Dzisiaj jest

piątek,
22 listopada 2024

(327. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
27161937

Wyszukiwanie


KRONIKA PARAFIALNA 2019

OKRES BOŻEGO NARODZENIA 2018/19

W niedzielę, 6 stycznia przypadła Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli. Podczas wszystkich Mszy św. miało miejsce poświęcenie kredy i kadzidła. Po Mszy św. o godz. 10.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystawiły w bazylice jasełka. Po przedstawieniu wyruszył z bazyliki Orszak Trzech Króli, który przeszedł wokół Placu Kosmowskiego i zakończył się pokłonem Trzech Króli, pasterzy i aniołów przed Żłóbkiem ustawionym przy dzwonnicy, do którego na ten dzień powróciły żywe postacie Świętej Rodziny i żywe zwierzęta. Dzieci przebrały się: dziewczynki za anioły, chłopcy za pasterzy.

Ponadto tego dnia o godz. 16.00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyło się spotkanie opłatkowe Wspólnot: Żywego Różańca, Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Civitas Christiana, Rodziny Radia Maryja, Parafialnego Zespołu Caritas, Domowego Kościoła, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, Towarzystwa św. Wojciecha, Parafialnych Rad Ekonomicznej i Duszpasterskiej, Wspólnoty Biblijnej oraz uczestników Szkoły Słowa Bożego. Wspólne śpiewanie kolęd

W piątek, 11 stycznia o godz. 16.30 odbyła się Msza święta w intencji profesorów i wychowanków szkoły, a następnie tradycyjne spotkanie opłatkowe w auli Zespołu Szkół w Trzemesznie, które jak co roku zorganizowało Wielkopolskie Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego.

 

OKRES WIELKIEGO POSTU

Aby jak najlepiej przeżyć ten ważny okres liturgiczny, w Środę Popielcową rozpoczęliśmy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które trwały do soboty. Prowadził je ks. Przemysław Tyblewski, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu i duszpasterz akademicki. Nauki rekolekcyjne odbywały się w środę w czasie wszystkich Mszy świętych, a w czwartek, piątek i sobotę w czasie Mszy św. o godz. 11.00 i 18.00.

W Okresie Wielkiego Postu odbywały się nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej: Droga Krzyżowa w piątek, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 15.00. Organizowane były również wyjazdy na Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej oraz na Drogę Krzyżową na dróżkach kalwaryjskich w Kalwarii Pakoskiej.

Ponadto przez okres Wielkiego Postu była możliwość zwiedzania podziemi bazyliki, co wzbudziło wielkie zainteresowanie wśród parafian i gości.

 

TRIDUUM PASCHALNE

Okres Triduum Paschalnego, to trzy najważniejsze dni w roku, w czasie których wspominamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Bardzo bogata w znaki i symbole jest liturgia tego okresu, którą przygotowała służba liturgiczna naszej parafii. W Wielki Czwartek Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył Ks. Proboszcz, a homilię wygłosił Ks. kan. dr Wojciech Rzeszowski, który pomaga w duszpasterstwie w naszej parafii. Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek przewodniczył Ks. Mariusz Byczyński, a Wigili Paschalnej w Noc Zmartwychwstania – Ks. Proboszcz.

 

ODPUST KU CZCI ŚW. WOJCIECHA

Młodzież z naszej parafii udała się na pieszą pielgrzymkę z Trzemeszna do Gniezna na spotkanie młodych z okazji uroczystości ku czci św. Wojciecha, które odbyło się w dniach: 26 – 28 kwietnia.

 

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

W czwartek 25.04 Ks. Bp Krzysztof Wętkowski udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania.

 

PIELGRZYMKA NA ROZTOCZE I LUBELSZCZYZNĘ

W dniach 2 – 5 maja 50-osobowa grupa Parafian pielgrzymowała z ks. Proboszczem na Roztocze i Lubelszczyznę. Oto rogram pielgrzymki.

DZIEŃ 1. Przejazd do Puław, gdzie znajduje się klasycystyczny pałac - była rezydencja rodu Czartoryskich. Następnie przejazd do Kazimierza Dolnego i zwiedzanie starówki, kościoła Farnego, baszty, Kamienicy Celejowskiej, spichlerza Mikołaja Przybyły, Zamku Kazimierza Wielkiego. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicy Opatowa.

DZIEŃ 2. Zwiedzanie Opatowa, gdzie znajduje się jeden z najwspanialszych zabytków architektury romańskiej w Polsce – kolegiata św. Marcina, w której można zobaczyć słynną płaskorzeźbę, tzw. Lament Opatowski. Udział w świątecznej Mszy św. Następnie przejazd do miejscowości Ujazd,gdzie znajdują się ruiny niegdyś jednego z najwspanialszych zamków w Polsce, zwanego Krzyżtopór. Rezydencja wykonana została przez włoskiego budowniczego Wawrzyńca Senesa w XVII wieku dla wojewody Krzysztofa Ossolińskiego. Po południu przejazd do Sandomierza. Przejście podziemną trasą turystyczną. Następnie zwiedzanie starówki wraz z kościołem św. Jakuba – najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Sandomierza oraz bazyliki katedralnej wzniesionej w latach 1360-1382 z fundacji Kazimierza Wielkiego.

DZIEŃ 3. Przejazd do Zwierzyńca, dawnej posiadłości Zamoyskich, gdzie znajduje się m.in.: XIX-wieczny browar oraz kościół św. Jana Nepomucena zwany kościołem na wodzie. Wizyta w Rezerwacie Przyrody Szumy nad Tanwią - główną atrakcją rezerwatu są 24 progi skalne tworzące malownicze wodospady. Następnie przejazd do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie znajduje się modrzewiowy kościół Zwiastowania NMP zbudowany w XVII wieku. Msza św. Przejazd Zamościa. Wieczorny spacer po mieście.

DZIEŃ 4. Msza św. Przejazd do Kozłówki. Zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego Zamoyskich, gdzie we wnętrzach zachował się autentyczny wystrój przełomu XIX/XX w. Wyjazd w drogę powrotną. Powrót do Trzemeszna na miejsce zbiórki w późnych godzinach wieczornych.

 

I KOMUNIA ŚWIĘTA

W dwie kolejne niedziele, 12 i 19 maja dzieci z klasy III przystąpiły do I Komunii św. 20 maja dzieci wraz z katechetkami i nauczycielami oraz Ks. Proboszczem uczestniczyły w pielgrzymce do do sanktuarium narodzenia i chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich.

 

PARAFIADA

15 czerwca odbyła się w Inowrocławiu Parafiada, czyli zawody sportowe przedstawicieli parafii naszej Archidiecezji. Miło nam poinformować, że zawodnicy naszej parafii zdobyli I miejsce w klasyfikacji generalnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom, których było ponad 100 oraz tym, którzy pomogli w zorganizowaniu naszej reprezentacji, a zwłaszcza ks. Arturowi i nauczycielom wychowania fizycznego.

 

PIELGRZYMKA NA MALTĘ

W dniach 24 czerwca do 1 lipca odbyła się parafialna pielgrzymka śladami św. Pawła na Maltę. Jej program przedstawiał się następująco.

Dzień 1. Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 8:00. Wylot o godz. 10:20 Przylot na Maltę o godz. 16:15. Transfer do hotelu. Nocleg.

Dzień 2. Po śniadaniu przejazd do Valletty i zwiedzanie Ogrodów Barrakka, katedry św. Jana, Pałacu Wielkiego Mistrza. Następnie nawiedzenie kościoła św. Pawła Rozbitka, w którym znajdują się relikwie świętego. Udział w multimedialnym pokazie historii Malty – Malta Experience.

Dzień 3. Wyjazd na wyspę Gozo i zwiedzanie kompleksu prehistorycznych świątyń Ggantija, kościóła Ta Pinu - jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych mieszkańców Malty i Gozo, Dwejry - miejsca „cudów natury” wysp maltańskich, Victorii – stolicy wyspy Gozo, Xlendi – malowniczego miasteczka na wybrzeżu Gozo. Powrót promem na Maltę.

Dzień 4. Przejazd do miejscowości Mellieha. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej, które przez stulecia było najważniejszym sanktuarium Malty. Następnie przejazd do miejscowości Attard. Spacer po ogrodach San Anton, gdzie rośnie wiele gatunków drzew i roślin z całego świata. Po południu rejs statkiem po Wielkim Porcie - zatoce Morza Śródziemnego na Malcie, będącej jednocześnie międzynarodowym portem morskim.

Dzień 5. Przejazd do miejscowości Rabat. Nawiedzenie kościoła pw. św. Pawła oraz znajdujących się pod nim katakumb, gdzie św. Paweł mieszkał w jednej z grot w czasie trzymiesięcznego pobytu na wyspie po rozbiciu się statku, którym płynął jako więzień na proces do Rzymu. Następnie przejazd do dawnej stolicy Malty – Mdiny. Spacer po zabytkowym miasteczku. Przejazd na klify w rejonie Dingli - na najwyżej położony punkt na Malcie, skąd można podziwiać przepiękne widoki. Przejazd do Mosta. Nawiedzenie rotundy pw. Wniebowzięcia NMP, której kopuła jest czwartą co do wielkości w Europie.

Dzień 6. Przejazd do Vittoriosy (Birgu), która razem z miastami Sanglea (Isola) i Cospicua (Bormla) tworzą „maltańskie trójmiasto”. Spacer po mieście: fort św. Anioła, pałac inkwizytora, kościół św. Wawrzyńca. Przejazd do Hagar Qim, gdzie zachowały się pozostałości megalitycznych świątyń, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Marsaxlokk – wioski rybackiej, której krajobraz zdominowany jest przez kolorowe łodzie "luzzu". Czas wolny.

Dzień 7. Dzień wypoczynku do dyspozycji uczestników. Możliwość pobytu na jednej z najpiękniejszych plaż na Malcie – Golden Bay lub Ghajn Tuffieha.

Dzień 8. Wykwaterowanie. Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski o godz. 17:15. Lądowanie na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 22:20. Zakończenie pielgrzymki.

 

ODPUSTY PARAFIALNE

15 sierpnia świętowaliśmy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP – głównej Patronki naszej parafii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił pochodzący z naszej parafii ks. Karol Kaczor – proboszcz parafii w Skokach.

W niedzielę 1 września odbył się odpust ku czci św. Augustyna. Uroczystości przewodniczył ks. Alfred Lewicz – proboszcz parafii w Powidzu, który przed laty posługiwał w naszej parafii jako wikariusz.

 

PRAKTYKA DUSZPASTERSKA

25 sierpnia rozpoczął miesięczną praktykę duszpasterską w naszej parafii alumn V roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie – Michał Romel.

 

FESTYN PARAFIALNY

Wzorem poprzednich lat, 15 września został zorganizowany festyn parafialny, w czasie którego odbyła się loteria fantowa. Było można kupić kiełbasę z grilla, grochówkę, ciasto, napoje, watę cukrową, popcorn, dania kuchni ukraińskiej. Były dmuchańce i inne atrakcje dla dzieci. Wysłuchaliśmy kilku koncertów i obejrzeliśmy układy taneczne. Cały dochód został przeznaczony na działalność charytatywną parafii. Główną wygraną był voucher dla dwóch osób na udział w tygodniowej pielgrzymce do Pragi czeskiej i w Kotlinę Kłodzką, która odbędzie się w sierpniu 2020 r.

 

PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

W niedzielę, 6 października odbyła się archidiecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę poprzedzająca ponowne nawiedzenie parafii naszej Archidiecezji przez Matkę Bożą w kopii jasnogórskiego obrazu. Uczestniczyła w niej 40-osobowa grupa parafian z Trzemeszna z ks. Proboszczem. Pobyt na Jasnej Górze rozpoczął się w niedzielę wieczorem. Pielgrzymi uczestniczyli w Apelu i czuwaniu w kaplicy Cudownego Obrazu. Pobyt na Jasnej Górze zakończył się nocną Mszą św. Pątnicy powrócili do Trzemeszna powrót w poniedziałek wczesnym rankiem.

 

REMONT BAZYLIKI

Zakończyliśmy prace remontowe związane z renowacją elewacji północnej bazyliki. Koszt wyniósł 542.766 zł, z czego 200 tys. stanowiła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poza dotacją wykonano część obróbek blacharskich z miedzi i wymieniono rury spustowe na miedziane (koszt: 28 tys. zł). Zostały też wyremontowane obie kruchty wejściowe (koszt: 45 tys. zł) oraz elewacja zachodnia plebanii (koszt: 20 tys. zł).

 

LEDNICA SENIORA

Jak co roku w pierwszą sobotę września odbyła się Lednica Seniora – spotkanie dla osób, które chcą chwalić Pana Boga przez modlitwę, śpiew i radosne przeżycie wspólnoty. Uczestniczyła w nim też grupa naszych parafian.

 

PIELGRZYMKA DO KALISZA

Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało doroczną pielgrzymkę do sanktuarium Św. Rodziny i św. Józefa w Kaliszu, która odbyła się w sobotę, 28 września.

 

REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE

W naszej parafii 20 października rozpoczęliśmy rekolekcje ewangelizacyjne mające na celu odnowę naszej wiary. Przeprowadził je ks. Rafał Jarosiewicz ze Szkołą Nowej Ewangelizacji Diecezji Koszalińskiej, która corocznie organizuje w Warszawie wydarzenie pod nazwą „Jezus na stadionie” oraz „Przystanek Jezus”, czyli ewangelizację na „Przystanku Woodstock”. Rekolekcje trwały cały tydzień od niedzieli 20 października do kolejnej niedzieli, 27 października i były naszym przygotowaniem do niecodziennej uroczystości z okazji 50. rocznicy nadania naszemu kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej. Codzienne spotkania ze słowem Bożym i modlitwa uwielbienia pozostawiły trwały ślad w sercach wielu parafian.

 

50 ROCZNICA NADANIA KOŚIOŁOWI TYTUŁU BAZYLIKI MNIEJSZEJ

W sobotę, 9 listopada przeżywaliśmy uroczystość, do której przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu: 50. rocznicę nadania naszemu kościołowi parafialnemu tytułu bazyliki mniejszej. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a kazanie wygłosił ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Obecni byli również: ks. abp Józef Kowalczyk, były nuncjusz i prymas oraz ks. bp Krzysztof Wętkowski. Podczas liturgii śpiewał Chór Prymasowski z Gniezna pod dyrekcją ks. kanonika Dariusza Sobczaka. Ta uroczystość wpisała się w setną rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską po czasach zaborów, a jednocześnie w setną rocznicę pobytu w Trzemesznie pierwszego Nuncjusza Apostolskiego w odrodzonej Polsce – Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Nasz liczny udział w uroczystości był wyrazem dziękczynienia Panu Bogu za dar wiary i za nasz kościół parafialny, z którego jesteśmy dumni.

 

NOC ŚWIĘTYCH

W czwartek przeżywaliśmy w naszej parafialnej wspólnocie Noc Świętych, która rozpoczęła się o godz. 19.30 w bazylice, gdzie poznaliśmy postacie świętych Apostołów Bożego Miłosierdzia: siostry Faustyny, Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty i ojca Pio. Następnie odbyło się krótkie nabożeństwo z wystawieniem Najśw. Sakramentu i dziesiątką różańca. Na koniec zaprosiliśmy wszystkie dzieci na bal Wszystkich Świętych, który odbył się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Dzieci na Noc Świętych przyszły przebrane za swoich ulubionych świętych. Był to doskonały sposób, aby rozpocząć świętowanie dnia Wszystkich Świętych, którzy przypominają nam o naszym celu, jakim jest niebo.

 

PACZKA ŚWIĄTECZNA

Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem zorganizowaliśmy akcję „Paczka świąteczna”. W ten sposób w okresie przygotowania do świąt pragnęliśmy wesprzeć parafian, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Po Mszy św. w zakrystii można było wylosować kartkę z numerem i anonimową informacją o osobach, dla których będzie przeznaczona paczka. Do paczek mogliśmy wkładać produkty spożywcze, które nie zepsują się do świąt i mogą kilka dni leżeć poza lodówką. Poza żywnością można było włożyć także inne artykuły. Parafianie na paczce umieszczali czytelny numer i przynosili ją na plebanię do dnia 15 grudnia, aby św. Mikołaj mógł dostarczyć je do adresata.

 

OKRES BOŻEGO NARODZENIA

Już po raz trzeci przed Bożym Narodzeniem przy bazylice stanęła żywa szopka, w której znalazły się zwierzęta przywiezione przez życzliwych Parafian, a po Pasterce jej uczestnicy mogli pozdrowić Świętą Rodzinę, w którą wcieliła się jedna z rodzin naszej parafii.

 

WYJAZDY DO OPERY

Od kilku lat grupa Parafian kilka razy w roku wyjeżdża na spektakle do Opery Nova w Bydgoszczy. Wyjazdy te cieszą się dużym powodzeniem. W 2019 roku były to: Awantura w Recco, Rycerskość wieśniacza. Pajace, Straszny Dwór iKoncert sylwestrowo – noworoczny.

 

Święta

Piątek, XXXIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męcz.

Sonda