Dzisiaj jest

środa,
13 listopada 2024

(318. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
26928815

Wyszukiwanie

Rok 2014

 

26.12.2014 r. – koncert kolęd

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia już po raz trzeci w trzemeszeńskiej bazylice odbył się koncert Bożonarodzeniowy, w wykonaniu parafialnych zespołów muzycznych The KING oraz Aniołki. Licznie zgromadzeni parafianie mogli wysłuchać polskich kolęd w niecodziennych aranżacjach. Wspólne kolędowanie uświetnił występ parafialnej wspólnoty młodzieży, która wystawiła krótką inscenizację pt. Brama do nieba. Koncert ten był również okazją do promocji płyty z kolędami i pastorałkami, którą trzemeszeńskie zespoły nagrały jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

 

12 – 14.09 – weekend ewangelizacyjny i festyn parafialny

Od piątku 12 września do niedzieli 14 września w Trzemesznie trwała akcja ewangelizacyjna zachęcająca mieszkańców miasta do osobistego spotkania z Jezusem oraz odważniejszego manifestowania wiary w przestrzeni publicznej. W przygotowanie przedsięwzięcia aktywnie włączyła się młodzież.

Ewangelizacyjny maraton rozpoczął się w piątek wieczorem czuwaniem modlitewnym, które poprowadzili młodzi ludzie wraz z zespołem muzycznym i goszczącą w parafii Szkołą Nowej Ewangelizacji im. Jana Pawła II. W sobotę ewangelizatorzy „ruszyli w miasto” przemierzając w marszu nie tylko główne ulice, ale także małe osiedlowe uliczki i manifestując swoją wiarę. Przed jednym z osiedlowych marketów wystawili pantomimę przypominającą o tym, co Jezus zrobił dla człowieka. Następnie na głównym placu miasta, wspólnie z mieszkańcami Trzemeszna, odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji pokoju na świecie i za  prześladowanych chrześcijan. Rozdawali również ulotki ukazujące ten problem oraz zachęcające do pomocy. Ewangelizacyjna sobota - jak każdy trzynasty dzień miesiąca - była dniem fatimskim, dlatego w czasie akcji nie mogło zabraknąć akcentu maryjnego. Wieczorne nabożeństwo fatimskie prowadzone przez parafialną wspólnotę duchowej adopcji dziecka poczętego poświęcone było wartości ludzkiego życia. W niedzielę natomiast punktem centralnym dnia była uroczysta Eucharystia sprawowana na boisku miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, podczas której dziękowano także za tegoroczne plony. Po Mszy św. odbył się czwarty festyn parafialny, z którego dochód przeznaczony zostanie na sfinansowanie przyszłorocznego letniego wypoczynku dzieci z potrzebujących rodzin. W organizację ewangelizacyjnej akcji aktywnie włączyła się wspólnota Młodych bez nazwy – owoc ubiegłorocznej ewangelizacji miasta.

 

15 – 31.08.2014 r. – odpust parafialny

15 sierpnia nasza parafia przeżywa odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tegorocznym uroczystościom odpustowym przewodniczył proboszcz i dziekan z Kleczewa, ks. kan. Krzysztof Opioła, który pochodzi z naszej parafii. Po sumie odpustowej odbyła się procesja eucharystyczna przy bazylice.

W dniu odpustu po raz pierwszy został użyty w czasie liturgii ekran cyfrowy, na którym wyświetlane są testy pieśni śpiewanych podczas Mszy św.

31 sierpnia świętowaliśmy odpust ku czci św. Augustyna. W tym roku uroczystość przypadająca 28 sierpnia, została przeniesiona na niedzielę. Sumie odpustowej przewodniczył kapłan Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. Przemysław Grzybowski, doktorant na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

 

28.07 – 01.08.2014 r. – Półkolonie dla dzieci

Nasza parafia już po raz drugi zorganizowała półkolonie dla dzieci z klas IV – VI. Każdy dzień rozpoczynała wspólna modlitwa w kaplicy św. Faustyny, po której uczestnicy przechodzili do alumnatu, gdzie odbywały się zabawy i konkursy. W programie nie zabrakło także wycieczki do Gniezna.

 

 

4 – 13.07.2014 r. – parafialna pielgrzymka do Rzymu

W dniach: 4 – 13 lipca 2014 r. odbyła się pielgrzymka do Rzymu i innych miejsc świętych we Włoszech. Gdy ogłoszono możliwość zapisu, zgłosiło się tylu chętnych, że na pielgrzymkę wyruszyły dwa pełne autobusy pątników. Jednej grupie przewodził ks. prob. Piotr Kotowski, a drugiej ks. Radosław Tuszyński. Grupy miały też swoich przewodników: p. Łukasza i p. Wiolettę z Biura Pielgrzymkowo - Turystycznego "Arcus", które przygotowało wyjazd.

Pielgrzymka rozpoczęła się o świcie Mszą św. w bazylice. Pierwszego dnia pielgrzymi dotarli do Altőtting – głównego sanktuarium Maryjnego w Bawarii. Drugi dzień rozpoczął się modlitwą przy łaskami słynącej figurce Madonny i wspólną dla obu grup Mszą św. w pobliskim kościele. Następnie pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę, która wiodłą do Włoch przez Szwajcarię.

Trzeciego dnia obie grupy dotarły do Rzymu. Ponieważ była to niedziela, pobyt w Wiecznym Mieście rozpoczął się od udziału w modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Po spotkaniu z papieżem pielgrzymi wyruszyli zwiedzać Rzym, w którym zatrzymali się na trzy dni. W programie pielgrzymki znalazły się wszystkie ważne dla katolików miejsca: cztery rzymskie Bazyliki Większe: św. Piotra na Watykanie z grobem Księcia Apostołów oraz świętych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami oraz Matki Bożej Większej; rzymskie place, Panteon, Forum Romanum, Koloseum, Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską oraz Katakumby św. Kaliksta – miejsce życia i pochówków pierwszych chrześcijan. Każdego dnia pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w świętych miejscach. Nie zabrakło też skosztowania włoskiej pizzy i słynnych rzymskich lodów. W czasie pobytu w Rzymie uczestnicy pielgrzymki nocowali w hotelu w niedalekiej miejscowości uzdrowiskowej Fiuggi. Jednego dnia pojechali też na Monte Cassino, gdzie pomodlili się i złożyli kwiaty na grobach polskich żołnierzy, którzy zginęli w słynnej bitwie w czasie II wojny światowej, a także zwiedzili kościół i klasztor – miejsce życia i wiecznego spoczynku św. Benedykta i św. Scholastyki.

Po pożegnaniu Wiecznego Miasta, pątnicy udali się na południe, w stronę San Giovanni Rotondo – sanktuarium św. Ojca Pio. Po drodze obie grupy uczestniczyły we Mszy św. w Sanktuarium Boskiego Oblicza w Manopello i zwiedziły Sanktuarium w miejscu objawień św. Michała Archanioła na Górze Gargano. Wielkim przeżyciem była obecność w Manopello, gdzie wystawione jest płótno z odbiciem twarzy umęczonego i zmartwychwstałego Chrystusa. Wszystko wskazuje na to, że święta chusta przykrywała Oblicze Zbawiciela w Grobie i była świadkiem Jego zmartwychwstania.

Po dotarciu do San Giovanni Rotondo i kolacji w hotelu, pielgrzymi nawiedzili grób św. Ojca Pio, wielkiego mistyka, który za życia wsławił się nie tylko łaską współcierpienia z Chrystusem poprzez stygmaty, ale także niezwykłym darem wnikania w duszę penitentów przy spowiedzi oraz wieloma cudami. Następny dzień rozpoczął się Mszą św. i zwiedzaniem sanktuarium.

Dalsza droga prowadziła przez Lanciano – miejsce cudu eucharystycznego. W tamtejszym kościele przechowywane są Ciało i Krew Chrystusa, które w czasie Mszy św. z  chleba i wina zostały przemienione w taki sposób, że z postaci sakramentalnych stały się widzialnym Ciałem (fragmentem mięśnia sercowego) i Krwią, która zakrzepła w pięć małych grudek i jest rzeczywistą ludzką krwią. Ten dzień zakończył się w Asyżu.

Od rana grupy zwiedzały miasto św. Franciszka i św. Klary, a w nim: bazylikę Matki Boskiej Anielskiej z Porcjunkulą – domkiem, w którym żył Franciszek ze współbraćmi i w którym zakończył ziemskie życie; kościół św. Klary oraz bazylikę św. Franciszka z jago grobem i ze słynnymi freskami Giotta, w której pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii. Ten dzień pielgrzymowania zakończył się w Padwie – mieście św. Antoniego, gdzie w bazylice dedykowanej wielkiemu Świętemu jest jego grób i eksponowane są relikwie strun głosowych, języka i szczęki – na pamiątkę poruszających kazań, z których słynął Antoni.

Ostatni dzień w Italii był przeznaczony na zwiedzanie Wenecji. Pielgrzymi tramwajem wodnym dopłynęli do słynnego Placu św. Marka, podziwiali Pałac Dożów z Mostem Westchnień i imponującą bazylikę, w której uczestniczyli we Mszy św.  Wieczorem dotarli na ostatni nocleg do Brna w Czechach.

Ostatni dzień pielgrzymowania, to podróż do Trzemeszna. Po drodze było nawiedzenie sanktuarium w Wambierzycach i Msza św. w Kłodzku. Wieczorem wszyscy zmęczeni, ale duchowo ubogaceni i szczęśliwi powrócili do domów. 

 

28.06 – 02.07.2014 r. – wakacje dla dzieci

W dniach od 28. czerwca do 02. lipca 2014 roku po raz kolejny został zorganizowany wyjazd dla dzieci z rodzin wymagających wsparcia. W tym roku dzięki ofiarom zebranym na festynie parafialnym w 2013 r., dziewiętnaścioro młodych udało się w Góry Sowie. Wszystkim, którzy przyczynili się do tak wielkiej radości dzieci (i opiekunów), składamy serdeczne Bóg zapłać.

Relacja z wyjazdu:

Wczesnym rankiem pod trzemeszeńską bazyliką zebrała się niewielka grupka młodych ludzi, którzy otrzymali możliwość wzięcia udziału w letnim wypoczynku. Dzień pierwszy,  mimo spodziewanego zmęczenia podróżą, został ubogacony wizytą we wrocławskim ZOO, dającym schronienie 5000 zwierząt, które reprezentują około 900 gatunków. Różnorodność i piękno istot, które większość widziała jedynie w telewizji, robi wrażenie. Mimo małych „przygód”, tak z dotarciem do ogrodu zoologicznego, jak i wyjazdu z pięknego Wrocławia, dotarliśmy do naszego pensjonatu w Rzeczce. W kolejnych dniach zdobyliśmy „Wielką Sowę” (1014 m n. p. m.), najwyższy szczyt Gór Sowich. Na jej szczycie znajduje się 25 metrowa kamienna wieża widokowa. Masyw położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.  Odwiedziliśmy także wiele niesamowitych miejsc, o których większość nawet nie słyszała. Mogliśmy zobaczyć Ruchomą Szopkę w Wambierzycach, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim oraz Podziemną Trasę Turystyczną „Kopalnie węgla w Nowej Rudzie”. Większość młodych uczestników wyjazdu nie miała także problemu z pokonaniem  kompleksu wąskich szczelin Błędnych Skał i Strzelińca, czego nie można powiedzieć o niektórych opiekunach. Największe wrażenie jednak zrobiło na wszystkich podziemne miasto Osówka. W Górach Sowich bowiem w czasie II wojny światowej rozpoczęto prace górnicze i budowlane na niespotykaną dotąd skalę. W zboczach gór drążono sztolnie i komory typowymi metodami górniczymi - wiercono otwory w skałach i rozsadzano je materiałami wybuchowymi. Urobek wywożono na powierzchnię kolejkami wąskotorowymi, a gotowe komory wzmacniano obudowami żelbetowymi. Wokół części podziemnych przygotowywano budowle naziemne dla różnych celów: obozy, warsztaty, magazyny cementu, piasku i kruszyw, fundamenty kruszarek i betoniarek, urządzeń rozładunkowych i kompresorów wtłaczających powietrze do sztolni. Budowano sieci infrastruktur drogowych, kolejowych, wodociągowych, kanalizacyjnych, telefonicznych, energetycznych itp. Fragmenty tych budowli są nadal widoczne w terenie. Rozpoczęto tzw. Projekt Riese (Olbrzym), który miał zakończyć się wykonaniem miasta, bunkrów oraz centrum dowodzenia i to wszystko wewnątrz góry. Projektu "Riese" nie ukończono do końca wojny. Mogłyby to być podziemne zakłady przemysłowe i doświadczalne, jednak naukowcy skłaniają się w stronę podziemnych stanowisk dowodzenia Kwatery Głównej. Poza tym zwiedziliśmy także Sztolnie Walimskie - podziemną trasę turystyczną w kompleksie „Rzeczka”, która jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Wewnątrz panuje stała temperatura, w ciągu całego roku wynosi 5 - 7 stopni C. Można wspomnieć także o Centrum Muzealnym Włodarz, które jest zabytkowym obiektem z czasów II Wojny Światowej wchodzącym w skład kompleksu Riese. Podobno miała to być potężna siedziba dowodzenia dla Hitlera, podziemna i odporna na ataki z powietrza i ziemi. W kompleksie Włodarz schronienie miało znaleźć 20 tys. ludzi.

Umocnieni wsparciem naszej wiedzy, po prawie całodziennych wyprawach, potrafiliśmy wygospodarować resztki sił na wspólne zabawy przy naszym ośrodku w Rzeczce. Braliśmy także udział w Mszy świętej, podczas której dziękowaliśmy tym wszystkim, dzięki którym mogliśmy doświadczyć tak wspaniałych atrakcji. Umocnieni duchowo i intelektualnie, a także ubogaceni możliwością poznania nowych osób, zakończyliśmy nasz wyjazd wizytą we Wrocławskim Aquaparku – tym razem bez większych przeszkód w stolicy Dolnego Śląska. Zmęczeni fizycznie, wypoczęci psychicznie, z uśmiechem na twarzach wróciliśmy do Trzemeszna. 

 

 

30.06.2014 r. – zmiana wikariusza

            Z dniem 30 czerwca 2014 r. zakończył posługę w naszej parafii ks. Maciej Sławinowski, który dekretem Ks. Prymasa został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży. Niedziela 29 czerwca była ostatnim dniem pracy ks. Maciejaa w trzemeszeńskiej parafii. Na Mszy św. o godz. 10.00 księdza Macieja pożegnały delegacje parafian, dziękując mu za trzyletnią posługę w Trzemesznie. Ks. Maciej zajmował się duszpasterstwem służby liturgicznej, uczył religii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i był kapelanem w Zakładzie Poprawczym. Jest kapłanem bardzo oddanym pracy duszpasterskiej i otwartym na współpracę. Był bardzo zaangażowany w organizację festynów parafialnych, meczy charytatywnych i w pomoc świąteczną dla rodzin wymagających wsparcia.

            Na miejsce ks. Macieja został skierowany do pracy w naszej wspólnocie parafialnej ks. Krzysztof Kubaszewski, neoprezbiter pochodzący ze Strzałkowa koło Słupcy. 

 

14 – 18.06.2014 – wycieczka ministrantów i lektorów

W dniach od 14 do 18 czerwca, służba liturgiczna naszej parafii, wyjechała na letni wypoczynek. Tradycyjnie już celem naszej wycieczki stały się góry, tym razem były to Góry Sowie. W sobotni poranek, na pół śpiąco, wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w kierunku Wrocławia, który był pierwszym przystankiem naszej wyprawy. Pierwszą atrakcją, którą mogliśmy podziwiać był ogród zoologiczny. Jest to najstarszy i największy ogród w Polsce. Podczas kilkugodzinnego zwiedzania, mogliśmy podziwiać wiele gatunków zwierząt i ich np. ulubione potrawy. Następnym punktem na naszej drodze była Panorama Racławicka. Jeszcze kilkunastominutowy spacer i ruszyliśmy w kierunku Rzeczki – urokliwej miejscowości, położonej w Dolinie Walimki, która stała się naszą bazą wypadową. W niedzielę, pod czujnym okiem p. Basi – naszej przewodniczki, ruszyliśmy w kierunku szczytu Wielkiej Sowy – najwyższego szczytu Gór Sowich. Na górze, resztkami sił, weszliśmy na wieżę widokową i mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę okolicy. Po zejściu, udaliśmy się do Kompleksu Osówka – ostatniej, głównej i zarazem najbardziej rozbudowanej kwatery Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku. Podczas jej zwiedzania, dowiedzieliśmy się o powstawaniu obiektu, zdarzeniach na frontach II wojny światowej, a także o budowie kompleksów w Górach Sowich. Poznaliśmy losy ludzi pracujących przy budowie kwatery, oraz wiele ciekawostek związanych z Osówką, Górami Sowimi, Dolnym Śląskiem. Wielkim przeżyciem była dla nas Msza Święta, którą przeżyliśmy w ruinach jednego z poniemieckich kasyn. Wieczorem jako prawdziwi kibice zasiedliśmy przed telewizorem i oglądaliśmy mecz Mistrzostw Świata. Trzeciego dnia postawiliśmy sobie za cel zdobycie Szczelińca Wielkiego – najwyższego szczytu w Górach Stołowych. W czasie zejścia podziwialiśmy Błędne Skały – zespół bloków skalnych, tworzących przepiękne labirynty. Ostatnią atrakcją tego dnia stała się kopalnia węgla w Nowej Rudzie. Wieczorem zorganizowaliśmy turniej piłkarski, którego dramaturgia mogłaby równać się z emocjami panującymi w Brazylii. We wtorek ruszyliśmy w kierunku Czech, gdzie czekały na nas Adršpašskoteplické skály. Wywarły one na nas wielkie wrażenie, z zapartym tchem podziwialiśmy kształty wielkich skał i próbowaliśmy odgadnąć co one przedstawiają. Po powrocie zorganizowaliśmy turniej strong manów w dwu kategoriach wiekowo – wagowych. Za ciężary służyły nam opony, a torem przeszkód stał się ogród naszego ośrodka. Ostatni dzień, rozpoczęliśmy śniadaniem i sprzątaniem. Przed odjazdem uczestniczyliśmy w Mszy Świętej dziękczynnej za naszą wycieczkę. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we wrocławskim aquaparku, gdzie największym oblężeniem cieszyła się zjeżdżalnia pontonowa. Do Trzemeszna wróciliśmy o godzinie 21, czekał na nas Ksiądz Proboszcz i nasi rodzice. Razem odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i podziękowaliśmy Bogu za nasz wyjazd. Kolejny dopiero za rok… 

 

31.05.2014 - X Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej

W sobotę (31 maja) w Inowrocławiu, odbyła się jubileuszowa, X Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jest to rywalizacja między parafiami na polu sportowym, wokalnym i plastycznym, do której w tym roku przystąpiły 24 parafie. Po zeszłorocznym sukcesie, jakim było niewątpliwie 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, zapowiadaliśmy że „ za rok postaramy się zaatakować wyższe stopnie podium”. Z takim też nastawieniem ponad 120 młodych ludzi, z uśmiechem i sportowym zacięciem, wyruszyło do miasta na soli.

Parafiadę rozpoczęła modlitwa na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków. Po niej zawodnicy udali się na miejsca sportowej rywalizacji. Mieliśmy swoich przedstawicieli w każdej dyscyplinie: piłce nożnej, koszykówce, siatkówce, biegach, tenisie stołowym, na ściance wspinaczkowej, pływaniu, konkursie plastycznym oraz w rywalizacji muzycznej.

Bezkonkurencyjni, po raz trzeci z rzędu, okazali się nasi siatkarze plażowi, którzy tradycyjnie już grali czwórką zawodników przeciwko pięciu rywalom. Piłkarze z najmłodszej grupy wiekowej wprost zmiatali rywali z boiska wygrywając mecz trwający 20 minut różnicą kilkunastu bramek. Drugie miejsce w swojej kategorii zajęli piłkarze - gimnazjaliści. Czarnym koniem rozgrywek okazali się koszykarze ze szkoły podstawowej, którzy zajęli pierwsze miejsce. Swoją cegiełkę do końcowego wyniku parafii dołożyli tenisiści stołowi, na których zawsze można liczyć. Po raz pierwszy wystawiliśmy do rywalizacji pływaków, którzy również zajmowali miejsca w czołówce rywalizacji. Na Stadionie im. Inowrocławskich Olimpijczyków trwała rywalizacja biegowa. Naszą parafię reprezentowało ponad 20 zawodników. Z radością patrzyliśmy, kiedy w każdej kategorii nasi przedstawiciele zajmowali miejsca na podium. Dwójka naszych reprezentantów próbowała swoich sił podczas wspinaczki na ściance, która odbywała się w hali widowiskowo – sportowej. Oprócz rywalizacji sportowej, zmagano się również w konkursie plastycznym i muzycznym.

Każdy z naszych sportowców wkładał wiele serca i wysiłku w to, aby godnie reprezentować naszą parafię. Przekładało się to na znakomite wyniki indywidualne i drużynowe, ale dawało nam też nadzieję na dobry wynik w klasyfikacji generalnej parafii.

O godzinie 18.00 rozpoczął się koncert laureatów konkursu muzycznego, podczas którego ogłoszono wyniki tegorocznej rywalizacji. Emocje sięgały zenitu… Po nerwowym oczekiwaniu okazało się, że ostatecznie zostaliśmy v-ce mistrzami X Jubileuszowej Parafiady Archidiecezji Gnieźnieńskiej !!!Bezkonkurencyjna okazała się parafii pw. Michała Kozala w Gnieźnie.  Najniższy stopień podium przypadł w udziale parafii pw. św. Ducha w Inowrocławiu. Nagrodą za zajęcie 2 miejsca była złota kapa, która używana będzie podczas liturgii w naszej bazylice. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkowy medal.

Trudno nie zauważyć pewnej prawidłowości: rok temu 3 miejsce, w tym roku 2, za rok…?? Za rok się okaże… 

 

30.05.2014 r. – preingres nowego Prymasa Polski do bazyliki trzemeszeńskiej i sakrament bierzmowania

            17 maja 2014 r. Ojciec św. Franciszek mianował Ks. Biskupa Wojciecha Polaka, dotychczasowego biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim i Prymasem Polski. W myśl bardzo starej tradycji, nowy Prymas, zanim odbędzie ingres do katedry gnieźnieńskiej, nawiedza bazylikę trzemeszeńską. Jest to nawiązanie do przekazu mówiącego o drodze, jaką przebyły relikwie św. Wojciecha przed złożeniem w Gnieźnie. Starsi parafianie pamiętają taką wizytę w Trzemesznie nowo mianowanego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, jaka miała miejsce w 1948 r. Taki preingres odbył też Ks. Prymas Józef Glemp w 1981 r. i Ks. Prymas Józef Kowalczyk w 2010 r.

           Preingres Ks. Prymasa Wojciecha Polaka został połączony z wcześniej zaplanowanym bierzmowaniem w dniu 30 maja 2014r.

           Nowego Prymasa przy wejściu do bazyliki witały dzieci. W świątyni słowo powitania i życzeń wygłosił proboszcz trzemeszeńskiej parafii ks. prałat Piotr Kotowski. Na spotkanie z abp. Wojciechem Polakiem przybyli także przedstawiciele lokalnych władz z burmistrzem Krzysztofem Derezińskim, który przybliżył tradycję odwiedzin nowo mianowanych Prymasów w Trzemesznie - nazywaną przez mieszkańców „preingresem”. Wskazał także na silne związki miasta ze św. Wojciechem. Ostatnia delegacja przywitała nowego pasterza archidiecezji gnieźnieńskiej w imieniu Rad Parafialnych. Następnie abp Wojciech Polak celebrował Mszę św., w czasie której udzielił sakramentu bierzmowania 87 młodym ludziom. W homilii podkreślił, że wiara jest nie tylko uznaniem istnienia Boga, ale osobistą relacją z Nim. Życzył również bierzmowanym, aby umocnieni darami Ducha Świętego wzrastali w wierze i byli jej świadkami.

 

 

17 – 19.04.2014 r. – Triduum Paschalne

 

            Triduum Paschalne, to pamiątka męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Są to najważniejsze dni w roku, do których cała wspólnota parafialna duchowo się przygotowuje przez cały Okres Wielkiego Postu oraz przez sakrament pokuty i pojednania, który tradycyjnie przeżywamy w naszej parafii w sobotę przed Niedzielą Palmową.

            Wielki Czwartek, to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, na której Pan Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 sprawowali wszyscy księża pracujący w naszej parafii, pod przewodnictwem ks. Proboszcza z kazaniem wygłoszonym przez ks. Piotra. Na początku parafianie złożyli duszpasterzom życzenia z okazji Święta Kapłanów. Po uroczystej Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ciemnicy, którą urządzono w kaplicy św. Barbary i tam trwała adoracja do godz. 22.00.

            W Wielki Piątek od rana trwała adoracja w ciemnicy. W godzinach przedpołudniowych na wspólnej adoracji zgromadzili się członkowie Żywego Różańca oraz dzieci przygotowujące się do I Komunii św. O godz. 10.00 zostało odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o 18.00 Liturgia Męki Pańskiej, sprawowana przez ks. Piotra, z kazaniem ks. Radka. Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego w kaplicy Miłosierdzia Bożego, gdzie trwała adoracja do godz. 23.00. Od 21.30 do 23.00 była jeszcze okazja do spowiedzi, z której skorzystało wielu parafian.

            W noc Zmartwychwstania Pańskiego Wigilii Paschalnej przewodniczył ks. prob. Piotr Kotowski. Tradycyjnie pierwsza część, liturgia światła, rozpoczęła się przed kościołem poświęceniem ognia i wniesieniem paschału do świątyni. W czasie liturgii chrzcielnej odbył się chrzest dwojga dzieci i wszyscy uczestnicy liturgii odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne. Radosna uroczystość uświetniona śpiewem chóru parafialnego zakończyła się procesją Eucharystyczna przy bazylice.

 

 

05.03.2014 r. – Wielki Post

            Tegoroczny Wielki Post rozpoczęły się rekolekcje, które poprowadził ks. Jan Korygacz, proboszcz parafii w Różannie.

            Po I Niedzieli Wielkiego Postu odbyły się rekolekcje dla dzieci ze szkół podstawowych, które prowadziły siostry ze Wspólnoty Uczennic Krzyża, które przyjechały z Warszawy. Rekolekcje tradycyjnie odbywały się w dwóch grupach wiekowych (kl. 0 – III i IV – VI) częściowo w szkole i częściowo w kościele.

            Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna przeżywała swoje rekolekcje w od poniedziałku do środy Wielkiego Tygodnia, a prowadził je w tym roku ks. Marcin Kulczynski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

            Liczni parafianie uczestniczyli w Wielkim Poście w nabożeństwach pasyjnych, czyli w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej. Na Gorzkich Żalach słuchaliśmy kazań pasyjnych naszego praktykanta, kleryka Radosława Nowakowskiego.

            W piątek, 11 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, odbyło się Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez młodzież pod kierunkiem ks. Radka, przy współudziale ks. Macieja i ks. Piotra. Spektakl rozpoczął się na Placu Kosmowskiego, następnie odbywał się na placu przy bazylice oraz w samej świątyni. Tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa były przedstawione w odniesieniu do współczesnego świata i człowieka oraz jego problemów. Misterium zgromadziło licznych Parafian, którzy byli pełni podziwu dla zaangażowania naszej młodzieży. Wykonawcy, to w większości młodzi parafianie tworzący wspólnotę „Młodzi bez nazwy”.

 

Okres Bożego Narodzenia

            W Okresie Bożego Narodzenia mieliśmy okazję do obejrzenia dwóch spektakli jasełkowych, zaprezentowanych w czasie Mszy świętych dla dzieci 6 i 12 stycznia. Wykonawcami pierwszego przedstawienia byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowani przez panie: Annę Sobocińską, Beatę Lukstaedt, Monikę Kulas, Iwonę Weber i Hannę Choniej, a spektakl wystawiony 12 stycznia przygotowały dzieci z Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka pod kierunkiem p. Angeliki Mroczkowskiej.

            W niedzielę 12 stycznia w czasie Mszy św. o godz. 11.30 śpiewał kolędy Chór Kameralny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Po Mszy św. odbył się koncert chóru, który tworzą głównie lekarze pasjonujący się muzyką i śpiewem, a także sympatycy muzyki chóralnej zajmujący się na co dzień dziedzinami pokrewnymi medycynie. Zespół ma w swoim dorobku nagrody na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Dyrygentem chóru jest lekarz i jednocześnie dyrygent chóralny, nasza parafianka, Justyna Chełmińska. Wystąpił też Gość Specjalny - pani doktor Hanna Zajączkiewicz z Białegostoku, która jest lekarzem laryngologiem i śpiewaczką operową.

            26 stycznia w czasie Mszy św. o godz. 11.30 słuchaliśmy kolęd w wykonaniu Chóru im. Feliksa Nowowiejskiego działającego przy Trzemeszeńskim Domu Kultury. 

Święta

Środa, XXXII Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męcz. Polski

Sonda