Dzisiaj jest

czwartek,
27 stycznia 2022

(27. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
17224812

Wyszukiwanie

3 NIEDZIELA ZWYKŁA

23.01.2022 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy i za złożone z tej okazji ofiary. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie można powrócić do tradycyjnej formy odwiedzin duszpasterskich.

 2. Tradycyjne roczne sprawozdanie będzie w przyszłą niedzielę.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. Serdecznie zapraszamy na Wieczór chwały z modlitwą o uzdrowienie, który poprowadzi ks. Rafał Jarosiewicz ze wspólnotą ewangelizacyjną w najbliższy piątek, 28 stycznia. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.00.

 5. 30 stycznia minie 40 lat pracy organistowskiej w naszej parafii pana Edwarda Sroki. Z tej okazji tego dnia (w przyszłą niedzielę) o godz. 18.30 odbędzie się dziękczynna Msza św.

 6. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej planuje wydać pamiątkową publikację dotyczącą historii, kultury i tradycji pielgrzymowania tworząc jednocześnie zbiór 40 lat wspomnień istnienia grup kolorowych. Kierownictwo pielgrzymki oszukuje zdjęć, wpisów z gazet, kronik parafialnych i rodzinnych albumów, w których są materiały o pielgrzymowaniu w naszej Archidiecezji. W publikacji będą umieszczone również wspomnienia, historie powołań, miłości, które zrodziły się na pątniczym szlaku. Wszyscy którzy posiadają takie materiały, chcą i mogą pomóc w realizacji tego zamierzenia proszeni są o kontakt podany na stronie ppag.pl

 7. W ramach kampanii SOS dla Ziemi Świętej siostra Karolina, dominikanka rozprowadza wyroby chrześcijan z Betlejem. Dziś będzie możliwość wsparcia naszych braci i sióstr z Ziemi Świętej. Siostra Karolina przybliży istotę tej kampanii.

 8. Przy wyjściu jest do nabycia „Przewodnik Katolicki” w cenie 7 zł.

 9. Z okazji Niedzieli Biblijnej przy wyjściu można wziąć z koszyka karteczkę z cytatem z Pisma św. jako słowem skierowanym do każdego osobiście.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Henryk Kaptur z Lubinia, Tomasz Misch z ul. Piastowskiej, Dorota Mietlicka z Miat, Rozalia Calów z ul. Sportowej i Wincenty Skulski z Trzemżala. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA ZWYKŁA

16.01.2022 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W dniu dzisiejszym po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszamy na Koncert Kolęd w wykonaniu Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka. Chór będzie śpiewał już podczas Mszy św. o godz. 11.30.

 2. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i miejscowości. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi kampanię SOS dla Ziemi Świętej. Jej głównym celem jest pomoc i wyrażenie solidarności z wyznawcami Chrystusa na Jego ziemi. Od lat trwa konflikt pomiędzy palestyńskimi muzułmanami a Izraelczykami. Zbrojne starcia pochłonęły już wiele ofiar. Konsekwencje tego konfliktu dotykają również chrześcijan, którzy są prześladowani i dyskryminowani. Coraz więcej chrześcijan traci pracę, a jeśli już ją mają, zarobki nie wystarczają na godziwe warunki życia. Wyznawcy Chrystusa są zastraszani, a nawet wypędzani ze swoich własnych domów przez ekstremistów muzułmańskich. W kampanii SOS dla Ziemi Świętej sprzedawane są wyroby z drewna oliwnego, wykonane przez chrześcijan z Betlejem. W ofercie znajdziemy różańce, krzyże, figurki świętych, szopki betlejemskie, ozdoby bożonarodzeniowe. Nabywając wyroby wykonane przez naszych Braci i Siostry z Ziemi Świętej, dajemy im pracę i pomagamy godnie żyć. Taka możliwość będzie w naszej parafii w przyszłą niedzielę. Po każdej Mszy św. siostra dominikanka będzie sprzedawać wyroby chrześcijan z Betlejem. Cały dochód będzie przeznaczony na pomoc dla nich.

 5. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9463 zł.

 6. Bóg zapłać za ofiary składane na Mszach kolędowych i przekazane na konto parafii.

 7. Przy wyjściu jest do nabycia „Przewodnik Katolicki”.

 8. W minionym tygodniu zmarli śp.: Stanisław Lewandowski z Rudek, Kazimierz Nawrocki z Lubinia i Marianna Kupś z ul. Różanej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

09.01.2022 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Orszaku Trzech Króli w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Bóg zapłać jeźdźcom konnym, właścicielom konnej dorożki i zwierząt w żywej szopce, parafianom przebranym za Świętą Rodzinę i Trzech Króli, dzieciom biorącym udział w jasełkach i ich rodzicom, dzieciom przebranym za anioły i za pasterzy oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tej uroczystości.

 2. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i miejscowości. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki.

 3. Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny Okres Bożego Narodzenia. Jutro rozpocznie się Okres Zwykły w liturgii. Jednak tradycyjnie do 2 lutego będzie w kościele żłóbek i będziemy śpiewać kolędy.

 4. Spotkanie oazy młodzieżowej we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 6. Wielkopolskie Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie zaprasza w piątek 14 stycznia na Mszę św. o godz. 18.00 w intencji profesorów i wychowanków Szkoły. Msza będzie transmitowana na parafialnym Facebooku. Natomiast o godz. 17.00 w auli szkoły odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe.

 7. W przyszłą Niedzielę 16 stycznia po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszamy na Koncert Kolęd w wykonaniu Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka. Przy organach Ryszard Superczyński – tytularny organista Bazyliki Prymasowskiej. Chór będzie śpiewał już podczas Mszy św. o godz. 11.30. Chór Prymasowski cieszy się ponad stuletnią tradycją śpiewaczą, a w 2014 r. został nagrodzony najwyższym odznaczeniem państwowym: Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

 8. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii oraz za ofiary składane na Mszach kolędowych i przekazane na konto parafii.

 9. Przy wyjściu jest do nabycia „Przewodnik Katolicki”.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Bernadeta Bednarkiewicz, Henryk Korolewicz i Henryka Antkowiak z ul. Piastowskiej, Wacław Mietlicki z Miat, Józef Małolepszy z ul. Stefana Żeromskiego, Stanisław Szczepański z Trzemżala, Maria Skrzypczak z ul. Adama Mickiewicza, Lechosław Walkowski z ul. Bolesława Chrobrego oraz Barbara Sikorska z ul. 22 Stycznia. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU

02.01.2022 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w Mszach świętych sprawowanych w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wsi z okazji kolędy, które odbywają się według grafiku zamieszczonego na stronie parafii i w gablotach przy wejściu do kościoła.

 2. We czwartek, 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli. Tego dnia mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Msze święte będą sprawowane według porządku niedzielnego. Msza św. we środę o 18.00 będzie z Uroczystości. Podczas wszystkich Mszy św. poświęcenie kredy i kadzidła, które po Mszy św. będzie można zabrać do domu za dobrowolną ofiarę przeznaczoną na wakacyjny wyjazd służby liturgicznej.

 3. W Uroczystość Objawienia Pańskiego po Mszy św. o godz. 10.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystawią w bazylice jasełka. Po przedstawieniu wyruszy z bazyliki Orszak Trzech Króli, który przejdzie wokół Placu Kosmowskiego i zakończy się pokłonem Trzech Króli, pasterzy i aniołów przed Żłóbkiem ustawionym przy dzwonnicy, do którego na ten dzień powrócą żywe żywe zwierzęta. Wszystkie dzieci prosimy, aby na Orszak Trzech Króli przebrały się: dziewczynki za anioły, a chłopcy za pasterzy.

 4. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca:

  1. modlitwa o powołania we czwartek podczas wszystkich Mszy św.;

  2. nabożeństwo ku czci Naśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;

  3. spowiedź w piątek: dla dzieci i młodzieży o godz. 15.00, dla starszych o 17.45;

  4. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.00.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 6. W styczniu nie będzie odwiedzin u chorych. Nagłe przypadki prosimy zgłaszać niezwłocznie.

 7. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 8. Po Mszy św. można odebrać intencje Żywego Różańca.

 9. Przy wyjściu jest do nabycia „Przewodnik Katolicki”.

 10. W minionym tygodniu zmarły śp.: Anna Koteras z ul. Kopernika, Barbara Socha z pl. Kosmowskiego i Teresa Wajs z ul. Piastowskiej. Polećmy zmarłe Parafianki Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY

26.12.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W dniu dzisiejszym zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów muzycznych. Początek o godz. 16.00.

 2. W piątek, 31 grudnia Msza św. o godz. 18.00 z nabożeństwem na zakończenie roku, podczas którego podziękujemy Panu Bogu za Jego błogosławieństwo w kończącym się roku, przeprosimy za nasze niewierności i poprosimy o Bożą Opatrzność w Nowym Roku.

 3. Na piątek 31 grudnia Ks. Prymas udziela dyspensy od obowiązkuwstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 4. W sobotę, 1 stycznia Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Tego dnia mamy obowiązek uczestniczenia w Eucharystii. Msze święte według porządku niedzielnego oprócz Mszy o godz. 07.00, której nie będzie. Msza św. w piątek o 18.00 będzie z Uroczystości.

 5. Z powodu epidemii w tym roku nie będzie wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, w jej tradycyjnej formie. Tak jak przed rokiem będziemy zapraszać Parafian z poszczególnych ulic i wsi do kościoła na Mszę św., która będzie odprawiana w ich intencji. Msze święte „kolędowe” będą sprawowane już od poniedziałku według porządku zamieszczonego na stronie internetowej parafii. Rozpoczynamy od mieszkańców Miat.

 6. Podczas „kolędowych” Mszy św. będzie zbierana składka zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej. Będziemy bardzo wdzięczni za te ofiary, które pokryją koszty utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 7. Prosimy, aby Parafianie, którzy zmienili miejsce zamieszkania, poinformowali o tym po Mszy kolędowej.

 8. Kto chciałby poprosić kapłana o pobłogosławienie domu lub mieszkania, prosimy o indywidualne zgłoszenia.

 9. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień stycznia.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp. Wiesława i Bronisław Wojtaszak z Wymysłowa. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO

25.12.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy, aby Nowonarodzony Syn Boży, który przynosi Bożą miłość, rodził się w naszych sercach każdego dnia. Niech przeżycie Świąt Bożego Narodzenia zaowocuje wewnętrznym pokojem, dzięki czemu będziemy zdolni do pokonania życiowych przeciwności i do niesienia Bożego pokoju współczesnemu światu, w którym tak często go brakuje.

 

 1. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali nasz kościół na dzisiejszą Uroczystość.

 2. Zapraszamy do odwiedzenia żywej szopki przed bazyliką. Żywe zwierzęta będą w szopce przed i po wszystkich Mszach świętych w czasie świąt oraz 6 stycznia podczas Orszaku Trzech Króli. Dziękujemy p. Benonowi Kmieciakowi za wypożyczenie zwierząt.

 3. Dzisiaj (w pierwsze święto) nie będzie Mszy św. o godz. 07.00. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.

 4. W tym roku w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia przypada Niedziela Świętej Rodziny. Msze św. jak w każdą niedzielę. Podczas wszystkich Mszy odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich małżeństw sakramentalnych.

 5. W drugi dzień świąt zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów muzycznych. Początek o godz. 16.00.

 6. Z powodu epidemii w tym roku nie będzie wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, w jej tradycyjnej formie. Tak jak przed rokiem będziemy zapraszać Parafian z poszczególnych ulic i wsi do kościoła na Mszę św., która będzie odprawiana w ich intencji. Msze święte „kolędowe” będą sprawowane już od poniedziałku według porządku zamieszczonego na stronie internetowej parafii. Rozpoczynamy od mieszkańców Miat.

 7. Tradycyjnie z okazji kolędy składane są ofiary na pokrycie opłat diecezjalnych i ogólnokościelnych oraz na potrzeby parafii. Podczas „kolędowych” Mszy św. będzie zbierana składka na te cele zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej. Będziemy bardzo wdzięczni za te ofiary, które pokryją koszty utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 8. Kto chciałby poprosić kapłana o pobłogosławienie domu lub mieszkania, prosimy o indywidualne zgłoszenia.

 9. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali paczki świąteczne dla Parafian wymagających wsparcia. Było ich 111.

 10. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień stycznia.

4 NIEDZIELA ADWENTU

19.12.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Wraz z trzemeszeńskim samorządem zapraszamy na adwentowe spotkanie przy muzyce kameralnej dzisiaj (w niedzielę) o godz. 16.00 w bazylice. Podczas koncertu na dwie pary skrzypiec i pianino wysłuchamy utworów Vivaldiego, Moriccone i Cacciniego; będą też akcenty bożonarodzeniowe. Koncert będzie zwieńczeniem akcji pomocy i podziękowaniem darczyńcom i wolontariuszom za zebrane fundusze na leczenie dwuletniej Olgi.

 2. Zapraszamy na ostatnie Roraty od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00.

 3. Ogień z Betlejem przyniosą harcerze na ostatnie Roraty we czwartek o godz. 17.00. Aby betlejemski płomień zabrać do domu, należy przynieść znicz.

 4. W piątek Wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. o godz. 06.30 i 07.00. Gdy wieczorem w gronie bliskich zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej, rozpocznijmy ją od modlitwy i odczytania fragmentu 2 rozdziału Ewangelii św. Łukasza opisującego narodzenie Pana Jezusa.

 5. Pasterka w Trzemesznie o godz. 23.00.

 6. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia Msze św. według porządku niedzielnego z wyjątkiem Mszy o godz. 07.00, której nie będzie.

 7. Próba chóru parafialnego w czwartek o godz. 18.00 w bazylice.

 8. Jak już informowaliśmy z powodu trwającej epidemii tegoroczna kolęda odbędzie się w podobnej formie jak w roku ubiegłym: będą sprawowane Msze święte w intencji mieszkańców poszczególnych ulic czy wsi. Terminy Mszy św. będą opublikowane w tym tygodniu na stronie parafii.

 9. Kto chciałby poprosić kapłana o pobłogosławienie domu lub mieszkania, prosimy o indywidualne zgłoszenia już od dziś.

 10. W związku z nowymi zasadami dotyczącymi limitów ilości osób w pomieszczeniach przypominamy, że wszelkie limity nie dotyczą osób zaszczepionych. Jednocześnie zachęcamy do szczepień i prosimy o zakładanie maseczek w kościele.

 11. Po Mszy św. w zakrystii można nabyć świece Caritas i poświęcone opłatki wigilijne. Zostały tylko małe świece w cenie 7 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 12. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 7909 zł

 13. Dziś przy chrzcielnicy można nabyć od młodzieży ręcznie wykonane kartki świąteczne, z których dochód będzie przeznaczony na działalność stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi” prowadzącego ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny.

 14. Przy wyjściu jest do nabycia „Przewodnik Katolicki”.

 15. W minionym tygodniu zmarli śp.: Krystyna Majchrzak z ul. Piastowskiej, Ryszard Ciesielski z Zielenia i Wanda Kwapich z ul. Osiedlowej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

3 NIEDZIELA ADWENTU

12.12.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zapraszamy na Roraty od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 06.15.

 2. W piątek po porannych Roratach dzieci i młodzież zapraszamy na śniadanie, które z powodu epidemii jest serwowane na zewnątrz przed plebanią. Wieczorna Msza św. w piątek o g. 18.00.

 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego wyjątkowo w sobotę o 15.45 w domku przy plebanii;

  2. dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o godz. 15.00 w bazylice;

  3. próba chóru parafialnego w piątek o godz. 18.45 w Alumnacie;

  4. zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 13.00.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 5. W przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia dla katolika najważniejsze jest przygotowanie serca na przyjęcie Chrystusa. Dlatego zapraszamy do sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź adwentowa z udziałem księży z dekanatu będzie miała miejsce w najbliższą sobotę w godz. 10.00 – 12.00; 15.00 – 16.30; 17.15 – 19.00. Wszystkie konfesjonały mają folię na kratkach i są dezynfekowane. Jeden kapłan będzie spowiadał w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednika od penitenta oddziela pleksa. Prosimy nie odkładać spowiedzi na inne dni.

 6. Dziękujemy za udział w akcji paczka świąteczna. Przygotowane paczki prosimy dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 7. Wraz z trzemeszeńskim samorządem zapraszamy na adwentowe spotkanie przy muzyce kameralnej w przyszłą niedzielę, 19 grudnia o godz. 16.00 w bazylice. Podczas koncertu na dwie pary skrzypiec i pianino wysłuchamy utworów Vivaldiego, Moriccone i Cacciniego; będą też akcenty bożonarodzeniowe. Koncert będzie zwieńczeniem akcji pomocy i podziękowaniem darczyńcom i wolontariuszom za zebrane fundusze na leczenie dwuletniej Olgi.

 8. Pasterka w tym roku planowana jest na godz. 23.00.

 9. Z powodu trwającej epidemii tegoroczna kolęda odbędzie się w podobnej formie jak w roku ubiegłym: będą sprawowane Msze święte w intencji mieszkańców poszczególnych ulic czy wsi. Będziemy też prosili o aktualizację danych adresowych i personalnych potrzebnych do prowadzenia administracji parafii.

 10. Kto chciałby poprosić kapłana o pobłogosławienie domu lub mieszkania, prosimy o indywidualne zgłoszenia.

 11. W związku z nowymi zasadami dotyczącymi limitów ilości osób w pomieszczeniach przypominamy, że wszelkie limity nie dotyczą osób zaszczepionych. Jednocześnie zachęcamy do szczepień i prosimy o zakładanie maseczek w kościele.

 12. Po Mszy św. w zakrystii można nabyć świece Caritas i poświęcone opłatki wigilijne. Zostały tylko małe świece w cenie 7 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 13. Przy wyjściu i w zakrystii można nabyć kalendarz – cegiełkę na Hospicjum Perinatalne w Bydgoszczy niosące pomoc rodzicom oczekującym na narodziny nieuleczalnie chorego dziecka, które nie ma szans na przeżycie. Hospicjum utrzymuje się wyłącznie z ofiar i darowizn. Tegoroczny kalendarz zawiera zdjęcia dzieci z dziadkami i nosi tytuł: Dziadkowie – miłość bez granic. Koszt kalendarza – cegiełki wynosi 50 zł. Zachęcamy, aby w taki sposób pomóc w zapewnieniu opieki medycznej, psychologicznej i duchowej rodzicom, którzy przygotowują się na przyjęcie ciężko chorego dziecka, które krótko po porodzie będą musieli pożegnać.

 14. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Zebraliśmy 1166,40 zł.

 15. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

 16. Przy wyjściu jest do nabycia „Przewodnik Katolicki”.

 17. W przyszłym tygodniu przed bazyliką będzie można nabyć od młodzieży ręcznie wykonane kartki świąteczne, z których dochód będzie przeznaczony na działalność stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi” prowadzącego ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny.

 18. W minionym tygodniu zmarli śp.: Henryk Tomczak z Rudek, Stanisława Skotarczak z ul. Piastowskiej i Stefan Ładanaj z pl. Św. Wojciecha. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA ADWENTU

05.12.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zapraszamy na adwentowe Msze św. ku czci Najśw. Maryi Panny, zwane Roratami w poniedziałek, wtorek i czwartek o godz. 17.00, a w piątek o 06.15.

 2. W piątek po porannych Roratach dzieci i młodzież zapraszamy na śniadanie, które z powodu epidemii jest serwowane na zewnątrz przed plebanią.

 3. We środę, 8 grudnia przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Zapraszamy na Msze święte o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 4. We środę odbędzie się poświęcenie medalików dzieci przygotowujących się do I Komunii św., które przyjdą z rodzicami:

  1. Szkoła nr 2 i szkoła w Trzemżalu podczas Mszy św. o godz. 16.00;

  2. Szkoła nr 1 podczas Mszy św. o godz. 18.00.

  Po Mszach świętych krótkie spotkanie z rodzicami.

 5. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla kandydatów do bierzmowania z klas I szkół ponadpodstawowych według grafiku ze strony parafii;

  2. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek po Roratach w domku przy plebanii;

  3. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 w bazylice;

  4. próba chóru parafialnego w piątek o godz. 18.45 w Alumnacie;

 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 7. Dziękujemy za udział w akcji paczka świąteczna. Przygotowane paczki prosimy dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 8. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wyjazd do Gniezna na kolejny wykład Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego o bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim, który odbędzie się w poniedziałek, 6 grudnia. Wyjazd autobusem o godz. 18.15. Zgłoszenia dziś po Mszy św.

 9. Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzemesznie przystąpił do realizacji pilotażowego projektu TELEOPIEKA. Usługa świadczona jest przez okres 12 miesięcy i polega na całodobowym przekazaniu informacji o potrzebie wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa poprzez kontakt z telecentrum za pomocą założonej opaski na rękę. Uczestnikiem projektu może być osoba, która ukończyła 60 rok życia i zamieszkuje samotnie. Osoby chętne do udziału w projekcie proszone są o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

 10. Po Mszy św. w zakrystii można nabyć świece Caritas i poświęcone opłatki wigilijne. Cena świec: duże – 15 zł, małe – 7 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 11. Po Mszy św. można odebrać nowy grafik róż Żywego Różańca i intencje na grudzień.

 12. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na leczenie 2-letniej Olgi. Zebraliśmy 7474,43 zł w Trzemesznie i 363,50 zł w Trzemżalu.

 13. Dziś przy Domu Kultury odbywa się kiermasz pierników i ozdób świątecznych, z których dochód również przeznaczony będzie na leczenie Olgi. Zachęcamy do udziału.

 14. Przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

 15. Po Mszy św. będzie można kupić książkę Wydawnictwa św. Pawła z Ewangelią i rozważaniem na każdy dzień 2022 r. Książkę zarekomenduje przedstawiciel Wydawnictwa.

 16. Przy wyjściu jest do nabycia „Przewodnik Katolicki”.

 17. Składka z przyszłego tygodnia przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 18. W minionym tygodniu zmarli śp.: Wacław Samarzewski z Trzemżala i Marianna Rosińska z ul. Kościuszki. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek..

1 NIEDZIELA ADWENTU

28.11.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Podczas Adwentu sprawowane są specjalne Msze św. ku czci Najśw. Maryi Panny, zwane Roratami. Zapraszamy na nie od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 06.15.

 2. Prosimy, aby dzieci przychodziły na Roraty z lampionami i z papierowymi sercami, na których będą wypisane wykonane dobre uczynki. Starsi również mogą przynosić lampiony lub świece.

 3. W piątek po porannych Roratach dzieci i młodzież zapraszamy na śniadanie, które z powodu epidemii będzie serwowane na zewnątrz przed plebanią.

 4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. modlitwa w intencji powołań we czwartek po Roratach;

  2. spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.00, dla młodzieży i starszych o godz. 17.00;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  4. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny w sobotę o 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 08.30;

  6. chorych odwiedzimy od godz. 08.30 (będzie to ostatnia wizyta u chorych przed Bożym Narodzeniem).

 5. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek po Roratach;

  2. dla oazy młodzieżowej w piątek po Roratach;

  3. próba chóru parafialnego w piątek o godz. 19.00 w Alumnacie;

  4. zbiórka ministrantów i lektorów w sobotę o godz. 13.00 w domku przy plebanii.

 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 7. Zapraszamy do udziału w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotujemy paczki z długoterminowymi produktami spożywczymi, a także z innymi upominkami dla wymagających wsparcia parafian. W zakrystii można wylosować kartkę, na której znajdują się anonimowe informacje o adresatach paczki oraz numer, który w widoczny sposób należy umieścić na paczce. Paczki prosimy dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 8. Przyjmujemy zapisy na wyjazd do Gniezna na kolejny wykład Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego o bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim, który odbędzie się w poniedziałek, 6 grudnia. Wyjazd autobusem o godz. 18.15.

 9. Rekolekcje dla osób, które straciły swoje dzieci, niezależnie od wieku czy okoliczności odbędą się w Gnieźnie w Centrum Edukacyjno–Formacyjnym w dniach: 10 – 12 grudnia. Zapisy online na stronie www.cef.gniezno.pl lub u Ks. Wojciecha Rzeszowskiego.

 10. Od dziś po Mszach świętych można nabyć świece Caritas i poświęcone opłatki wigilijne. Cena świec: duże – 15 zł, małe – 7 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 11. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na pomoc dla emigrantów i uchodźców na terenach przygranicznych. Zebraliśmy 1417 zł.

 12. Dziś po Mszy św. można złożyć ofiarę na leczenie 2-letniej Olgi, która potrzebuje ponad 8 mln zł na terapię. Brakuje jeszcze ponad 300.000 zł. Trwa walka z czasem.

 13. W przyszłą niedzielę, 5 grudnia:

  1. przy Domu Kultury odbędzie się kiermasz pierników i ozdób świątecznych, z których dochód również przeznaczony będzie na leczenie Olgi;

  2. po Mszach świętych będzie można kupić książkę Wydawnictwa św. Pawła z Ewangelią i rozważaniem na każdy dzień 2022 r.

  3. przy wyjściu z kościoła będzie można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

 14. Dziś jest do nabycia „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię i modlitwę na każdy dzień grudnia.

 15. W minionym tygodniu zmarli śp.: Krystyna Wielgosz z ul. Kopernika i Tadeusz Kubiak z ul. Dąbrowskiego. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA

21.11.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII według grafiku ze strony parafii;

  2. dla klasy III a ze Szkoły nr 1 oraz dzieci z kl. III ze Szkoły w Trzemżalu w poniedziałek o godz. 17.00;

  3. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 17.00 w domku przy plebanii.

 2. Całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu będzie miała miejsce w naszej parafii we wtorek, 23 listopada. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.00 w bazylice. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu i adoracja w kaplicy św. Faustyny, gdzie o godz. 15.00 będzie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 17.00 adoracja będzie przeniesiona do bazyliki, gdzie o 17.30 będzie odprawione nabożeństwo różańcowe końcące adorację. Gorąco zachęcamy do modlitwy przy Chrystusie obecnym w Najświętszej Eucharystii.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. Artystyczny Zespół „Świerszcze” zaprasza na koncert jesienny w piątek o godz. 17.00 w hali OSiR.

 5. Jak co roku zapraszamy do udziału w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotujemy paczki z długoterminowymi produktami spożywczymi, a także z innymi upominkami dla wymagających wsparcia parafian. Już od dziś w zakrystii można wylosować kartkę, na której znajdują się anonimowe informacje o adresatach paczki oraz numer, który w widoczny sposób należy umieścić na paczce. Paczki prosimy dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 6. Od przyszłej niedzieli będzie można nabyć po Mszach świętych świece Caritas i poświęcone opłatki wigilijne.

 7. Przypominamy, że odpust zupełny za zmarłych można zyskać raz dziennie przez cały listopad. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca św. i modlitwa za zmarłych.

 8. Rekolekcje dla osób, które straciły swoje dzieci, niezależnie od wieku czy okoliczności odbędą się w Gnieźnie w Centrum Edukacyjno–Formacyjnym w dniach: 10 – 12 grudnia. Zapisy online na stronie www.cef.gniezno.pl lub u Ks. Wojciecha Rzeszowskiego.

 9. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 10 tys. zł.

 10. Bóg zapłać za ofiary złożone na wsparcie prześladowanych chrześcijan w wys. 1560 zł.

 11. Przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na pomoc, jaką świadczy „Caritas” emigrantom i uchodźcom na terenach przygranicznych.

 12. W przyszłą niedzielę będzie można po Mszy św. złożyć ofiarę na leczenie 2-letniej Olgi, która potrzebuje ponad 8 mln zł na terapię. Brakuje jeszcze ponad 600.000 zł. Trwa walka z czasem.

33 NIEDZIELA ZWYKŁA

14.11.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla kandydatów do bierzmowania z klas I szkół ponadpodstawowych według grafiku ze strony parafii;

  2. dla kandydatów do bierzmowania z kl. VIII d i VIII f we wtorek o 17.00 w kaplicy;

  3. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 17.00 w domku przy plebanii;

  4. dla wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we środę o godz. 15.00 w bazylice;

  5. oazowe dla młodzieży we czwartek o godz. 18.00 w bazylice;

  6. dla dzieci z klas III w ramach przygotowania do I Komunii św. w piątek:

   • Szkoła nr 2 o godz. 16.00

   • Szkoła nr 1 o godz. 17.00

  7. dla ministrantów w sobotę o godz. 09.30 w bazylice.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 3. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Podczas Mszy św. o godz. 10.00 poświęcenie książeczek dzieci przygotowujących się do I Komunii św. Po Mszy św. o godz. 11.30 wystawienie Najśw. Sakramentu i akt poświęcenia Chrystusowi Królowi.

 4. Przypominamy, że odpust zupełny za zmarłych można zyskać raz dziennie przez cały listopad. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca św. i modlitwa za zmarłych.

 5. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary składane z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

 6. Przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na wsparcie prześladowanych chrześcijan.

 7. W przyszłą niedzielę będzie można po Mszy św. złożyć ofiarę na pomoc, jaką świadczy „Caritas” emigrantom i uchodźcom na terenach przygranicznych.

 8. W minionym tygodniu zmarli śp.: Janina Wesołowska z Trzemżala, Zbigniew Brzewiński z Rudek oraz Teresa Szymczak i Halina Płoszyńska z ul. Piastowskiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek....

32 NIEDZIELA ZWYKŁA

07.11.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dziś (w niedzielę) od rana przed Domem Kultury w Trzemesznie odbywa się kiermasz rogali świętomarcińskich, z którego dochód będzie przeznaczony na lek dla chorej dwuletniej Olgi (brakuje jeszcze 1,5 mln. zł). Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy.

 2. Różaniec z wymieniankami za zmarłych w poniedziałek, wtorek i środę po Mszy św. o godz. 18.00.

 3. Msza św. w intencji Ojczyzny z okazji Święta Niepodległości będzie odprawiona we czwartek 11 listopada o godz. 11.00. Po Mszy św. w bazylice program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Następnie przejście na cmentarz i składanie kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Zachęcamy do udziału. Prosimy też o wywieszenie flag narodowych.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 5. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 w bazylice;

  2. oazowe dla młodzieży we czwartek o godz. 16.00 w domku przy plebanii;

  3. dla chłopców przygotowujących się do służby ministranckiej oraz dla tych, którzy pragną dołączyć do grona ministrantów w sobotę o 09.30 w domku przy plebanii.

 6. W tym tygodniu nie będzie próby dla dziecięcego zespołu muzycznego.

 7. Wymienianki roczne za zmarłych można zamawiać w biurze parafialnym do 14 listopada.

 8. Przypominamy o obowiązku opłacania miejsc na cmentarzu po 20 latach od czasu ostatniej opłaty. W tym roku dotyczy to miejsc opłaconych w roku 2001 i wcześniej. Pokładne można opłacać w biurze parafialnym.

 9. Ze względu na przedłużającą się pandemię również w tym roku odpust zupełny za zmarłych można zyskać raz dziennie przez cały listopad, a nie tylko przez pierwszych 8 dni. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca św. i modlitwa za zmarłych.

 10. Intencje Żywego Różańca na listopad są do odbioru po Mszy św. w kaplicy św. Faustyny.

 11. Bóg zapłać za ofiary składane podczas Mszy św. na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych. Zebraliśmy prawie 9 tys. zł. Dla orientacji podajemy informację, że koszt wywozu odpadów z cmentarza w październiku wyniósł 12,5 tys. zł.

 12. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 13. Przyszła niedziela będzie przeżywana jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Po Mszach świętych będzie można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na wsparcie prześladowanych chrześcijan.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Halina Lewandowska z Kozłówka, Maciej Grzelak z Ostrowitego, Zofia Sobczak z ul. Przemysłowej i Andrzej Grzechowiak z Kierzkowa. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek....

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

01.11.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dzisiaj popołudniu odwiedzamy cmentarze, aby modlić się za naszych bliskich zmarłych. O godz. 12.00 wyruszy procesja z bazyliki na cmentarz parafialny, gdzie ok. 12.30 rozpocznie się Msza św. w intencji Parafian i wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. Dziś nie będzie Mszy św. o 15.00 i 18.30.

 2. Dzisiaj przy wejściu na cmentarz są zbierane ofiary do skarbonki przeznaczone na utrzymanie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

 3. Jutro Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny, w którym modlimy się za zmarłych odbywających pokutę w czyśćcu. Msze św. o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 4. W sobotę, 6 listopada po Mszy wieczornej zapraszamy na Zaduszki muzyczne, przygotowane przez parafialny zespół muzyczny Voce di Dio, w czasie których będziemy modlić się za Parafian zmarłych w ciągu ostatniego roku, od Dnia Zadusznego 2020 r.

 5. Wymienianki jednorazowe prosimy przynosić do niedzieli 7 listopada. W tym tygodniu będą czytane podczas różańca we wtorek, środę i czwartek po wieczornej Mszy św.; we czwartek wymienianki za zmarłych kapłanów (prosimy o wypisywanie zmarłych kapłanów na oddzielnych kartkach).

 6. Wymienianki roczne za zmarłych można zamawiać w biurze parafialnym do 14 listopada.

 7. Przypominamy o obowiązku opłacania miejsc na cmentarzu po 20 latach od czasu ostatniej opłaty. W tym roku dotyczy to miejsc opłaconych w roku 2001 i wcześniej. Pokładne można opłacać w biurze parafialnym.

 8. Przypominamy o istnieniu strony internetowej naszego cmentarza z mapą, wyszukiwarką grobów i zdjęciami mogił. W celu aktualizacji zdjęć, prosimy, aby dysponenci grobów, którzy chcieliby zmienić zdjęcie lub dodać zdjęcie nowego grobu, przekazywali je w formie elektronicznej na adres parafii znajdujący się na stronie internetowej parafii. W wyszukiwarce strony cmentarza jest możliwość zgłaszania błędów, o co również prosimy.

 9. Ze względu na przedłużającą się pandemię również w tym roku odpust zupełny za zmarłych można zyskać raz dziennie przez cały listopad, a nie tylko przez pierwszych 8 dni. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca św. i modlitwa za zmarłych.

31 NIEDZIELA ZWYKŁA

31.10.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zapraszamy na ostatnie październikowe nabożeństwo różańcowe dzisiaj o godz. 18.00.

 2. Zapraszamy wszystkich na Noc Świętych, która rozpocznie się dzisiaj o godz. 19.30 w bazylice przedstawieniem przygotowanym przez młodzież oazową. Po przedstawieniu zaprosimy dzieci na bal Wszystkich Świętych, który odbędzie się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Prosimy, aby dzieci przyszły przebrane za swoich ulubionych świętych. Prosimy też o założenie maseczek. Serdecznie zapraszamy, aby w taki radosny sposób rozpocząć świętowanie dnia Wszystkich Świętych, którzy przypominają nam o naszym celu, jakim jest niebo.

 3. Jutro Uroczystość Wszystkich Świętych – dzień poświęcony wszystkim, którzy już cieszą się wiecznym szczęściem zbawionych. Tego dnia popołudniu odwiedzamy cmentarze, aby modlić się za naszych bliskich zmarłych. O godz. 12.00 wyruszy procesja z bazyliki na cmentarz parafialny, gdzie ok. 12.30 rozpocznie się Msza św. w intencji Parafian i wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. Nie będzie Mszy św. o 15.00 i 18.30.

 4. Dzisiejsza Msza św. o godz. 18.30 będzie odprawiana z Uroczystości Wszystkich Świętych.

 5. Jutro przy wejściu na cmentarz będą zbierane ofiary do skarbonki przeznaczone na utrzymanie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

 6. We wtorek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny, w którym modlimy się za zmarłych odbywających pokutę w czyśćcu. Msze św. o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 7. Różaniec z wymieniankami za zmarłych we wtorek, środę i czwartek, przy czym we czwartek modlitwa za zmarłych kapłanów i siostry zakonne.

 8. Ze względu na przedłużającą się pandemię również w tym roku odpust zupełny za zmarłych można zyskać raz dziennie przez cały listopad, a nie tylko przez pierwszych 8 dni. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca św. i modlitwa za zmarłych.

 9. Spotkanie oazowe dla młodzieży rozpocznie się we czwartek Mszą św. o godz. 18.00.

 10. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 11. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. modlitwa w intencji powołań kapłańskich oraz modlitwa za zmarłych kapłanów we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.00, dla młodzieży i starszych o 17.00;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  4. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 7.00, a potem adoracja Najśw. Sakr. do 08.30;

  6. chorych odwiedzimy w sobotę od godz. 08.30.

 12. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca na początku listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach.

 13. Wraz ze Stowarzyszeniem Civitas Christiana organizujemy wyjazd busem na drugi z serii wykładów ks. prof. Bogdana Czyżewskiego o bł. Stefanie Kard. Wyszyńskim. Termin: 8 listopada. Koszt dojazdu 5 zł. Zapisy po Mszy św.

 14. Przypominamy o obowiązku zakładania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, także w kościele.

 15. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień listopada.

 16. W minionym tygodniu zmarli śp.: Leszek Lisiecki z Miat, Ludomira Połomska z ul. Kościuszki i Kazimierz Chudy z ul. Mieszka I. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

30 NIEDZIELA ZWYKŁA

24.10.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do czwartku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w niedzielę o godz. 18.00, w dni powszednie od poniedziałku do piątku po Mszy św. o godz. 18.00, a w sobotę o 09.30.

 2. Przez cały tydzień będziemy przeżywali rozpoczęte dziś misje ewangelizacyjne. Do przyszłej niedzieli, 31 października będziemy gościć ks. Rafała Jarosiewicza i ewangelizatorów ze Szkoły Nowej Ewangelizacji z Koszalina. Zapraszamy na spotkania:

  1. dzisiaj (w niedzielę) po Mszy św. o godz. 15.00;

  2. od poniedziałku do soboty o godz. 10.00 i 19.00.

 3. Szczegółowy program misji z tematami spotkań jest zamieszczony na parafialnym Facebooku oraz na ulotce rozdawanej przy wyjściu z bazyliki. Gorąco zapraszamy do udziału.

 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. próba dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o godz. 17.00 w domku przy plebanii;

  2. w ramach oazy dla młodzieży spotkanie we czwartek o godz. 19.00 w bazylice;

  3. dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. w piątek o godz. 17.00 w bazylice.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 6. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. 1 listopada o godz. 12.00 wyruszy procesja z bazyliki na cmentarz parafialny, gdzie ok. 12.30 rozpocznie się Msza św. w intencji Parafian i wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. Tego dnia nie będzie Mszy św. o 15.00 i 18.30.

 7. W przyszłą niedzielę, 31 października zapraszamy wszystkich na Noc Świętych, która rozpocznie się o godz. 19.30 w bazylice przedstawieniem przygotowanym przez młodzież oazową. Po przedstawieniu zaprosimy dzieci na bal Wszystkich Świętych, który odbędzie się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Prosimy, aby dzieci przyszły przebrane za swoich ulubionych świętych. Serdecznie zapraszamy, aby w taki sposób rozpocząć świętowanie dnia Wszystkich Świętych, którzy przypominają nam o naszym celu, jakim jest niebo.

 8. Bardzo prosimy, aby w miarę możliwości segregować odpady na cmentarzu. Przypominamy, że do brązowych pojemników na bioodpady nie wrzucamy doniczek i całych bukietów czy wieńców z drutami i szarfami.

 9. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach.

 10. Kurs dla fotografów pragnących fotografować lub nagrywać podczas liturgii w kościołach odbędzie się w Gnieźnie 3 listopada w godz. 18.00 – 20.30. Zapisy na stronie: www.archidiecezja.pl do 31 października.

 11. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 12. W minionym tygodniu zmarły śp.: Teresa Bolewska z Wymysłowa, Henryka Śniegocka z ul. Kościuszki i Halina Sarnowska z ul. Jaśminowej. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

29 NIEDZIELA ZWYKŁA

17.10.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.

 2. Dziś (w niedzielę) w całej Polsce odbywają się procesje różańcowe, podczas których zostaną odmówione wszystkie części Różańca świętego jako pokuta i wynagrodzenie za grzechy własne i całej naszej wspólnoty narodowej. Z tej okazji w naszej parafii odbędzie się adoracja Najśw. Sakramentu, podczas której odmówione zostaną różańcowe tajemnice radosne, światła i bolesne w godz. 16.00 – 17.45 w kaplicy św. Faustyny. Różaniec z rozważaniem tajemnic chwalebnych w bazylice o godz. 18.00. Zapraszamy.

 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. próba dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o godz. 17.00 w domku przy plebanii;

  2. spotkania w ramach przygotowania do bierzmowania dla młodzieży z klas VIII oraz klas I szkół ponadpodstawowych według grafiku zamieszczonego na stronie parafii.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 5. Od przyszłej niedzieli przez cały tydzień będziemy przeżywali renowację misji ewangelizacyjnych, które odbyły się w naszej parafii przed dwoma laty. Od soboty, 23 października do niedzieli, 31 października będziemy gościć ks. Rafała Jarosiewicza z grupą ewangelizatorów ze Szkoły Nowej Ewangelizacji z Koszalina. W sobotę wieczorem i w niedzielę nauki rekolekcyjne podczas Mszy świętych. W przyszłą niedzielę specjalne nabożeństwo po Mszy św. o godz. 15.00. W dni powszednie spotkania będą odbywać się o godz. 10.00 i 19.00. Szczegółowy program misji z tematami spotkań będzie niebawem zamieszczony na stronie parafii i na parafialnym Facebooku. Już dziś zapraszamy i prosimy o zarezerwowanie czasu na udział w misjach, które mają na celu ożywienie naszej wiary.

 6. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach.

 7. Kurs dla fotografów pragnących fotografować lub nagrywać podczas liturgii w kościołach odbędzie się w Gnieźnie 3 listopada w godz. 18.00 – 20.30. Zapisy na stronie: www.archidiecezja.pl do 31 października.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9605 zł.

 10. Bóg zapłać za ofiary złożone z przeznaczeniem na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera edukację zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin. Na ten cel zebraliśmy 3068 zł.

 11. W minionym tygodniu zmarli śp.: Marianna Kawecka z ul. Piastowskiej, Tadeusz Ratowski z ul. Mieszka I, Jerzy Skrzypczak z ul. Mickiewicza i Roman Michalak z Cytrynowa. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

28 NIEDZIELA ZWYKŁA

10.10.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie – z wyjątkiem środy – po Mszy św. o godz. 18.00.

 2. Zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie w łączności z nabożeństwem różańcowym i nowenną we środę, 13 października o godz. 20.00.

 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. Msza św. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 w bazylice;

  2. próba dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o godz. 17.00 w domku przy plebanii;

  3. oaza dla młodzieży rozpocznie się Mszą św. w piątek o godz. 18.00;

  4. spotkania w ramach przygotowania do bierzmowania dla młodzieży z klas I szkół ponadpodstawowych według grafiku zamieszczonego na stronie parafii.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 5. W piątek, 15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. i nabożeństwo różańcowe w intencji rodziców, którzy utracili dziecko niezależnie od wieku, zarówno dziecko poczęte i nie narodzone jak po narodzeniu i w wieku dojrzałym.

 6. Planowana jest jednodniowa parafialna pielgrzymka na Jasną Górę w najbliższą sobotę, 16 października. Wyjazd o godz. 05.00, powrót około 22.00. Koszt 65 zł. Zapisy od dziś do środy po Mszy św. w zakrystii lub w biurze parafialnym.

 7. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary składane z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

 10. Z okazji dzisiejszego Dnia Papieskiego po Mszy św. przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera edukację zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin.

27 NIEDZIELA ZWYKŁA

03.10.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.

 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. Msza św. dla wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o godz. 16.00 w bazylice

  2. próba dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o godz. 17.00 w domku przy plebanii;

  3. oaza dla młodzieży rozpocznie się Mszą św. w piątek o godz. 18.00;

 3. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca. Modlitwa w intencji powołań kapłańskich podczas nabożeństwa różańcowego.

 4. We czwartek przypada wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Poświęcenie różańców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. we czwartek podczas nabożeństwa o godz. 17.15.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 6. Na festynie parafialnym pozostawiono na boisku dziecięcą hulajnogę. Jest do odbioru na plebanii.

 7. Stefan, ubieraj się. Trudna droga do prymasostwa” to tytuł pierwszego z cyklu dziewięciu wykładów poświęconych kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, które od października do czerwca odbywać się będą w Gnieźnie. Konferencje głosić będzie znawca życia i nauczania Prymasa Tysiąclecia ks. prof. Bogdan Czyżewski. Wykłady odbywać się będą co miesiąc, począwszy od 4 października, w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie przy ul. Seminaryjnej 2, zawsze w pierwszy poniedziałek miesiąca. Zachęcamy do udziału. Początek wykładu w poniedziałek o godz. 19.00.

 8. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach.

 9. Po Mszy św. można odebrać intencje Żywego Różańca na październik.

 10. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 11. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 12. W przyszłą niedzielę po Mszy św. będzie można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera edukację zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin.

 13. W minionym tygodniu zmarły śp.: Małgorzata Jodłowska z Pl. Kilińskiego i Julia Gaca z ul. Kochanowskiego. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek...

26 NIEDZIELA ZWYKŁA

26.09.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek, 28 września o godz. 17.00 w domku przy plebanii;

  2. dla młodzieży klas VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych w ramach przygotowania do bierzmowania według grafiku zamieszczonego na stronie parafii;

  3. oaza dla młodzieży rozpocznie się Mszą św. we czwartek o godz. 18.00;

 2. W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca:

  1. spowiedź w piątek:

   • dla dzieci o godz. 15.00

   • dla młodzieży i starszych o godz. 17.00

  2. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.00;

  3. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;

  4. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 08.30;

  5. chorych nawiedzimy w sobotę od godz. 08.30.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 4. W piątek, 1 października zapraszamy na pierwsze nabożeństwa różańcowe: dla dzieci bezpośrednio po Mszy św. o godz. 16.00, dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00.

 5. Kolejne nabożeństwa różańcowe: w sobotę, 2 października po Mszy św. o godz. 18.00 i w niedzielę, 3 października o godz. 18.00.

 6. Wyjazd na pielgrzymkę do Kalisza w sobotę o godz. 8.00 sprzed bazyliki. Powrót tego samego dnia około godz. 17.00.

 7. Warsztaty budowania relacji małżeńskich odbędą się w Gnieźnie w ramach tzw. „spotkań małżeńskich” w dniach: 1 – 3 października. Zaproszenie kierowane jest do małżeństw, które chcą pogłębić, odnowić lub odbudować więź małżeńską. Bliższe informacje u ks. Proboszcza.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień października.

 9. W miniony piątek zmarł długoletni proboszcz parafii w Kamieńcu i dziekan dekanatu trzemeszeńskiego, śp. ks. kan. Jerzy Mostowski. Msza św. pogrzebowa odbędzie się we wtorek o godz. 11.00 w kościele pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu przy ul. Jagiellońskiej. Po Mszy św. pogrzeb w grobie rodzinnym na cmentarzu przy ul. Libelta w Inowrocławiu. Zmarłego kapłana oraz zmarłych w minionym tygodniu: śp. Zenona Mulżyńskiego z Ostrowitego i śp. Bogumiłę Szlachetka z ul. Sportowej polećmy Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek...

25 NIEDZIELA ZWYKŁA

19.09.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu festynu parafialnego. Bóg zapłać dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych za udostępnienie boiska oraz stołów i krzeseł. Bóg zapłać Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Zakładom Ziemniaczanym i sołectwu Niewolno za namioty, p. Pawłowi Piechowiakowi za scenę, Restauracji „Czeremcha” za ugotowanie grochówki oraz udostępnienie grilla i stołów piknikowych, piekarniom za chleb, paniom z Parafialnego Zespołu Caritas za przygotowanie losów i fantów, p. Rafałowi Lukstaedt za zorganizowanie punktu szczepień, nauczycielom, którzy przygotowali i poprowadzili konkursy sportowe i zabawy dla dzieci, pielęgniarkom, parafialnemu zespołowi Voce di Dio, Artystycznemu Zespołowi Świerszcze, dziecięcemu zespołowi muzycznemu, członkom Parafialnej Rady Ekonomicznej i Parafialnej Rady Duszpasterskiej za wielkie zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie festynu, Parafianom obsługującym stoiska gastronomiczne, harcerzom, strażakom, wszystkim Parafianom, którzy przynieśli przedmioty na fanty oraz ciasto do sprzedaży, firmom i osobom indywidualnym za złożone ofiary pieniężne, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia. Składamy serdeczne podziękowanie także wszystkim, którzy zechcieli przyjść na nasz festyn i wesprzeć dwuletnią Olgę, która potrzebuje 9 mln zł na podanie leku. Cały dochód w wysokości 18,5 tys. zł został przekazany na ten cel. Niech Pan Bóg to dobro wszystkim wynagrodzi.

 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla młodzieży klas I szkół ponadpodstawowych w ramach przygotowania do bierzmowania według grafiku zamieszczonego na stronie parafii;

  2. oaza dla młodzieży rozpocznie się Mszą św. we czwartek o godz. 18.00;

  3. zbiórka ministrantów i kandydatów na ministrantów w sobotę o godz. 13.00 w domku przy plebanii.

 3. Kolejna próba dla dziecięcego zespołu muzycznego odbędzie się w następny wtorek, 28 września o godz. 17.00 w domku przy plebanii;

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 5. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa i Świętej Rodziny w Kaliszu. Wyjazd w sobotę, 2 października o godz. 8.00 sprzed bazyliki. Powrót tego samego dnia około godz. 17.00. W programie wykład pt. „Dziedzictwo Prymasa Stefana Wyszyńskiego – jak z niego korzystać” oraz Msza św. w sanktuarium. Zapisy u p. Katarzyny Witkowskiej i w biurze parafialnym.

 6. Studium Muzyki Kościelnej rozpoczęło kolejny rok działalności. Jeśli są osoby, niezależnie od wieku, które chciałyby uczyć się gry na organach kościelnych, prosimy o skontaktowanie się z dyrektorem szkoły ks. dr. Dariuszem Sobczakiem (informacja w zakrystii).

 7. Przy ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej ustawiono rusztowanie celem naprawy usterki powstałej po remoncie.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9426 zł.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Bernard Szpulecki z Zielenia, Krzysztof Witkowski z ul. Dąbrowskiego i Genowefa Lewandowska z ul. Sportowej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

24 NIEDZIELA ZWYKŁA

12.09.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Serdecznie zapraszamy dziś na nasz festyn parafialny. Początek o godz. 15.30 na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Zapewniamy wiele atrakcji dla całych rodzin. Jak zwykle będzie loteria fantowa, będzie można kupić kiełbasę z grilla, grochówkę, chleb ze smalcem, ciasto, kawę, herbatę i zimne napoje, watę cukrową i pop-corn. Będą występy, konkursy sportowe, dmuchańce i inne zabawy dla dzieci, mierzenie ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Główną nagrodą będzie elektryczna hulajnoga. Cały dochód z imprezy przeznaczymy na leczenie chorej na SMA dwuletniej Olgi Miśkiewicz, która potrzebuje 9 mln zł na podanie leku.

 2. Tradycyjnie festyn jest związany z dożynkami parafialnymi. Msza św. dziękczynna za plony i o błogosławieństwo dla rolników będzie sprawowana dzisiaj o godz. 14.30. Delegacje z wieńcami i chlebami ustawią się przede bazyliką.

 3. Podczas festynu będzie działał mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19. Będzie możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Szczepienie nie wymaga wcześniejszych zapisów. Wykorzystajmy tę szansę, aby chronić siebie, swoich bliskich i wszystkich spotykanych ludzi przed tą straszną chorobą.

 4. Zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie jutro, 13 września o godz. 20.00.

 5. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. próba dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w domku przy plebanii;

  2. Msza św. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o 15.00 w bazylice.

  3. oaza dla młodzieży rozpocznie się Mszą św. we czwartek o godz. 18.00.

 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 7. Dzieci z klasy V będą obchodziły rocznicę swojej I Komunii świętej w przyszłą niedzielę, 19 września: Szkoła nr 1 na Mszy św. o godz. 13.00, Szkoła nr 2 na Mszy św. o 16.30.

 8. Spowiedź dla dzieci rocznicowych i ich rodziców w piątek: Szkoła nr 1 o godz. 16.00, Szkoła nr 2 o 18.30.

 9. Zapraszamy do udziału w archidiecezjalnym dziękczynieniu Bogu za dar beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia w najbliższą sobotę 18 września w Gnieźnie. Organizujemy wyjazd autokarem z Trzemeszna o godz. 09.00. Powrót około godz. 15.00. Chętnych prosimy o zgłoszenie udziału dzisiaj po Mszy św. Wyjazd sprzed bazyliki.

 10. Studium Muzyki Kościelnej rozpoczęło kolejny rok działalności. Jeśli są osoby, niezależnie od wieku, które chciałyby uczyć się gry na organach kościelnych, prosimy o skontaktowanie się z dyrektorem szkoły ks. dr. Dariuszem Sobczakiem (informacja w zakrystii).

 11. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 12. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na pomoc mieszkańcom Afganistanu. Zebraliśmy 2488 zł.

 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

 14. W minionym tygodniu zmarł śp. Henryk Marysiak z ul. Piastowskiej. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

23 NIEDZIELA ZWYKŁA

05.09.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Po wakacyjnej przerwie wznawia swą działalność dziecięcy zespół muzyczny. Zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek, 6 września o godz. 17.00 w domku przy plebanii. Zapraszamy również dzieci, które wcześniej nie należały do zespołu, a chciałyby śpiewać na chwałę Pana Boga.

 2. W tym tygodniu odbędą się spotkania dotyczące przygotowania do sakramentu bierzmowania:

  1. dla młodzieży z kl. VIII z rodzicami we wtorek o godz. 18.30 w bazylice;

  2. dla młodzieży z kl. I szkół ponadpodstawowych we czwartek na Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice.

 3. Spotkanie Żywego Różańca we środę po Mszy św. o godz. 18.00.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 5. W przyszłą niedzielę odbędzie się festyn parafialny. Początek o godz. 15.30 na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Na chwilę obecną mamy mało fantów. Nadal prosimy o przynoszenie przedmiotów na fanty i nagrody. Można to uczynić do środy włącznie Można też wesprzeć organizację festynu ofiarą wpłaconą na konto parafii z dopiskiem: Na organizację festynu parafialnego.

 6. Serdecznie prosimy o dostarczenie domowego ciasta, które będzie sprzedawane na festynie. Ciasto prosimy przynosić na boisko szkolne w niedzielę od godz. 11.00. Blachy z ciastem prosimy podpisać.

 7. Na festynie zapewniamy wiele atrakcji dla całych rodzin. Jak zwykle będzie można kupić kiełbasę z grilla, grochówkę. chleb ze smalcem, ciasto, kawę, herbatę i zimne napoje, watę cukrową i pop-corn.. Będą występy, konkursy sportowe, dmuchańce i inne zabawy dla dzieci, mierzenie ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Cały dochód z imprezy przeznaczymy na cele charytatywne.

 8. Tradycyjnie festyn będzie związany z dożynkami parafialnymi. Msza św. dziękczynna za plony i o błogosławieństwo dla rolników będzie sprawowana 12 września o godz. 14.30. Delegacje z wieńcami i chlebami ustawią się przede bazyliką.

 9. Podczas festynu będzie działał mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19. Będzie możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Szczepienie nie wymaga wcześniejszych zapisów. Wykorzystajmy tę szansę, aby chronić siebie, swoich bliskich i wszystkich spotykanych ludzi przed tą straszną chorobą.

 10. Zapraszamy do udziału w archidiecezjalnym dziękczynieniu Bogu za dar beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia w sobotę 18 września w Gnieźnie. Organizujemy wyjazd autokarem z Trzemeszna o godz. 09.00. Powrót około godz. 15.00. Chętnych prosimy o zgłoszenie udziału w zakrystii lub biurze parafialnym.

 11. Po Mszy św. można odebrać intencje Żywego Różańca na wrzesień.

 12. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13. Przy wyjściu można złożyć ofiarę na pomoc mieszkańcom Afganistanu.

 14. Składka z przyszłego tygodnia przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 15. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jan Koźmiński z ul. Mickiewicza i Zbigniew Turtoń z ul. Św. Jana. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

22 NIEDZIELA ZWYKŁA

29.08.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zapraszamy na Mszę odpustową ku czci św. Augustyna dzisiaj o godz. 12.00. Po Mszy św. procesja Eucharystyczna. Uroczystości przewodniczyć będzie Ks. Infułat Jan Kasprowicz, proboszcz Parafii Archikatedralnej i kustosz Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie.

 2. Serdecznie zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów podczas procesji odpustowej.

 3. 1 września rozpoczęcie roku szkolnego. Zapraszamy na Msze święte, które będą sprawowane z prośbą o Boże błogosławieństwo dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Msze święte odbędą się we środę według następującego planu:

  1. dla wszystkich klas Szkoły Podstawowej nr 2 oraz dla uczniów dojeżdżających ze Szkoły Podstawowej nr 1 o godz. 08.00

  2. dla pozostałych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 o godz. 10.00

  3. dla uczniów szkół ponadpodstawowych o godz. 18.00

 4. Poświęcenie plecaków z przyborami szkolnymi w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 10.00.

 5. W tym tygodniu I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. modlitwa w intencji powołań we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. spowiedź w piątek:

   • dla dzieci o godz. 15.00

   • dla młodzieży i starszych o godz. 17.15

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  4. Msza św. i nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek o godz. 18.00;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  6. odwiedziny u chorych w sobotę od godz. 08.30.

 6. Spotkanie Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich we czwartek po Mszy św. o 18.00.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 8. Po wakacyjnej przerwie wznawia swą działalność dziecięcy zespół muzyczny. Zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie, które odbędzie 6 września o godz. 17.00 w domku przy plebanii. Zapraszamy również dzieci, które wcześniej nie należały do zespołu, a chciałyby śpiewać na chwałę Pana Boga.

 9. Nadal prosimy o przynoszenie fantów i przedmiotów na nagrody na nasz festyn parafialny, który odbędzie się 12 września. Można też wesprzeć organizację festynu ofiarą wpłaconą na konto parafii z dopiskiem: Na organizację festynu parafialnego.

 10. Tradycyjnie festyn będzie związany z dożynkami parafialnymi. Msza św. dziękczynna za plony będzie sprawowana 12 września o godz. 14.30.

 11. Podczas festynu będzie działał mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19. Będzie możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Szczepienie nie wymaga wcześniejszych zapisów. Wykorzystajmy tę szansę, aby chronić siebie, swoich bliskich i wszystkich spotykanych ludzi przed tą straszną chorobą.

 12. Przypominamy, że ze względu na ograniczenia epidemiczne nie będzie możliwe uczestnictwo w uroczystości beatyfikacji Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jako Archidiecezja Gnieźnieńska podziękujemy Bogu za dar beatyfikacji w sobotę 18 września w Gnieźnie. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, które rozpocznie się o godz. 10.00. Z naszego dekanatu będzie zorganizowany wyjazd autokarem. Chętnych prosimy o zgłoszenie udziału w zakrystii lub biurze parafialnym.

 13. W minionym tygodniu rozpoczął się remont elewacji i dachu latarni nad kaplicą Chrystusa Miłosiernego oraz renowacja fragmentu ogrodzenia bazyliki.

 14. Jest kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Informacje u Ks. Proboszcza.

 15. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 16. Siostra Krystyna Zachwieja dziękuje za ofiary złożone przed tygodniem na potrzeby misji w Angoli. Zebrana kwota wyniosła 6670 zł i 5 euro.

 17. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jan Michalik z ul. 22 Stycznia i Monika Nowakowska z Miat. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

21 NIEDZIELA ZWYKŁA

22.08.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Bóg zapłać wszystkim, którzy wzięli udział w parafialnej uroczystości odpustowej Wniebowzięcia NMP.

 2. We czwartek, 26 sierpnia przypada Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Msze św. jak w dzień powszedni.

 3. 28 sierpnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Augustyna, który odbiera szczególną cześć w naszej parafii. Uroczysta Msza odpustowa odbędzie się w przyszłą niedzielę, 29 sierpnia o godz. 12.00. Po Mszy św. procesja Eucharystyczna. Uroczystości przewodniczyć będzie Ks. Infułat Jan Kasprowicz, proboszcz Parafii Archikatedralnej i kustosz Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie. Zapraszamy do udziału.

 4. Serdecznie zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów podczas procesji odpustowej. W Uroczystość Wniebowzięcia NMP były tylko 4 dziewczynki. Bardzo prosimy rodziców i dziadków o zachęcenie i przygotowanie swoich córek i wnuczek do tej zaszczytnej funkcji.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 6. W niedzielę, 12 września odbędzie się kolejny festyn parafialny z loterią fantową, z której dochód będzie przeznaczony na cel charytatywny. W związku z tym prosimy o przynoszenie fantów i przedmiotów na nagrody, którymi mogą być nowe książki, zabawki, artykuły dekoracyjne, sprzęt elektroniczny itp. Fanty można przynosić do biura parafialnego lub przed Mszą św. do zakrystii. Można też wesprzeć organizację festynu ofiarą wpłaconą na konto parafii z dopiskiem: Na organizację festynu parafialnego.

 7. Tradycyjnie festyn będzie związany z dożynkami parafialnymi. Msza św. dziękczynna za plony będzie sprawowana 12 września o godz. 14.30.

 8. Podczas festynu będzie działał mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19. Będzie możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Szczepienie nie wymaga wcześniejszych zapisów. Wykorzystajmy tę szansę, aby chronić siebie, swoich bliskich i wszystkich spotykanych ludzi przed tą straszną chorobą.

 9. Ojciec św. Franciszek prosi nas o zaszczepienie się. Oto jego apel:

W braterskim duchu przyłączam się do tego przesłania nadziei na jaśniejszą przyszłość. Dzięki Bogu i pracy wielu ludzi mamy dziś szczepionki, które chronią nas przed Covid-19. Dają one nadzieję na położenie kresu pandemii, ale tylko wtedy, gdy będą dostępne dla wszystkich i jeśli będziemy współpracować jedni z drugimi.

Zaszczepienie się, przy użyciu szczepionek dopuszczonych przez właściwe organy, jest aktem miłości. I przyczynienie się do tego, aby większość ludzi zaszczepiła się, jest aktem miłości. Miłości do siebie samego, miłości do rodziny i przyjaciół, miłości do wszystkich ludzi. Zaszczepienie się jest prostym, ale głębokim sposobem krzewienia dobra wspólnego i zatroszczenia się o siebie nawzajem, zwłaszcza o tych najbardziej bezbronnych. Proszę Boga, aby każdy z nas mógł wnieść swoje małe ziarenko piasku, swój mały gest miłości. Niezależnie od tego, jak bardzo byłby on mały, miłość zawsze jest wielka. Przyczyńmy się tymi drobnymi gestami do lepszej przyszłości. Niech Bóg Wam błogosławi i dziękuje!

 1. Z radością oczekujemy na beatyfikację Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 12 września w Warszawie. Ze względu na ograniczenia epidemiczne tylko delegacje poszczególnych diecezji będą mogły wziąć udział w tej uroczystości. Jako Archidiecezja Gnieźnieńska podziękujemy Bogu za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w sobotę 18 września w Gnieźnie. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, które rozpocznie się o godz. 10.00 konferencją ks. prof. Bogdana Czyżewskiego, następnie odbędzie się spotkanie modlitewne i Msza św. Po Eucharystii przewidziany jest posiłek. Będzie też możliwość zwiedzania katedry i Muzeum Archidiecezjalnego. Z naszego dekanatu będzie zoganizowany wyjazd autokarem. Chętnych prosimy o zgłoszenie udziału w zakrystii lub biurze parafialnym.

 2. Rocznica I Komunii św. odbędzie się 19 września: dla Szkoły nr 1 o godz. 13.00, dla Szkoły nr 2 o 16.30.

 3. Nadal jest kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Informacje u Ks. Proboszcza.

 4. Urząd Miejski Trzemeszna przypomina, że trwa Narodowy Spis Powszechny. Udział w nim jest obowiązkowy. Najbardziej wygodną i bezpieczną metodą spisania się jest samospis internetowy. Wszelkie informacje i formularze znajdują się na stronie:www.spis.gov.pl. W sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet można dokonać samospisu w Urzędzie Miejskim. Spisu w terenie dokonują rachmistrzowie, którzy kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie lub osobiście. Obowiązku spisania się należy dopełnić do 30 września 2021 r.

 5. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień września.

 6. Obecna dziś w naszej parafii Siostra Krystyna opowie nam teraz o swojej posłudze w Angoli, a po Mszy św. będzie zbierać ofiary na potrzeby działalności misyjnej.

 7. W minionym tygodniu zmarli śp.: Marek Garstka z ul. Chrobrego, Maria Stafiej z ul. Wiosny Ludów, Józef Muszyński z ul. 1 Maja oraz Henryk Borys i Kazimiera Zwolińska z Popielewa. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP

15.08.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zapraszamy do udziału w parafialnej uroczystości odpustowej. Uroczysta Msza św. będzie sprawowana o godz. 12.00 przez Ks. kan. Tomasza Rysia, proboszcza i dziekana ze Słupcy.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 3. We wszystkie piątki sierpnia biuro parafialne jest nieczynne.

 4. Na 12 września planujemy kolejny festyn parafialny z loterią fantową, z której dochód będzie przeznaczony na cel charytatywny. W związku z tym prosimy o przynoszenie fantów i przedmiotów na nagrody, którymi mogą być nowe książki, zabawki, artykuły dekoracyjne, sprzęt elektroniczny itp. Fanty można przynosić do biura parafialnego lub przed Mszą św. do zakrystii. Można też wesprzeć organizację festynu ofiarą wpłaconą na konto parafii z dopiskiem: Na organizację festynu parafialnego.W przypadku odwołania festynu, loteria odbędzie się przed bazyliką po Mszach świętych.

 5. Tradycyjnie festyn będzie związany z dożynkami parafialnymi. Msza św. dziękczynna za plony będzie sprawowana 12 września o godz. 14.30.

 6. Z radością oczekujemy na beatyfikację Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 12 września w Warszawie. Ze względu na ograniczenia epidemiczne tylko delegacje poszczególnych diecezji będą mogły wziąć udział w tej uroczystości. Jako Archidiecezja Gnieźnieńska pragniemy uwielbić Boga i podziękować za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w sobotę 18 września w Gnieźnie. Już dziś zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, które rozpocznie się o godz. 10.00 konferencją ks. prof. Bogdana Czyżewskiego, następnie odbędzie się spotkanie modlitewne i Msza św. Po Eucharystii przewidziany jest posiłek. Będzie też możliwość zwiedzania katedry i Muzeum Archidiecezjalnego. Z naszego dekanatu będzie zoganizowany wyjazd autokarem. Chętnych prosimy o zgłoszenie udziału w zakrystii lub biurze parafialnym.

 7. Nadal jest kilka wolnych miejsc na tegoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u Ks. Proboszcza po Mszy św.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9614 zł.

 10. W przyszłą niedzielę będziemy gościć pochodzącą z Gniezna siostrę Krystynę Zachwieja, która od 11 lat pracuje na misjach w Angoli. Siostra opowie o swojej posłudze i po Mszy św. będzie zbierać ofiary na potrzeby działalności misyjnej.

19 NIEDZIELA ZWYKŁA

08.08.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do ugoszczenia pieszych pielgrzymów idących z Kościerzyny na Jasną Górę. Bóg zapłać dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół Ogólnoksztłcących i Zawodowych za udostępnienie i przygotowanie budynku szkoły oraz pomoc w wydawaniu posiłku. Bóg zapłać Parafinkom, które przygotowały i wydawały posiłek. Bóg zapłać właścicielom Restauracji „Czeremcha” za dostarczenie zupy i herbaty dla pielgrzymów oraz wszystkim Parafianom, którzy dostarczyli napoje, ciasto i owoce. Niech Matka Boża ma wszystkich w swojej opiece.

 2. Msza św. dla wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w poniedziałek o godz. 16.00 w bazylice.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. W piątek, 13 sierpnia zapraszamy na nabożeństwo fatimskie z udziałem zespołu muzycznego Voce di Dio, które rozpocznie się o godz. 20.00.

 5. W przyszłą niedzielę, 15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP, która jest świętem patronalnym naszej parafii. Uroczystą sumę odpustową o godz. 12.00 będzie sprawował ks. kan. Tomasz Ryś, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Słupcy i dziekan słupecki (przed laty proboszcz w Orchowie i wicedziekan dekanatu trzemeszeńskiego). Po Mszy św. odbędzie się procesja eucharystyczna przy bazylice. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów podczas procesji odpustowej. Zapraszamy też poczty sztandarowe.

 6. We wszystkie piątki lipca i sierpnia biuro parafialne jest nieczynne.

 7. Na 12 września planujemy kolejny festyn parafialny z loterią fantową, z której dochód będzie przeznaczony na cel charytatywny. W związku z tym prosimy o przynoszenie fantów i przedmiotów na nagrody, którymi mogą być nowe książki, zabawki, artykuły dekoracyjne, sprzęt elektroniczny itp. Fanty można przynosić do biura parafialnego lub przed Mszą św. do zakrystii. Można też wesprzeć organizację festynu ofiarą wpłaconą na konto parafii z dopiskiem: Na organizację festynu parafialnego.W przypadku odwołania festynu, loteria obędzie się przed bazyliką po Mszach świętych.

 8. Nadal jest kilka wolnych miejsc na tegoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u Ks. Proboszcza po Mszy św.

 9. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 10. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

 11. W minionym tygodniu zmarli śp.: Juliana Baranowska z Bieślina i Zenon Kocik z ul. Kościuszki. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

18 NIEDZIELA ZWYKŁA

01.08.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Tradycyjnie 5 sierpnia (we czwartek) będziemy gościć na obiedzie pieszych pielgrzymów idących z Kościerzyny na Jasną Górę. Posiłek będzie tym razem na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych przy Placu Kosmowskiego. Pielgrzymka przybędzie do Trzemeszna około południa i będzie liczyć około 150 osób. W związku z tym zwracamy się z prośbą o dostarczenie napojów i ciasta dla pątników. Można je dostarczyć do budynku szkoły we czwartek od godz. 07.00.

 2. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. Nabożeństwo w intencji powołań we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. Spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.00, dla młodzieży i starszych o godz. 17.30;

  3. Msza św ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę godz. o 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  4. odwiedziny u chorych od godz. 08.30.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. We wszystkie piątki lipca i sierpnia biuro parafialne jest nieczynne.

 5. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, 12 września zorganizujemy festyn parafialny z loterią fantową, z której dochód będzie przeznaczony na cel charytatywny. W związku z tym już dziś prosimyo przynoszenie fantów i przedmiotów na nagrody, którymi mogą być nowe książki, zabawki, artykuły dekoracyjne, sprzęt elektroniczny itp. Fanty można przynosić do biura parafialnego lub przed Mszą św. do zakrystii. Można też wesprzeć organizację festynu ofiarą wpłaconą na konto parafii z dopiskiem: Na organizację festynu parafialnego.W przypadku odwołania festynu, loteria obędzie się przed bazyliką po Mszach świętych.

 6. Nadal jest kilka wolnych miejsc na tegoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u Ks. Proboszcza po Mszy św.

 7. Władze województwa wielkopolskiego apelują o zgłaszanie się na szczepienie przeciw Covid-19. Ten apel popiera również Ks. Prymas. Uczyńmy to w duchu odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za naszych bliskich i za innych ludzi, z którymi się spotykamy.

 8. Serdecznie zapraszamy osoby dorosłe, które pragną pogłębić swoją wiarę i wiedzę religijną do skorzystania z zajęć proponowanych przez Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne w Gnieźnie. Wykłady prowadzone są w jedną sobotę w miesiącu i poruszają różne zagadnienia z zakresu teologii biblijnej, dogmatycznej, moralnej, społecznej nauki Kościoła i wielu innych dyscyplin. Jest to dogodna okazja, aby bliżej poznać prawdy naszej wiary, spotkać się ze specjalistami z różnych dziedzin i wspólnie szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Szczegóły u Ks. Proboszcza i na stronie internetowej Prymasowskiego Studium Teologiczno-Pastoralnego:

  https://archidiecezja.pl/instytucje/prymasowskie-studium-teologiczno-pastoralne/

 9. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 10. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem na pomoc poszkodowanym w ostatnich nawałnicach i powodziach. Zebraliśmy 3779 zł.

 11. Bóg zapłać za ofiary składane przy okazji poświęcenia pojazdów z przeznaczeniem na środki transportu dla misjonarzy. Na ten cel zebraliśmy 4507 zł i 80 euro.

 12. Składka z przyszłego tygodnia będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 13. Od zespołu „Czeremszyna” po Mszy św. będzie można nabyć płyty i pamiątki. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na utrzymanie domów dziecka na Ukrainie.

 14. W minionym tygodniu zmarła śp. Zofia Macińska z Placu Kilińskiego. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

17 NIEDZIELA ZWYKŁA

25.07.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Zaraz po Mszy św. nastąpi poświęcenie pojazdów. Modlitwa poświęcenia zostanie odmówiona w bazylice po błogosławieństwie. Tradycyjnie kierowcy pragnący poświęcić pojazd, po Mszy św. przejadą przez teren kościoła wjeżdżając przy dzwonnicy i wyjeżdżając przy kaplicy pogrzebowej. Ofiary składane przy poświęceniu pojazdów będą przeznaczone na zakup środków transportu dla misjonarzy.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 3. We wszystkie piątki lipca i sierpnia biuro parafialne jest nieczynne.

 4. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, 12 września zorganizujemy festyn parafialny z loterią fantową, z której dochód będzie przeznaczony na cel charytatywny. W związku z tym już dziś prosimyo przynoszenie fantów i przedmiotów na nagrody, którymi mogą być nowe książki, zabawki, artykuły dekoracyjne, sprzęt elektroniczny itp. Fanty można przynosić do biura parafialnego lub przed Mszą św. do zakrystii. Można też wesprzeć organizację festynu ofiarą wpłaconą na konto parafii z dopiskiem: Na organizację festynu parafialnego.W przypadku odwołania festynu, loteria obędzie się przed bazyliką po Mszach świętych.

 5. Nadal jest kilka wolnych miejsc na tegoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u Ks. Proboszcza po Mszy św.

 6. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień sierpnia.

 7. Przy wyjściu z bazyliki można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc poszkodowanym w ostatnich nawałnicach i powodziach.

 8. W przyszłą niedzielę na wszystkich Mszach świętych będziemy gościć zespół muzyczny „Czeremszyna” z Ukrainy. Po Mszy św. zespół będzie zbierał ofiary na utrzymanie domów dziecka na Ukrainie. Można też przynieść przybory szkolne dla dzieci z domów dziecka.

 9. W minionym tygodniu zmarły śp.: Barbara Gabryszewska z Wymysłowa i Marta Krzymowska z Kozłówka. Polećmy zmarłe Parafianki Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

16 NIEDZIELA ZWYKŁA

18.07.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Msza św. w intencji śp. Ks. Prałata Bronisława Michalskiego w 8. rocznicę śmierci odbędzie się we czwartek, 22 lipca o godz. 18.00

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 3. W przyszłą niedzielę, 25 lipca przypada wspomnienie św. Krzysztofa, Patrona kierowców. W związku z tym święcenie pojazdów odbywać się będzie po każdej Mszy św. (także w sobotę wieczorem). Tradycyjnie kierowcy pragnący poświęcić pojazd, po Mszy św. przejadą przez teren kościoła wjeżdżając przy dzwonnicy i wyjeżdżając przy kaplicy pogrzebowej. Ofiary składane przy poświęceniu pojazdów będą przeznaczone na zakup środków transportu dla misjonarzy.

 4. We wszystkie piątki lipca i sierpnia biuro parafialne jest nieczynne.

 5. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, 12 września zorganizujemy festyn parafialny z loterią fantową, z której dochód będzie przeznaczony na cel charytatywny. W związku z tym już dziś prosimyo przynoszenie fantów i przedmiotów na nagrody, którymi mogą być nowe książki, zabawki, artykuły dekoracyjne, sprzęt elektroniczny itp. Fanty można przynosić do biura parafialnego lub przed Mszą św. do zakrystii. Można też wesprzeć organizację festynu ofiarą wpłaconą na konto parafii z dopiskiem: Na organizację festynu parafialnego.W przypadku odwołania festynu, loteria obędzie się przed bazyliką po Mszach świętych.

 6. Jest kilka wolnych miejsc na tegoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u Ks. Proboszcza po Mszy św.

 7. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 10.962 zł.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. W miniony tygodniu zmarli śp.: Maria Jasińska z ul. Szkolnej i Kazimierz Odebralski z ul. Piastowskiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

15 NIEDZIELA ZWYKŁA

11.07.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Na kolejne nabożeństwo fatimskie zapraszamy we wtorek, 13 lipca o godz. 20.00.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 3. We wszystkie piątki lipca i sierpnia biuro parafialne jest nieczynne.

 4. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, 12 września zorganizujemy festyn parafialny z loterią fantową, z której dochód będzie przeznaczony na cel charytatywny. W związku z tym już dziś prosimyo przynoszenie fantów i przedmiotów na nagrody, którymi mogą być nowe książki, zabawki, artykuły dekoracyjne, sprzęt elektroniczny itp. Fanty można przynosić do biura parafialnego lub przed Mszą św. do zakrystii. Można też wesprzeć organizację festynu ofiarą wpłaconą na konto parafii z dopiskiem: Na organizację festynu parafialnego.

 5. Jest kilka wolnych miejsc na tegoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u Ks. Proboszcza po Mszy św.

 6. Poprawione pamiątki pierwszokomunijne są do odbioru po Mszy św.

 7. Dzieci, które w czerwcu przystąpiły do I Komunii św., a nie otrzymały tekstu formuły kolejnej spowiedzi, kartkę z tym tekstem mogą odebrać po Mszy św.

 8. Młodzież, która ukończyła pierwszy rok przygotowania do bierzmowania jest proszona o zdanie starego dzienniczka i odebranie nowego.

 9. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

 10. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

14 NIEDZIELA ZWYKŁA

04.07.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Z dniem 1 lipca rozpoczął posługę w naszej parafii nowy wikariusz, Ks. Krzysztof Stawski, który przed miesiącem w Gnieźnie przyjął święcenia kapłańskie. Witamy go w naszej wspólnocie i życzymy darów Ducha Świętego, obfitych owoców pracy duszpasterskiej i wiele radości z pełnionej posługi.

 2. Ks. Krzysztof zaprasza na spotkanie wszystkich ministrantów i lektorów oraz chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami. Spotkanie odbędzie się w piątek o godz. 14.00 przy plebanii.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. Jest kilka wolnych miejsc na tegoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u Ks. Proboszcza po Mszy św.

 5. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 6. We wszystkie piątki lipca i sierpnia biuro parafialne będzie nieczynne.

 7. Poprawione pamiątki pierwszokomunijne są do odbioru po Mszy św.

 8. Dzieci, które w czerwcu przystąpiły do I Komunii św., a nie otrzymały tekstu formuły kolejnej spowiedzi, kartkę z tym tekstem mogą odebrać po Mszy św.

 9. Młodzież, która ukończyła pierwszy rok przygotowania do bierzmowania jest proszona o zdanie starego dzienniczka i wzięcie nowego.

 10. W minionym tygodniu zmarł śp. Jacek Jankowski z ul. Długiej. Polećmy go Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek...

13 NIEDZIELA ZWYKŁA

27.06.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Ostatnie nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w poniedziałek, wtorek i środę po Mszy św. o godz. 18.00.

 2. Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. za dar ołtarza w postaci dobrej klasy projektora multimedialnego, który będzie wykorzystywany podczas spotkań duszpasterskich.

 3. Dzieci z zespołu muzycznego zapraszamy na ognisko w ogrodzie za plebanią w poniedziałek o godz. 17.00.

 4. We wtorek, 29 czerwca przypada Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła – dzień modlitwy za wspólnotę Kościoła i za Ojca św., który jest następcą św. Piotra. Zapraszamy na Msze święte o godz. 07.00, 11.00 i 18.00.

 5. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

  1. Nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich i zakonnych we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.00, dla młodzieży i starszych o 17.15;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.00;

  4. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  6. chorych i starszych odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę od 08.30 (prosimy zgłaszać chorych do czwartku włącznie).

 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 7. Zwolniło się kilka miejsc na tegoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u Ks. Proboszcza po Mszy św.

 8. Jak już zapowiadaliśmy, z dniem 1 lipca Ks. Artur Bartkowiak kończy posługę w naszej parafii i przechodzi do parafii pw. św. Kazimierza Królewicza we Wrześni. Dziękujemy mu za czteroletnią posługę w naszej parafii i życzymy światła i mocy Ducha Świętego w dalszej pracy kapłańskiej.

 9. Od 1 lipca wikariuszem w naszej parafii będzie ks. Krzysztof Stawski, który przed miesiącem przyjął święcenia kapłańskie.

 10. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień lipca.

 11. We wszystkie piątki lipca i sierpnia biuro parafialne będzie nieczynne.

 12. Poprawione pamiątki pierwszokomunijne będą do odbioru od poniedziałku w biurze parafialnym w godzinach urzędowania lub po Mszy św.

 13. Młodzież, która ukończyła pierwszy rok przygotowania do bierzmowania jest proszona po Mszy św. o zdanie starego dzienniczka i wzięcie nowego.

 14. Dzieciom i młodzieży życzymy udanych wakacji i przypominamy, że nie ma wakacji od Pana Boga i niedzielnej Mszy św.

 15. W minionym tygodniu zmarły śp.: Wanda Afanaszak z ul. Św. Jana, Barbara Czerniak z Rudek i Teresa Przybylska z ul. Staszica. Polećmy zmarłe Parafianki Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek...

12 NIEDZIELA ZWYKŁA

20.06.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Od dziś nie obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy niedzielnej. Oto treść dekretu Ks. Prymasa:

  W związku ze znacznym rozluźnieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii, z dniem 20 czerwca znoszę udzieloną wszystkim wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Wyrażając radość z poprawy sytuacji epidemicznej ws naszym kraju zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach i przystępowania do sakramentów świętych. W dalszym ciągu proszę o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy chorym pomagają.

 2. W związku z wycofaniem dyspensy dzisiaj po raz ostatni transmitujemy Mszę św. z bazyliki.

 3. Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.

 4. Dzisiaj dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 przystępują do Pierwszej Komunii św. na Mszy św. o godz. 11.30. Otoczmy je naszą modlitwą.

 5. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o godz. 17.00;

  2. dla młodzieży oazowej we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  3. dla rodziców dzieci z klas drugich we czwartek o godz. 17.00 w bazylice.

 6. W tym tygodniu zakończenie roku szkolnego. Zapraszamy na Msze święte z podziękowaniem Panu Bogu za Jego błogosławieństwo w mijającym roku szkolnym i z prośbą o dobrze przeżyte wakacje, które odbędą się według następującego porządku:

  1. dla Szkoły Podstawowej nr 2 we czwartek o godz. 12.00;

  2. dla Szkoły Podstawowej nr 1 we czwartek o godz. 14.00;

  3. dla młodzieży szkół ponadpodstawowych we czwartek o godz. 18.00.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w bazylice.

 8. Spotkanie dla osób zapisanych na jesienną pielgrzymkę do Ziemi Świętej odbędzie się 22 czerwca o godz. 19.00 na plebanii.

 9. Zgodnie z dekretem Ks. Prymasa, z dniem 1 lipca Ks. Artur Bartkowiak kończy posługę w naszej parafii i przechodzi do parafii pw. św. Kazimierza Królewicza we Wrześni. Ks. Artura pożegnamy w przyszłą niedzielę, 27 czerwca podczas Mszy św. o godz. 10.00.

 10. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 11. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 10.711 zł.

11 NIEDZIELA ZWYKŁA

13.06.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Od dziś kościoły mogą być wypełnione w połowie (dotyczy to miejsc siedzących i stojących). Przypominamy też, że osób zaszczepionych przeciw COVID-19 nie wlicza się do limitów. W związku z tym zachęcamy do przychodzenia na Mszę św.

 2. Zapraszamy na nabożeństwo fatimskie w łączności z nabożeństwem czerwcowym dzisiaj o godz. 20.00.

 3. Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00, dziś w łączności z nabożeństwem fatimskim, a w przyszłą niedzielę o godz. 18.00. Zachęcamy do udziału.

 4. Wszystkim, którzy angażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości Bożego Ciała i całej Oktawy składamy serdeczne Bóg zapłać.

 5. Dzisiaj dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przystępują do Pierwszej Komunii św. w dwóch grupach: o godz. 11.15 i 13.00. Pierwsza Komunia św. dzieci ze Szkoły nr 2 w przyszłą niedzielę, 20 czerwca o godz. 11.30. Prosimy, aby na te Msze święte nie przychodziły osoby, które nie są zaproszone na uroczystość pierwszokomunijną.

 6. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla młodzieży oazowej we wtorek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. Msza św. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00;

  3. dla rodziców Liturgicznej Służby Ołtarza w sprawie wycieczki we wtorek po Mszy św. o 18.00 w bazylice;

  4. dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania według grafiku ze strony parafii.

 7. W najbliższą środę po Mszy św. wieczornej odbędzie się kolejny wykład Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę. Tym razem udamy się do Francji, do małej wioski niedaleko Lyonu. Mieszkała tam Marta Robin, która od 26 roku życia nie mogła w ogóle poruszać się o własnych siłach. Paraliż objął jej ręce, ramiona, a także mięśnie przełyku. Nie była w stanie ani jeść, ani pić, jedynym jej pokarmem stała się Eucharystia. Musiano położyć ją do łóżka, którego nie opuściła aż do swojej śmierci. Niedawno wydano książkę: Mistyczne oszustwo Marty Robin. Czy rzeczywiście kłamała i udawała przez ponad 50 lat chorobę? Aby poznać tę historię, zapraszamy we środę o godz. 18.45.

 8. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 9. Spowiedź dla dzieci pierwszokomunijnych ze Szkoły nr 2 i ich rodzin w piątek o godz. 18.45. Prosimy, aby z dziećmi przyszli rodzice.

 10. W sobotę, 19 czerwca trzemeszeńskie liceum będzie świętować 245 rocznicę istnienia. Msza św. dziękczynna w bazylice o godz. 11.00. Ze względu na pandemię uroczystość będzie ograniczona do Mszy św., po której odbędzie się krótki koncert organowy. Całość będzie transmitowana na naszym parafialnym Facebooku i na kanale YouTube.

 11. Spotkanie dla osób zapisanych na jesienną pielgrzymkę do Ziemi Świętej odbędzie się 22 czerwca o godz. 19.00 na plebanii.

 12. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone na inwestycje w naszej parafii.

 14. W minionym tygodniu zmarł śp. Wiesław Kraska z ul. Osiedlowej. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

10 NIEDZIELA ZWYKŁA

06.06.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Przypominamy, że zgodnie z zarządzeniem państwowym, osób zaszczepionych przeciw COVID-19 nie wlicza się do limitów na spotkaniach i zgromadzeniach. Dotyczy to również kościołów.

 2. Do najbliższego czwartku, 10 czerwca trwa oktawa Bożego Ciała. W tym czasie w łączności z nabożeństwem czerwcowym codziennie odbywa się procesja Eucharystyczna wokół placu przy bazylice: w niedzielę o godz. 18.00, w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Zapraszamy do udziału.

 3. W czwartek, na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, uroczystej Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. Rafał Wojciechowski, który przed tygodniem przyjął święcenia kapłańskie, a w ubiegłym roku odbywał praktykę w naszej parafii. Po tej Mszy św. odbędzie się procesja przy bazylice do czterech ołtarzy. Po procesji tradycyjne poświęcenie wianków z ziół i kwiatów. Na zakończenie Ks. Neoprezbiter udzieli błogosławieństwa prymicyjnego.

 4. W piątek przypada Uroczystość Najśw. Serca Pna Jezusa. Po Mszy św. o godz. 18.00 procesja Eucharystyczna do ołtarza przed bazyliką i uroczyste ponowienie Aktu Poświęcenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapraszamy do udziału.

 5. W piątek, ze względu na uroczystość, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 6. Spotkanie młodzieży oazowej wyjątkowo we wtorek po procesji.

 7. Próba dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o godz. 17.00 w bazylice.

 8. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 9. W przyszłą niedzielę dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przystąpią do I Komunii św. w dwóch grupach: o godz. 11.15 i 13.00. Prosimy, aby na te Msze św. nie przychodziły osoby, które nie są zaproszone na uroczystość pierwszokomunijną.

 10. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin w sobotę: kl. III a i b o godz. 08.30, kl. III c i d o 10.30. Prosimy, aby z dziećmi przyszli rodzice.

 11. Intencje Żywego Różańca na czerwiec można odebrać po Mszy św.

 12. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Pelagia Śrama z ul. Orchowskiej, Jan Fąfara z ul. 22 Stycznia i Józef Delatowski z Ostrowitego. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

03.06.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dzisiaj Masze święte według porządku niedzielnego oprócz Mszy o godz. 11.30, której nie będzie. Po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja ulicami Trzemeszna do czterech ołtarzy. Trasa poprowadzi z bazyliki ulicą św. Jana na Plac Kilińskiego i ulicą Św. Jana powróci na plac przy bazylice. Prosimy o udział poczty sztandarowe, dziewczynki sypiące kwiaty i strażaków. Procesja, jako uroczystość związana z kultem religijnym, nie jest imprezą masową w rozumieniu prawa, i nie obowiązuje na niej limit osób. Jednak obowiązuje maseczka na ustach i nosie lub zachowanie odpowiednich odstępów, o co bardzo prosimy.

 2. Msza św. o godz. 10.00 będzie sprawowana przed bazyliką. Będą obowiązywać maseczki lub dystans społeczny.

 3. Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył ks. Michał Romel, który w ostatnią sobotę przyjął święcenia kapłańskie, a do niedawna odbywał praktykę w naszej parafii. Po procesji przed bazyliką Ks. Neoprezbiter udzieli błogosławieństwa prymicyjnego, które jest związane z odpustem zupełnym.

 4. W tym tygodniu I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

  1. spowiedź w piątek dla dzieci o godz. 15.00, dla młodzieży i starszych od 17.15;

  2. dodatkowa Msza św. o godz. 16.00;

  3. Msza zbiorowa za zmarłych o godz. 18.00 będzie transmitowana;

  4. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  5. odwiedziny chorych w sobotę od godz. 08.30.

 5. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe w niedziele i święta o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.

 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy św. Faustyny.

 7. Do przyszłego czwartku, 10 czerwca trwa oktawa Bożego Ciała. W tym czasie w łączności z nabożeństwem czerwcowym codziennie odbywać się będzie procesja Eucharystyczna wokół placu przy bazylice.

 8. Na piątek oktawy Bożego Ciała (na jutro) Ksiądz Prymas udziela dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

30.05.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa majowe w niedzielę o godz. 18.00 i w poniedziałek po Mszy św. o godz. 18.00. We wtorek i środę po Mszy św. o godz. 18.00 nabożeństwo czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa.

 2. Wznawiamy próby dziecięcego zespołu muzycznego i zapraszamy w poniedziałek o godz. 17.00 do bazyliki.

 3. W najbliższy czwartek, 3 czerwca, przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Msze święte według porządku niedzielnego oprócz Mszy o godz. 11.30, której nie będzie. Msza z Uroczystości również w środę o 18.00. W czwartek po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja ulicami Trzemeszna do czterech ołtarzy. Trasa poprowadzi z bazyliki ulicą św. Jana na Plac Kilińskiego i ulicą Św. Jana powróci na plac przy bazylice. Prosimy o udział poczty sztandarowe, dziewczynki sypiące kwiaty i strażaków. Procesja, jako uroczystość związana z kultem religijnym, nie jest imprezą masową w rozumieniu prawa, i nie obowiązuje na niej limit osób. Jednak obowiązuje maseczka na ustach i nosie lub zachowanie odpowiednich odstępów, o co bardzo prosimy.

 4. Ze względu na istniejący nadal limit liczby osób w kościele, Msza św. o godz. 10.00 w Boże Ciało będzie sprawowana przed bazyliką. Będą obowiązywać maseczki. Ołtarz będzie umieszczony na scenie ustawionej na wysokości tylnego wejścia. Jeśli nie będzie deszczu, będą wystawione wszystkie ławki dziecięce i będzie dostępnych 30 krzeseł plastikowych. Można przyjść z własnym krzesełkiem turystycznym.

 5. Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył ks. Michał Romel, który wczoraj przyjął święcenia kapłańskie, a do niedawna odbywał praktykę w naszej parafii. Po procesji przed bazyliką Ks. Neoprezbiter udzieli błogosławieństwa prymicyjnego, które jest związane z odpustem zupełnym.

 6. Próba sypania kwiatów w poniedziałek o godz. 16.00 przed bazyliką. Zapraszamy dziewczynki młodsze i starsze, szczególnie dziewczynki, które przed rokiem przystąpiły do I Komunii św. oraz te, które przyjmą I Komunię w tym roku.

 7. Zbiórka ministrantów we wtorek po Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice.

 8. Próba orkiestry przed uroczystością Bożego Ciała w środę o 18.00 w Alumnacie.

 9. W tym tygodniu I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W sobotę odwiedzimy chorych, których prosimy zgłaszać po Mszy św. lub telefonicznie w biurze parafialnym.

 10. Dzisiejsza Uroczystość Trójcy Przenajświętszej kończy okres Komunii św. wielkanocnej.

 11. Rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie informuje, że 1 czerwca rozpoczyna się rekrutacja do naszego seminarium, w którym formują się przyszli kapłani. Niezbędne informacje można uzyskać na stronach internetowych lub u własnego duszpasterza. Jednocześnie zapraszamy na weekend powołaniowy w seminarium w dniach 18-20 czerwca, a także na wakacyjne spotkanie w dniach 16-19 sierpnia. W modlitwie pamiętajmy o ludziach młodych, którzy w tym czasie dokonują życiowych wyborów i rozeznają drogę powołania. Wytrwale prośmy o dar nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz o świętość życia dla kapłanów

 12. Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnim czasie na inwestycje w naszej parafii.

 13. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień czerwca.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Ludwika Nowak z ul. Staszica, Józefa Sobiesiak z ul. Św. Ducha, Roman Woś z ul. Kochanowskiego, Franciszek Ostrowski z ul. Chrobrego i Wiesław Sarnowski z ul. Jaśminowej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

23.05.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zapraszamy na nabożeństwa majowe w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.

 2. Zachęcamy do organizowania nabożeństw przy figurach i krzyżach na wioskach.

 3. Jutro, w drugi dzień Zielonych Świąt, przypada Święto NMP Matki Kościoła. Zapraszamy na Msze święte o godz. 7.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 4. We wtorek będziemy gościć księży przeżywających 11 rocznicę święceń kapłańskich. Będą sprawować dziękczynną Mszę św. o godz. 18.00. Jest wśród nich Ks. Artur.

 5. Młodzież od klasy VII wzwyż zapraszamy na spotkanie oazowe, które rozpocznie się nabożeństwem majowym we środę o godz. 18.30 w bazylice.

 6. W piątek Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w bazylice.

 7. Zbiórka ministrantów i lektorów w sobotę o godz. 13.00 w bazylice.

 8. Dzisiejsza Uroczystość Zesłania Ducha Św. kończy Okres Wielkanocny, który zobowiązuje katolika do przystąpienia do Komunii św. Czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej kończy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej przypadająca w przyszłą niedzielę. Wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili tego obowiązku, zapraszamy do spowiedzi odbywającej się z zachowaniem rygorów sanitarnych około 15 minut przed każdą Mszą św. W piątek i sobotę dodatkowo spowiedź w godz. 17.00 – 18.00 w kaplicy św. Faustyny, gdzie jest ustawiona pleksa oddzielająca penitenta i księdza.

 9. Od poniedziałku w liturgii Kościoła trwać będzie Okres Zwykły z zielonym kolorem szat.

 10. Przypominamy, że jest już kalendarz intencji na rok 2022.

 11. Dzisiaj (w niedzielę) przy placu im. Hipolita Cegielskiego od godz. 8.00 odbywa się kiermasz ciasta z przeznaczeniem dla Olgi Miśkiewicz z Kiszkowa. Olga ma 18 miesięcy i cierpi na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Koszt terapii to 9,5 mln zł. Kiermasz będzie trwał do ostatniego kawałka ciasta, datki są zbierane do puszek i cały dochód będzie przeznaczony na ten cel.

 12. Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnim czasie na inwestycje w naszej parafii.

 13. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Artur Olkiewicz z ul. Długiej i Piotr Kabaciński z ul. Św. Jana. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

16.05.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z zarządzeniami państwowymi, obecnie w kościele może przebywać 1 osoba na 15 m². W naszej bazylice są to 72 osoby plus służba liturgiczna. W kościele nadal obowiązują maseczki.

 2. Zapraszamy na Mszę św. do kościoła. Jeśli będzie więcej osób, można uczestniczyć we Mszy przed kościołem, gdzie jest nagłośnienie i – jeśli istnieje taka potrzeba – jest też rozdawana Komunia św. Zadbajmy o to, by czas pandemii nie oddalił nas od Pana Boga i życia sakramentalnego.

 3. Zapraszamy na nabożeństwa majowe w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Podczas nabożeństwa majowego nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Św.

 4. Zachęcamy do organizowania nabożeństw przy figurach i krzyżach na wioskach.

 5. W tym tygodniu odbędą się spotkania dla młodzieży z klas VIII w ramach przygotowania do bierzmowania. Terminy są podane na stronie parafii.

 6. Młodzież od klasy VII wzwyż zapraszamy na spotkanie oazowe, które rozpocznie się nabożeństwem majowym we czwartek o godz. 18.30 w bazylice.

 7. W piątek Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 w bazylice, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy.

 8. Zapraszamy na czuwanie z naszym zespołem Voce di Dio w Wigilię Zesłania Ducha Świętego w bazylice w najbliższą sobotę o godz. 18.45 (po Mszy św. o godz. 18.00 w łączności z nabożeństwem majowym).

 9. Uroczystość Zesłania Ducha Św., przypadająca w przyszłą niedzielę, kończy Okres Wielkanocny, który zobowiązuje katolika do przystąpienia do Komunii św. Tradycyjnie czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej kończy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 30 maja. Wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili tego obowiązku, zapraszamy do spowiedzi odbywającej się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych około 15 minut przed każdą Mszą św. Na życzenie można odbyć spowiedź w kaplicy św. Faustyny, gdzie jest ustawiona pleksa oddzielająca penitenta i księdza. Konfesjonały w bazylice są na bieżąco dezynfekowane.

 10. Przypominamy, że jest już kalendarz intencji na rok 2022.

 11. Podaje się do publicznej wiadomości, że Michał Romel, diakon Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, odbywający praktykę pastoralną w naszej parafii, ma otrzymać święcenia kapłańskie w Katedrze Gnieźnieńskiej dnia 29 maja br. Kto by wiedział o przeszkodzie sprzeciwiającej się udzieleniu temuż diakonowi wspomnianych święceń, w sumieniu zobowiązany jest powiadomić o tym proboszcza parafii. Wszystkim wiernym poleca się, aby modlili się gorąco za mających przyjąć święcenia oraz o to, by Dobry Bóg wzbudził wśród młodzieży liczne i dobre powołania kapłańskie.

 12. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 6976 zł.

 13. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jadwiga Antoniak z ul. Piastowskiej, Barbara Łosik z ul. Szkolnej i Wanda Bagrowska z ul. Kościuszki. Polećmy zmarłe Parafianki Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

6 NIEDZIELA WIELKANOCNA

09.05.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z nowymi zarządzeniami państwowymi, od 4 maja w kościele może przebywać 1 osoba na 15 m². W naszej bazylice są to 72 osoby plus służba liturgiczna.

 2. Zapraszamy na nabożeństwa majowe w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie, oprócz czwartku, po Mszy św. o godz. 18.00. Zachęcamy do organizowania nabożeństw przy figurach i krzyżach na wioskach.

 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie (wszystkie w bazylice):

  1. dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych:

   • ze Szkoły Podstawowej nr 2 w poniedziałek o godz. 17.00;

   • ze Szkoły Podstawowej nr 1, klasy III a i III b we czwartek o godz. 17.00;

   • ze Szkoły Podstawowej nr 1, klasy III c i III d w piątek o godz. 17.00

  2. Msza św. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00;

  3. zbiórka ministrantów we wtorek o 17.00;

  4. Msza św. dla wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we środę o 16.00.

 4. Wznawiamy spotkania dla młodzieży z klas VIII w ramach przygotowania do bierzmowania. Spotkania będą odbywać się według grafiku ze strony parafii.

 5. We czwartek, 13 maja przypada wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Tego dnia zapraszamy na pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie, które odbędzie się w łączności z nabożeństwem majowym o godz. 20.00.

 6. W piątek Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 w bazylice, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy.

 7. Od piątku nabożeństwa majowego nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Św.

 8. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

 9. Uroczystość Zesłania Ducha Św., przypadająca za dwa tygodnie, kończy Okres Wielkanocny, który zobowiązuje katolika do przystąpienia do Komunii św. Tradycyjnie czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej kończy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 30 maja. Wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili tego obowiązku, zapraszamy do spowiedzi, która odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić około 15 minut przed każdą Mszą św. Na życzenie można odbyć spowiedź w kaplicy św. Faustyny, gdzie jest ustawiona pleksa oddzielająca penitenta i księdza. Konfesjonały w bazylice są na bieżąco dezynfekowane.

 10. Jest już kalendarz intencji na rok 2022. Osoby pragnące zarezerwować termin Mszy św. na przyszły rok prosimy o spisanie terminów i intencji na kartce z nazwiskiem zamawiającego i numerem telefonu kontaktowego. Kartki można wrzucać do skrzynki na listy przy drzwiach plebanii ewentualnie oddać księdzu lub panu Kościelnemu po Mszy św. Można też posłużyć się pocztą elektroniczną (adres mailowy podany jest na stronie parafii). Aby uniknąć kolejek, intencji na przyszły rok nie będziemy przyjmować w biurze parafialnym.

 11. W tym roku nasza parafia nie otrzymała dotacji na remont wnętrza bazyliki. Ponieważ jest to kosztowna inwestycja, a dochody parafii w czasie pandemii spadły o połowę, bez dotacji nie będziemy rozpoczynać planowanego remontu. W tym roku będzie wykonany tylko remont latarni nad kaplicą Chrystusa Miłosiernego. Jeśli parafia otrzyma dotację na termomodernizację Alumnatu, ta inwestycja też rozpocznie się w bieżącym roku.

 12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii. Można też przekazywać ofiary na ten cel na konto parafii.

 13. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 14. W minionym tygodniu zmarł śp. Mirosław Grzelak z Pl. Kilińskiego. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI

03.05.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z nowymi zarządzeniami państwowymi, od 4 maja w kościele może przebywać 1 osoba na 15 m². W naszej bazylice będą mogły przebywać 72 osoby.

 2. Zapraszamy na nabożeństwa majowe dzisiaj i w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Zachęcamy do organizowania nabożeństw przy figurach i krzyżach na wioskach.

 3. Maturzystów zapraszamy na Mszę św. w ich intencji jutro o godz. 07.00.

 4. Wznawiamy Msze święte dla dzieci z klas III, które przygotowują się do I Komunii świętej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 zapraszamy w najbliższą niedzielę, 9 maja o godz. 16.00.

 5. Po Mszy św. można odebrać intencje Żywego Różańca.

 6. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. Składka z najbliższej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

5 NIEDZIELA WIELKANOCNA

02.05.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Zgodnie z nowymi zarządzeniami państwowymi, od 4 maja w kościele może przebywać 1 osoba na 15 m². W naszej bazylice będą mogły przebywać 72 osoby.

 2. Od wtorku przywracamy kondukty pogrzebowe z bazyliki na cmentarz. W czasie konduktu prosimy o zachowywanie dystansu.

 3. Zapraszamy na nabożeństwa majowe w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Zachęcamy do organizowania nabożeństw przy figurach i krzyżach na wioskach.

 4. Jutro, 3 maja, przypada Uroczystość NMP Królowej Polski. Msze święte jak w każdą niedzielę. Jest to również Święto Konstytucji 3 Maja. Msza św. w intencji Ojczyzny będzie sprawowana o godz. 10.00. Będzie transmisja.

 5. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca:

  1. modlitwa o powołania w czwartek podczas nabożeństwa majowego;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek w łączności z nabożeństwem majowym;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.00;

  4. spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.00, dla starszych i młodzieży o 17.15;

  5. Msza zbiorowa za zmarłych o godz. 18.00 będzie transmitowana.

 6. W piątek o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego w bazylice, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45 w kaplicy.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Józef Kowalczyk z ul. Bolesława Chrobrego i Jolanta Kędziora z Bieślina. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

 11. Komunikat Ks. Prymasa.

  Czcigodni Księża,Kochani Siostry i Bracia

W miniony wtorek, 27 kwietnia, Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego nowym biskupem włocławskim. Dzielę się z Wami tą radością, dziękując jednocześnie Księdzu Biskupowi za jego wieloletnią, owocną posługę w archidiecezji gnieźnieńskiej. Rozpoczął ją w 1988 r. jako wikariusz w parafii farnej pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, pełniąc zarazem obowiązki kapelana bp. Jana Nowaka.

W 1989 r. podjął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Gniezna podjął pracę w kurii będąc najpierw rzecznikiem prasowym, a później kanclerzem. Był również wykładowcą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2012 roku Papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.

Dzisiaj, wolą Papieża Franciszka, podejmuje posługę biskupa diecezji włocławskiej,  która jest częścią metropolii gnieźnieńskiej. Od św. Wojciecha idzie Ksiądz Biskup do św. Józefa i bł. Bogumiła – patronów diecezji włocławskiej, jednej z najstarszych w Polsce. Idzie Ksiądz Biskup do ziemi, która wydała wielu świętych i męczenników – św. siostrę Faustynę Kowalską, św. Maksymiliana Kolbego, pamiętanego wciąż żywo w Gnieźnie bł. bp. Michała Kozala i tylu innych. W diecezji włocławskiej do kapłaństwa przygotowywał się również kard. Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, który niebawem wyniesiony zostanie na ołtarze. Ufając w ich wstawiennictwo, a także znając bogate pasterskie doświadczenie Księdza Biskupa, jestem przekonany, że posługa w Kościele włocławskim zaowocuje wzrostem duchowym nie tylko tej diecezji, ale także metropolii gnieźnieńskiej i całego Kościoła w Polsce. Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie dzięki posłudze Księdza Biskupa Krzysztofa stało się udziałem wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej, i jakie stanie się udziałem tych, do których teraz zostaje posłany. Wspierajmy nowego ordynariusza włocławskiego naszymi modlitwami.

Jednocześnie informuję, że w związku z nominacją Księdza Biskupa Krzysztofa, zwrócę się do papieża Franciszka z prośbą o mianowanie nowego biskupa pomocniczego dla naszej archidiecezji. Wszystkich gorąco proszę o modlitwę w tej intencji. Przyzywajmy Ducha Świętego i bądźmy otwarci na Jego natchnienia. Wstawiennictwu św. Wojciecha jeszcze raz powierzam nowego biskupa włocławskiego, całą diecezję włocławską i naszą archidiecezję gnieźnieńską.

Abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski

4 NIEDZIELA WIELKANOCNA

25.04.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiejsza niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie. Pamiętajmy w naszych modlitwach o tej ważnej trosce Jezusa i Kościoła, bo „żniwo wielkie, ale robotników mało...”

 2. W piątek o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu w bazylice do 17.45.

 3. W sobotę rozpoczynamy maj – miesiąc poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe w sobotę po Mszy św. o godz. 18.00, w niedzielę o godz. 18.00.

 4. W I sobotę miesiąca Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30.

 5. Chorych odwiedzimy w sobotę od 08.30. Nawiedzimy tylko tych chorych, którzy będą zgłoszeni do piątku w biurze parafialnym, telefonicznie lub po Mszy św.

 6. W sobotę, 1 maja przypada odpust ku czci św. Józefa Rzemieślnika w Trzemżalu. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. prof. Piotr Wiśniewski, dyrektor Instytutu Nauk o Sztuce KUL, a homilię wygłosi ks. dr Dariusz Sobczak, dyrektor Chóru Prymasowskiego. Msza św. będzie transmitowana na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do udziału za pośrednictwem transmisji. Po Mszy św. nabożeństwo majowe.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień maja.

 9. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jadwiga Koperska z ul. Śniadeckich, Ryszard Lewandowski z ul. 22 Stycznia, Hanna Witczak i Władysław Kadenc z ul. Piastowskiej, Daniel Smyk i Zenona Góralczyk z ul. Kościuszki, Danuta Buzała z ul. Foluskiej i Andrzej Adamczyk z Lubinia. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

3 NIEDZIELA WIELKANOCNA

18.04.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Biblijny. Niech będzie to czas, w którym sięgniemy po Pismo św., aby karmić się Słowem Bożym, które powinno być dla nas drogowskazem i Słowem Życia.

 2. Przy wyjściu z kościoła na stoliku stoją koszyki z kartkami zawierającymi cytaty z Pisma św. Prosimy, aby każdy uczestnik Mszy św. wziął taką karteczkę do domu, aby Słowo Boże towarzyszyło nam przez cały tydzień.

 3. W piątek o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu w bazylice do 17.45.

 4. Ze względu na ograniczenia w kinach, od 18 kwietnia (od dzisiaj) jest możliwość obejrzenia w internecie bardzo ważnego premierowego filmu „Wyrok na niewinnych”. To historia najgłośniejszego i najbardziej brzemiennego w skutkach dramatu sądowego w dziejach. Głównym bohaterem jest dr Bernard Nathanson, zagorzały zwolennik legalizacji aborcji i aktywny uczestnik tamtej sprawy, który kilka lat później stał się obrońcą życia i autorem głośnego filmu „Niemy krzyk”. Film odsłania burzliwe kulisy procesu, który przesądził o legalizacji aborcji oraz demaskuje metody, jakimi posłużyli się aktywiści aborcyjni chcący wywrzeć presję na sędziów. Film można zobaczyć w internecie pod aderesem: www.RafaelKino.pl. Polecamy!

 5. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 6. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii oraz za ofiary przekazane ostatnio na konto parafii. Zebraliśmy 4422 zł.

 8. Komunikat Ks. Prymasa Wojciecha Polaka:

  Drodzy Siostry i Bracia!

Ze względu na aktualnie panującą sytuację epidemiczną w naszej Ojczyźnie oraz utrzymanie dotychczasowych obostrzeń sanitarnych, tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, które były zaplanowane na 24 i 25 kwietnia z udziałem Episkopatu Polski, zostały ograniczone do Mszy św. odpustowej, którą będę sprawował w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie w niedzielę 25 kwietnia o godz. 10.00. Homilię podczas sumy odpustowej wygłosi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

Pomimo tych trudnych okoliczności, które boleśnie dotykają nas wszystkich – zarówno duchownych jak i świeckich – jest to nadal czas intensywnego duchowego przygotowania prymasowskiej archidiecezji na jej nawiedzenie przez Najświętszą Maryję Pannę w kopii Ikony Jasnogórskiej oraz oczekiwania na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w bazylice prymasowskiej, na placu przykatedralnym zostanie ustawiony telebim służący pomocą osobom pragnącym uczestniczyć we Mszy św. Tegoroczna suma odpustowa będzie również transmitowana przez TV Polonia, Radio Maryja, Radio Plus oraz stronę internetową naszej archidiecezji.

Proszę Was zatem o duchową łączność z gnieźnieńskimi uroczystościami oraz o modlitwę do miłosiernego Boga za wstawiennictwem św. Wojciecha o ustanie pandemii w naszej Ojczyźnie, w Europie i na świecie.

Abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski.

2 NIEDZIELA WIELKANOCNA – ŚWIĘTO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

11.04.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiaj, w Święto Bożego Miłosierdzia, zapraszamy na Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz. 14.45 przed bazyliką.

 2. W piątek o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 3. Z powodu przedłużających się obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną przekładamy terminy Pierwszej Komunii św. na następujące:

  1. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 - 13 czerwca

  2. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 - 20 czerwca

  3. dzieci ze szkoły w Trzemżalu - 19 czerwca o g. 16.00 w bazylice Trzemesznie.

 

W przypadku SP1 i SP2 godziny Mszy świętych będą ustalone gdy będzie znana ilość osób, które będą mogły wejść do kościoła.

Jeśli obostrzenia zostaną utrzymane, nowe terminy mogą ulec zmianie.

 

 1. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 2. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 3. W kaplicy św. Faustyny można odebrać intencje Żywego Różańca na kwiecień.

 4. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na inwestycje w naszej parafii oraz za ofiary przekazane ostatnio na konto parafii.

 5. W minionym tygodniu zmarli śp. Barbara Wolaszek z ul. Chrobrego, Przemysław Wegner z ul. Kopernika oraz Jan Wierzchucki i Lucjan Fajfer z ul. Piastowskiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

05.04.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Serdecznie zapraszamy na koncert wielkanocny naszego parafialnego zespołu Voce di Dio, który odbędzie się w bazylice dzisiaj o godz. 16.00. Będzie transmisja na parafialnym Facebooku. Transmisja rozpocznie się już o godz. 15.00 Mszą świętą.

 2. Do najbliższej niedzieli, w którą przypada święto Miłosierdzia Bożego, trwa Oktawa Wielkanocy. Kościół w ten sposób przedłuża radość ze Zmartwychwstania Chrystusa na osiem dni, które w liturgii są obchodzone jak Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Zachęcamy w tych dniach do uczestnictwa we Mszy św. w reżimie sanitarnym.

 3. W piątek Oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 4. Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego przed Świętem Miłosierdzia. Koronka do Bożego Miłosierdzia dzisiaj o godz. 14.45, a od wtorku do soboty o 17.50.

 5. W piątek wyjątkowo nie będzie adoracji Najśw. Sakramentu od 15.00.

 6. W tym tygodniu biuro parafialne będzie nieczynne. Aktualne pozostają jedynie umówione wcześniej spotkania. W nagłych sprawach prosimy o kontakt telefoniczny.

 7. Z powodu trwającej epidemii zapowiadaną na czerwiec pielgrzymkę na Cypr przekładamy na przyszły rok. W listopadzie bieżącego roku planujemy pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Bliższe informacje u ks. Proboszcza.

 8. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego”.

 9. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 10. W ostatnim tygodniu zmarli śp.: Wiesław Nowacki z ul. Kościuszki, Zbigniew Walter z ul. Dąbrowskiego, Henryk Odebralski i Janina Zielińska z ul. 22 Stycznia, Piotr Subkus z ul. Piastowskiej oraz Jerzy Lisiecki z Niewolna. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek…

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

04.04.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Wszystkim, którzy przeżywają te święta w trzemeszeńskiej wspólnocie parafialnej, zarówno uczestniczącym w liturgii wielkanocnej w kościele, jak i tym, którzy czynią to za pomocą transmisji internetowych życzymy, aby Chrystus Zmartwychwstały darzył wszelkimi potrzebnymi łaskami. Pamiętajmy, że Jego miłość jest większa niż wszelkie zło i cierpienie; w Nim, który jest naszym pokojem, jesteśmy w stanie przezwyciężyć wszelką wrogość i rozłam, zgodnie z przesłaniem św. Pawła, które zostało umieszczone w tegorocznej dekoracji Grobu Pańskiego: On w ten sposób jednych, jak i drugich pojednał z Bogiem przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości. Jeśli Jezusa Zmartwychwstałego przyjmiemy do swego życia, jeśli będziemy kierować się Jego Ewangelią, On przemieni naszą szarą codzienność w radosne uwielbienie Miłosiernego Boga i pragnienie, by dzielić się Jego miłością z innymi.

 

 1. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów Triduum Paschalnego poprzez pomoc w sprzątaniu bazyliki, wykonanie dekoracji ciemnicy i Grobu Pańskiego, przygotowanie liturgii oraz złożenie ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i świątecznego ołtarza; Bóg zapłać służbie liturgicznej, parafialnemu zespołowi muzycznemu z opiekunem – ks. Przemkiem, p. Kościelnemu i jego zastępcy, p. Organiście, pani układającej kwiaty. Bóg zapłać praktykantowi – ks. diakonowi Michałowi, który przygotował służbę liturgiczną i Grób Pański. Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli w liturgii Triduum Paschalnego w kościele lub poprzez transmisje. Przykro nam, że na skutek koniecznych obostrzeń epidemicznych, nie wszystkich chętnych mogliśmy wpuścić do bazyliki. Oby Pan Bóg dał nam łaskę powrotu do normalnego funkcjonowania.

 2. W pierwsze i drugie święto Msze święte jak w każdą niedzielę. Dzisiaj dodatkowa Msza św. o godz. 17.00. Transmisje w I i II święto o godz. 10.00.

 3. Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego przed Świętem Miłosierdzia, które przypada w przyszłą niedzielę. Koronka do Bożego Miłosierdzia dzisiaj i jutro o godz. 14.45, a od wtorku do soboty o 17.50.

 4. Serdecznie zapraszamy na koncert wielkanocny naszego parafialnego zespołu Voce di Dio, który odbędzie się w bazylice w Poniedziałek Wielkanocny po Mszy św. o godz. 15.00. Będzie transmisja na parafialnym Facebooku. Transmisja rozpocznie się już o godz. 15.00 Mszą świętą.

 5. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego”.

6 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – NIEDZIELA PALMOWA

28.03.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z ostatnimi obostrzeniami epidemicznymi od 27 marca w kościele może przebywać jedna osoba na 20 m². W naszej bazylice limit wynosi 54 osoby. Wejście na Mszę św. tylko z przodu, wychodzić można również tylnymi drzwiami. Przy zajmowaniu miejsc prosimy zachowywać około dwumetrowe odstępy. Nie będzie możliwości przebywania w bazylice większej ilości wiernych. Po osiągnięciu limitu kolejne osoby nie będą mogły wejść do kościoła, a jedynie uczestniczyć w liturgii na zewnątrz zachowując bezpieczne odstępy.

 2. Ostatnie Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 15.00. Po nabożeństwie Msza św.

 3. W poniedziałek, wtorek i środę Msze św. o 06.30, 07.00 i 18.00.

 4. Wystawienie Najśw. Sakramentu w poniedziałek, wtorek i środę rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.00.

 5. Okazja do spowiedzi z zachowaniem reżimu sanitarnego w kaplicy św. Faustyny w poniedziałek, wtorek i środę w godz. 17.00 – 18.00, w czwartek w godz. 09.00 – 12.00.

 6. W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne – przeżywanie tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Są to najważniejsze dni roku kościelnego.

Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia w godzinach porannych kapłani gromadzą się w katedrach całego świata, by odnowić przyrzeczenia ze święceń, a biskup poświęca oleje, które przez cały rok będą używane do namaszczenia przy udzielaniu sakramentów. W tym roku z powodu epidemii we Mszy Krzyżma wezmą udział tylko przedstawiciele kapłanów. Wieczorem we wszystkich kościołach odbywa się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W naszej bazylice rozpocznie się ona o godz. 18.00. Będzie transmisja na parafialnym Facebooku. Po Mszy św. przeniesienie Najśw. Sakramentu do tzw. ciemnicy i adoracja do godz. 20.00.

Wielki Piątek upamiętnia dzień Drogi Krzyżowej i śmierci Chrystusa. Od godz. 08.00 adoracja Najśw. Sakramentu w ciemnicy. Droga Krzyżowa ze względu na ograniczenie liczby osób w kościele będzie sprawowana trzy razy: o godz. 10.00, 12.00 i 15.00 (o 15.00 rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego inaugurującą nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego). O 15.00 Koronka i Droga Krzyżowa będą transmitowane. W Wielki Piątek nie sprawuje się żadnej Mszy św., a jedynie Liturgię Męki Pańskiej z czytaniem Słowa Bożego, adoracją Krzyża i Komunią św. Początek o godz. 18.00. Będzie transmisja. Po liturgii przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 23.00. Od 22.00 do 23.00 adoracja prowadzona przez młodzież będzie transmitowana. Ostatnia okazja do spowiedzi w piątek od 21.30 do 23.00. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły polegający na dwukrotnym posileniu się i jednorazowym posiłku do syta.

Wielka Sobota to dzień adoracji Najśw. Sakramentu w Grobie Pańskim. Tego dnia nie sprawuje się żadnej liturgii. Adoracja w Grobie Pańskim od godz. 08.00 do 20.45. Święcenie potraw w reżimie sanitarnym na placu przed bazyliką od godz. 09.00 do 17.00 co pół godziny. Prosimy, aby nie przychodzić na święconkę całymi rodzinami (niech przychodzą przedstawiciele rodzin). Podczas święcenia pokarmów prosimy zachować dwumetrowe odstępy. Obowiązywać będą maseczki. Nie będzie święcenia pokarmów przez księży w domach parafian. Możliwe jest święcenie pokarmów w świetlicach wiejskich z udziałem jednej osoby. Pokarmy zostaną przyniesione w koszyczkach i pozostawione, a odebrane w późniejszej porze. Można też zaplanować święconkę na wioskach na otwartej przestrzeni. Sołtysi proszeni są o kontakt w tej sprawie z ks. Proboszczem do środy włącznie. Kto nie będzie mógł przyjść poświęcić pokarmów lub będzie miał obawy przed uczestnictwem w tym wydarzeniu, może pobłogosławić pokarmy osobiście przed śniadaniem wielkanocnym. Modlitwa błogosławieństwa pokarmów jest zamieszczona na stronie parafii.

Wigilia Paschalna i Rezurekcja w sobotę o godz. 21.00. Ta wielkanocna liturgia rozpocznie się przy kościele poświęceniem ognia. Jego płomień wnosi się do kościoła, gdzie jest śpiewane Orędzie Paschalne na cześć Chrystusa zmartwychwstałego, którego symbolizuje paschał płonący poświęconym ogniem. Następną część uroczystości stanowi liturgia Słowa Bożego, a po niej – liturgia chrzcielna, w czasie której odnowimy przyrzeczenia z naszego chrztu. Ostatnia część, to liturgia Eucharystyczna. Wigilia Paschalna jest nie tylko główną uroczystością świąt Zmartwychwstania, ale również najważniejszą liturgią roku. Sprawowana jest w nocy, bo nocą dokonało się Zmartwychwstanie Chrystusa. Świętowanie Wielkiej Nocy zakończy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem bez procesji rezurekcyjnej, która jest niemożliwa z powodu epidemii. Zapraszamy do udziału poprzez transmisję na parafialnym Facebooku. Na wielkanocną liturgię przynosimy świece.

 1. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze święte w reżimie sanitarnym jak w każdą niedzielę począwszy od godz. 07.00. Aby umożliwić udział większej liczbie parafian, będzie dodatkowa Msza św. o godz. 17.00.

 2. W tym tygodniu biuro parafialne będzie czynne tylko w poniedziałek i środę.

 3. Dzisiaj przed bazyliką w godz. 08.00 – 13.00 odbywa się kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Bielic. Dochód przeznaczony jest na działalność tej placówki.

 4. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień kwietnia.

 5. W minionym tygodniu zmarli śp.: Stefania Lange z Ostrowitego, Stanisław Oleksy z Lubinia, Marcin Liberkowski z ul. Kościuszki i Paweł Misch z Niewolna. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

21.03.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. Zadbajmy o to, by największe święta chrześcijańskie Zmartwychwstania Pańskiego przeżywać w zjednoczeniu z Chrystusem Zmartwychwstałym. W związku z tym zapraszamy do spowiedzi wielkanocnej. Ze względu na sytuację epidemiczną, nie można planować spowiedzi masowej w jednym dniu. Dlatego prosimy korzystać z możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w następujących terminach:

  1. od poniedziałku do piątku w godz. 17.15 – 18.00;

  2. w sobotę w godz. 10.00 – 12.00; 15.00 – 17.00; 18.45 – 19.30.

 3. Podczas spowiedzi od poniedziałku do piątku obywa się w bazylice adoracja Najśw. Sakramentu, którą rozpoczyna Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.00.

 4. Spowiedź w wymienionych dniach i godzinach będzie odbywać się w kaplicy św. Faustyny, a przed Mszą poranną oraz w sobotę i w niedzielę – w konfesjonałach.

 5. Msza św. dla Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 w bazylice.

 6. We czwartek, 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest obchodzona jako Dzień Świętości Życia. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, która jest inicjatywą polegającą na codziennym dziewięciomiesięcznym odmawianiu specjalnej modlitwy wraz z dziesiątką różańca w intencji zachowania przy życiu konkretnego dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone. Osoby pragnące przystąpić do Duchowej Adopcji prosimy o przybycie na Mszę św. o godz. 18.00 ze świecami.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 5845 zł.

 10. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki na kwiaty do Grobu Pańskiego i do wystroju ołtarza na święta Zmartwychwstania.

 11. Za tydzień Niedziela Palmowa. Przed każdą Mszą św. od ministrantów za dobrowolną ofiarę będzie można nabyć palmy, które będą poświęcone podczas każdej Mszy św.

 12. W przyszłą niedzielę przed bazyliką odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Bielicach.

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

14.03.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. Zadbajmy o to, by największe święta chrześcijańskie Zmartwychwstania Pańskiego przeżywać w zjednoczeniu z Chrystusem Zmartwychwstałym. W związku z tym zapraszamy do spowiedzi wielkanocnej. Podobnie jak przed rokiem, ze względu na sytuację epidemiczną, nie można planować spowiedzi masowej w jednym dniu. Dlatego już od poniedziałku 15 marca rozpoczynamy codzienne dyżury spowiedników, aby przez najbliższe dwa tygodnie wszyscy mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

 3. Plan spowiedzi na najbliższy tydzień:

  1. od poniedziałku do piątku w godz. 17.15 – 18.00

  2. w sobotę w godz. 16.00 – 17.00 oraz 18.45 – 19.30.

 4. Podczas spowiedzi od poniedziałku do piątku będzie miała miejsce w bazylice adoracja Najśw. Sakramentu, która rozpoczynać się będzie Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.00.

 5. Spowiedź w wymienionych dniach i godzinach będzie odbywać się w kaplicy św. Faustyny, a przed Mszą poranną oraz w niedzielę – w konfesjonałach.

 6. W piątek, 19 marca przypada Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Tego dnia podczas Mszy św. o godz. 18.00 w uroczysty sposób rozpoczniemy ogłoszony przez Ojca św. Franciszka Rok św. Józefa.

 7. W sobotę 20 marca po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się półgodzinny koncert pieśni pasyjnych. Zaprezentowane będą utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Giovanniego Battisty Pergolesiego i Stanisława Moniuszki. Wykonawcy:Agnieszka Pelc – sopran, Aneta Strzelecka (trzemesznianka) – sopran, Laura Wąsek – sopran, Dominik Kaczmarek – organy. Koncert poprowadzi Mariusz Walter. Zapraszamy.

 8. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 9. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone na inwestycje w naszej parafii.

 11. W przyszłą niedzielę przy wyjściu z kościoła będą zbierane ofiary do skarbonki na kwiaty do Grobu Pańskiego i do wystroju ołtarza na święta Zmartwychwstania.

 12. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jerzy Guzik z ul. Czarnieckiego, Krystyna Kasprzak z ul. Mickiewicza i Henryk Duszyński z ul. 22 Stycznia. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek...

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

07.03.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy w najbliższą sobotę, 13 marca od godz. 08.30. Będzie to spowiedź i Komunia św. wielkanocna. Wizytę księdza u chorych i starszych prosimy zgłaszać w zakrystii lub biurze parafialnym; przyjmujemy też zgłoszenia telefoniczne.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 5. Pod chórem, przy romańskiej kolumnie, jest ustawiony automatyczny bezdotykowy dystrybutor wody święconej, z której można korzystać przy wejściu i wyjściu z kościoła. Bóg zapłać Parafiance, która ufundowała dystrybutor.

 6. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. Bóg zapłać za złożone przed tygodniem ofiary na na misje. Zebraliśmy 937 zł.

 8. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 9. W minionym tygodniu zmarli śp.: Leon Woźniak z ul. Kopernika i Urszula Bielaś z ul. Bolesława Chrobrego. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

28.02.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.00;

  4. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  5. spowiedź

   • dla dzieci w piątek o godz. 15.00

   • dla młodzieży i starszych w piątek o godz. 17.15.

 3. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy wyjątkowo 13 marca i będzie to jednocześnie spowiedź i Komunia św. wielkanocna. Wizytę księdza u chorych i starszych prosimy zgłaszać w zakrystii lub biurze parafialnym, można też zgłaszać telefonicznie.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45

 5. Spotkanie dla wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o 16.30 w bazylice.

 6. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 7. Informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru wniosków na dofinansowanie prac remontowych w 2021 roku i nasza parafia nie otrzymała dotacji. Zostało złożone odwołanie.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień marca.

 9. Przy wyjściu można złożyć do skarbonki ofiarę na na misje.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Barbara Alwin z ul. Bolesława Chrobrego, Jadwiga Kubasik z ul. Bolesława Prusa i Anna Kwiatkowska z Niewolna. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

21.02.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 3. Osoby dorosłe, które już zakończyły edukację szkolną, a które chcą się przygotować do przyjęcia sakramentu bierzmowania, proszone są na spotkanie dzisiaj w Katedrze Gnieźnieńskiej po Mszy o godz. 18.00.

 4. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 5. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 5056 zł.

 6. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. W minionym tygodniu zmarli śp.: Krystyna Antas z ul. Piastowskiej, Zdzisław Majchrzak z ul. Kościuszki i Bogusław Freigant z ul. Parkowej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

6 NIEDZIELA ZWYKŁA

14.02.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Przygotowania Paschy, zwany Wielkim Postem. Ten czas służy przygotowaniu do największych świąt chrześcijańskich – Zmartwychwstania Pańskiego i związany jest z refleksją nad własnym życiem, w którym człowiek potrzebuje ciągłego nawracania się. Jest to również czas rozważania Męki Pańskiej, która wraz ze zmartwychwstaniem stanowi Misterium Paschalne Chrystusa, będące centrum naszego zbawienia.

 2. W Środę Popielcową Msze św. z obrzędem posypania popiołem o godz. 07.00, 09.30, 11.00, 16.00 i 18.00. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły polegający na ograniczeniu posiłków do jednego do syta i dwóch lekkich.

 3. Aby jak najlepiej przeżyć ten ważny okres liturgiczny, w Środę Popielcową rozpoczniemy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które potrwają do soboty. Poprowadzi je Ks. dr Damian Płatek, sercanin. Nauki rekolekcyjne w środę w czasie wszystkich Mszy świętych, a w czwartek, piątek i sobotę w czasie Mszy św. o godz. 11.00 i 18.00. Okazja do spowiedzi 15 minut przed każdą Mszą rekolekcyjną. Niech będzie to dla nas czas duchowej odnowy.

 4. Przypominamy, że przez cały Wielki Post katolika obowiązuje powstrzymywanie się od udziału w hucznych zabawach.

 5. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne z rozważaniem Męki Pańskiej:

  1. Droga Krzyżowa w piątek

   • dla dzieci o godz. 16.30

   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 6. W Środę Popielcową biuro parafialne będzie nieczynne.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 8. Osoby dorosłe (które już zakończyły edukację na poziomie szkoły ponadpodstawowej), a które chcą się przygotować do przyjęcia sakramentu bierzmowania, proszone są o spotkanie w I niedzielę Wielkiego Postu, 21 lutego, w Katedrze Gnieźnieńskiej po Mszy o godz. 18.00.

 9. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

 11. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 12. W minionym tygodniu zmarli śp.: Kazimierz Szadkowski z Bystrzycy, Jan Kołsut z ul. Piastowskiej, Henryk Lewandowski z ul. Wiśniowej, Krystyna Witczak z ul. Lipowej (wcześniej ul. Św. Jana) i Stanisława Kleczek z ul. 22 Stycznia (wcześniej Ostrowite). Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

5 NIEDZIELA ZWYKŁA

07.02.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Było to dla nas wszystkich nowe doświadczenie. Bóg zapłać za wspólną modlitwę i za złożone ofiary.

 2. Tradycyjne sprawozdanie roczne będzie w przyszłą niedzielę.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 4. 11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Ze względu na niskie temperatury w bazylice, w naszej parafii jest on przeniesiony na miesiąc maj.

 5. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 6. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 7. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. Są do odbioru intencje Żywego Różańca na luty.

 9. Na stoliku przy chrzcielnicy są pakiety, które były rozdawane na Mszach kolędowych. Można je wziąć dla siebie lub dla osób, które nie były na kolędzie, a chciałyby taki pakiet otrzymać.

 10. W minionym tygodniu zmarła śp. Barbara Ferenz z ul. 22 Stycznia. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

4 NIEDZIELA ZWYKŁA

31.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Pozostały jeszcze tylko trzy dni kolędy. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki.

 2. Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnim czasie z okazji Mszy kolędowych i za pomocą przelewu bankowego. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 3. W wtorek, 2 lutego, przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze święte z poświęceniem świec o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. przyjdą tego dnia na godziny podane rodzicom na spotkaniu.

 4. W środę wspomnienie św. Błażeja, patrona chorych na gardło. Po Mszach św. o godz. 06.30, 07.00 i 18.00 specjalne błogosławieństwo.

 5. W środę o godz. 18.45 odbędzie się kolejny wykład ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę. Tym razem udamy się do podlaskiej Sokółki, gdzie miał miejsce pierwszy w Polsce cud eucharystyczny i do Legnicy. Pierwszy z roku 2008 związany jest konsekrowaną Hostią, której część przemieniła się we fragment serca ludzkiego w stanie agonalnym. Drugi wydarzył się w 2013 roku w Legnicy i był bardzo podobny do tego z Sokółki. Serdecznie zapraszamy.

 6. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w int. powołań we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;

  3. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  4. spowiedź dla dzieci w piątek o 15.00, dla młodzieży i starszych w piątek o 17.15;

  5. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  6. posługa sakramentalna u chorych na zgłoszenie w sobotę od 08.30 (zgłoszenia dziś po Mszy św. lub telefonicznie w godzinach urzędowania biura parafialnego).

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45.

 8. Msza zbiorowa za zmarłych w piątek o godz. 18.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 9. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 10. Jak już informowaliśmy przy przednim wejściu do bazyliki, pomiędzy drzwiami wahadłowymi a zasłoną, wisi na ścianie automatyczny bezdotykowy dystrybutor wody święconej służącej do przeżegnania się przy wejściu do kościoła. Aby z niego skorzystać, należy podłożyć dłoń pod miejsce wypływu wody. Wodę święconą można też wziąć do domu z naczynia stojącego przy zakrystii.

 11. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z na pomoc mieszkańcom Chorwacji, którzy ucierpieli na skutek trzęsienia ziemi. Zebraliśmy 2160 zł.

 12. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień lutego.

 13. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jadwiga Adamkiewicz z Popielewa, Józef Stasiak z Rudek, Maria Menclewicz z Trzemżala i Andrzej Nowak z ul. 1 Maja. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

3 NIEDZIELA ZWYKŁA

24.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki.

 2. Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnim czasie z okazji Mszy kolędowych i za pomocą przelewu bankowego. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 16.45.

 4. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 5. Zasady obowiązujące podczas epidemii nie pozwalają na nalewanie wody święconej do kropielnic. W związku z tym przy przednim wejściu do bazyliki, pomiędzy drzwiami wahadłowymi a zasłoną, wisi na ścianie automatyczny bezdotykowy dystrybutor wody święconej. Aby z niego skorzystać, należy podłożyć dłoń pod miejsce wypływu wody.

 6. Przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki przeznaczoną na pomoc mieszkańcom Chorwacji, którzy ucierpieli na skutek trzęsienia ziemi..

 7. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. W minionym tygodniu zmarły śp.: Maria Hesse z Popielewa i Zofia Grzelak z Ostrowitego. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA ZWYKŁA

17.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Od dziś wraca na praktykę duszpasterską w naszej parafii diakon Michał Romel. Życzymy mu owocnej posługi w naszej wspólnocie parafialnej.

 2. W związku z powrotem do szkół dzieci z klas I – III, pragniemy wznowić przygotowanie do I Komunii św. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania rodziców dzieci z klas trzecich według następującego porządku:

  1. Szkoła Podstawowa nr 1: kl. III a i b w poniedziałek, kl. III c i d we wtorek o godz. 18.30

  2. Szkoła Podstawowa nr 2: kl. III a i b we czwartek o godz. 18.30.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 16.45 w bazylice.

 4. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki.

 5. Podczas „kolędowych” Mszy św. jest zbierana składka zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii. Numer konta jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Dziękujemy za ofiary złożone w ostatnim czasie. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 6. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 7. Ostatnio mieszkańcy Chorwacji bardzo ucierpieli z powodu silnego trzęsienia ziemi. W związku z tym przyszła niedziela będzie Dniem solidarności z Chorwacją i po Mszy św. będą zbierane do skarbonki ofiary przeznaczone na pomoc mieszkańcom tego kraju.

 8. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 5661 zł.

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

10.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny Okres Bożego Narodzenia. Jutro rozpocznie się Okres Zwykły w liturgii. Zgodnie z tradycją, do 2 lutego pozostanie w kościele żłóbek i jeszcze będziemy śpiewać kolędy.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 16.45 w bazylice.

 3. Dziękujemy za udział w Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Kto nie może uczestniczyć w kolędowej Mszy św., może poprosić sąsiadów o odebranie pakietu kolędowego z modlitwą błogosławieństwa domu i wodą święconą.

 4. Podczas „kolędowych” Mszy św. jest zbierana składka zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii. Numer konta jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Dziękujemy za ofiary złożone w ostatnim czasie. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 5. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 6. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

 8. W minionym tygodniu zmarli śp.: Bogdan Cegielski z ul. Piastowskiej, Elżbieta Kulińska z ul. Mieszka I i Zygmunt Koperski z Wymysłowa. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

03.01.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele i święta za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00. Będzie też transmisja 6 stycznia.

 3. We środę, 6 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli. Msze święte z poświęceniem kredy i kadzidła według porządku niedzielnego, począwszy od Mszy św. we wtorek o godz. 18.00.

 4. W tym roku z powodu epidemii nie będzie Orszaku Trzech Króli. Zachęcamy, by w domach śpiewać kolędy z rodziną.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 16.45 w bazylice.

 6. Msza św. w intencji żyjących i zmarłych Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie odbędzie się w piątek o godz. 18.00. Będzie transmitowana na Facebooku.

 7. Dziękujemy za udział we Mszach św. sprawowanych z okazji kolędy w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Zapraszamy kolejnych Parafian do udziału w tych spotkaniach, których plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii oraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Kto nie może uczestniczyć w kolędowej Mszy św., może poprosić sąsiadów o odebranie pakietu kolędowego z modlitwą błogosławieństwa domu i wodą święconą.

 8. Podczas „kolędowych” Mszy św. jest zbierana składka zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Dziękujemy za ofiary złożone w ostatnim czasie. Posłużą one na pokrycie kosztów utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 9. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 10. Po Mszy św. można odebrać nowy grafik Żywego Różańca i intencje modlitewne na styczeń oraz Papieskie Intencje Misyjne na 2021 r.

 11. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 12. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 13. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zofia Michalak z ul. Wodnej, Zefiryna Michalak z ul. Żeromskiego i Teodor Zieliński z ul. Sportowej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY

27.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dziękujemy Parafianinowi, który wypożyczył zwierzęta do żywej szopki oraz fundatorowi figur Świętej Rodziny. Dzisiaj wieczorem zwierzęta będą zabrane i ponownie pojawią się w szopce 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

 2. Od jutra rozpoczynamy spotkania kolędowe na Mszach św. odprawianych w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i wiosek. Msze święte „kolędowe” będą sprawowane dodatkowo, oprócz Mszy parafialnych, w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w soboty o 10.00 i 16.30. Plan tych Mszy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii opraz w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Bardzo prosimy, aby się z nim zapoznać i zarezerwować czas na wyznaczony dzień.

 3. Podczas „kolędowych” Mszy św. będzie zbierana składka zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Będziemy bardzo wdzięczni za te ofiary, które pokryją koszty utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 4. Czwartek będzie ostatnim dniem roku. O godz. 17.00 będzie sprawowana Msza św. i nabożeństwo, w czasie którego podziękujemy Panu Bogu za mijający rok i poprosimy o Jego błogosławieństwo w Nowym Roku. Z powodu zakazu przemieszczania się tego dnia od godz. 19.00, Msza będzie wcześniej niż zwykle.

 5. W piątek, 1 stycznia przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. z Uroczystości we czwartek o godz. 17.00 i w piątek według porządku niedzielnego (będzie też Msza o godz. 07.00).

 6. 1 stycznia na parafialnym Facebooku będzie transmisja Mszy św. o godz. 10.00.

 7. Z okazji I piątku miesiąca dodatkowa okazja do spowiedzi we czwartek, 31 grudnia, od godz. 16.00.

 8. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego”

 9. Przy chrzcielnicy można nabyć Ewangelię na każdy dzień 2021 roku.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zbigniew Różański z ul. Piastowskiej, Zbigniew Piotrowski z Jerzykowa, Dorota Zaręba z Bieślina i Irena Tycka z ul. Sportowej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA

25.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Parafianom i Gościom życzymy, aby Jezus Chrystus, który przychodzi na świat wypełniając Bożą obietnicę, w tych trudnych czasach napełnia wszystkich nadzieją na lepszą przyszłość. Niech miłość stajenki betlejemskiej rozpala nasze serca i będzie lekarstwem na epidemię obaw, niepewności, egoizmu i wszelkiego zła. Oby Boża miłość zagościła w naszych sercach rodzinach i w naszej Ojczyźnie.

 

 1. Dziękujemy Parafianom, którzy pomogli w przygotowaniu bazyliki na Święta Bożego Narodzenia.

 2. Zapraszamy do odwiedzenia żywej szopki prazed bazyliką. Żywe zwierzęta będą w niej do niedzieli włącznie, a potem jeszcze 6 stycznia.

 3. W pierwszy dzień świąt Msze święte jak wkażdą niedzielę.

 4. Jutro, w sobotę, Święto św. Szczepana i drugi dzień świąt. Msze święte według porządku niedzielnego. Msza wieczorna będzie już Mszą niedzielną.

 5. Zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów muzycznych, który odbędzie się w bazylice w drugi dzień świąt o 16.00. Będzie transmisja na Facebooku.

 6. W I i II święto transmisja Mszy św. na Facebooku o godz. 10.00.

 7. Z powodu epidemii w tym roku nie będzie wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, w jej tradycyjnej formie. Tym razem my, duszpasterze, będziemy zapraszać Parafian z poszczególnych ulic i wiosek do kościoła na Mszę św., która będzie odprawiana w intencji mieszkańców danych ulic czy wiosek. Msze święte „kolędowe” będą sprawowane dodatkowo, oprócz Mszy parafialnych, w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w soboty o 10.00 i 16.30. Plan tych Mszy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Bardzo prosimy, aby się z nim zapoznać i zarezerwować czas na wyznaczony dzień. Kolęda wiąże się z błogosławieństwem i poświęceniem domu czy mieszkania. Uczestnicy Mszy św. zaniosą błogosławieństwo do swoich domów. Będziemy też rozdawać buteleczki z wodą święconą i obrazki z tekstem modlitwy do odmówienia w domu, gdzie głowa rodziny przeczyta ją i wodą święconą pokropi mieszkanie.

 8. Tradycyjnie z okazji kolędy składane są ofiary na pokrycie opłat diecezjalnych i ogólnokościelnych oraz na potrzeby parafii. Podczas „kolędowych” Mszy św. będzie zbierana składka na te cele zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Będziemy bardzo wdzięczni za te ofiary, które pokryją koszty utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 9. Przedstawiciel Wydawnictwa św. Pawła będzie sprzedawał książki z Ewangelią na każdy dzień 2021 r. w najbliższą niedzielę po wszystkich Mszach świętych.

 10. Przy wyjściu z kościoła można nabyć nowy numer „Przewodnika Katolickiego”.

4 NIEDZIELA ADWENTU

20.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00. Transmisje będą również w dwa dni Świąt Bożego Narodzenia.

 3. W poniedziałek, wtorek i środę o 16.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja do 17.00. Od 16.15 okazja do spowiedzi w kaplicy św. Faustyny. Dodatkowo okazja do spowiedzi w konfesjonale we wtorek w godz. 18.00 – 19.00.

 4. Ostatnie Roraty w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 17.00. Ogień betlejemski przyniesiony przez harcerzy będzie można zabrać do domu we wtorek po Roratach oraz we środę po każdej Mszy św. W tym celu trzeba przynieść ze sobą znicz.

 5. We czwartek wigilia Bożego Narodzenia; Msze św. o godz. 06.30 i 07.00. Gdy wieczorem w gronie bliskich zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej, rozpocznijmy ją od przeczytania fragmentu 2 rozdziału Ewangelii św. Łukasza opisującego narodzenie Pana Jezusa.

 6. Aby, pomimo obostrzeń sanitarnych, więcej osób mogło uczestniczyć w bazylice w Pasterce, w tym roku będą w Trzemesznie dwie Pasterki: o godz. 21.00 i 23.00. O godz. 23.00 będzie też transmisja na parafialnym Facebooku. Przed Pasterką będzie otwarte tylko wejście z przodu bazyliki. Po osiągnięciu limitu wiernych, drzwi będą zamknięte.

 7. Bezpośrednio po pierwszej Pasterce poświęcenie i inauguracja żywej szopki przed bazyliką. Żywe zwierzęta będą w szopce po Pasterce oraz w pierwszy dzień świąt.

 8. W piątek Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze święte jak w każdą niedzielę. Będzie także Msza o godz. 07.00.

 9. Zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów muzycznych, który odbędzie się w drugi dzień świąt o godz. 16.00. Będzie transmisja na Facebooku.

 10. Z powodu epidemii w tym roku nie będzie wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, w jej tradycyjnej formie. Tym razem my, duszpasterze, będziemy zapraszać Parafian z poszczególnych ulic i wiosek do kościoła na Mszę św., która będzie odprawiana w intencji mieszkańców danych ulic czy wiosek. Msze święte „kolędowe” będą sprawowane dodatkowo, oprócz Mszy parafialnych, w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w soboty o 10.00 i 16.30. Plan tych Mszy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Bardzo prosimy, aby się z nim zapoznać i zarezerwować czas na wyznaczony dzień. Kolęda wiąże się z błogosławieństwem i poświęceniem domu czy mieszkania. Uczestnicy Mszy św. zaniosą błogosławieństwo do swoich domów. Będziemy też rozdawać buteleczki z wodą święconą i obrazki z tekstem modlitwy do odmówienia w domu, gdzie głowa rodziny przeczyta ją i wodą święconą pokropi mieszkanie.

 11. Tradycyjnie z okazji kolędy składane są ofiary na pokrycie opłat diecezjalnych i ogólnokościelnych oraz na potrzeby parafii. Podczas „kolędowych” Mszy św. będzie zbierana składka na te cele zastępująca ofiarę kolędową. Taką ofiarę można też przekazać na konto parafii wpisując w tytuł przelewu: „Ofiara kolędowa” lub po prostu: „Kolęda”. Numer konta parafii jest zamieszczony na stronie internetowej i w gablocie przy wyjściu z bazyliki. Będziemy bardzo wdzięczni za te ofiary, które pokryją koszty utrzymania parafii oraz zobowiązań wobec Archidiecezji i celów ogólnokościelnych.

 12. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali paczki świąteczne dla Parafian potrzebujących wsparcia. Było ich 110. Bóg zapłać także pomocnikom św. Mikołaja, czyli młodym ze wspólnoty Exodus i zespołu muzycznego, którzy dostarczyli paczki pod właściwy adres.

 13. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii w wysokości 5492 zł oraz za ofiary przekazane osobiście i na konto parafii.

 14. W tym roku, ze względu na epidemię, nie będzie spotkań opłatkowych.

 15. W zakrystii można nabywać poświęcone opłatki oraz ostatnie świece Caritas.

 16. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego” z książeczką zawierającą Ewangelię z rozważaniem na każdy dzień stycznia.

 17. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zygmunt Rogiński z ul. 22 Stycznia, Damian Roszak z Niewolna, Urszula Wegnerska z ul. Sosnowej, Barbara Patulak z ul. Wleklińskiego, Dorota Adamczyk z Lubinia oraz Henryk Rzeszowski – ojciec ks. Wojciecha. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

3 NIEDZIELA ADWENTU

13.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 3. Podczas Adwentu sprawowane są Msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwane Roratami. W tym tygodniu Roraty od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 06.15 rano. Dzieci i starszych zachęcamy do przychodzenia z lampionami.

 4. Adwent jest czasem przygotowania na spotkanie z Chrystusem w Święta Bożego Narodzenia, a także okresem przypominającym nam, że całe życie człowieka jest przygotowaniem na spotkanie z Chrystusem po śmierci i na końcu czasów. W tym przygotowaniu konieczne jest ciągłe nawracanie się: pojednanie z Bogiem, odrzucanie zła i wybór dobra. To dokonuje się w sakramencie pokuty. W tym roku, z powodu obostrzeń związanych z epidemią, nie jest możliwa spowiedź masowa w jednym dniu. Dlatego zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania już od jutra od poniedziałku do czwartku w godz. 16.15 – 17.00 oraz w piątek i sobotę w godz. 16.15 – 18.00. Spowiedź będzie odbywać się w kaplicy św. Faustyny, gdzie między penitentem a spowiednikiem jest parawan z pleksi.

 5. W czasie sprawowania sakramentu pokuty w bazylice będzie trwać adoracja Najśw. Sakramentu rozpoczynająca się codziennie Koronką do Miłosierdzia Bożego od poniedziałku do czwartku i w sobotę o godz. 16.00, a w piątek o 15.00. Serdecznie zapraszamy na adorację i do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

 6. Na życzenie odwiedzimy chorych i starszych z adwentową spowiedzią i Komunią św. Odwiedziny będą miały miejsce w najbliższą sobotę, 19 grudnia od godz. 08.30. Prosimy zgłaszać chorych po Mszy św., mailowo lub telefonicznie w godzinach urzędowania biura parafialnego. Nie obowiązuje stała lista. Zgłoszenia przyjmowane będą do piątku.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 8. Dziękujemy za udział w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotowujemy paczki dla wymagających wsparcia parafian. Prosimy je dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 9. Aby, pomimo obostrzeń sanitarnych, więcej osób mogło uczestniczyć w bazylice w Pasterce, w tym roku będą w Trzemesznie dwie Pasterki: o godz. 21.00 i 23.00. O godz. 23.00 będzie też transmisja na parafialnym Facebooku.

 10. W zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 11. Przy wyjściu można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 12. Przy wyjściu i w zakrystii można nabyć kalendarz – cegiełkę na Hospicjum Perinatalne w Bydgoszczy niosące pomoc rodzicom oczekującym na narodziny nieuleczalnie chorego dziecka, które nie ma szans na przeżycie. Hospicjum utrzymuje się wyłącznie z ofiar i darowizn. Kalendarz zawiera rysunki aniołów wykonane przez dzieci. Koszt kalendarza – cegiełki wynosi 50 zł. Zachęcamy, aby w taki sposób pomóc w zapewnieniu opieki medycznej, psychologicznej i duchowej rodzicom, którzy przygotowują się na przyjęcie ciężko chorego dziecka, które krótko po porodzie będą musieli pożegnać.

 13. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Zebraliśmy na ten cel 1048,80 zł.

 14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii oraz za ofiary przekazane w minionym tygodniu na konto parafialne.

 15. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jadwiga Krzywonos z ul. Chrobrego, Władysław Średziński z Miat, Józef Lewandowski i Roman Płużyński z Kozłówka, Zofia Dzięcielak z ul. Chrobrego i Kazimiera Płażalska z ul. Św. Jana. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

2 NIEDZIELA ADWENTU

06.12.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45. 

 4. Podczas Adwentu sprawowane są Msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny oczekującej na narodzenie Syna Bożego, zwane Roratami. W tym tygodniu Roraty w poniedziałek, środę i czwartek o godz. 17.00, a w piątek o 06.15 rano. Zarówno dzieci, jak i starszych zachęcamy do przynoszenia na Roraty lampionów.

 5. We wtorek, 8 grudnia, przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte w bazylice o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 6. Z powodu epidemii poświęcenie medalików dzieci pierwszokomunijnych odbędzie się w późniejszym terminie.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 8. Dziękujemy za udział w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotowujemy paczki dla wymagających wsparcia parafian. Prosimy je dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 9. Prosimy, aby do brązowych pojemników na bioodpady na cmentarzu nie wrzucać całych wieńców i wiązanek, nawet jeśli są wykonane z żywych kwiatów. W wieńcach i wiązankach jest drut, szarfy, wstążki i inne materiały, których nie należy tam umieszczać. Na wysypisku takie odpady nie są zaliczane do bioodpadów i za ich umieszczanie w brązowych kontenerach są naliczane wysokie opłaty.

 10. W zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 11. Przy wyjściu można nabyć tygodniki: „Przewodnik Katolicki” i „Gość Niedzielny”.

 12. Przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

 13. Bóg zapłać za ofiary przekazane w minionym tygodniu na konto parafialne.

 14. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 15. Przypominamy, że ostatnio został wykonany remont latarni nad kaplicą św. Barbary i naprawiono gzymsy na dwóch pilastrach kopuły głównej. Trwa remont organów. Częściowo została wymieniona podłoga na chórze. Na froncie bazyliki jest wstawiane okno w miejsce dotychczasowej atrapy. Został również przeprowadzony remont elewacji zabudowań gospodarczych z garażami oraz remont północnej elewacji plebanii. W najbliższym czasie będzie wyciętych 21 drzew na cmentarzu (jest już pozytywna opinia i zezwolenie na wycinkę).

 16. W minionym tygodniu zmarli śp.: Janusz Filip z Lubinia i Teresa Kaptur z Cytrynowa. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

1 NIEDZIELA ADWENTU

29.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 3. Msza św. zbiorowa za zmarłych będzie transmitowana w piątek o godz. 18.00.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45. Podczas Mszy św. o 16.00 adoracja będzie przeniesiona do kaplicy św. Faustyny.

 5. Podczas Adwentu sprawowane są Msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny oczekującej na narodzenie Syna Bożego, zwane Roratami. W naszej bazylice Roraty od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 6.15. Jeśli na Roraty przyjdą rodzice z dziećmi, to prosimy dzieci o przynoszenie lampionów. Nie będzie długiego wejścia przez bazylikę: od razu zajmujemy miejsce w ławce. Zachęcamy również starszych do przynoszenia lampionów lub świec.

 6. W tym roku z powodu epidemii w piątek po Roratach nie będzie śniadania.

 7. Na parafialnym Facebooku codziennie rano będzie zamieszczany link do specjalnych rekolekcji adwentowych dla dzieci. Pierwsze spotkanie już dziś. Wszystkie dzieci serdecznie zapraszamy do udziału.

 8. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań we czwartek po Roratach;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;

  3. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;

  4. spowiedź w piątek o 15.00 i od 17.15.

 9. Z powodu epidemii nadal nie odwiedzamy chorych w pierwsze soboty miesiąca. Nagłe przypadki prosimy zgłaszać indywidualnie.

 10. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 11. W biurze parafialnym oraz za pomocą poczty elektronicznej do końca listopada można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych.

 12. Przypominamy o możliwości zyskania odpustu za zmarłych do końca listopada. Warunki: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. W przypadku niemożności nawiedzenia cmentarza, wystarczy duchowa łączność.

 13. Nadal zapraszamy do udziału w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotowujemy paczki z długoterminowymi produktami spożywczymi, a także z innymi upominkami dla wymagających wsparcia parafian. W zakrystii można wylosować kartkę, na której znajdują się anonimowe informacje o adresatach paczki oraz numer, który w widoczny sposób należy umieścić na paczce. Paczki prosimy dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów.

 14. W zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 15. Przy wyjściu można nabyć tygodniki: „Przewodnik Katolicki” z książeczką na grudzień i „Gość Niedzielny” z kalendarzem ściennym na 2021 rok.

 16. Bóg zapłać za ofiary przekazane w minionym tygodniu na konto parafialne.

 17. W minionym tygodniu zmarli śp.: Henryk Zawodny z ul. Mickiewicza, Marian Kozanecki z Niewolna, Piotr Koperski z ul. Osiedlowej, Tadeusz Łaniecki z Pl. Św. Wojciecha oraz Krystyna Rojewska i Stanisław Mszanecki z Trzemżala. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

22.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W związku z obostrzeniami epidemicznymi nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 2. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 3. W poniedziałek, 23 listopada przypada całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w naszej parafii. Rozpocznie się ona Mszą św. o godz. 11.00. Podczas adoracji Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15.00 i różaniec w intencji zatrzymania epidemii o 17.00. Adorację zakończy Msza św. o godz. 18.00. W godz. 12.00 – 14.45 adoracja będzie miała miejsce w kaplicy św. Faustyny, w pozostałym czasie – w bazylice. Znajdźmy tego dnia choć chwilę na modlitwę uwielbienia Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 5. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy Adwent – czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia przypominający nam, że całe ludzkie życie jest oczekiwaniem i przygotowaniem na drugie przyjście Chrystusa na końcu czasów, kiedy Zbawiciel dokona sądu nad światem.

 6. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o telefoniczne zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw.

 7. W biurze parafialnym oraz za pomocą poczty elektronicznej można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, które będą przyjmowane do końca listopada.

 8. Przypominamy, że Ojciec św. Franciszek przedłużył możliwość zyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały listopad. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. W przypadku niemożności nawiedzenia cmentarza, wystarczy duchowa łączność.

 9. Jak co roku zapraszamy do udziału w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotujemy paczki z długoterminowymi produktami spożywczymi, a także z innymi upominkami dla wymagających wsparcia parafian. Już od dziś w zakrystii można wylosować kartkę, na której znajdują się anonimowe informacje o adresatach paczki oraz numer, który w widoczny sposób należy umieścić na paczce. Paczki prosimy dostarczyć na plebanię do dnia 14 grudnia, aby do świąt mogły dotrzeć do adresatów

 10. W zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 11. W zakrystii można nabyć tygodniki: „Przewodnik Katolicki” i „Gość Niedzielny”. Dziś w „Przewodniku” m.in. wywiad z duszpasterzem, poetą i publicystą – ks. Jerzym Hajdugą przeprowadzony przez pochodzącą z Trzemeszna Agnieszkę Sroczyńską-Kostuch.

 12. Bóg zapłać za ofiary przekazane w minionym tygodniu na konto parafialne.

 13. W minionym tygodniu zmarli śp.: Danuta Sęk z ul. 22 Stycznia, Józef Starosta z ul. Chrobrego, Jerzy Łuszcz z ul. Wleklińskiego, Ireneusz Zalewski z Pl. Kosmowskiego, Sylwester Kmiecik z ul. Szymańskiego, Roman Michalak z ul. Wodnej, Grzegorz Soszyński z ul. Kościuszki, Teresa Wełnitz z Mijanowa i Roman Skrzypczak z Zielenia. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

33 NIEDZIELA ZWYKŁA

15.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z ograniczeniami związanymi z epidemią, obecnie w kościele może przebywać jedna osoba na 15 m². W związku z tym w naszej bazylice od 7 listopada mogą przebywać jednocześnie 72 osoby.

 2. Prosimy stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos oraz zachowywać odstępy.

 3. W związku z obostrzeniami nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 4. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 6. Msza św. w intencji śp. Ks. Biskupa Bogdana Wojtusia odbędzie się w piątek o godz. 18.00, a w intencji tegorocznych pieszych pielgrzymów do Ostrowitego w przyszłą niedzielę o godz. 10.00.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw. Taką potrzebę można zgłaszać telefonicznie lub drogą mailową.

 8. W biurze parafialnym oraz za pomocą poczty elektronicznej można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, które będą przyjmowane do końca listopada.

 9. Przypominamy, że Ojciec św. Franciszek przedłużył możliwość zyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały listopad. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. W przypadku niemożności nawiedzenia cmentarza, wystarczy duchowa łączność.

 10. Przyszła niedziela, ostatnia w roku kościelnym, obchodzona jest jako Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy św. o godz. 10.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i Akt Poświęcenia Chrystusowi Królowi. Za publiczne odmówienie Aktu można tego dnia zyskać odpust zupełny.

 11. Z powodów epidemicznych poświęcenie książeczek dzieci pierwszokomunijnych odbędzie się w późniejszym terminie.

 12. Przy zakrystii można nabyć świece Caritas na stół wigilijny oraz poświęcone opłatki. Koszt małych świec wynosi 7 zł, dużych 14 zł. Opłatki za dobrowolną ofiarę.

 13. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii w wysokości 3088 zł, a także za ofiary przekazane ostatnio na konto parafialne w wysokości 1520 zł (w tym 800 zł z przeznaczeniem na remont organów).

 14. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Republice Środkowoafrykańskiej. Zebraliśmy 645 zł.

 15. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 16. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zdzisław Trzciński z ul. Szkolnej i Barbara Wójkowska z ul. Piastowskiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

32 NIEDZIELA ZWYKŁA

08.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z ograniczeniami związanymi z epidemią, obecnie w kościele może przebywać jedna osoba na 15 m². W związku z tym w naszej bazylice od 7 listopada mogą przebywać jednocześnie 72 osoby.

 2. Prosimy stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos oraz zachowywać odstępy.

 3. W związku z obostrzeniami nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 4. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 5. We środę, 11 listopada przypada Święto Niepodległości. Dodatkowa Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 11.00.

 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 7. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw. Taką potrzebę można zgłaszać telefonicznie lub drogą mailową.

 8. W biurze parafialnym oraz za pomocą poczty elektronicznej można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, Wymienianki roczne będą przyjmowane do końca listopada.

 9. Przypominamy, że Ojciec św. Franciszek przedłużył możliwość zyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały listopad. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. W przypadku niemożności nawiedzenia cmentarza, wystarczy duchowa łączność.

 10. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 11. Bóg zapłać za ofiary złożone dziś z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii, a także za ofiary przekazane ostatnio na konto parafialne.

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zygmunt Robaszkiewicz z ul. Foluskiej i Leszek Sobecki z Trzemżala. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

01.11.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zgodnie z postanowieniem rządu cmentarz parafialny do 2 listopada będzie zamknięty.

 2. Zgodnie z ograniczeniami związanymi z epidemią, obecnie w kościele może przebywać jedna osoba na 7 m². W związku z tym w naszej bazylice od 24 mogą przebywać jednocześnie 154 osoby.

 3. Prosimy stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos oraz zachowywać odstępy.

 4. W związku z obostrzeniami nadal obowiązuje dyspensa Ks. Prymasa od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 5. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku w każdą niedzielę jest transmitowana Msza św. o g. 10.00.

 6. W poniedziałek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Tego dnia Msze święte w bazylice o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 7. W Dzień Zaduszny po Mszy wieczornej, czyli około godz. 18.45 nasz zespół muzyczny i młodzieżowa wspólnota Exodus zapraszają na Zaduszki Muzyczne z modlitwą za Parafian zmarłych w ostatnim roku. Modlitwa będzie transmitowana na naszym parafialnym Facebooku.

 8. Wymienianki jednorazowe 1 listopada o godz. 18.00 oraz we wtorek i środę po Mszy św. o godz. 18.00; w czwartek wymienianki za zmarłych kapłanów.

 9. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 16.00.

 10. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;

  3. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30

  4. spowiedź w piątek w godz. 15.00 – 16.00 i od 17.15.

 11. Msza zbiorowa za zmarłych będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.

 12. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw. Taką potrzebę można zgłaszać telefonicznie lub drogą mailową.

 13. Biuro parafialne w Dzień Zaduszny będzie nieczynne.

 14. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach. Jest też możliwość zamawiania wymienianek rocznych i jednorazowych za pomocą poczty elektronicznej, do czego w dobie pandemii zachęcamy. Wymienianki jednorazowe będą przyjmowane do 3 listopada, a roczne do końca listopada.

 15. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 16. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą ewangelię, modlitwę i rozważanie na każdy dzień listopada.

 17. W minionym tygodniu zmarli śp.: Józef Rudzki z Niewolna i Józef Chojnacki z ul. Mickiewicza. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

30 NIEDZIELA ZWYKŁA

25.10.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Po wprowadzeniu ograniczeń związanych z epidemią, w strefie czerwonej w kościele może przebywać jedna osoba na 7 m². W związku z tym informujemy, że w naszej bazylice od 24 października mogą przebywać jednocześnie 154 osoby.

 2. Prosimy stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos oraz zachowywać odstępy.

 3. W związku z nowymi obostrzeniami Ks. Prymas udzielił dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta.

 4. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w niedziele za pomocą środków przekazu. Na parafialnym Facebooku będziemy transmitować Mszę św. o godz. 10.00. Rodziców dzieci z klasy III oraz młodzieży z kl. VIII, w przypadku uczestnictwa we Mszy św. poprzez transmisję, prosimy o podpisanie dzienniczka.

 5. Trwa październik – miesiąc różańca. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o 18.00, a w niedzielę o godz. 18.00;

  3. różaniec można również odmawiać w domu.

 6. Z powodów epidemicznych czasowo wstrzymujemy wszystkie spotkania duszpasterskie.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w bazylice, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.00.

 8. W związku z sytuacją epidemiczną, aby uniknąć dużego zgromadzenia, w Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) nie odbędzie się Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym. Msze święte będą się odbywać w bazylice według porządku niedzielnego.

 9. Zachęcamy, by odwiedziny na cmentarzu zaplanować niekoniecznie na 1 listopada, ale na inne dni. Taką prośbę kierują do nas również Ks. Prymas Wojciech Polak oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Ks. Abp Stanisław Gądecki.

 10. W dniach 31.10 – 01.11 ul. Ks. Marcelego Kowalskiego będzie jednokierunkowa z ruchem w kierunku cmentarza; wyjazd z cmentarza jednokierunkową ul. Wiosny Ludów. Będą dodatkowe parkingi na boisku Zespołu Szkół (31.10 – 01.11) i na terenie warsztatów szkolnych (31.10 – 02.11).

 11. Seniorów oraz osoby będące w izolacji lub na kwarantannie prosimy o zgłaszanie potrzeby pomocy w zakupach lub załatwieniu innych spraw. Taką potrzebę można zgłaszać telefonicznie lub drogą mailową.

 12. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach. Jest też możliwość zamawiania wymienianek rocznych i jednorazowych za pomocą poczty elektronicznej, do czego w dobie pandemii zachęcamy. Wymienianki roczne będą przyjmowane do końca listopada.

 13. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 14. W obliczu toczącej się dyskusji na temat dopuszczalności aborcji przypominamy, że obowiązująca katolika nauka Kościoła jest jednoznaczna: życie ludzkie jest darem Bożym i należy je chronić od poczęcia do naturalnej śmierci. Przypomina o tym Ojciec św. Franciszek: „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne. Dlatego należy z całą stanowczością odradzać stosowania diagnozy prenatalnej w celach selekcyjnych, ponieważ jest to wyrazem okrutnej mentalności eugenicznej, która odbiera rodzinom możliwość przyjęcia i kochania swego najsłabszego dziecka. Są dzieci, które w pewnych przypadkach mentalność odrzucania określa jako nie do pogodzenia z życiem i dlatego są skazywane na śmierć. Lecz przecież żadna istota ludzka nie może być nie do pogodzenia z życiem; ani z powodu swego wieku, ani stanu zdrowia czy jakości swego istnienia” (Franciszek, przemówienie do uczestników konferencji w Watykanie, marzec 2019 r.). Domaganie się zabijania dzieci nienarodzonych jest grzechem ciężkim.

 15. Na 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św.

 16. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą ewangelię, modlitwę i rozważanie na każdy dzień listopada.

 17. W minionym tygodniu zmarli śp.: Tadeusz Wójcicki z ul. Piastowskiej, Irena Antkowiak z ul. Kościuszki i Maria Hartwich z Pl. Św. Wojciecha, a także Ks. Biskup Bogdan Wojtuś. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

29 NIEDZIELA ZWYKŁA

18.10.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Po wprowadzeniu ograniczeń związanych z epidemią, w strefie żółtej w kościele może przebywać jedna osoba na 4 m². W związku z tym informujemy, że w naszej bazylice od 17 października może przebywać jednocześnie 270 osób.

 2. W związku z nowymi obostrzeniami Ks. Prymas wydał dekret. Oto jego treść:

  W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz nowymi wytycznymi państwowymi, z dniem 17 października br., zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. W tym trudnym czasie proszę wiernych o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy pomagają chorym: lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne. Jednocześnie apeluję o niesienie pomocy sąsiedzkiej oraz o otwartość i życzliwość wobec potrzebujących. Wojciech Polak, Abp Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski.

 3. Prosimy, aby stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos.

 4. Zaplanowane na rozpoczynający się tydzień rekolekcje ewangelizacyjne nie odbędą się.

 5. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o 18.00, a w niedzielę o godz. 18.00.

 6. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 16.45 w domku przy plebanii;

  2. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii;

  3. dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we środę o 15.30 w bazylice.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 8. W związku z sytuacją epidemiczną, aby uniknąć dużego zgromadzenia, w Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) nie odbędzie się Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym. Msze święte będą się odbywać w bazylice według porządku niedzielnego. Zachęcamy, by odwiedziny na cmentarzu zaplanować niekoniecznie na 1 listopada, ale na inne dni od 1 do 8 listopada, kiedy trwa oktawa i możliwość ofiarowania odpustu za zmarłych.

 9. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych, a przy wyjściu z kościoła można wziąć kartkę na wymienianki jednorazowe czytane podczas różańca w pierwszym tygodniu listopada. Po wypisaniu imion zmarłych, kartkę oddajemy w zakrystii lub biurze parafialnym. Nazwiska zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych prosimy wypisywać na oddzielnych kartkach. Jest też możliwość zamawiania wymienianek rocznych i jednorazowych za pomocą poczty elektronicznej, do czego w dobie pandemii gorąco zachęcamy.

 10. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 11. Na 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. w zakrystii.

 12. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii w wysokości 8266 zł, a także za ofiary na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w wysokości 1918 zł.

 13. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 14. U Ks. biskupa seniora Bogdana Wojtusia stwierdzono obecność koronawirusa. Ks. Biskup przebywa w szpitalu, a Ks. Prymas, który miał z nim kontakt, na kwarantannie domowej. Pomódlmy się za Ks. Biskupa oraz za wszystkich chorych i przebywających na kwarantannie: Pod Twoją obronę...

 15. W minionym tygodniu zmarł śp. Ryszard Zasławski z ul. Dworcowej. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

28 NIEDZIELA ZWYKŁA

11.10.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konf. Episkopatu Polski.

 2. Prosimy, aby stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos.

 3. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

  2. dla starszych w dni powszednie (oprócz wtorku) po Mszy św. o 18.00, a w niedzielę o godz. 18.00.

 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 16.45 w domku przy plebanii;

  2. dla oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii;

  3. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii;

  4. dla uczących się gry na gitarze w poniedziałek o godz. 16.20 w domku przy plebanii.

 5. Ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie odbędzie się w łączności z nabożeństwem różańcowym we wtorek o godz. 20.00. Serdecznie zapraszamy do udziału.

 6. 15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia (w czwartek) o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. i nabożeństwo różańcowe w intencji rodziców, którzy utracili dziecko niezależnie od wieku, zarówno dziecko poczęte i nie narodzone jak po narodzeniu i w wieku dojrzałym.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 8. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy renowację rekolekcji ewangelizacyjnych. Będzie to kontynuacja rekolekcji, które przeżywaliśmy przed rokiem. Poprowadzi je ks. Rafał Jarosiewicz ze wspólnotą ewangelizacyjną z Koszalina. W niedzielę ks. Rafał wygłosi homilię na wszystkich Mszach świętych, a od poniedziałku, 19 października przez cały tydzień codziennie odbędzie się nabożeństwo prowadzone przez całą grupę ewangelizacyjną. Każdego dnia zatrzymamy się nad jednym z sakramentów świętych, by przeżywać je jako prawdziwe spotkanie z Jezusem. Pomogą nam w tym katechezy ks. Rafała oraz świadectwa osób świeckich z koszalińskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Już dziś zaplanujmy czas w dniach: 19 – 24 października o godz. 11.00 lub 19.00.

 9. Informujemy, że w uzgodnieniu z Powiatową Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną w Gnieźnie, w minionym tygodniu w bazylice i na plebanii przeprowadzono dezynfekcję. Jeśli stosujemy się do wskazań sanitarnych, przebywanie w kościele jest bezpieczne. Prosimy nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji o tym, że po stwierdzeniu choroby u jednego z księży, chodzenie do kościoła jest niebezpieczne.

 10. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny, ręcznik papierowy i pojemnik na zużyte ręczniki. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy św. Faustyny, gdzie znajduje się parawan z pleksy.

 11. W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne za zmarłych.

 12. Na przełom czerwca i lipca 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. w zakrystii.

 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone na inwestycje w naszej parafii, a także za ofiary przekazane na konto parafii.

 14. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 15. Z okazji Dnia Papieskiego przy wyjściu można złożyć ofiarę na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera edukację zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

 16. W minionym tygodniu zmarli śp.: Dorota Wiśniewska z ul. Piastowskiej i Krzysztof Banasik z Placu Kilińskiego, a także pracujący przed laty w naszej parafii ks. Grzegorz Kuliński. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

27. NIEDZIELA ZWYKŁA

04.10.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

   1.    Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

   2.    Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwo różańcowe:

a)       dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;

b)      dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o 18.00, a w niedziele o godz. 18.00.

   3.   W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a)       dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 17.00 w domku przy plebanii;

b)      dla oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. (zapraszamy młodzież od VII klasy wzwyż);

c)       dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. (zapraszamy młodzież ze szkół średnich);

   4.   Poświęcenie różańców dzieci przygotowujących się do I Komunii w środę w czasie nabożeństwa o 17.15.

  5.    Kolejny wykład Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę odbędzie się we środę po Mszy św. i różańcu. Rozpocznie się około godz. 19.00. Tym razem udamy się do Argentyny, do Buenos Aires, gdzie miał miejsce cud eucharystyczny w 1996 roku. Konsekrowana Hostia stała się ludzkim żyjącym ciałem i krwią.

  6.    Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 7.  W minionym tygodniu ustawiono rusztowania przy południowej ścianie bazyliki. Będą one potrzebne do remontu latarni nad kaplicą św. Barbary oraz do naprawy gzymsów i okapów na dwóch pilastrach kopuły głównej.

   8.    Rozpoczął się remont elewacji północnej plebanii i domku przy plebanii.

   9.    Na przełom czerwca i lipca 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. w zakrystii.

10.   Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

11.   Przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc uchodźcom ze spalonego obozu na greckiej wyspie Lesbos.

12.   Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

13.  W minionym tygodniu zmarli: śp.: Sabina Cieślewicz i Kazimierz Szymański z Wymysłowa, Maria Kurek z ul. Chrobrego (ostatnio z Szydłowa), oraz Teodor Kupś z ul. Różanej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

26 NIEDZIELA ZWYKŁA

27.09.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 17.00 w bazylice;

  2. dla oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. (zapraszamy młodzież od VII klasy wzwyż);

  3. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii (zapraszamy młodzież ze szkół średnich i starszą);

  4. dla uczących się gry na gitarze w poniedziałek na godz. 16.20 do domku przy plebanii.

 3. We czwartek rozpocznie się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:

  1. dla dzieci we czwartek o godz. 17.15 i w piątek po Mszy św. o godz. 16.00;

  2. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o 18.00, a w niedzielę o godz. 18.00.

 4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich we czwartek po Mszy św. o g. 18.00 w łączności z nabożeństwem różańcowym;

  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o g. 18.00;

  3. spowiedź dla dzieci w piątek o godz. 15.00, a dla młodzieży i starszych o 17.00;

  4. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30.

 5. Chorych nawiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 08.30. Aktualna jest lista sprzed miesiąca. Innych chorych i starszych można zapisywać po Mszy św. lub w biurze parafialnym do środy włącznie. - odwiedziny chorych odwołane (można zgłaszać wizyty u chorych w zagrożeniu życia)

 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 7. W minionym tygodniu rozpoczął się gruntowny remont organów, którego koszt wyniesie ponad 91 tys. zł. Firma organmistrzowska zdemontowała stół gry i wiele innych elementów instrumentu, które zostały przewiezione do warsztatu. Do czasu zakończenia prac w bazylice będą używane organy z kaplicy św. Faustyny. Składamy serdeczne podziękowania Parafianom, którzy złożyli ofiarę na remont organów.

 8. Na przełom czerwca i lipca 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. u ks. Proboszcza.

 9. Po Mszy św. przy chrzcielnicy od ojca oblata będzie można nabyć kalendarz misyjny na 2021 r. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na misje.

 10. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię, rozważanie i modlitwę na każdy dzień października.

 11. W minionym tygodniu zmarli śp.: Grzegorz Sobczyński z ul. Piastowskiej, Jerzy Mszanecki z ul. 1 Maja i Jan Olejniczak z ul. Mickiewicza. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

25 NIEDZIELA ZWYKŁA

20.09.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 17.00 w bazylice;

  2. dla oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. (zapraszamy młodzież od VII klasy wzwyż);

  3. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii (zapraszamy młodzież ze szkół średnich i starszą).

 3. Osoby mające już podstawy gry na gitarze i chcące ją doskonalić, zapraszamy w poniedziałek na godz. 16.20 do domku przy plebanii. Będzie nieodpłatna okazja do rozwijania swojego talentu pod okiem osób mających doświadczenie w grze na gitarze w różnych zespołach.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 5. W przyszłą niedzielę druga grupa dzieci z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 1 przystąpi do I Komunii św. podczas Mszy św. o godz. 11.30.

  1. Prosimy, aby na tę Mszę św. przyszły tylko osoby zaproszone na uroczystość pierwszokomunijną.

  2. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin w sobotę o godz. 08.30.

 6. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 7. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 8814 zł.

 8. Bóg zapłać za ofiary złożone z okazji dożynek w wysokości 3060 zł.

 9. W poniedziałek rozpocznie się gruntowny remont organów. Instrument będzie nieczynny do grudnia. W tym czasie do bazyliki będą przeniesione organy z kaplicy św. Faustyny.

 10. W przyszłą niedzielę będziemy gościli misjonarza oblata, który wygłosi homilię, a po każdej Mszy św. będzie można od niego nabyć kalendarz misyjny na 2021 r. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na misje.

 11. Na przełom czerwca i lipca 2021 r. planowana jest pielgrzymka na Cypr. Bliższe informacje po Mszy św. u ks. Proboszcza.

 12. W Poznaniu powstał Regionalny Punkt Konsultacyjny dla osób zranionych w środowisku kościelnym. Ośrodek ten został powołany do istnienia przez Archidiecezję Poznańską przy współudziale Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Punkt będzie do dyspozycji osób pełnoletnich z zachodniej i północnozachodniej Polski. Odpowiednio przeszkoleni konsultanci, głównie świeccy, będą gotowi przyjąć i z szacunkiem wysłuchać każdą osobę, udzielić odpowiedniej informacji i wsparcia w podjęciu adekwatnych dla danej sytuacji działań. Będą też udzielali pomocy w nawiązaniu kontaktu z prawnikiem, psychologiem lub duszpasterzem, w zależności od potrzeb i oczekiwań. Udzielenie wsparcia i pomocy będzie podejmowane z poszanowaniem godności oraz z zachowaniem dyskrecji. Do punktu konsultacyjnego można zgłosić się na rozmowę osobiście lub uczynić to telefonicznie. Kontakt podany jest na plakacie w gablocie.

 13. Dziś kończy praktykę duszpasterską w naszej parafii ks. diakon Michał Romel. Dziękujemy mu za miesięczną posługę duszpasterską i życzymy darów Ducha Świętego w bezpośrednim przygotowaniu do święceń prezbiteratu.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Marek Wawrzecki z ul. Kopernika i Teresa Gorlewicz z Bieślina. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

24 NIEDZIELA ZWYKŁA

13.09.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie dzisiaj (w niedzielę) o godz. 20.00.

 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. Dla dziecięcego zespołu muzycznego w poniedziałek o 17.00 w bazylice.

  2. Msza św dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 w bazylice.

  3. Dla dzieci z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 2 w poniedziałek o godz. 16.00, a ze Szkoły nr 1 w czwaretk o 17.00.

  4. Spotkanie dla młodzieży z klas VIII w ramach przygotowania do bierzmowania w piątek na Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice. Młodzież przyniesie z sobą wypełnione deklaracje.

  5. Spotkanie oazy młodzieżowej we czwartek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. Zapraszamy młodzież od VIII klasy wzwyż.

  6. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych, która pragnie rozwijać się duchowo i intelektualnie.

 4. Osoby mające już podstawy gry na gitarze i chcące ją doskonalić, zapraszamy w poniedziałek na godz. 16.20 do domku przy plebanii. Będzie nieodpłatna okazja do rozwijania swojego talentu pod okiem osób mających doświadczenie w grze na gitarze w różnych zespołach.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 6. W piątek przypada Święto św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Zapraszamy młodzież, nie tylko tę, która przygotowuje się do bierzmowania, na Mszę św. o g. 18.00. Homilię na niej wygłosi ks. Wojciech Orzechowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

 7. W przyszłą niedzielę dzieci z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 2 przystąpią do I Komunii św. podczas Mszy św. o godz. 11.30.

  1. Prosimy, aby na tę Mszę przyszły tylko osoby zaproszone na uroczystość pierwszokomunijną.

  2. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin w sobotę o godz. 08.30.

 8. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Bóg zapłać za ofiary składane dziś z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

23 NIEDZIELA ZWYKŁA

06.09.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. Pierwsza powakacyjna próba dla dziewcząt ze scholi w poniedziałek o 17.00 w bazylice.

  2. Msza św dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o godz. 16.00 w bazylice.

  3. Spotkanie dla młodzieży z klas VIII wraz z rodzicami w sprawie przygotowania do sakramentu bierzmowania we środę po Mszy św. o godz. 18.00.

  4. Spotkanie dla rodziców dzieci z klas III w sprawie przygotowania do I Komunii św. we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00.

  5. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o godz. 19.00 w domku przy plebanii. Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych, która pragnie rozwijać się duchowo i intelektualnie.

 3. Osoby mające już podstawy gry na gitarze i chcące ją doskonalić, zapraszamy w poniedziałek na godz. 16.30 do domku przy plebanii. Będzie nieodpłatna okazja do rozwijania swojego talentu pod okiem osób mających doświadczenie w grze na gitarze w różnych zespołach.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 5. Nasze parafialne dożynki odbędą się w przyszłą niedzielę 13 września podczas Mszy św. o godz. 11.30, która będzie sprawowana z podziękowaniem za tegoroczne plony i z prośbą o błogosławieństwo w pracy rolników. Delegacje z wieńcami ustawią się przed bazyliką, a w razie deszczu pod chórem.

 6. W przyszłą niedzielę, 13 września nabożeństwo fatimskie o godz. 20.00.

 7. Po Mszy św. przy chrzcielnicy od Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego będzie można nabyć jego książkę z dedykacją autora. Cena: 20 zł.

 8. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 9. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Zenona Walda z Zielenia, Wojciech Andrzejewski z ul. Mickiewicza, Jacek Wiktorowski z ul. 22 Stycznia i Jadwiga Szymkowiak z Miat. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

22 NIEDZIELA ZWYKŁA

30.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Spotkanie dla rodziców dzieci, które we wrześniu przystąpią do I Komunii św. odbędzie się w poniedziałek po Mszy św. o godz. 18.00.

 3. We wtorek rozpoczęcie roku szkolnego. Z tej okazji odbędą się Msze święte z prośbą o błogosławieństwo Boże dla uczniów, rodziców i nauczycieli:

  1. dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych we wtorek o godz. 08.00;

  2. dla klas III – VIII ze szkół podstawowych w piątek o godz. 16.00.

 4. Kolejny wykład Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę odbędzie się we środę po Mszy św. o godz. 18.00. Tym razem udamy się do Włoch, do słynnej Sieny, gdzie miał miejsce podwójny cud eucharystyczny. Ks. Profesor opowie o ciekawej historii konsekrowanych Hostii, które do dziś zachowują świeżość.

 5. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich we czwartek po Mszy św. o 18.00;

  2. spowiedź dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w piątek o 15.00;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.00;

  4. spowiedź dla starszych w piątek o godz. 17.15;

  5. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;

  6. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 08.30;

 6. Chorych nawiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 08.30. W związku z epidemią odwiedzimy tylko tych chorych i starszych, którzy zostaną zgłoszeni po Mszy św. lub w biurze parafialnym do piątku włącznie.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 8. Piesza pielgrzymka na odpust do Ostrowitego odbędzie się w przyszłą niedzielę. Zbiórka pielgrzymów w maseczkach przy dzwonnicy o godz. 08.00.

 9. Nasze parafialne dożynki odbędą się 13 września podczas Mszy św. o godz. 11.30.

 10. W sobotę rozpocznie się kolejny rok nauki w Studium Muzyki Kościelnej w Gnieźnie kształcącym przyszłych organistów. Informacje dotyczące zapisów – u Ks. Proboszcza.

 11. Jak zapowiadaliśmy, na cmentarzu parafialnym pojawiły się brązowe pojemniki na bioodpady przeznaczone na liście, trawę, drobne gałęzie drzew i krzewów, luźny świerk, kwiaty żywe cięte i doniczkowe, trociny, korę z drzew. Bioodpady należy wrzucać bez opakowań w postaci worków, toreb foliowych, doniczek. Do tych pojemników nie wrzucamy: sztucznych kwiatów, wieńców i wiązanek, zniczy, plastikowych wkładów, całych wieńców i wiązanek z żywych kwiatów i żywego świerku, doniczek i innych odpadów z folii, szkła, plastiku, metalu, drutu.

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z książeczką zawierającą Ewangelię i rozważanie na każdy dzień września.

 13. W przyszłą niedzielę Ks. prof. Bogdan Czyżewski będzie promował swoją nową książkę pt. Ojcowie Kościoła o Piśmie Świętym. Zawiera ona podstawowe wiadomości o Biblii z odpowiedzią na pytania: co to jest natchnienie biblijne, kanon biblijny, jakie posiadamy przekłady Pisma Świętego, w jakim języku została Biblia napisana, kto jest jej autorem, dlaczego mówimy Stary i Nowy Testament?. Cena książki: 20 zł.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Mirosław Winkiel z Trzemżala, Tomasz Kasprzyk, Edward Gładych z ul. Długiej, Mirosława Ciszak z ul. Piastowskiej, Ryszard Bisikiewicz z ul. Kopernika i Jan Walda z Zielenia Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

21 NIEDZIELA ZWYKŁA

23.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Dzisiaj rozpoczyna miesięczną praktykę duszpasterską w naszej parafii ks. diakon Michał Romel z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Życzymy mu owocnej posługi w naszej wspólnocie parafialnej.

 3. We środę, 26 sierpnia przypada Uroczystość NMP Częstochowskiej. Zapraszamy na Msze święte o godz. 06.30, 07.00 i 18.00. Podczas Mszy o 18.00 odbędzie się poświęcenie zakupionych ostatnio ikon Matki Boskiej Częstochowskiej. Prosimy je przynieść do kościoła.

 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 5. W piątek, 28 sierpnia przypada odpust ku czci św. Augustyna. Uroczysta Msza odpustowa sprawowana będzie w piątek o godz. 18.00 pod przewodnictwem Ks. Pawła Rybaka, prefekta Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu i procesja przy bazylice. Zapraszamy do udziału w procesji poczty sztandarowe i dziewczynki sypiące kwiaty.

 6. Jedna z intencji Mszy odpustowej będzie ofiarowana z prośbą o błogosławieństwo Boże dla ofiarodawców nowego sztandaru wspólnoty Żywego Różańca.

 7. Dzieci rozpoczynające naukę szkolną w I klasie zapraszamy z plecakami szkolnymi z ich zawartością w przyszłą niedzielę, 30 sierpnia na Mszę św. o godz. 10.00. Przybory szkolne zostaną poświęcone.

 8. Spotkanie dla rodziców dzieci, które we wrześniu przystąpią do I Komunii św. odbędzie się 31 sierpnia po Mszy św. o godz. 18.00.

 9. Przypominamy, że na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą.

 10. W najbliższych dniach na naszym cmentarzu parafialnym pojawią się brązowe pojemniki na BIOODPADY przeznaczone na liście, trawę, drobne gałęzie drzew i krzewów, luźny świerk, kwiaty żywe cięte (bez drutów) i doniczkowe (bez doniczek), trociny, korę z drzew. Bardzo ważne jest, by wymienione bioodpady wrzucać bez opakowań w postaci worków, toreb foliowych, doniczek. Do tych pojemników NIE WRZUCAMY: sztucznych kwiatów, sztucznych wieńców i wiązanek, zniczy, plastikowych wkładów, całych wieńców i wiązanek z żywych kwiatów i żywego świerku, doniczek i innych odpadów z folii, szkła, plastiku, metalu, drutu. Bardzo prosimy, aby korzystać z tych pojemników zgodnie z ich przeznaczeniem. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska i oszczędzamy pieniądze, które będą mogły być przeznaczone na inwestycje na cmentarzu.

 11. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Bejrutu w Libanie, którzy ucierpieli na skutek niedawnego wybuchu. Zebraliśmy 2089 zł.

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13. W minionym tygodniu zmarła śp. Janina Konopa z ul. Tumskiej. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

20 NIEDZIELA ZWYKŁA

16.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Spotkanie Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 we bazylice.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 4. Przypominamy, że na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą.

 5. W sierpniu punkt Parafialnego Zespołu Caritas jest nieczynny.

 6. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 8070 zł.

 7. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. Przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Bejrutu w Libanie, którzy ucierpieli na skutek niedawnego wybuchu.

19 NIEDZIELA ZWYKŁA

09.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. We czwartek, 13 sierpnia zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie, które odbędzie się o godz. 20.00.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 4. W najbliższą sobotę, 15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP zobowiązująca nas do udziału we Mszy św. oraz nasz odpust parafialny. Msze święte tego dnia będą sprawowane według porządku niedzielnego, oprócz Mszy o godz. 11.30, która rozpocznie się pół godziny później.

 5. Uroczystości odpustowe odbędą się na Mszy św. o godz. 12.00. Będzie jej przewodniczyć ks. Witold Sadłowski, proboszcz z Czerniejewa, który przed laty pracował jako wikariusz w naszej parafii. Serdecznie zapraszamy do udziału. Po procesji tradycyjne poświęcenie ziół i kwiatów. Zapraszamy też dziewczynki do sypania kwiatów podczas procesji odpustowej. Dziewczynki zgromadzą się przed bazyliką w sobotę o godz. 11.45 w maseczkach.

 6. Przypominamy, że na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą.

 7. W sierpniu punkt Parafialnego Zespołu Caritas jest nieczynny.

 8. Bóg zapłać za ofiary składane dziś z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Obecnie przygotowywane jest wstawienie okna na frontonie bazyliki w miejsce znajdującej się tam atrapy. W tym roku będzie też naprawiony gzyms na kopule od strony szkoły i latarnia nad kaplicą św. Barbary. Będzie musiał być przeprowadzony remont organów, którego koszt został obliczony na 91 tys. złotych.

 9. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Karol Sadecki z ul. Chrobrego, Władysława Losik z ul. Szkolnej, Zbigniew Walter z ul. Lipowej i Henryk Niewiadomski z Niewolna. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

18 NIEDZIELA ZWYKŁA

02.08.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 3. W najbliższą środę 5 sierpnia odbędzie się kolejny wykład ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę. Tym razem udamy się do Włoch, do dwóch miast: Bolseno i Orvieto. Każdego roku odprawiamy procesję ku czci Ciała i Krwi Pańskiej w święto Bożego Ciała. Jest ona związana z wydarzeniem, jakie miało miejsce właśnie w Bolsenie i Orvieto w sierpniowy dzień 1263 roku. Wtedy to właśnie kapłan Piotr z Pragi, zmierzając w pielgrzymce do Rzymu, zatrzymał się w Bolsenie, aby pomodlić się przy grobie św. Krystyny. Tam też, podczas sprawowania Mszy świętej, doświadczył niezwykłego cudu eucharystycznego… Zapraszamy po Mszy św. o godz. 18.00.

 4. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca.

  1. nabożeństwo w intencji powołań w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.30, a dla młodzieży i starszych o 17.30;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  4. nabożeństwo św. ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00.

 5. Przypominamy, że na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą.

 6. 15 sierpnia odbędzie się nasz odpust parafialny. Uroczystości będzie przewodniczyć ks. Witold Sadłowski, proboszcz z Czerniejewa, który przed laty pracował jako wikariusz w naszej parafii. Już dziś zapraszamy na Mszę odpustową o godz. 12.00. Zapraszamy też dziewczynki do sypania kwiatów podczas procesji odpustowej.

 7. W sierpniu punkt Parafialnego Zespołu Caritas będzie nieczynny.

 8. W tym roku piesze pielgrzymki odbywają się symbolicznie: pielgrzymka gnieźnieńska idzie sztafetowo (codziennie inna mała grupa); w pielgrzymce z Kościerzyny idą tylko księża i klerycy w liczbie kilkunastu osób (będą w Trzemesznie w środę w południe). Pielgrzymi będą ugoszczeni na plebanii; w tym roku nie przygotowujemy obiadu na terenie Domu Dziecka.

 9. Z powodu epidemii planowana na sierpień pielgrzymka do Pragi czeskiej jest przełożona na przyszły rok (również na sierpień).

 10. Z powodu epidemii w tym roku nie będzie festynu parafialnego.

 11. Bóg zapłać za ofiary składane przy okazji poświęcenia samochodów w dniu św. Krzysztofa. Zebraliśmy 1023 zł. Kwota ta została przekazana na środki transportu dla misjonarzy.

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 13. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 14. W minionym tygodniu zmarli śp.: Halina Misch z ul. Piastowskiej, Teresa Szojda z ul. Wiosny Ludów, Mieczysław Nowakowski z Huty Trzemeszeńskiej i Tadeusz Kamyszek z ul. Mickiewicza. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

17 NIEDZIELA ZWYKŁA

26.07.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 3. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 07.00, a po niej wystawienie Najśw. Sakramentu i adoracja do 08.30.

 4. Przypominamy, że okazja do spowiedzi istnieje codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.

 5. Prosimy o odbieranie po Mszy św. lub w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania oraz zamówionych ikon M.B. Częstochowskiej.

 6. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z dodatkiem w postaci książeczki z Ewangelią, rozważaniem i modlitwą na każdy dzień sierpnia. Cena 6 zł. Od dziś wracamy do nakładu „Przewodnika” sprzed epidemii. Zachęcamy do nabywania i czytania.

 7. W minionym tygodniu zmarli śp.: Henryk Wabich z ul. Kochanowskiego i Krzysia Kurowska-Śrama z ul. Długiej. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

16 NIEDZIELA ZWYKŁA

19.07.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Bardzo prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos lub utrzymywać dystans od innych osób.

 2. 22 lipca przypada 7. rocznica śmierci Ks. Prałata Bronisława Michalskiego. Msza św. w intencji zmarłego proboszcza naszej parafii odbędzie się we środę o godz. 18.00.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 4. W sobotę, 25 lipca przypada Święto św. Jakuba Apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Poświęcenie pojazdów po Mszy św. o godz. 18.00.

 5. Przypominamy, że okazja do spowiedzi istnieje codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.

 6. Prosimy o odbieranie po Mszy św. lub w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania oraz zamówionych ikon M.B. Częstochowskiej. Zdjęcia z bierzmowania można nabywać w zakładzie fotograficznym przy ul. Mickiewicza.

 7. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 10.409 zł.

 9. W minionym tygodniu zmarli śp.: Iwona Wiśniewska z ul. Sportowej, Sebastian Marchlewicz z Bieślina i Patrycja Lubińska z ul. 1 Maja. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

15 NIEDZIELA ZWYKŁA

12.07.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Bardzo prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos.
 2. W poniedziałek, 13 lipca zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie. Początek o godz. 20.00.
 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 4. Przypominamy, że okazja do spowiedzi istnieje codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.
 5. Prosimy o odbieranie po Mszy św. lub w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania oraz zamówionych ikon M.B. Częstochowskiej. Zdjęcia z bierzmowania można nabywać w zakładzie fotograficznym przy ul. Mickiewicza.
 6. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.
 7. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary składane z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.
 8. W minionym tygodniu zmarli śp.: Mirosław Wieczorek i Mirosława Fajfer z ul. Piastowskiej, Barbara Ciesielska i Henryk Danielewski z ul. Mickiewicza oraz Genowefa Kozińska z ul. 1 Maja. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

 

14 NIEDZIELA ZWYKŁA

05.07.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Bardzo prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos.

 2. W najbliższą środę 8 lipca odbędzie się kolejny wykład z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę. Tym razem udamy się do Portugalii, do miasta o nazwie Santarém położonego ok. 50 km na południe od Fatimy. Cud eucharystyczny, o którym opowie ks. prof. Bogdan Czyżewski, zdarzył się w XIII wieku. Doznała go uboga kobieta cierpiąca z powodu niewierności swojego męża. Serdecznie zapraszamy na wykład multimedialny w środę o godz. 18.40.

 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 4. Przypominamy, że okazja do spowiedzi istnieje codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.

 5. Prosimy o odbieranie po Mszy św. lub w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania oraz zamówionych ikon M.B. Częstochowskiej.

 6. Intencje Żywego Różańca na lipiec można odebrać po Mszy św. w kaplicy św. Faustyny.

 7. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 8. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

 9. W minionym tygodniu zmarli śp.: Aurelia Jasińska z ul. Jaśminowej, Roman Cieluch z Miat, Regina Macińska z ul. Piastowskiej i Jarosław Kierzkowski z ul. Reymonta. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

13 NIEDZIELA ZWYKŁA

28.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Bardzo prosimy, aby nadal stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele zasłaniać usta i nos.

 2. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w poniedziałek i wtorek po wieczornej Mszy św.

 3. W poniedziałek przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – dzień szczególnej modlitwy za Kościół i papieża – następcę św. Piotra. Zapraszamy na Msze święte o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Msza św. w intencji Ks. Proboszcza zamówiona przez wspólnotę Żywego Różańca – o godz. 18.00.

 4. W poniedziałek biuro parafialne będzie nieczynne.

 5. Dzieci ze Szkoły nr 1, które przystąpiły do I Komunii św. będą przeżywały tzw. „Biały tydzień” od poniedziałku do czwartku na Mszy św. o godz. 18.00.

 6. Spotkanie wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego we wtorek o godz. 16.30 w bazylice.

 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 8. Powracamy do porządku sprawowania sakramentu pokuty i pojednania sprzed epidemii: okazja do spowiedzi będzie codziennie około 15 minut przed każdą Mszą św. w konfesjonale. Na życzenie spowiedź może odbyć się w kaplicy św. Faustyny, gdzie spowiednik od penitenta oddzielony jest pleksą. W takim przypadku prosimy przyjść wcześniej i czekać na księdza w kaplicy.

 9. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca;

  1. nabożeństwo z modlitwą o powołania w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;

  2. spowiedź w piątek: dla dzieci o godz. 15.30, dla młodzieży i starszych o 17.30;

  3. dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;

  4. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30.

 10. W lipcu i sierpniu nie będzie odwiedzin u chorych z okazji I soboty miesiąca.

 11. Dzieciom i młodzieży życzymy dobrych i bezpiecznych wakacji oraz przypominamy, że czas wolny od nauki nie zwalnia z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.

 12. Prosimy o odbieranie w biurze parafialnym zamówionych filmów z bierzmowania.

 13. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” z dodatkiem w postaci książeczki z ewangelią, rozważaniem i modlitwą na każdy dzień lipca.

 14. W minionym tygodniu zmarł śp. Piotr Klimowicz z ul. Toruńskiej. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

12 NIEDZIELA ZWYKŁA

21.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi – osoby przychodzące do kościoła prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po wieczornej Mszy św.

 3. W środę Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Msza św. z nowenną do M.B. Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

  1. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci w poniedziałek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny;

  2. dla młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii.

 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek godz. o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adrocja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

 6. Uczniów, rodziców i nauczycieli zapraszamy na Mszę św. z podziękowaniem Panu Bogu za zakończony rok szkolny, która odbędzie się w piątek o godz. 18.00.

 7. W najbliższą sobotę odbędzie się w dwóch grupach uroczystość I Komunii św.: o godz. 11.00 dla dzieci ze Szkoły w Trzemżalu oraz o godz. 16.00 dla części dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie:

  1. próby dla dzieci ze Szkoły nr 1 w poniedziałek o godz. 15.00 i w środę o 15.30;

  2. sprzątanie kościoła w czwartek o 15.00;

  3. spowiedź wszystkich dzieci, które w sobotę przystąpią do I Komunii św. odbędzie się w piątek o godz. 15.30;

  4. spowiedź dla rodzin dzieci pierwszokomunijnych codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 17.30 – 18.00.

 8. Spowiedź w kaplicy św. Faustyny w dni powszednie przed każdą poranną Mszą św. oraz od poniedziałku do czwartku od godz. 17.30 do 18.00. W pozostałe dni przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 9. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 9407 zł.

 10. Serdecznie dziękujemy strażakom za pomoc w wypompowaniu wody z cmentarza po piątkowej ulewie.

 11. W minionym tygodniu zmarł śp. Rajmund Białek z Zielenia. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 

11 NIEDZIELA ZWYKŁA

14.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Od dnia 30 maja nie obowiązuje limit wiernych w kościele, jednak – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi – prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Do czwartku, 18 czerwca trwa oktawa Bożego Ciała. Procesja przy bazylice w łączności z nabożeństwem czerwcowym w niedzielę o 18.00, a od poniedziałku do czwartku po Mszy św. o godz. 18.00.

 3. W tym tygodniu nie będzie codziennej adoracji o godz. 17.00.

 4. W najbliższy czwartek, 18 czerwca, przypada zakończenie oktawy Bożego Ciała. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. Jakub Siutkowski, który był w naszej parafii na praktyce duszpasterskiej, a przed dwoma tygodniami przyjął święcenia kapłańskie. Po Mszy św. procesja przy bazylice do czterech ołtarzy. Na zakończenie ks. Neoprezbiter udzieli błogosławieństwa prymicyjnego.

 5. W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  1. Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny o godz. 15.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 17.45;

  2. Po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się procesja eucharystyczna do ołtarza przed bazyliką, gdzie odmówimy akt oddania Najśw. Sercu Pana Jezusa;

  3. Tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 6. Dziewczynki w wieku szkolnym zapraszamy do sypania kwiatów podczas procesji.

 7. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek po procesji w domku przy plebanii.

 8. Spowiedź odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny w dni powszednie przed każdą poranną Mszą św. oraz od poniedziałku do czwartku od godz. 17.30 do 18.00. W pozostałe dni przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 9. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary składane z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.

 10. W minionym tygodniu zmarli śp.: Franciszek Dołyk z Zielenia i Tadeusz Fojucik z ul. Dąbrowskiego. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

 11. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

11.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Od dnia 30 maja nie obowiązuje limit wiernych w kościele, jednak – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi – prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Dzisiaj Msze święte według porządku niedzielnego oprócz Mszy o godz. 11.30, której nie będzie. Po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja ulicami Trzemeszna do czterech ołtarzy. Trasa poprowadzi z bazyliki ulicą św. Jana na Plac Kilińskiego, gdzie przy czwartym ołtarzu nastąpi zakończenie uroczystości. Uczestników procesji obowiązuje zakrycie ust i nosa oraz – w miarę możliwości – zachowanie odpowiednich odstępów, o co bardzo prosimy.

 3. Do czwartku, 18 czerwca będzie trwać oktawa Bożego Ciała. Procesja przy bazylice w łączności z nabożeństwem czerwcowym w piątek i sobotę o godz. 17.45, a w niedzielę o 18.00.

 4. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii piątek o godz. 17.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 5. Ks. Prymas udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na piątek po Bożym Ciele.

 6. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii.

 7. W najbliższą sobotę, 13 czerwca zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o godz. 20.00.

 8. Spowiedź odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny w dni powszednie przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00. W niedzielę i święta przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 9. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

07.06.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Od dnia 30 maja nie obowiązuje limit wiernych w kościele, jednak – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi – prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Przypominamy, że od 1 czerwca nie obowiązuje dyspensa ks. Prymasa dotycząca udziału we Mszy św. niedzielnej.

 3. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii w poniedziałek, wtorek, środę i piątek o godz. 17.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 4. Kapłani z Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Diecezji Bydgoskiej, którzy obchodzą w tym roku 33 rocznicę święceń, będą sprawować w bazylice Mszę dziękczynną we wtorek o godz. 18.00. Wśród nich jest Ks. Proboszcz.

 5. W najbliższą środę odbędzie się kolejny wykład Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z serii Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę. Tym razem udamy się do Włoch, do małego miasteczka o nazwie Alatri, gdzie w 1228 roku miał miejsce cud eucharystyczny. Doznała go młoda dziewczyna, która przyjmując Komunię Świętą chciała zwrócić na siebie uwagę przystojnego i popularnego młodzieńca. Alatri słynie także z pięknych kwiatowych dywanów układanych przez mieszkańców z okazji procesji Bożego Ciała. Zapraszamy po Mszy św. o godz. 18.45

 6. W najbliższy czwartek, 11 czerwca, przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Msze święte według porządku niedzielnego oprócz Mszy o godz. 11.30, której nie będzie. Msza z Uroczystości również w środę o 18.00. W czwartek po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja ulicami Trzemeszna do czterech ołtarzy. Trasa poprowadzi z bazyliki ulicą św. Jana na Plac Kilińskiego, gdzie przy czwartym ołtarzu nastąpi zakończenie uroczystości. Procesja, jako uroczystość związana z kultem religijnym, nie jest imprezą masową w rozumieniu prawa, i nie obowiązuje na niej limit osób. Jednak obowiązuje zakrycie ust i nosa oraz – w miarę możliwości – zachowanie odpowiednich odstępów, o co bardzo prosimy.

 7. W Boże Ciało mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św., którego nie zastępuje udział w samej procesji.

 8. Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w dni powszednie o godz. 17.45, a w niedzielę i w Boże Ciało o 18.00.

 9. Próba orkiestry przed Uroczystością Bożego Ciała we środę o 18.00 w Alumnacie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poprzez grę włączyć się w uroczystą oprawę procesji.

 10. Do sypania kwiatów podczas procesji zapraszamy dziewczynki w wieku szkolnym. Próba odbędzie się we wtorek o godz. 17.00. Podczas próby i w czasie procesji obowiązkowe będą maseczki.

 11. Ks. Prymas udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na piątek po Bożym Ciele.

 12. Spotkanie młodzieżowej wspólnoty Exodus w piątek o 19.00 w domku przy plebanii.

 13. Dzisiaj kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

 14. Spowiedź odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny od poniedziałku do soboty przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00. W niedzielę i w Boże Ciało przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 15. Bóg zapłać za ofiary, przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii oraz na inwestycje, przekazywane na konto bankowe i osobiście.

 16. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

 17. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.

 18. W minionym tygodniu zmarł śp. Lechosław Lewandowski z ul. Kościuszki. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

31.05.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Od dnia 30 maja nie obowiązuje limit wiernych w kościele, jednak – zgodnie z zaleceniami sanitarnymi – prosimy o wkładanie maseczek i zachęcamy do zachowania odpowiedniego dystansu.

 2. Od dnia 1 czerwca nie będzie obowiązywać dyspensa ks. Prymasa dotycząca udziału we Mszy św. niedzielnej. Oto treść dekretu:

W związku ze zniesieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii, z dniem 1 czerwca 2020 r., znoszę udzieloną wszystkim wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Jednocześnie przypominam, że w przypadku osób chorych, starszych i niezdolnych z różnych powodów do fizycznej obecności na Mszy św., zgodnie z Dyrektorium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie celebracji Mszy świętej transmitowanej przez telewizję, istnieje możliwość uczestnictwa w Eucharystii za pośrednictwem mediów i w ten sposób zadośćuczynienia obowiązkowi udziału w niedzielnej Mszy św.

Wyrażając radość z poprawy sytuacji epidemicznej w naszym kraju zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach i przystępowania do sakramentów świętych.

W dalszym ciągu proszę o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy chorym pomagają.

Abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski

 1. Dzisiaj po raz ostatni na parafialnym Facebooku transmitujemy Mszę św. o godz. 10.00.

 2. Jutro, w drugi dzień Zielonych Świątek, przypada Święto NMP Matki Kościoła. Zapraszamy na Msze święte o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.

 3. W środę, 3 czerwca, ks. biskup Krzysztof Wętkowski udzieli naszej młodzieży sakramentu bierzmowania według następującego porządku: klasy 8a, 8b i 8c ze Szkoły nr 1 o godz. 16.30; klasa 8d ze Szkoły nr 1, klasa 8 ze Szkoły nr 2 oraz młodzież z Trzemżala – o godz. 18.00. Msze z bierzmowaniem będą tranmitowane na parafialnym Facebooku.

 4. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 17.00 (oprócz środy). Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 5. Ostatnie nabożeństwo majowe dzisiaj (w niedzielę) o godz. 18.00.

 6. Od poniedziałku nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w dni powszednie oprócz środy o godz. 17.45. W środę nabożeństwo z nowenną po Mszy św. o godz. 07.00.

 7. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

  1. modlitwa o powołania we czwartek podczas nabożeństwa czerwcowego;

  2. Msza ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek o 18.00;

  3. dodatkowa okazja do spowiedzi w piątek o godz. 16.00;

  4. dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.30;

  5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o g. 07.00, a po niej adoracja do godz. 08.30.

 8. Wznawiamy wizyty z posługą sakramentalną u chorych. Najbliższa w sobotę od godz. 08.30. Prosimy o zgłoszenie chorych i starszych parafian, którzy pragną wizyty księdza – dotyczy to również chorych z dotychczasowej stałej listy. Zgłoszenia chorych przyjmujemy po Mszy św, w biurze parafialnym i telefonicznie.

 9. Ministrantów i lektorów zapraszamy na spotkanie w sobotę o 11.30 w bazylice.

 10. Msza św. w intencji maturzystów w przyszłą niedzielę o godz. 11.30

 11. Dzisiejsza Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy Okres Wielkanocny, zobowiązujący katolika do przystąpienia do Komunii św. Tradycyjnie czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej kończy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada w przyszłą niedzielę, 7 czerwca. Tych, którzy w Okresie Wielkanocnym nie przystąpili jeszcze do sakramentów, zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny od poniedziałku do soboty przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00. W niedzielę przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.

 12. Bóg zapłać za ofiary, przeznaczone na bieżące utrzymanie parafii oraz na inwestycje, przekazywane na konto bankowe i osobiście.

 13. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

24.05.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Obecnie w bazylice, oprócz służby liturgicznej, może przebywać jednocześnie 109 osób. Prosimy o zajmowanie miejsc oznaczonych kartkami i o zachowanie 2 metrów dystansu przy podchodzeniu do Komunii św. i przy wychodzeniu z kościoła.
 2. Do czasu ograniczenia liczby wiernych w kościele Msza św. w niedzielę o godz. 10.00 będzie transmitowana na parafialnym Facebooku.
 3. Msza św. dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego odbędzie się we wtorek o godz. 16.00 w bazylice.
 4. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu w intencji zatrzymania epidemii codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 17.00. Adorację rozpoczyna Koronka do Bożego Miłosierdzia.
 5. Nabożeństwa majowe są sprawowane w bazylice w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedzielę o 18.00. Podczas nabożeństwa nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 6. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy Okres Wielkanocny, zobowiązujący katolika do przystąpienia do Komunii św. Tradycyjnie czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej kończy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 7 czerwca. Z powodu epidemii w bieżącym roku nie było specjalnego dnia spowiedzi wielkanocnej. Obecnie, kiedy już ograniczenia sanitarne nie są tak restrykcyjne, zapraszamy do spowiedzi, która odbywa się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych i można do niej przystąpić w kaplicy św. Faustyny od poniedziałku do soboty przed każdą poranną Mszą św. oraz od godz. 17.30 do 18.00. W niedzielę przed każdą Mszą św. spowiedź w konfesjonałach.