Dzisiaj jest

sobota,
07 września 2024

(251. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
26520924

Wyszukiwanie

ROK 2021

 

OKRES BOŻEGO NARODZENIA

Rok 2021 rozpoczęliśmy z obostrzeniami związanymi z trwającą epidemią koronawirusa Covid 19. W związku z tym cały czas istniały ograniczenia liczby wiernych mogących jednocześnie przebywać w kościele. W niedziele i uroczystości Msza św. sprawowana o godz. 10.00 była transmitowana na parafialnym Facebooku. Nie było też tradycyjnej kolędy, lecz Msze święte sprawowane w bazylice dla poszczególnych ulic i wiosek. 6 stycznia nie odbył się Orszak Trzech Króli, lecz księża zachęcali do śpiewu kolęd w gronie rodzinnym w domach.

Zasady obowiązujące podczas epidemii nie pozwalały na nalewanie wody święconej do kropielnic. W związku z tym przy przednim wejściu do bazyliki oraz pod chórem zostały zamontowane automatyczne bezdotykowe dystrybutory wody święconej.

 

CYKL KATECHEZ KS. PROF. BOGDANA CZYŻEWSKIEGO – ciąg dalszy

Od lutego były kontynuowane rozpoczęte przed rokiem katechezy na temat cudów Eucharystycznych prowadzone przez ks. prof. dr hab. Bogdana Czyżewskiego. Katechezy odbywały się raz w miesiącu, zwykle w pierwszą środę miesiąca, po wieczornej Mszy św. Ks. Profesor przedstawiał miejsca i znaczenie cudów eucharystycznych, tych z minionych wieków, ale i współczesnych, począwszy od cudu w VIII w w Lanciano po cud w Sokółce, który miał miejsce w 2016 r.

 

WIELKI POST

Aby jak najlepiej przeżyć ten ważny okres liturgiczny, w Środę Popielcową rozpoczęliśmy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które trwały do soboty. Poprowadził je Ks. dr Damian Płatek, sercanin. Nauki rekolekcyjne odbywały się w środę w czasie wszystkich Mszy świętych oraz w czwartek, piątek i sobotę w czasie Mszy św. o godz. 11.00 i 18.00.

W tym roku, pomimo epidemii i ograniczeń liczby wiernych w kościele, mogły odbywać się nabożeństwa pasyjne: Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa. W tym roku kazania pasyjne głosił diakon Michał Romel odbywający w naszej parafii praktykę duszpasterską.

W sobotę, 20 marca po Mszy św. o godz. 18.00 odbył się koncert pieśni pasyjnych. Zaprezentowane były utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Giovanniego Battisty Pergolesiego i Stanisława Moniuszki. Wykonawcy:Agnieszka Pelc – sopran, Aneta Strzelecka (trzemesznianka) – sopran, Laura Wąsek – sopran, Dominik Kaczmarek – organy.

Ze względu na sytuację epidemiczną, podobnie jak przed rokiem, nie można było zorganizować spowiedzi masowej w jednym dniu. Dlatego parafianie zostali poproszeni o korzystanie z możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w 4 i 5 tygodniu Wielkiego Postu od poniedziałku do piątku w godz. 17.15 – 18.00 i w sobotę przed Niedzielą Palmową w godz. 10.00 – 12.00; 15.00 – 17.00; 18.45 – 19.30. W Wielki Czwartek od 09.00 do 12.00, a Wielki Piątek od 21.30 do 23.00. Podczas spowiedzi od poniedziałku do piątku w bazylice odbywała się adoracja Najśw. Sakramentu, którą rozpoczynała Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.00. Spowiedź w wymienionych dniach i godzinach miała miejsce w kaplicy św. Faustyny w specjalnie przygotowanym miejscu zapewniającym reżim sanitarny, a przed Mszą poranną oraz w sobotę i w niedzielę – w konfesjonałach.

 

DUCHOWA ADOPCJA

25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest obchodzona jako Dzień Świętości Życia. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 miało miejsce uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, która jest inicjatywą polegającą na codziennym dziewięciomiesięcznym odmawianiu specjalnej modlitwy wraz z dziesiątką różańca w intencji zachowania przy życiu konkretnego dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone.

 

WIELKANOC

Zgodnie z obostrzeniami epidemicznymi, od 27 marca 2021 r. w kościele mogła przebywać jedna osoba na 20 m². W naszej bazylice limit wynosił 54 osoby. Wejście na Mszę św. było możliwe tylko z przodu, wychodzić można było również tylnymi drzwiami. Przy zajmowaniu miejsc należało zachowywać około dwumetrowe odstępy. Po osiągnięciu limitu kolejne osoby mogły uczestniczyć w liturgii na zewnątrz zachowując bezpieczne odstępy.

Święcenie potraw w reżimie sanitarnym odbywało się na placu przed bazyliką od godz. 09.00 do 17.00 co pół godziny. Parafianie byli proszeni o zachowanie dwumetrowych odstępów. Obowiązywały również maseczki. Nie było święcenia pokarmów przez księży w domach parafian. Możliwe było święcenie pokarmów w świetlicach wiejskich z udziałem jednej osoby. Pokarmy zostały przyniesione w koszyczkach i pozostawione, a odebrane w późniejszej porze. Kto nie mógł przyjść poświęcić pokarmów lub miał obawy przed uczestnictwem w tym wydarzeniu, mógł pobłogosławić pokarmy osobiście przed śniadaniem wielkanocnym. Modlitwa błogosławieństwa pokarmów była zamieszczona na stronie parafii.

 

BISKUP KRZYSZTOF WĘTKOWSKI ORDYNARIUSZEM WŁOCŁAWSKIM

Dotychczasowy biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski został mianowany nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej. Decyzję papieża Franciszka ogłosiła w południe 27 kwietnia Nuncjatura Apostolska.

Biskup Krzysztof Wętkowski urodził się 12 sierpnia 1963 r. w Gnieźnie. Po ukończeniu miejscowego II Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął studia i formację kapłańską w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1988 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Był wikariuszem w parafii farnej pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy (obecnie katedra bydgoska). Wypełniał także obowiązki kapelana bp. Jana Nowaka, wówczas biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego i wikariusza biskupiego Prymasa Polski dla miasta Bydgoszczy. W 1989 r. podjął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone tytułem doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Po powrocie do Gniezna został mianowany najpierw rzecznikiem prasowym i referentem ds. środków społecznego przekazu, a później kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, którą to funkcję pełnił nieprzerwanie przez 17 lat. W 2004 roku otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Prymasowskiej. Gdy przyjmował nominację w gronie tym było ośmiu jego profesorów z czasów seminaryjnych oraz proboszcz rodzinnej parafii. Był również wykładowcą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od października 2012 roku pełni funkcję wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 2012 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Jest członkiem Rady Prawnej KEP, członek Kościelnej Komisji Konkordatowej i przewodniczącym Zespołu Roboczego ds. Nowelizacji Statutu i Regulaminu KEP.

 

REMONTY

W tym roku nasza parafia nie otrzymała dotacji na remont wnętrza bazyliki. Ponieważ jest to kosztowna inwestycja, a dochody parafii w czasie pandemii spadły o połowę, bez dotacji nie będziemy rozpoczynać planowanego remontu. W tym roku został wykonany tylko remont latarni nad kaplicą Chrystusa Miłosiernego. Jeśli parafia otrzyma dotację na termomodernizację Alumnatu, ta inwestycja też rozpocznie się w bieżącym roku.

 

JUBILEUSZ TRZEMESZEŃSKIEGO LICEUM

19 czerwca trzemeszeńskie liceum świętowało 245 rocznicę istnienia. Msza św. dziękczynna odbyła się w bazylice o godz. 11.00. Ze względu na pandemię uroczystość była ograniczona do Mszy św., po której odbył się krótki koncert organowy. Całość była transmitowana na naszym parafialnym Facebooku i na kanale YouTube.

 

I KOMUNIA ŚWIĘTA

Zgodnie z nowymi zarządzeniami państwowymi, od 4 maja w kościele mogła przebywać jedna osoba na 15 m². W naszej bazylice mogły przebywać 72 osoby. Do tej liczby nie wliczano osób zaszczepionych oraz służby liturgicznej.

13 czerwca dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przystąpiły do Pierwszej Komunii św. w dwóch grupach: o godz. 11.15 i 13.00. Podział na grupy był spowodowany ograniczeniami epidemicznymi.

Pierwsza Komunia św. dzieci ze Szkoły nr 2 odbyła się w niedzielę, 20 czerwca o godz. 11.30.

 

BOŻE CIAŁO

W czwartek, 3 czerwca, obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Ze względu na istniejący nadal limit liczby osób w kościele, Msza św. o godz. 10.00 była sprawowana przed bazyliką. Ołtarz był umieszczony na scenie ustawionej na wysokości tylnego wejścia.

Po Mszy św. wyruszyła procesja ulicami Trzemeszna do czterech ołtarzy.

Mszy św. przewodniczył ks. Michał Romel, który przed tygodniem przyjął święcenia kapłańskie, a do niedawna odbywał praktykę w naszej parafii. Po procesji przed bazyliką Ks. Neoprezbiter udzielił błogosławieństwa prymicyjnego, które jest związane z odpustem zupełnym.

 

EPIDEMIA – ZMIANA LIMITÓW WIERNYCH W KOŚCIELE

Od 20.06 kościoły mogły być wypełnione w połowie (dotyczyło to miejsc siedzących i stojących). Przypomniano też, że osób zaszczepionych przeciw COVID-19 nie wlicza się do limitów. W związku z tym Ksiądz Prymas Wojciech Polak wydał dekret następującej treści:Od dziś nie obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy niedzielnej. Oto treść dekretu Ks. Prymasa:

W związku ze znacznym rozluźnieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii, z dniem 20 czerwca znoszę udzieloną wszystkim wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Wyrażając radość z poprawy sytuacji epidemicznej ws naszym kraju zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach i przystępowania do sakramentów świętych. W dalszym ciągu proszę o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy chorym pomagają”.

W związku z wycofaniem dyspensy 20 czerwca po raz ostatni była transmitowana Msza św. z bazyliki.

 

ZMIANA WIKARIUSZA

Z dniem 1 lipca 2021 r. dotychczasowy wikariusz naszej parafii, ks. Artur Bartkowiak został skierowany przez Księdza Prymasa do parafii pw.św. Kazimierza we Wrześni. W naszej parafii rozpoczłął posługę ks. Krzysztof Stawski - neoprezbiter.


FESTYN PARAFIALNY

Po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemicznymi, 12 września 2021 r. został zorganizowany festyn parafialny, który zgromadził rzesze parafian stęsknionych udziału w tego typu imprezach.

Na festynie zapewniliśmy wiele atrakcji dla całych rodzin. Jak zwykle było można kupić kiełbasę z grilla, grochówkę, chleb ze smalcem, ciasto upieczone przez parafian, kawę, herbatę i zimne napoje, watę cukrową i popcorn.. Były występy, konkursy sportowe, dmuchańce i inne zabawy dla dzieci, mierzenie ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Cały dochód z imprezy przeznaczyliśmy na cele charytatywne. W tym roku cały dochód był przeznaczony na leczenie chorej na SMA dwuletniej Olgi Miśkiewicz, która potrzebowała 9 mln zł na podanie leku. Dochód z festynu wyniósł 18,5 tys. złotych.

Tradycyjnie festyn był związany z dożynkami parafialnymi. Msza św. dziękczynna za plony i o błogosławieństwo dla rolników była sprawowana o godz. 14.30.

Podczas festynu działał mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19. Była możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Szczepienie nie wymagało wcześniejszych zapisów. Zostało zaszczepionych 101 osób.

 

BEATYFIKACJA KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO

Z radością oczekiwaliśmy na beatyfikację Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się 12 września w Warszawie. Ze względu na ograniczenia epidemiczne tylko delegacje poszczególnych diecezji będą mogły wziąć udział w tej uroczystości. Jako Archidiecezja Gnieźnieńska uwielbiliśmy Boga i podziękowaliśmy za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w sobotę 18 września w Gnieźnie. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 konferencją ks. prof. Bogdana Czyżewskiego, następnie odbyło się spotkanie modlitewne i Msza św. Po Eucharystii jej uczestnicy otrzymali posiłek. Była też możliwość zwiedzania katedry i Muzeum Archidiecezjalnego. Z naszego dekanatu był zorganizowany wyjazd autokarem.

 

PIELGRZYMKA DO KALISZA

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa i Świętej Rodziny w Kaliszu. Tego dnia w kaliskim sanktuarium spotkali się członkowie Stowarzyszenia z całej Polski. Wyjazd odbył się w sobotę, 2 października. Spotkanie rozpoczął wykład ks. dr. Piotra Jaroszkiewicza pt. „Dziedzictwo Prymasa Stefana Wyszyńskiego – jak z niego korzystać”. Następnie była sprawowana Msza św. w sanktuarium. Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek.

 

NOWY CYKL WYKŁADÓW KS. PROF. BOGDANA CZYŻEWSKIEGO

Stefan, ubieraj się. Trudna droga do prymasostwa” to tytuł pierwszego z cyklu dziewięciu wykładów poświęconych kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, które od października do czerwca odbywać się będą w Gnieźnie. Konferencje głosić będzie znawca życia i nauczania Prymasa Tysiąclecia ks. prof. Bogdan Czyżewski. Wykłady odbywać się będą co miesiąc, począwszy od 4 października, w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie przy ul. Seminaryjnej 2, zawsze w pierwszy poniedziałek miesiąca. Z inicjatywy parafialnego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana w każdym wykładzie uczestniczyła około 20 – osobowa grupa naszych parafian.

 

RENOWACJA REKOLEKCJI EWANGELIZACYJNYCH

W dniach: 23 – 31 października miała miejsce w naszej parafii renowacja rekolekcji ewangelizacyjnych. Była to kontynuacja rekolekcji, które przeżywaliśmy przed dwoma laty. Poprowadził je ks. Rafał Jarosiewicz ze wspólnotą ewangelizacyjną z Koszalina. W niedzielę ks. Rafał wygłosił homilię na wszystkich Mszach świętych, a od poniedziałku, 19 października przez cały tydzień codziennie odbywało się nabożeństwo prowadzone przez całą grupę ewangelizacyjną. Każdego dnia zatrzymaliśmy się nad jednym z sakramentów świętych, by przeżywać je jako prawdziwe spotkanie z Jezusem. Pomogły nam w tym katechezy ks. Rafała oraz świadectwa osób świeckich z koszalińskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

 

NOC ŚWIĘTYCH

Zaprosiliśmy wszystkich na Noc Świętych, która rozpoczęła się w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych o godz. 19.30 w bazylice przedstawieniem przygotowanym przez młodzież oazową. Po przedstawieniu w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbył się bal Wszystkich Świętych. Dzieci przyszły przebrane za swoich ulubionych świętych. Ten radosny sposób świętowania dnia Wszystkich Świętych ma przypomnieć o naszym celu, jakim jest niebo.

 

PACZKA ŚWIĄTECZNA

Jak co roku zaprosiliśmy parafian do udziału w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotowywane są paczki z długoterminowymi produktami spożywczymi, a także z innymi produktami dla wymagających wsparcia parafian. W zakrystii można było wylosować kartkę, na której znajdowały się anonimowe informacje o adresatach paczki oraz numer, który w widoczny sposób należało umieścić na paczce. Paczki należało dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 

ADWENT

Jak co roku, w okresie Adwentu duszpasterze zapraszali na Roraty – Mszę adwentową ku czci Najśw. Maryi Panny. Jak zwykle były przygotowane atrakcje dla dzieci. W naszej parafii wykorzystano materiały duszpasterskie przygotowane przez redakcję „Małego Gościa Niedzielnego”. W „Drodze do Betlejem” dzieciom towarzyszył przewodnik zwany „GiePe-Esem”, czyli „Gabriel Prowadzi Skutecznie!”. Wraz z Maryją i Józefem uczestnicy Mszy roratnich wędrowali z Nazaretu do Betlejem, zatrzymując się w miejscach związanych z Ewangelią.Wędrówka była dokumentowana na mapie Ziemi Świętej, która stanowiła plastyczną dekorację adwentową oraz planszę dla każdego dziecka. Księża prowadzący Roraty korzystali z konspektu z propozycją tekstów, pytań i codziennych zadań dla uczestników Rorat. W kazaniach wykorzystywana była płyta zawierająca piosenkę roratnią oraz codzienne wskazówki biblijnej nawigacji, w ramach której anioł Gabriel skutecznie prowadził do celu. Piosenka stała się „przebojem” tegorocznych Rorat chętnie śpiewanym przez dzieci z parafii.

Roraty odbywały się od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 06.15. Po piątkowych Roratach dla dzieci i młodzieży serwowano śniadanie, które w tym roku z powodu epidemii było spożywane na zewnątrz, przed plebanią.

Po rocznej przerwie spowodowanej epidemia powróciliśmy do praktyki spowiedzi adwentowej odbywającej się z udziałem księży z dekanatu w sobotę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia w godz. 10.00 – 12.00; 15.00 – 16.30; 17.15 – 19.00.

 

BOŻE NARODZENIE

Uroczysta Pasterka była sprawowana o godz. 23.00. Po obostrzeniach epidemicznych wznowił działalność chór parafialny, który śpiewał kolędy.

Z powodu ciągle trwającej epidemii tegoroczna kolęda odbędzie się w podobnej formie jak w roku ubiegłym: będą sprawowane Msze święte w intencji mieszkańców poszczególnych ulic czy wsi. Terminy Mszy św. będą opublikowane na stronie parafii.

 

Święta

Sobota, XXII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wsp. Najśw. Maryi Panny w sob. albo wsp. św. Melchiora Grodzieckiego, prezb. i męcz.

Sonda