeprowadził wizytację kanoniczną naszej wspólnoty parafialnej. W programie spotkań z ks. Biskupem była południowa Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia, a także wieczorna Eucharystia z obrzędem Bierzmowania. W samo południe, ks. Biskup także przewodniczył modlitwie za zmarłych na naszym cmentarzu. Odbyły się spotkania z radą parafialną, z członkami grup i wspólnota trwających przy Kościele. Wieczorem do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej przystąpiło 84 młodych ludzi.Był to czas wspólnej modlitwy, a także sposobność do wyrażenia wiary i jedności ze wspólnotą naszego całego Świętowojciechowego Kościoła Gnieźnieńskiego.

 

Spotkanie młodych na Polach Lednickich

W pierwszą sobotę miesiąca - 2 czerwca, młodzi z naszej parafii wraz z ks. Łukaszem wyjechali na „Lednice”. Był to dla nich czas doświadczenia licznie zebranej Wspólnoty młodych ze wszystkich stron naszego kraju, a także nawet za granicy. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „JESTEM”.

Pielgrzymka do Lichenia, Bieniszewa i Kawnic

Pielgrzymi, wraz z ks. Łukaszem 16 czerwca modlili się u stóp Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski. Dalej odwiedzili jeden z dwóch klasztorów Kamedułów w Polsce, w Bieniszewie. Pokłonili się, także Matce Bożej Pocieszenia w Kawnicach, które to miejsce jest jednym z niewielu sanktuariów maryjnych w naszej Archidiecezji.

 

Pielgrzymka na Ukrainę

W dniach 12 – 18 lipca odbyła się parafialna pielgrzymka na Ukrainę według następującego planu.

DZIEŃ 1: Zbiórka uczestników o godz. 0:45. Wyjazd o godz. 1:00. Przejazd do Zamościa. Miasto nazywane „Padwą Północy” jest arcydziełem renesansowej architektury. Spacer z przewodnikiem po starówce, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd nocleg w okolicach Lwowa.

DZIEŃ 2: Przejazd do Lwowa. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem miejscowym: wysoki zamek z przepiękną panoramą Lwowa, Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich, katedra św. Jura, Politechnika i Uniwersytet Lwowski. Czas wolny.

DZIEŃ 3: Dalsze zwiedzanie miasta z przewodnikiem miejscowym: Lwowska Starówka m.in.: rynek, katedra Łacińska, kaplica Boimów, kościół Dominikanów, dzielnica ormiańska z katedrą, cerkiew wołoska, apteka - muzeum. Czas wolny. Spacer dawnymi Wałami Hetmańskimi pod Pomnik Adama Mickiewicza.

DZIEŃ 4: Przejazd do Oleska, gdzie znajduje zamek, w którym urodził się król Jan III Sobieski. Przejazd do Poczajowa. Zwiedzanie Ławry, która stanowi unikalny w skali światowej zespół cerkwi ze wspaniałymi mozaikami. Przejazd na nocleg w Kamieńcu Podolskim.

DZIEŃ 5: Zwiedzanie miasta „Perły na Kamieniu” - Twierdza, Most Turecki, kościół św. Piotra i Pawła, Rynek, Kanion Rzeki Smotrycz. Przejazd do Chocimia. Zwiedzanie zamku, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki Dniestru i okolicy.

DZIEŃ 6: Przejazd do Żółkwi - miasta związanego z historią rodów Żółkiewskich i Sobieskich. Przejazd nocleg w okolicach Zamościa.

DZIEŃ 7: Przejazd do Lublina. Zwiedzanie Starego Miasta z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznymi, licznymi kościołami, kamieniczkami i bramami. Zamek Królewski z cenną kaplicą św. Trójcy z XIV w. z unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi. Przyjazd do Trzemeszna w późnych godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.

 

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę

W dniach 27 lipca – 6 sierpnia nasi parafianie wraz z ks. Przemysławem wyruszyli na szklak pielgrzymi do tronu Matki Bożej Częstochowskiej. W związku z podziałem diecezji na rejony duszpasterskie pierwszy raz nie wyruszyła osobna grupa z Trzemeszna, a przyłączyła się do grupy promienistej z Gniezna, którą prowadzi ks. Jacek Orlik – proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie. Był to czas wspólnie przeżywanych rekolekcji w drodze.

 

Kościerzyna odpoczywa w drodze

Tradycyjnie 5 sierpnia gościliśmy na obiedzie ponad 300 pielgrzymów z Kościerzyny, w drodze na Jasną Górę. Mamy nadzieję, że lekka strawa i kilka kropel wody były pokrzepieniem dla utrudzonych pątników.

 

Zmiany personalne

Z dniem 1 sierpnia zakończył posługę w naszej parafii ks. Łukasz Lisiecki, który przebywał u nas od 1 lutego jako rezydent. Przeniesiony zostaje do parafii św. Floriana w Żninie.

Z dniem 1 lipca ks. dr Przemysław Grzybowski zmienił status z wikariusza, na rezydenta w naszej parafii. Ks. Przemysław podjął w pełnym etacie pracę w instytucjach centralnych naszej Archidiecezji.

 

Odpust parafialny

Tradycyjnie już w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji polskiej nazywane świętem Matki Bożej Zielnej, w naszej parafii odbył się odpust parafialny. Sumie odpustowej i procesji Eucharystycznej przewodniczył ks. Andrzej Szczepaniak – proboszcz parafii w Janowcu Wielkopolskim.

 

Nasz wikariusz mianowany proboszczem

Decyzją Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka Prymasa Polski, ks. Łukasz Staniszewski objął urząd proboszcza w parafii w Lubostroniu i Jabłówku. Na Mszy, w której wspólnie żegnaliśmy ks. Łukasza padło wiele życzeń, aby ta Jego posługa parafian prowadziła do spotkania z Bogiem.

 

Zmiany personalne II

Ksiądz Prymas Wojciech Polak skierował do naszej parafii nowego wikariusza. Został nim ks. Mariusz Byczyński.

 

Lednica Seniora”

W pierwszy dzień września na polach Lednickich odbyła się „Lednica Seniora”. Jest to spotkanie na wzór spotkania młodych. To czas na wspólną modlitwę, tańce i rozmowy. Była tam obecna także grupa z naszej parafii.

 

Praktyki pastoralne

We miesiącu wrześniu podjął praktykę duszpasterską diakon Mateusz Śróda, który jest alumnem na 6 roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

 

Obchody wspomnienia św. Augustyna

Już od wielu lat szczególnie czczony jest w naszej parafii św. Augustyn, stąd jego wspomnienie jest nazywane odpustem mniejszym. Dnia 2 września, w niedzielne południe, uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Tadeusz Putz, proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Bydgoszczy.

 

Pielgrzymka do Ostrowitego

W niedzielę, 9 września z Trzemeszna wyruszyła grupa pielgrzymów na doroczne uroczystości odpustowe w Ostrowitym. Grupa zmierzała do Matki Bożej pod duchową opieką Diakona Mateusza.

 

VIII Parafialny Festyn Rodzinny i parafialne dożynki

Już po raz 8, 16 września odbył się w naszej parafii festyn rodzinny. Spotkanie parafian na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych poprzedziła o godzinie 14.30 uroczysta Eucharystia dziękczynna za tegoroczne zbiory i uprawy rolników naszej parafii. Przybyły delegacje z wieńcami dożynkowymi, by przez ten symboliczny gest podziękować Bogu za Jego troskę i błogosławieństwo w tegorocznych uprawach. Po wyjściu z bazyliki, wspólne świętowanie przeniosło się na teren boiska skolnego. Tam na wiernych czekało wiele atrakcji. W tym roku dochód z imprezy był przeznaczony na pomoc osobom w podeszłym wieku. Na kwotę 13 tysięcy, którą zebraliśmy podczas imprezy składały się między innymi wpływy z loterii fantowej, z przedmiotów w większości ofiarowanych na ten cel przez parafian.Jedną z głównych nagród do wylosowania, było zaproszenie dla 2 osób na parafialną wycieczkę na Roztocze, do Kazimierza Dolnego i Sandomierza zaplanowaną na długi weekend majowy 2019. Był także do wygrania rower.Dodatkowo pieniądzebyły pozyskiwane ze sprzedaży potraw specjalnie przygotowanych na tę okazję – grochówka, kiełbasa z grilla, chleb ze smalcem, waty cukrowej, wyśmienitych ciast.Serwowany przez Ukraińców był także barszcz ukraiński, wraz z pierożkami pielmieni. Spotkaniu towarzyszyły gry izabawy na świeżym powietrzu, a także ciekawe występy zespołów muzycznych i tanecznych. Był to radośnie spędzony czas w gronie wielkiej rodziny parafialnej, którą na co dzień tworzymy, a często jej nie doświadczamy.

 

Odwiedziny ks. Piotra z Ukrainy

W niedzielę, 7 października, gościliśmy ks. Piotra, polskiego kapłana – pasjonistę, który założył i prowadzi dom opieki dla starszych i chorych w Smotryczu na Ukrainie. Ks. Piotr na wszystkich Mszach świętych wygłosił homilie i zbierał ofiary na potrzeby domu, który utrzymuje się wyłącznie dzięki dobroczyńcom. Ofiary parafian z Trzemeszna wyniosły 11 tys. zł.

Autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę

W dniu 27 października pielgrzymi z naszej parafii wraz z ks. Arturem wyruszyli na spotkanie z Czarną Madonną w Częstochowie. Wyruszyli, podziękować, a także prosić Matkę Bożą o potrzebne łaski dla siebie i całej parafii.Noc Świętych

Wieczorną porą przed Uroczystością Wszystkich Świętych i dnia zadusznego, w naszej parafii odbyła się Noc Świętych. Było to wydarzenie, które miało ukazać radość świętych i błogosławionych w niebie. Droga do świętości jest otwarta dla każdego z nas. Stąd spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i balem świętych w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie.

 

Muzyczne zaduszki

Przy muzyce parafialnego zespołu młodzieżowego Voce di Dio 2 listopada, w liturgiczne wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych modliliśmy się o wieczną radość dla wszystkich, którzy w tym roku od nas odeszli. Czas zadumy i refleksji sprzyjał modlitwie i wspominaniu zmarłych.

 

Ze zniczem i różańcem w ręku na cmentarzu

W ramach tradycyjnej oktawy dnia zadusznego, w niedzielny wieczór 4 listopada o 20.00 odbył się różaniec w intencji zmarłych spoczywających na terenie naszego parafialnego cmentarza.

 

Kandydaci do Bierzmowania na Święcie Młodych

W ramach comiesięcznych spotkań przygotowujących do Sakramentu Bierzmowania, młodzi ludzie z VIII klasy szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum, 10 listopadauczestniczyliw Święcie Młodych do Mogilnie i Dąbrówce Kościelnej.

 

100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada o godzinie 11.30, odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, po której miała miejsce uroczysta akademia. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny, gdzie modlono się przy mogiłach powstańców na parafialnym cmentarzu.Przez całą niedzielę liturgii sprawowanej w naszej bazylice towarzyszył śpiew zespołu muzycznego Czeremszyna z Tarnopola na Ukrainie.

 

Nowy praktykant

Od 18 listopada praktykę duszpasterską rozpoczął u nas kleryk Jakub Siutkowski z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Alumn spędzał u nas weekendy i cały zbliżający się Wielki Post.

 

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

W dniach 12 – 20 listopada odbyła się parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej, której program przedstawiał się następująco:

Dzień 1:Zbiórka uczestników na lotnisku Warszawa-Okęcie o godz. 13:00. Wylot do Izraela o godz. 15:05. Przylot do Tel Awiwu o godz. 19:50. Przejazd na nocleg w Nazarecie.

Dzień 2: Po śniadaniu przejazd do Nazaretu: bazylika Zwiastowania oraz kościół św. Józefa. Przejazd do Kany Galilejskiej (odnowienie przyrzeczeń małżeńskich). Następnie wizyta w Tabdze (kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz kościół Prymatu św. Piotra). Rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Przejazd do Jordanii i nocleg w Ammanie.

Dzień 3:Zwiedzanie stolicy Jordanii - Ammanu: pozostałości starożytnej Filadelfii, rzymski amfiteatr, cytadela z fragmentami rzymskich, bizantyjskich i arabskich budowli, świątynia Herkulesa i fortyfikacje odnowione przez Umajjadów. Wyjazd do Jerash, zwanego „Pompejami Wschodu”: owalne forum, dwa teatry, hipodrom, łuk triumfalny oraz ruiny kilkunastu kościołów z czasów Bizancjum z mozaikami podłogowymi. Przejazd do Madaby – słynącej z mozaiki mapy Palestyny i Dolnego Egiptu pochodzącej z VI wieku w kościele św. Jerzego. Wizyta na Górze Nebo. Przejazd do Petry.

Dzień 4:Zwiedzanie Petry – „różowego miasta Nabatejczyków”: skarbiec, amfiteatr, grobowce królewskie. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Ejlatu.

Dzień 5:Przejazd do Ejlatu. Możliwość pobytu na plaży i kąpieli w Morzu Czerwonym. Wizyta w Podwodnym Obserwatorium. Następnie czas wolny do dyspozycji uczestników. Przejazd do Jerozolimy.

Dzień 6:Stara Jerozolima: Ściana Płaczu, kościół św. Anny, Droga Krzyżowa (Via Dolorosa), konwent Ecce Homo, bazylika Grobu Bożego. Góra Syjon: Wieczernik, Opactwo Zaśnięcia NMP, kościół św. Piotra in Gallicantu.

Dzień 7:Nawiedzenie Sanktuarium Betfage upamiętniające początek triumfalnego wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Góra Oliwna: miejsce Wniebowstąpienia, Kościół Pater Noster, panorama Jerozolimy z widokiem na wzgórze świątynne, Dominus Flevit, kościół Pustego grobu Maryi, Grota Getsemani, Ogród Oliwny i Bazylika Agonii. Przejazd do Ain Karem: kościół Nawiedzenia i św. Jana Chrzciciela. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Jerozolimie.

Dzień 8:Zwiedzanie Betlejem: bazylika Narodzenia Pańskiego z Grotą Narodzenia, bazylika św. Katarzyny z grotami św. Józefa i św. Hieronima. Przejazd nad rzekę Jordan. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Jerozolimie.

Dzień 9: Transfer na lotnisko w Tel Awiwie. Wylot do Polski o godz. 11:50. Lądowanie w Warszawie na lotnisku Okęcie o godz. 14:50. Zakończenie pielgrzymki.

 

Pomoc dla pogorzelców z Wydartowa

Parafianie hojnie włączyli się w pomoc dla rodziny z pobliskiego Wydartowa, która w wyniku pożaru utraciła swój dotychczasowy dobytek. Wspólnie zebraliśmy 9. 500 zł, które zostały przekazane na konto, specjalnie przygotowane przez Gminę Trzemeszno, dla poszkodowanej rodziny.

 

Niedziela powołaniowa w Trzemesznie

W pierwszą niedzielę adwentu gościliśmy grupę kleryków z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, wraz z ich prefektem i dyrektorem administracyjnym - ks. Radosławem Kaźmierskim. Alumni przybyli, by wspólnie z parafianami modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W ramach ogłoszeń parafialnych dzielili się krótkimi informacjami na temat życia w seminarium, a także jeden z kleryków dzielił się swoim świadectwem życia. Poprowadzili także ewangeliczne spotkanie o paralityku dla przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania. Parafianie przy wyjściu z bazyliki otrzymywali obrazek z modlitwą o nowe powołania. Można było nabyć najnowszą płytę z utworami wykonanymi przez seminaryjną schole.

 

Czas radosnego oczekiwania na Pana

Klimat adwentu najbardziej oddawały Msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwane „roratami”. Dzieci do bazyliki przybywały z lampionami, by ich światłem rozświetlać adwentowe ciemności panujące na początku Eucharystii. Po piątkowych roratach o 6.15 dzieci i młodzież była zaproszona na wspólne śniadania, w domku przy plebani. Dzieci były proszone o przynoszenie ze sobą wyciętych serc z wypisanymi na nich dobrymi uczynkami. Był to także czas rozprowadzania w bazylice świec, opłatków, kartek świątecznych i sianka pod obrus na stół wigilijny. Ministranci i lektorzy rozprowadzając paczki z siankiem, zbierali pieniądze na swój coroczny wyjazd wakacyjny. Harcerze tradycyjnie 23 grudnia przynieśli do bazyliki Betlejemskie Światełko pokoju, które parafianie zabrali do swych domów, by od tego ognia rozpalić świece na wigilijnym stole.

 

Okres Bożego Narodzenia 2018/19

Czas Świętowania narodzenia Syna Bożego był jak w ubiegłych latach, wypełniony radością i wspólnie spędzonym czasem przy rodzinnych stołach. Zaraz przed rozpoczęciem okresu świąt, miał miejsce finał parafialnej akcji „paczka świąteczna”. Wielu najbardziej potrzebujących parafian zostało obdarowanych tymi podarunkami. Tradycyjnie o północy z 24 na 25 grudnia, po uroczystej Mszy pasterskiej i przez cały pierwszy dzień świąt, mogliśmy podziwiać żywą szopkę wybudowaną przed budynkiem bazyliki. Dzieło to było owocem pracy i zaangażowania życzliwych parafian. Drugiego dnia świąt miał miejsce koncert kolęd w wykonaniu młodzieżowego zespołu Voce di Dio i dziecięcego zespołu Aniołki. Dla księży był to czas kolędowych odwiedzin, gdzie choć raz w roku kapłan ma możliwość przewodniczenia rodzinnym modlitwą, obdarowując przy tym rodzinę Bożym błogosławieństwem. Tradycyjnie, 6 stycznia ulicami Trzemeszna przeszedł orszak Trzech Króli, który zakończył się oddaniem hołdu objawionemu Mesjaszowi w szopce przy bazylice, gdzie jeszcze raz zawitały żywe postaci Świętej Rodziny i towarzyszące im zwierzęta. Także 6 stycznia, o 16.00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych wszyscy członkowie wspólnot przy naszym Kościele spotkali się na świątecznym opłatku, który był okazją do wzajemnych podziękowań i serdecznych życzeń na rozpoczynający się nowy rok pański 2019.

Święta

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Święto katedry św. Piotra Apostoła

Sonda