Dzisiaj jest

piątek,
22 listopada 2024

(327. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
27161943

Wyszukiwanie

KRONIKA 2020

 

OKRES BOŻEGO NARODZENIA 2019/20

W Uroczystość Objawienia Pańskiego podczas Mszy św. o godz. 10.00 kolędy śpiewał chór „Metrum” z Gniezna. Po Mszy św. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 wystawiły w bazylice jasełka. Po przedstawieniu wyruszył z bazyliki Orszak Trzech Króli, który przeszedł wokół Placu Kosmowskiego i zakończył się pokłonem Trzech Króli, pasterzy i aniołów przed żywą szopką ustawioną przy dzwonnicy. Dzieci przebrane za anioły i pasterzy razem z Trzema Królami oddały pokłon Dzieciątku Jezus.

Tego samego dnia popołudniu w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie opłatkowe Wspólnot: Żywego Różańca, Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Civitas Christiana, Rodziny Radia Maryja, Parafialnego Zespołu Caritas, Domowego Kościoła, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, Towarzystwa św. Wojciecha, Parafialnych Rad Ekonomicznej i Duszpasterskiej, Wspólnoty Biblijnej, uczestników Szkoły Słowa Bożego oraz chóru parafialnego.

 

PIELGRZYMKA DO GUADALUPY W MEKSYKU

W dniach: od 26 stycznia do 6 lutego odbyła się parafialna pielgrzymka do Guadalupy w Meksyku, w której uczestniczył Ks. Proboszcz.

Dzień 1

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 4:00. Wylot z Warszawy o godz. 6:05. Przesiadka w Amsterdamie. Przylot do Miasta Meksyk o godz. 19:25 miejscowego czasu. Transfer do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 2

Zwiedzanie Bazyliki Matki Boskiej z Guadalupe. Czas wolny. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3

Zwiedzanie miasta Meksyk: Muzeum Antropologiczne, starówka, Zocalo, Pałac Prezydencki, katedra. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4

Przejazd malowniczą trasą przy wulkanach Popocatepetl i Ixtacihuatl do „miasta aniołów” - Puebla. Zwiedzanie Katedry oraz kościoła Santo Domingo. Przejazd do prowadzonego przez polskich księży Palotynów Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5

Zwiedzanie Placu Trzech Kultur. Kościół Santiago. Zwiedzanie piramid Teotihuacan: Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Droga Zmarłych. Kolacja pod piramidami. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 6

Przejazd do starożytnej stolicy Tolteków – Tuli: Świątynia Tysiąca Kolumn, Atlanci Tolteccy. Przejazd do Queretaro. Spacer po kolonialnym centrum, zwiedzanie klasztoru Św. Krzyża oraz wizyta na Wzgórzu Dzwonów. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7

Przejazd do "miasta wiecznej wiosny" – Cuernavaca. Katedra w Cuernavaca. Zwiedzanie jaskini – Cacahuamilpa. Przejazd do Taxco na obiadokolację i nocleg.

Dzień 8

Nawiedzenie kościoła św. Prystki. Zwiedzanie "srebrnego miasta" Taxco: punkty widokowe, zócalo. Czas wolny na zakupy wyrobów sztuki jubilerskiej ze srebra. Przejazd do Acapulco na obiadokolację i nocleg.

Dni 9 i 10

Czas wypoczynku w najsłynniejszym kurorcie Meksyku na plażach Oceanu Spokojnego, rejs po zatoce Acapulco, oglądanie pokazów karkołomnych skoków do wody ze skal La Quebrada, przejazd nad słynną ze scenerii filmowych Lagunę Coyuca.

Dzień 11

Przejazd do Guadalupy i udział we Mszy św. w sanktuarium. Przejazd na lotnisko do Miasta Meksyk. Wylot do Polski o godz. 21:55.

Dzień 12

Lądowanie w Warszawie na lotnisku Okęcie o godz. 23:25. Zakończenie pielgrzymki.

Podczas pobytu w Meksyku docierały do uczestników informacje o rozpoczynającej się epidemii Covid 19.

 

CYKL KATECHEZ KS. PROF. BOGDANA CZYŻEWSKIEGO

W związku z trwającym rokiem Eucharystii odbyły się katechezy na temat tej Wielkiej Tajemnicy Wiary. Nie chodziło jednak o bogatą i piękną teologię Mszy świętej, lecz raczej o zadziwienie człowieka nad cudem Eucharystii, a dokładniej mówiąc nad niezwykłymi cudami eucharystycznymi potwierdzonymi przez Kościół, jakie miały miejsce w historii chrześcijaństwa. Cuda eucharystyczne nie były po to, by kogoś przestraszyć lub zadziwić, ale przede wszystkim dlatego, by umocnić wiarę człowieka. Wybrane zostały tylko niektóre cuda i zostały omówione w oparciu o świadectwa naukowców, którzy stwierdzili, że materia chleba stała się ludzkim ciałem, a materia wina zmieszanego z wodą ludzką krwią. Wykład poprowadzi ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski.

 

WIELKI POST

Środą Popielcową rozpoczęliśmy Okres Przygotowania Paschy, zwany Wielkim Postem służący przygotowaniu do największych świąt chrześcijańskich – Zmartwychwstania Pańskiego.

Aby jak najlepiej przeżyć ten ważny okres liturgiczny, w Środę Popielcową rozpoczęliśmy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które trwały do soboty. Poprowadził je o. Ireneusz Główczewski, franciszkanin z Gdańska.

Podczas Wielkiego Postu, z powodu rozwijającej się epidemii, zostały wprowadzone ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w liturgii. Najpierw do bazyliki można było wpuścić jednorazowo 50 osób. 1 kwietnia 2020 zaczęło obowiązywać ograniczenie do 5 osób. Z tego powodu w naszej parafii zostały odwołane nabożeństwa pasyjne, a Parafianie zostali zachęceni do uczestnictwa w nich za pomocą transmisji z katedry gnieźnieńskiej i domu Prymasa Polski. Na parafialnym Facebooku rozpoczęły się transmisje niedzielnej Mszy św. sprawowanej w trzemeszeńskiej bazylice o godz. 10.00.

Ksiądz Prymas wraz z polskimi biskupami oraz kapłani posługujący w naszej parafii prosili o codzienną gorącą modlitwę indywidualną i wspólną rodzinną o to, by Bóg zmiłował się nad światem i oddalił zarazę. Księża trzemeszeńscy modlili się wspólnie w tej intencji codziennie o godz. 20.30 w kaplicy św. Faustyny. Proponowali parafianom duchową łączność i prosili o modlitwę rodzinną w tym samym czasie.

W bazylice codziennie w godz. 17.00 – 18.00 odbywała się w tej intencji adoracja Najświętszego Sakramentu.

Przez okres epidemii było czynne tylko jedno wejście: drzwi z przodu bazyliki.

 

WIELKANOC

W tym roku z powodu stanu epidemii byliśmy zmuszeni do przeżywania liturgii Triduum Paschalnego w domach za pośrednictwem transmisji w środkach przekazu. W kościele, oprócz służby liturgicznej, mogło być obecnych jedynie 5 osób.

Liturgia Triduum Paschalnego sprawowana w bazylice była transmitowana na parafialnym Facebooku.

W Wielki Czwartek nie odbyła się Msza Krzyżma w katedrze. W parafii nie było ciemnicy i |Grobu Pańskiego. W Wielki Piątek nie było też nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Wielkii Piątek bazylika była otwarta od godz. 08.00 i było można przyjść na prywatną modlitwę, przy czym w kościele nie mogło być więcej niż 5 osób. W Wielką Sobotę z powodów epidemiologicznych nie było adoracji w Grobie Pańskim ani święcenia potraw. Księża biskupi prosili, by pokarmy błogosławili w domu ojcowie rodzin lub inne osoby wierzące; tekst błogosławieństwa był opublikowany w Internecie. W Wielką Sobotę bazylika była otwarta od godz. 08.00 do 19.00 i można było przyjść na prywatną modlitwę zachowując zasadę obecności maksymalnie 5 osób.

Wigilia Paschalna i Rezurekcja odbyła się w sobotę o godz. 21.00 i zakończyła się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, którego Ks. Proboszcz udzielił parafii wychodząc przed bazylikę.

Te święta były inne. Nasza bazylika była pusta. Ze względu na szerzącą się epidemię nie mogliśmy spotkać się we wspólnocie parafialnej, by razem świętować Wielką Noc. Nie mogliśmy spotkać się też w gronie rodziny, aby dzielić się radością. Ale to wszystko nie mogło nam zabrać nadziei i radości, które daje Chrystus Zmartwychwstały. On żyje! Z Nim jesteśmy w stanie pokonać wszelkie trudności i wszelkie zło. Zapraszajmy Go codziennie do naszego życia.

I KOMUNIA ŚWIETA - PRZENIESIONA

Z powodu rozszerzania się epidemii uroczystość I Komunii Św. została ona przeniesiona na wrzesień: Szkoła nr 2 – 20.09, Szkoła nr 1 – 27.09. W obu terminach o godz. 11.30. Mieliśmy nadzieję, że do tego czasu minie pandemia i nasze życie powróci do normalności.

 

13 MAJA DZIEŃ CHOREGO

W środę, 13 maja przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie odbyło się o godz. 20.00 w bazylice. W czasie nabożeństwa odbyło się uroczyste podjęcie duchowej adopcji dziecka poczętego przez tych, którzy już w tej intencji się modlą oraz przez wszystkich, którzy chcieli rozpocząć duchową adopcję polegającą na 9-miesięcznej codziennej modlitwie w intencji dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone i jego rodziców. Wypełnione deklaracje zostały złożone na ołtarzu w czasie nabożeństwa fatimskiego. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w nabożeństwie, mogli modlić się w tej intencji bez obrzędu przyjęcia.

Zwykle 13 maja organizowaliśmy specjalną Mszę św. dla chorych. Tym razem, ze względu na ograniczoną liczbę wiernych w kościele oraz ze względu na fakt, że osoby starsze i chore są w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia się koronawirusem, nie organizowaliśmy dodatkowej Mszy św. Ze względów sanitarnych w czasie epidemii nie jest też wskazane masowe udzielanie sakramentu namaszczenia.

 

PIELGRZYMKI

Z powodu epidemii w tym roku nie odbyły się planowane pielgrzymki na Jasną Górę, na Misterium Męki Pańskiej do Górki Klasztornej oraz pielgrzymka do Pragi.

 

BIERZMOWANIE

W środę, 3 czerwca, ks. biskup Krzysztof Wętkowski udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania. Z powodu epidemii odbyło się to w dwóch mniejszych grupach. Msze święte z bierzmowaniem były transmitowane na parafialnym Facebooku.

 

BOŻE CIAŁO

Od 30 maja przestały obowiązywać ograniczenia liczby wiernych w kościele. Pozostał jedynie obowiązek zakrywania nosa i ust. W związku z tym w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która przypadała 11 czerwca, w bazylice o godz. 10.00 odbyła się Msza św. z licznym udziałem wiernych, a po niej wyruszyła procesja ulicami Trzemeszna do czterech ołtarzy. Trasa prowadziła z bazyliki ulicą św. Jana na Plac Kilińskiego, gdzie przy czwartym ołtarzu nastąpiło zakończenie uroczystości. Procesja, jako uroczystość związana z kultem religijnym, nie była imprezą masową w rozumieniu prawa, i nie obowiązywał na niej limit osób. Jednak obowiązywało zakrycie ust i nosa oraz – w miarę możliwości – zachowanie odpowiednich odstępów między uczestnikami uroczystości.

 

I KOMUNIA ŚWIĘTA

W związku ze zniesieniem obostrzeń dotyczących liczby wiernych w kościele, w sobotę, 27 czerwca odbyła się uroczystość I Komunii św. dla części dzieci. Pozostałe dzieci przystąpiły do I Komunii Św. We wrześniu.

 

ODPUSTY PARAFIALNE

15 sierpnia odbył się uroczystość odpustowa ku czci NMP Wniebowziętej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Witold Sadłowski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie, który przed laty pracował jako wikariusz w naszej parafii.

28 sierpnia Ks. dr Paweł Rybak, prefekt Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Augustyna.

 

REMONT ORGANÓW

We wrześniu rozpoczął się gruntowny remont organów, którego koszt wyniesie ponad 91 tys. zł. Firma organmistrzowska Ars Organum p. Adama Olejnika zdemontowała stół gry i wiele innych elementów instrumentu, które zostały przewiezione do warsztatu. Do czasu zakończenia prac w bazylice będą używane organy z kaplicy św. Faustyny.

 

OGRANICZENIA EPIDEMICZNE

Po wprowadzeniu ograniczeń związanych z epidemią, od 17 października w kościele może przebywać jedna osoba na 4 m². W związku z tym mogło przebywać jednocześnie 270 osób.

W związku z ograniczeniami Ks. Prymas Wojciech Polak wydał dekret następującej treści: „W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz nowymi wytycznymi państwowymi, z dniem 17 października br., zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. W tym trudnym czasie proszę wiernych o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy pomagają chorym: lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne. Jednocześnie apeluję o niesienie pomocy sąsiedzkiej oraz o otwartość i życzliwość wobec potrzebujących. Wojciech Polak, Abp Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski”.

Od 24 października ograniczenia zaostrzono do jednej osoby na 7 m². W związku z tym w bazylice mogły być jednocześnie 154 osoby.

Od 7 listopada dla jednej osoby trzeba było zapewnić 15 m² i dlatego do bazyliki mogły wejść jedynie 72 osoby.

Z powodu epidemii nie odbył się festyn parafialny i odwołano renowację rekolekcji ewangelizacyjnych, która miała odbyć się w październiku.

 

ŚMIERĆ BPA BOGDANA WOJTUSIA

We wtorek, 20 października w godzinach południowych zmarł bp senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Biskup senior Bogdan Wojtuś od soboty był hospitalizowany. Miał potwierdzoną obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

W związku z sytuacją epidemiczną w pogrzebie Ks. Biskupa mogła uczestniczyć niewielka grupa wiernych. Nie było nawet kleryków, którzy przebywali na kwarantannie. Msza pogrzebowa była transmitowana na stronie internetowej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, aby uniknąć dużego zgromadzenia, w Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny władze państwowe zakazały wchodzenia na cmentarze. Dlatego nie odbyła się Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie. Msze święte odbywały się w bazylice według porządku niedzielnego. Kapłani zachęcali, by odwiedziny na cmentarzu zaplanować na inne dni od 3 do 8 listopada, kiedy trwała oktawa i możliwość ofiarowania odpustu za zmarłych.

 

PACZKA ŚWIĄTECZNA

Jak co roku zapraszaliśmy do udziału w akcji paczka świąteczna, w ramach której parafianie przygotowali paczki z długoterminowymi produktami spożywczymi, a także z innymi upominkami dla wymagających wsparcia parafian. W zakrystii można było wylosować kartkę, na której znajdowały się anonimowe informacje o adresatach paczki oraz numer, który w widoczny sposób należało umieścić na paczce. Paczki należało dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów

 

ADWENT

W niedzielę rozpoczęliśmy Adwent – czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia przypominający nam, że całe ludzkie życie jest oczekiwaniem i przygotowaniem na drugie przyjście Chrystusa na końcu czasów, kiedy Zbawiciel dokona sądu nad światem.

 

REMONTY BAZYLIKI, PLEBANII I ZABUDOWAŃ GOSPODARCZYCH

W tym roku został wykonany remont latarni nad kaplicą św. Barbary i naprawiono gzymsy na dwóch pilastrach kopuły głównej. Trwa remont organów. Częściowo została wymieniona podłoga na chórze. Na froncie bazyliki zostało wstawiane okno w miejsce dotychczasowej atrapy. Został również przeprowadzony remont elewacji zabudowań gospodarczych z garażami oraz remont północnej elewacji plebanii. Zostało wyciętych 21 drzew na cmentarzu.

 

BOŻE NARODZENIE

Aby, pomimo obostrzeń sanitarnych, więcej osób mogło uczestniczyć w bazylice w Pasterce, w tym roku w Trzemesznie były sprawowane dwie Pasterki: o godz. 21.00 i 23.00. Msza sprawowana o godz. 23.00 była transmitowana na parafialnym Facebooku.

 

KOLĘDA

Z powodu epidemii w tym roku nie było wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, w jej tradycyjnej formie. Tym razem duszpasterze zapraszali Parafian z poszczególnych ulic i wiosek do kościoła na Mszę św., która była odprawiana w intencji mieszkańców danych ulic czy wiosek. Msze święte „kolędowe” były sprawowane dodatkowo, oprócz Mszy parafialnych, w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w soboty o 10.00 i 16.30. Plan tych Mszy był zamieszczony na stronie internetowej parafii. Kolęda wiąże się z błogosławieństwem i poświęceniem domu czy mieszkania. Uczestnicy Mszy św. zanieśli błogosławieństwo do swoich domów. W kościele rozdawane były buteleczki z wodą święconą i obrazki z tekstem modlitwy do odmówienia w domu, gdzie głowa rodziny przeczytała ją i wodą święconą pokropiła mieszkanie.

Tradycyjnie z okazji kolędy składane były ofiary na pokrycie opłat diecezjalnych i ogólnokościelnych oraz na potrzeby parafii. Podczas „kolędowych” Mszy św. była zbierana składka na te cele zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też było przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa”.

Święta

Piątek, XXXIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męcz.

Sonda