Get Adobe Flash player


Ogłoszenia parafialne

      

6 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU –

NIEDZIELA PALMOWA

13.04.2013 r.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE 

 

 1. Ostatnie Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 15.00. Po nabożeństwie Msza św.
 2. W poniedziałek, wtorek i środę Msze św. o 06.30, 07.00 i 18.00.
 3. Wielki Poniedziałek jest obchodzony jako Dzień Trzeźwości. O godz. 18.00 Msza św. w bazylice o trzeźwość narodu zamówiona przez Trzemeszeński Klub Abstynencki.
 4. Od poniedziałku do środy odbywać się będą rekolekcje dla młodzieży z gimnazjum  oraz  Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Gimnazjaliści w poniedziałek i wtorek spotkają się w klasach w szkole o godz. 08.00, a na 09.30 przyjdą do kościoła; w środę spotkanie tylko w kościele o 09.30. Młodzież ponadgimnazjalna we wszystkie dni przyjdzie na godz. 08.00 do kościoła. Rodziców młodzieży gimnazjalnej, którzy swoim córkom i synom wypisali zgodę na pozostanie w domu i nieuczestniczenie w rekolekcjach i nie zmienią swojej decyzji, informujemy, że osoby te nie zostaną dopuszczone do bierzmowania (dotyczy to wszystkich klas od I do III).
 5. Spotkanie dla rodziców dzieci z kl. II w sprawie przygotowania do I Komunii św. odbędzie się w poniedziałek po Mszy św. o godz. 18.00.
 6. W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne – przeżywanie tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Są to najważniejsze dni roku kościelnego.
  1. Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia w godzinach porannych kapłani gromadzą się w katedrach całego świata, by odnowić przyrzeczenia ze święceń, a biskup poświęca oleje, które przez cały rok będą używane do namaszczenia przy udzielaniu sakramentów. Wieczorem we wszystkich kościołach odbywa się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W naszym kościele rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po Mszy św. przeniesienie Najśw. Sakramentu do tzw. ciemnicy i adoracja do godz. 22.00.
  2. Wielki Piątek upamiętnia dzień Drogi Krzyżowej i śmierci Chrystusa. Od godz. 08.00 adoracja Najśw. Sakramentu w ciemnicy. O godz. 10.00 Droga Krzyżowa. Adoracja dla Członków Koła Żywego Różańca o godz. 09.30, a dla dzieci z kl. II o 10.30. Koronka do Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego o 15.00. W Wielki Piątek nie sprawuje się żadnej Mszy św., a jedynie Liturgię Męki Pańskiej z czytaniem Słowa Bożego, adoracją Krzyża i Komunią św. Początek o godz. 18.00. Po liturgii przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 23.00. Od 22.00 do 23.00 adorację poprowadzi nasz zespół muzyczny i młodzież (zapraszamy na nią młodzież i dorosłych). W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły polegający na dwukrotnym posileniu się i jednorazowym posiłku do syta.
  3. Wielka Sobota to dzień adoracji Najśw. Sakramentu w Grobie Pańskim. Tego dnia nie sprawuje się żadnej liturgii. Adoracja w Grobie Pańskim od godz. 08.00 do 20.45. Święcenie potraw w bazylice o godz. 09.00 oraz od 11.00 do 17.00 co godzinę; po domach od 09.00. Święconka na wioskach według następującego planu: jeden ksiądz: Kozłówko, Rudki, Wymysłowo, Miaty; drugi ksiądz: Zieleń, Bieślin, Ostrowite, Popielewo; trzeci ksiądz: Cytrynowo, Bystrzyca, Lubiń, Niewolno, Kierzkowo, Pasieka i Huta. Samochody z Kozłówka, Zielenia i Cytrynowa prosimy podstawić pod plebanię o godz. 08.45. Mieszkańcy kolejnych wsi będą przejmować księdza. Miejsca święconki na wioskach prosimy zgłaszać u sołtysów, a w mieście – dzisiaj po Mszy św. w zakrystii.
  4. Wigilia Paschalna i Rezurekcja w sobotę o godz. 21.00. Ta wielkanocna liturgia rozpocznie się przy kościele poświęceniem ognia. Jego płomień wnosi się do kościoła, gdzie jest śpiewane Orędzie Paschalne na cześć Chrystusa zmartwychwstałego, którego symbolizuje paschał płonący poświęconym ogniem. Następną część uroczystości stanowi liturgia Słowa Bożego, a po niej – liturgia chrzcielna, w czasie której wszyscy odnowimy przyrzeczenia z naszego chrztu. Ostatnia część, to liturgia Eucharystyczna. Wigilia Paschalna jest nie tylko główną uroczystością świąt Zmartwychwstania, ale również najważniejszą liturgią całego roku. Sprawowana jest w nocy, bo nocą dokonało się Zmartwychwstanie Chrystusa. Nasze świętowanie Wielkiej Nocy zakończy procesja rezurekcyjna przed bazyliką. Zapraszamy do licznego udziału. Na wielkanocną liturgię przynosimy świece.
 7. Zapraszamy do włączenia się w ogólnopolską akcję pod nazwą: „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę”. Jej celem jest modlitwa za kapłanów jako wyraz odpowiedzialności za dobro wspólnoty Kościoła. Akcja będzie miała miejsce w Wielki Czwartek, który jest świętem kapłanów, a udział w niej będzie zaproszeniem do podjęcia miesięcznej modlitwy za tych, których Chrystus wybrał do pełnienia kapłańskiej posługi.
 8. Próba chóru parafialnego w środę o godz. 19.00 w bazylice.
 9. Składka zbierana w Wielki Piątek w czasie adoracji krzyża będzie przeznaczona na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie, a składka z Wielkiego Czwartku i Wielkiej Nocy – na potrzeby naszej parafii.
 10. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie Mszy św. o godz. 07.00. Pozostałe Msze jak w każdą niedzielę.
 11. W tym tygodniu biuro parafialne będzie czynne tylko w poniedziałek i środę.
 12. Dodatkowa okazja do spowiedzi w Wielki Piątek w godz. 21.30 – 23.00.
 13. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na inwestycje w naszej parafii.
 14. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. informacje o Wielkim Tygodniu, o zmianach w ustawie emerytalnej oraz przepisy na wielkanocne potrawy. 

 

 

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

06.04.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne, podczas których rozważamy Mękę Pańską:
  1. Droga Krzyżowa w piątek
   • dla dzieci o godz. 16.30
   • dla starszych wyjątkowo o godz. 19.30
  2. Gorzkie Żale w niedzielę o 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.
 2. W piątek, zamiast na wieczorną Drogę Krzyżową, zapraszamy na Misterium Męki Pańskiej, które odbywać się będzie na Placu Kosmowskiego, na placu przed bazyliką i w samej bazylice. W związku z tym prosimy nie parkować samochodów na parkingu przed bazyliką.  W trakcie tego pasyjnego przedstawienia będzie można złożyć ofiary, które przekazane zostaną na pokrycie kosztów organizacji Misterium. Rozpoczęcie o godzinie 19.30 na Placu Kosmowskiego.
 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie (wszystkie w Alumnacie):
  1. Dla Żywego Różańca dzisiaj o 16.30;
  2. Krąg biblijny we wtorek o 18.45;
  3. Oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o 19.00 ;
  4. Próba chóru parafialnego w piątek o 18.30;
 4. W tym tygodniu nie będzie próby dziecięcego zespołu muzycznego.
 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 6. Spowiedź wielkanocnaz udziałem księży z dekanatu odbędzie się w naszej parafii w najbliższą sobotę, 12 kwietnia w godz.: 10.00 – 12.00; 15.00 – 16.30; 17.15 – 18.30.Bardzo prosimy nie odkładać spowiedzi na inny dzień, ponieważ takiej możliwości nie będzie.
 7. Organizujemy wyjazd do Gniezna na Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, który odbędzie sie w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia. Podczas tego spotkania przedstawicielom młodzieży z naszej parafii zostanie przekazana Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia,  zapalona w Sanktuarium w Łagiewnikach.  Zapraszamy młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną oraz studentów.  Wyjazd o godz. 14.00, powrót ok. 21.00. Koszt wyjazdu 5 zl. Inf. i zapisy u ks. Radka.
 8. Niedawno na cmentarzu została zdemontowana zabytkowa pompa, którą parafia przekazała do Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. W jej miejsce w tym tygodniu zostanie zainstalowana nowa pompa.
 9. Siostra klaryska dziękuje za ofiary złożone przed tygodniem na klasztor w Kazachstanie. Siostra zebrała 4800 zł.
 10. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki przeznaczoną na kwiaty do Grobu Pańskiego i do świątecznej dekoracji ołtarzy.
 11. Przed bazyliką uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej w Bielicach sprzedają ozdoby i kartki wielkanocne, z których dochód jest przeznaczony na potrzeby tej placówki.
 12. Na święta Zmartwychwstania przygotowujemy paczki żywnościowe dla rodzin potrzebujących wsparcia. Długoterminową żywność na ten cel prosimy wkładać do kosza ustawionego przy ołtarzu M.B. Częstochowskiej
 13. Przyszła niedziela, to Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień Męki Pańskiej. Przy wejściu do bazyliki od ministrantów będzie można nabyć za dobrowolną ofiarę palmy. Dochód będzie przeznaczony na letnią wycieczkę służby liturgicznej.
 14. W przyszłą niedzielę podczas wszystkich Mszy św. obrzęd poświęcenia palm, a przed Mszą o godz. 10.00 odbędzie się procesja, która rozpocznie się poświęceniem palm przed bazyliką.
 15. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.
 16.  Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o tym jak żyją katolicy na Ukrainie po aneksji Krymu, o obecnym stanie wiedzy na temat przyczyn smoleńskiej katastrofy i wielkopostna katecheza o wskrzeszeniu Łazarza.

 

 

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

30.03.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 

1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne, podczas których rozważamy Mękę Pańską

          Droga Krzyżowa w piątek:

Gorzkie Żale w niedzielę o 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św.

 • dla dzieci o godz. 16.30
 • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

2. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

 1. Nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich i zakonnych w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;
 2. Msza św. ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek o 18.00, dodatkowa Msza św. w piątek o 18.00;
 3. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;
 4. Spowiedź dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej w czwartek o 17.00, dla dzieci w piątek o 15.00;
 5. Do chorych i starszych udamy się z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 08.30 (będzie to spowiedź i Komunia wielkanocna).

3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie (wszystkie w Alumnacie):

 1. Dla przygotowujących się do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii;
 2. Dla młodzieży ponadgimnazjalnej w ramach katechezy przedmałżeńskiej:
  • kl. I we wtorek o godz. 16.00
  • kl. II w piątek o 17.00
 3. Próba dziecięcego zespołu muzycznego w środę o godz. 17.00;
 4. Oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o 19.00 ;
 5. Próba chóru parafialnego w piątek o 19.30;
 6. Spotkanie Żywego Różańca w przyszłą niedzielę o 16.30.

4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

5. Spowiedź wielkanocna z udziałem księży z dekanatu odbędzie się 12 kwietnia.

6. Organizujemy wyjazd do Gniezna na Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, który odbędzie sie w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia. Podczas tego spotkania przedstawicielom młodzieży z naszej parafii zostanie przekazana Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia,  zapalona w Sanktuarium w Łagiewnikach.  Zapraszamy młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną oraz studentów.  Wyjazd o godz. 14.00, powrót ok. 21.00. Koszt wyjazdu 5 zl. Inf. i zapisy u ks. Radka.

7. Na święta Zmartwychwstania pragniemy przygotować paczki żywnościowe dla rodzin potrzebujących wsparcia. Długoterminową żywność na ten cel prosimy wkładać do kosza ustawionego przy ołtarzu M.B. Częstochowskiej.

8.  Spotkanie dla osób zapisanych na pielgrzymkę do Rzymu odbędzie się w poniedziałek o godz. 18.30 w Alumnacie. Podczas spotkania będzie można wpłacić zaliczkę w wys. 300 zł.

9.  Dzisiaj gościmy siostrę klaryskę – misjonarkę z Kazachstanu, która teraz opowie o swojej pracy, a po Mszy św. będzie zbierać ofiary przeznaczone na pracę duszpasterską w tym kraju.

10. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych będzie można złożyć ofiarę do skarbonki przeznaczoną na kwiaty do Grobu Pańskiego.

11. W przyszłą niedzielę przed kościołem uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej w Bielicach będą sprzedawać ozdoby i kartki wielkanocne.

12. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o przygotowaniach do kanonizacji Jana Pawła II i rozmowa z nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławem Gądeckim.

13. W minionym tygodniu zmarli: śp. Jerzy Dzięcioł, Tadeusz Cieślewicz i Julian Nowakowski. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

23.03.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne, podczas których rozważamy Mękę Pańską:
  1. Droga Krzyżowa w piątek
   • dla dzieci o godz. 16.30
   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00
 2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św. bez kazania.
 3. We wtorek, 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego upamiętniająca poczęcie Syna Bożego w łonie Najśw. Maryi Panny. Jest to Dzień Świętości Życia, w którym modlić się będziemy o życie i miłość rodziców dla wszystkich dzieci poczętych. Zapraszamy na Msze św. o godz. 06.30, 07.00 i 18.00. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się ceremonia przyjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Ta szlachetna inicjatywa polega na dziewięciomiesięcznej codziennej modlitwie jedną dziesiątką różańca w intencji jednego konkretnego dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone. Osoby, które chciałby ją podjąć, proszone są o kontakt z ks. Piotrem.
 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. Dla przygotowujących się do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii;
  2. Dla osób podejmujących duchową adopcję w poniedziałek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
  3. Oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o 19.00 w Alumnacie;
  4. Dla osób, które chciałyby wziąć udział w Misterium Męki Pańskiej lub pomóc w jego przygotowaniu, w piątek po wieczornej Drodze Krzyżowej w bazylice;
  5. Próba chóru parafialnego w piątek o 19.00 a Alumnacie.
 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 6. Na święta Zmartwychwstania pragniemy przygotować paczki żywnościowe dla rodzin potrzebujących wsparcia. Długoterminową żywność na ten cel prosimy wkładać do kosza ustawionego przy ołtarzu M.B. Częstochowskiej.
 7. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia oraz na pielgrzymkę do Rzymu.
 8. W przyszłą niedzielę gościć będziemy siostrę klaryskę – misjonarkę z Kazachstanu, która po Mszach świętych będzie zbierać ofiary przeznaczone na pracę duszpasterską w tym kraju.
 9. Wyjazd do opery do Bydgoszczy w sobotę o godz. 16.45 sprzed bazyliki.
 10. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, o powołaniu do małżeństwa i pladze konkubinatów oraz rozmowa z ks. Sławomirem Oderem, postulatorem procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II.
 11. W minionym tygodniu zmarli: śp. Czesław Kosmacz i Marian Bolewski. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek… 

  

 

 

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

16.03.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne, podczas których rozważamy Mękę Pańską:

    Droga Krzyżowa w piątek

 • dla dzieci o godz. 16.30
 • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00

    Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św. bez kazania.

2. W środę, 19 marca przypada Uroczystość św. Józefa, patrona mężczyzn oraz całej wspólnoty Kościoła. Zapraszamy na Msze św. o godz. 06.30, 07.00 i 18.00.

3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

 • Dla przygotowujących się do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii;
 • Dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
 • Oaza dla młodzieży w gimnazjalnej w czwartek o 19.00 w Alumnacie;
 • Dla osób, które chciałyby wziąć udział w Misterium Męki Pańskiej lub pomóc w jego przygotowaniu, w piątek po wieczornej Drodze Krzyżowej w bazylice;
 • Próba chóru parafialnego w piątek o 19.00 a Alumnacie.

4.  Dzieci z zespołu muzycznego w tym tygodniu nie będą miały spotkania.

5. Wspólnota Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa zaprasza na adorację Najśw. Sakramentu, która odbędzie się w czwartek, 20 marca w godz. 07.30 – 12.00 w kaplicy św. Faustyny.

6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.

7. Katechizacja przedmałżeńska dla tych, którzy dotąd jej nie ukończyli, a planują zawrzeć sakrament małżeństwa dzisiaj o godz. 17.15 w Alumnacie.

8. Na święta Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy przygotować paczki żywnościowe dla rodzin potrzebujących wsparcia. Długoterminową żywność nas ten cel można wkładać do kosza ustawionego przy ołtarzu M.B. Częstochowskiej.

9. 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, będzie okazja do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Ta szlachetna inicjatywa polega na dziewięciomiesięcznej codziennej modlitwie jedną dziesiątką różańca w intencji jednego konkretnego dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone. Osoby, które chciałby ją podjąć, proszone są o kontakt z ks. Piotrem.

10. Przypominamy, że czwarte przykazanie kościelne mówi o tym, że w okresach pokuty należy powstrzymać się od udziału w hucznych zabawach. Trwa Wielki Post, który jest czasem pokuty i organizowanie hucznych przyjęć urodzinowych oraz udział w nich jest naruszeniem zasad naszej wiary i antyświadectwem.

11. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia oraz na pielgrzymkę do Rzymu.

12. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy na ten cel 8821 zł.

13. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki przeznaczoną na pomoc misjonarzom.

14. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o nauczaniu Jana Pawła II na temat niepodważalnej wartości życia oraz artykuł o św. Józefie i dodatek specjalny: obrazek św. Józefa z modlitwą oddającą nas pod jego opiekę.

15.  W minionym tygodniu zmarli: śp. Aleksander Choniej oraz pochodzący z Lubinia ks. prałat Joachim Behnke, którego pogrzeb odbędzie się w Kłecku w poniedziałek o godz. 11.00. Zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

09.03.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Msze wieczorne w środę i sobotę są sprawowane w bazylice, a w pozostałe dni powszednie w kaplicy św. Faustyny.
 2. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne, podczas których będziemy rozważali Mękę Pańską:
  1. Droga Krzyżowa w piątek
   • dla dzieci o godz. 16.30
   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00
 3. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym głoszonym przez Radosława Nowakowskiego, kleryka odbywającego   praktykę duszpasterską w naszej parafii, w niedzielę o 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św. bez kazania.
 4. W tym tygodniu, od poniedziałku do środy, dzieci ze szkół podstawowych będą przeżywać rekolekcje wielkopostne według następującego planu:
  1. W poniedziałek i wtorek:
   • Klasy 0 – III o 08.00 w bazylice, o 09.30 w szkole
   • Klasy IV – VI o 08.00 w szkole, o 09.30 w bazylice
 5. W środę wszystkie klasy przyjdą na Mszę św. o godz. 08.45.
 6.  
 7. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. Dla przygotowujących się do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii
  2. Dla dzieci z zespołu muzycznego w środę o 17.00 w Alumnacie;
  3. Oaza dla młodzieży w gimnazjalnej w czwartek o 19.00 w Alumnacie.
 8. W piątek, 11 kwietnia, planowane jest plenerowe przedstawienie Misterium Męki Pańskiej. O zaangażowanie w realizację tego zamierzenia prosimy zarówno młodzież, jak i dorosłych. W związku z tym zapraszamy młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną i 30+, która chciałaby wziąć udział w Misterium lub w jakikolwiek sposób pomóc w przygotowaniach, na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w najbliższy piątek po wieczornej Drodze Krzyżowej w domku przy plebanii.
 9. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 10. Katechizacja przedmałżeńska dla tych, którzy dotąd jej nie ukończyli, a planują zawrzeć sakrament małżeństwa rozpocznie się dzisiaj o g. 17.15 w Alumnacie.
 11. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia. Zgłoszenia w zakrystii lub biurze parafialnym.
 12. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na inwestycje w naszej parafii.
 13. Osoby zapisane na wyjazd do opery 29 marca proszone są o wpłatę 55 zł i podanie numeru Pesel.
 14. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. podsumowanie pierwszego roku pontyfikatu papieża Franciszka i dodatek specjalny: płyta z rozważaniami Drogi Krzyżowej, jakie Jan Paweł II napisał w roku 2000, w interpretacji Jerzego Zelnika. Bezpłatnym dodatkiem jest też nasza gazetka parafialna redagowana przez młodzież, którą można nabyć również bez „Przewodnika” za dobrowolną ofiarę przeznaczoną na parafialne duszpasterstwo młodzieży. Jest też „Mały Przewodnik Katolicki” dla dzieci. 
 15.  

 

 

8 NIEDZIELA ZWYKŁA

02.03.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Okres Przygotowania Paschy, zwany Wielkim Postem. Ten czas służy przygotowaniu do największych świąt chrześcijańskich – Zmartwychwstania Pańskiego i związany jest z refleksją nad własnym życiem, w którym człowiek potrzebuje ciągłego nawracania się. Jest to również czas rozważania Męki Pańskiej, która wraz ze zmartwychwstaniem stanowi Misterium Paschalne Chrystusa, będące centrum naszego zbawienia.
 2. W Środę Popielcową Msze św. z obrzędem posypania popiołem o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły polegający na ograniczeniu posiłków do jednego do syta i dwóch lekkich.
 3. Aby jak najlepiej przeżyć ten ważny okres liturgiczny, w Środę Popielcową rozpoczniemy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które potrwają do soboty. Poprowadzi je ks. Jan Korygacz, proboszcz parafii pw. św. brata Alberta w Różannie. Nauki rekolekcyjne w środę w czasie wszystkich Mszy św., a w czwartek, piątek i sobotę w czasie Mszy św. o godz. 11.00 i 18.00. Okazja do spowiedzi 15 minut przed każdą Mszą rekolekcyjną. Zachęcamy do udziału w rekolekcjach. Niech będą dla nas czasem duchowej odnowy.
 4. Rekolekcje dla dzieci ze szkół podstawowych odbędą się w dniach: 10 – 12 marca.
 5. Przez cały Wielki Post obowiązuje powstrzymywanie się od udziału w hucznych zabawach.
 6. W Okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne, podczas których będziemy rozważali Mękę Pańską:
  1. Droga Krzyżowa w piątek
   • dla dzieci o godz. 16.30
   • dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00
  2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.00; po Gorzkich Żalach Msza św. bez kazania.
 7. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie (wszystkie w Alumnacie):
  1. Dla Żywego Różańca dzisiaj o godz. 16.00;
  2. Krąg biblijny w poniedziałek o 18.45;
  3. Dla klas I szkół ponadgimnazjalnych w ramach katechezy przedmałżeńskiej we wtorek o 16.00;
  4. Dla przygotowujących się do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii
  5. Dla dzieci z zespołu muzycznego w środę o 17.00;
  6. Oaza dla młodzieży w gimnazjalnej w czwartek o 19.00;
  7. Próba chóru parafialnego w piątek o godz. 19.15 w byłej kaplicy Alumnatu.
 8. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca:
  1. Nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;
  2. Nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00;
  3. Spowiedź dla młodzieży gimnazjalnej i starszej w czwartek o godz. 15.00
  4. Spowiedź dla dzieci ze szkół podstawowych w piątek o 15.00;
  5. Dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00.
 9. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 10. Katechizacja przedmałżeńska dla tych, którzy dotąd jej nie ukończyli, a planują zawrzeć sakrament małżeństwa rozpocznie się w przyszłą niedzielę, 9 marca o godz. 17.15 w Alumnacie.
 11. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia. Zgłoszenia w zakrystii i biurze par. Osoby zapisane są proszone o wpłacenie 100 zł. do przyszłej niedzieli.
 12. W imieniu naszych parafian poszkodowanych przez pożary składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na pomoc dla nich. Zebraliśmy 7560 zł. Pieniądze zostały przekazane poszkodowanym.
 13. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na inwestycje w naszej parafii.
 14. Osoby zapisane na wyjazd do opery proszone są o wpłatę 55 zł i podanie nr. Pesel.
 15. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o okolicznościach dramatu na kijowskim Majdanie i pomocy organizowanej przez Kościół dla Ukraińców oraz o tym, jak nasi sportowcy dziękują Panu Bogu za olimpijskie medale.
 16. W minionym tygodniu zmarli: śp. Anna Szymczak i Stefan Baranowski. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…” 

 

 

7 NIEDZIELA ZWYKŁA

23.02.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Msze wieczorne w środę i sobotę są sprawowane w bazylice, a w pozostałe dni powszednie w kaplicy św. Faustyny.
 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
 • dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w poniedziałek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
 • dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według grafiku umieszczonego na stronie parafii;
 • dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w ramach katechezy przedmałżeńskiej: kl. II we wtorek o 16.45, kl. III w piątek o 16.30.
 • próba zespołu dziecięcego w środę o 17.00 w Alumnacie;
 • oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o 19.00 w Alumnacie;
 • dla Młodych bez nazwy w piątek o 19.00 w domku przy plebanii;
 • dla Żywego Różańca w przyszłą niedzielę o godz. 16.00 w Alumnacie.
 1. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45 (do 16.30 prowadzona, potem – w ciszy). Zapraszamy do udziału.
 2. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski ogłosiło najbliższy piątek dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Będziemy tę sprawę polecać Panu Bogu w czasie wszystkich Mszy świętych i na adoracji. Zachęcamy też do ofiarowania ścisłego postu w tej intencji.
 3. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca: Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny o godz. 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30; z posługą sakramentalną do chorych udamy się od godz. 08.30. 
 4. Są jeszcze wolne miejsca na parafialną pielgrzymkę śladami Jana Pawła II do Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia, która odbędzie się w dniach: 9 – 11 maja (od piątku do niedzieli). Koszt z wyżywieniem: 450 zł. Zapisy w zakrystii lub biurze parafialnym.
 5. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. znane i nieznane fakty z życia bł. Papieża Jana XXIII oraz wspomnienia jego osobistego sekretarza oraz o zabijaniu dzieci nienarodzonych w naszych czasach.
 6. Przy wyjściu z bazyliki można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na pomoc naszym parafianom, którzy ucierpieli na skutek ostatnich pożarów. Zachęcamy do okazania solidarności z naszymi bliźnimi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.
 7. W minionym tygodniu zmarły śp. Stefania Dolata i Janina Marciniak. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

  

 

 

6 NIEDZIELA ZWYKŁA

16.02.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Msze wieczorne w środę i sobotę są sprawowane w bazylice, a w pozostałe dni powszednie w kaplicy św. Faustyny.
 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
 • dla Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
 • dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według grafiku umieszczonego na stronie parafii;
 • katecheza przedmałżeńska dla młodzieży z kl. II szkół ponadgimnazjalnych w piątek o godz. 17.15 w Alumnacie;
 • próba zespołu dziecięcego w środę o 17.00 w Alumnacie;
 • oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o 19.00 w Alumnacie;
 • dla Młodych bez nazwy w piątek o 19.00 w domku przy plebanii.
 1. Wspólnota Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa zaprasza na adorację Najśw. Sakramentu w czwartek, 20 lutego w godz. 07.30 – 12.00 w kaplicy św. Faustyny.
 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45 (do 16.30 prowadzona, potem – w ciszy). Zapraszamy do udziału.
 3. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 8788 zł.
 4. Organizujemy autokarową parafialną pielgrzymkę śladami Jana Pawła II do Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia, która odbędzie się w dniach: 9 – 11 maja (od piątku do niedzieli). Koszt z wyżywieniem: 450 zł. Bliższe informacje u ks. Radka. Zapisy w zakrystii lub biurze parafialnym.
 5. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o wizycie polskich biskupów w Rzymie, o dramacie w sercu Afryki i o kłopotliwym prezencie, jakim jest zapowiadany podręcznik multimedialny.
 6. Przy wyjściu z bazyliki można podpisać się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie przyszłości Lasów Państwowych.
 7. Jutro rozpocznie się remont w kaplicy przedpogrzebowej. W czasie jego trwania pogrzeby będą zaczynać się w bazylice.
 8. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych będzie można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na pomoc naszym parafianom, którzy ucierpieli na skutek pożaru.
 9.  W minionym tygodniu zmarli śp. Regina Padzik, Bogdan Dolata i Edmund Gurbada. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

5 NIEDZIELA ZWYKŁA

09.02.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Msze wieczorne w środę i sobotę są sprawowane w bazylice, a w pozostałe dni powszednie w kaplicy św. Faustyny.
 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45 (do 16.30 prowadzona, potem – w ciszy). Zapraszamy do udziału.
 3. We wtorek, 11 lutego, przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jest to Światowy Dzień Chorego. Pamiętajmy tego dnia o chorych i starszych z naszych rodzin, grona znajomych czy z sąsiedztwa. Będzie to dobra okazja do odwiedzin u takich osób… W naszej parafii Mszę św. dla chorych z sakramentem namaszczenia zorganizujemy 13 maja.
 4. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.
 5. Organizujemy autokarową parafialną pielgrzymkę śladami Jana Pawła II do Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia, która odbędzie się w dniach: 9 – 11 maja (od piątku do niedzieli). Koszt z wyżywieniem: 450 zł. Bliższe informacje u ks. Radka. Zapisy w zakrystii lub biurze parafialnym.
 6. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o tym jak Kościół troszczy się o chorych i o 25. rocznicy Okrągłego Stołu.
 7. W minionym tygodniu zmarli śp.: Janina Świeczak, Helena Łoza i Henryk Jankowski. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

  

 

 

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

02.02.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Msze wieczorne w środę, piątek i sobotę będą sprawowane w bazylice, a w pozostałe dni powszednie w kaplicy św. Faustyny.

2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45. Zapraszamy do udziału.

3. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca:

 • Nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich i zakonnych w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;
 • Nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00.
 • Spowiedź dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o 15.00, a dla dzieci ze szkół podstawowych w piątek o 15.00;
 • Dodatkowa Msza św. w piątek o godz. 16.00.

4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie (wszystkie w Alumnacie):

 • Dla Żywego Różańca dzisiaj o godz. 16.00;
 • Krąg Biblijny w poniedziałek o 18.45;
 • Oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o godz. 16.00.

5. Zakończyliśmy kolędę. Dziękujemy wszystkim Parafianom, którzy nas przyjęli w swoich domach, a szczególnie tym, którzy wyrażali zainteresowanie życiem naszej wspólnoty Parafialnej. Bóg zapłać za ofiary złożone z okazji wizyty duszpasterskiej.

6.  Roczne sprawozdanie z życia parafii zostanie przedstawione w przyszłą niedzielę.

7.  Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

8.  W sobotę, 29 marca jest organizowany wyjazd do Bydgoszczy na operę „Cyganeria” Giacomo Pucciniego. Zapisy po Mszy św. w zakrystii.

9.   Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o trudnościach i wyzwaniach, jakie stają przed osobami duchownymi, o wydarzeniach na Ukrainie, a także o walce rzeszowskich pielęgniarek z narzucanym im obowiązkiem uczestniczenia w zabiegach aborcji.

10. Dzieciom i młodzieży życzymy udanych ferii i wyrażamy nadzieję, że nie będą one czasem oddalenia od Pana Boga.

11. W minionym tygodniu zmarł śp. Stanisław Surdyk. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

3 NIEDZIELA ZWYKŁA

26.01.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Msze święte w dni powszednie sprawowane są w kaplicy św. Faustyny, z wyjątkiem Mszy w środę i sobotę o godz. 18.00.
 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 3. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca.
 4. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 7.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30.
 5. Z posługą sakramentalną do chorych udamy się od godz. 08.30.
 6. W przyszłą niedzielę przypada święto Ofiarowania Pańskiego, zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej, które upamiętnia ofiarowanie Bogu Ojcu dzieciątka Jezus w świątyni jerozolimskiej. W czasie wszystkich Mszy świętych odbędzie się poświęcenie świec, które przyniesiemy do kościoła.
 7. W przyszłą niedzielę w czasie Mszy św. o godz. 11.30 będzie śpiewał kolędy Chór im. Feliksa Nowowiejskiego działający przy Trzemeszeńskim Domu Kultury.
 8. Do wtorku odbywa się kolęda, której plan zamieszczony jest na stronie internetowej parafii i przy wejściu do bazyliki. Jest jedna zmiana: we wtorek na ul. Dworcowej kolęda rozpocznie się o godz. 15.30.
 9. W sobotę, 29 marca jest organizowany wyjazd do Bydgoszczy na operę „Cyganeria” Giacomo Pucciniego. Zapisy po Mszy św. w zakrystii.
 10. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o patronie studentów i młodzieży na dzisiejsze czasy Pier Giorgio Frassatim, a w kąciku kulinarnym karnawałowe przepisy na przyrządzenie żeberek. Jest też lutowy numer „Małego Przewodnika Katolickiego” dla dzieci. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
 11.  W minionym tygodniu zmarli śp.: Alfons Domański, Jacek Zieliński, Roman Gromowski, Jacek Maciejewski i Irena Derezińska. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

2 NIEDZIELA ZWYKŁA

19.01.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Msze święte w dni powszednie sprawowane są w kaplicy św. Faustyny, za wyjątkiem Mszy w środę i sobotę o godz. 18.00.
 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 3. W przyszłą niedzielę we Mszy św. o godz. 11.30 będą uczestniczyli klerycy z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Szczecinie ze swoimi przełożonymi.
 4. W minionym tygodniu zostało podłączone nowe nagłośnienie w bazylice. Zostały wymienione głośniki, wzmacniacz i instalacja. W najbliższym czasie będą też wymienione mikrofony. Inwestycja została przeprowadzona dzięki sponsorowi z parafii. Składamy za ten dar serdeczne podziękowanie.
 5. Trwa kolęda, której plan zamieszczony jest na stronie internetowej parafii i w gablocie przy wejściu do bazyliki. Jeśli komuś z ważnych powodów nie odpowiada wyznaczony termin, prosimy o umówienie się na inny czas.
 6. Jutro (w poniedziałek) biuro parafialne będzie nieczynne.
 7. Przy ogłaszaniu pielgrzymki do Rzymu wkradł się błąd w jej termin. Aktualny jest termin podany w wydrukowanym programie, który był rozdawany przy zapisach. Program pielgrzymki jest jeszcze dostępny w zakrystii.
 8. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 8910 zł.
 9. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o tym komu Polacy oddają 1% podatków. Jest też „Mały Przewodnik Katolicki” dla dzieci. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

   

 

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

12.01.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny Okres Bożego Narodzenia. Od jutra w liturgii będzie Okres Zwykły. Zgodnie z polską tradycją do 2 lutego będzie żłóbek, a w czasie Mszy św. będziemy jeszcze śpiewać kolędy.
 2. Msze święte w dni powszednie są sprawowane w kaplicy św. Faustyny, za wyjątkiem Mszy w środę i sobotę o godz. 18.00.
 3. Msza św. i spotkanie dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci w środę o godz. 14.00 w kaplicy św. Faustyny.
 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 5. Trwa kolęda, której plan zamieszczony jest na stronie internetowej parafii i w gablocie przy wejściu do bazyliki. Jeśli komuś z ważnych powodów nie odpowiada wyznaczony termin, prosimy o umówienie się na inny czas.
 6. W czasie kolędy wszystkie sprawy w biurze parafialnym wymagające rozmowy z księdzem, prosimy załatwiać w środy i piątki w godz. 09.30 – 11.30 lub w niedzielę po Mszy św.
 7. Stowarzyszenie „Wspólnota Wsi”, „Wspólnota Trzemeszeńskich Wojtków” oraz Ośrodek Wypoczynkowy „Jutrzenka” w Gołąbkach organizują charytatywny bal karnawałowy z licytacją. Dochód z imprezy będzie przeznaczony na leczenie i rehabilitację dwojga chorych dzieci z naszej parafii: Alana Walczaka i Oliwiera Kolberga. Bal odbędzie się 1 lutego w Ośrodku Wypoczynkowym w Gołąbkach. Informacje i zapisy po Mszy św. w zakrystii.
 8. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.
 9. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o przygotowaniach do kanonizacji Jana Pawła II oraz bezpłatny dodatek, którym jest karta z wizerunkiem bł. Jana Pawła II wraz z jego modlitwą do Matki Bożej. Jest też „Mały Przewodnik Katolicki” dla dzieci.
 10.  W minionym tygodniu zmarli śp.: Krzysztof Trościanko, Aniela Gospodarek, Mieczysław Ryczkowski i Janina Tarłowska. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

 

2 NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU

05.01.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jutro, 6 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli. Tego dnia mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Msze święte z poświęceniem kredy i kadzidła będą sprawowane według porządku niedzielnego.
 2. Jutro podczas Mszy św. o godz. 10.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystawią jasełka.
 3. Spotkanie opłatkowe Wspólnot: Duchowej Adopcji, Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa, Rodziny Radia Maryja, Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Apostolstwa Dobrej Śmierci odbędzie się 6 stycznia o godz. 16.00 w Alumnacie.
 4. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja do godz. 17.45.
 5. Wszystkie małżeństwa, zwłaszcza te, które w bieżącym roku obchodzą jubileusze zapraszamy na Mszę św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, która odbędzie się w przyszłą sobotę, 11 stycznia o godz. 18.00.
 6. Chór Kameralny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wystąpi w naszej bazylice z koncertem kolęd w przyszłą niedzielę, 12 stycznia, po Mszy św. o godz. 11.30. Chór tworzą głównie lekarze pasjonujący się muzyką i śpiewem, a także sympatycy muzyki chóralnej zajmujący się na co dzień dziedzinami pokrewnymi medycynie. Zespół ma w swoim dorobku nagrody na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Dyrygentem chóru jest lekarz i jednocześnie dyrygent chóralny, nasza parafianka, Justyna Chełmińska. Wystąpi też Gość Specjalny - pani doktor Hanna Zajączkiewicz z Białegostoku, która jest lekarzem laryngologiem i śpiewaczką operową. Serdecznie zapraszamy.
 7. Trwa kolęda, której plan zamieszczony jest na stronie internetowej parafii i w gablocie przy wejściu do bazyliki. Jeśli komuś z ważnych powodów nie odpowiada wyznaczony termin, prosimy o umówienie się na inny czas.
 8. Mieszkańców ul. Kochanowskiego informujemy, że kolęda rozpocznie się dzisiaj o godz. 16.00.
 9. W czasie kolędy wszystkie sprawy w biurze parafialnym wymagające rozmowy z księdzem, prosimy załatwiać w środy i piątki w godz. 09.30 – 11.30 lub w niedzielę po Mszy św.
 10. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć nowy numer „Przewodnika Katolickiego”, a w nim m.in. o tym, jak swoje pierwsze święta Bożego Narodzenia w Watykanie spędził papież Franciszek, a także dodatek specjalny z planem czytania Biblii na cały 2014 rok. Bezpłatnym dodatkiem do „Przewodnika” jest drugi numer gazetki parafialnej redagowanej przez młodzież. Gazetkę można też nabyć bez „Przewodnika za dobrowolną ofiarę przeznaczoną na duszpasterstwo młodzieży w naszej parafii.
 11.  W minionym tygodniu zmarła śp. Daniela Siwińska. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

UROCZYSTOŚĆ

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

01.01.2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy, by Nowy Rok obfitował w łaski od Boga. Niech trwanie w zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem będzie źródłem pokoju serca, miłości w naszych rodzinach i życzliwości w relacjach międzyludzkich. Niech łaska Boża pomaga w rozwiązywaniu życiowych dylematów oraz w dźwiganiu krzyża codziennych obowiązków i trudów życia.

 

 1. Spotkanie opłatkowe Żywego Różańca odbędzie się dzisiaj o godz. 16.00 w Alumnacie.
 2. Spotkanie opłatkowe Wspólnot: Duchowej Adopcji, Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa, Rodziny Radia Maryja, Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Apostolstwa Dobrej Śmierci odbędzie się 6 stycznia o godz. 16.00.
 3. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:
 4. Nabożeństwo w intencji powołań we czwartek, aku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;
 5. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 07.00, potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;
 6. Spowiedź w piątek o godz. 15.00;
 7. Dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00.
 8. W styczniu nie będziemy odwiedzać chorych z okazji I soboty miesiąca.
 9. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja do godz. 17.45.
 10. Chór Kameralny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, założony i prowadzony przez naszą parafiankę Justynę Chełmińską, wystąpi w naszej bazylice z koncertem kolęd 12 stycznia po Mszy św. o godz. 11.30.
 11. Trwa kolęda, której plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii i w gablocie przy wejściu do bazyliki. Jeśli komuś z ważnych powodów nie odpowiada wyznaczony termin, prosimy o umówienie się na inny czas.
 12.  W czasie kolędy wszystkie sprawy w biurze parafialnym, wymagające rozmowy z księdzem, prosimy załatwiać w środy i piątki w godz. 09.30 – 11.30 lub w niedzielę po Mszy św.

 

 

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY

29.12.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Msze św. w dni powszednie są sprawowane o godz. 06.30, 07.00 i 18.00 w kaplicy św. Faustyny. Msza wieczorna w piątek i sobotę – w bazylice.
 2. Zapraszamy dzieci na śpiew kolęd przy żłóbku dzisiaj o godz. 16.00. W czasie spotkania odbędzie się losowanie nagród za udział w roratach.
 3. We wtorek, który będzie ostatnim dniem roku kalendarzowego, Msza św. z nabożeństwem dziękczynno – błagalnym o godz. 18.00 w bazylice. Zapraszamy do udziału, by podziękować Panu Bogu za mijający rok i poprosić o Jego błogosławieństwo w Nowym Roku.
 4. 1 stycznia przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Tego dnia mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Msze św. według porządku niedzielnego, oprócz Mszy o godz. 07.00, której nie będzie. 31 grudnia o 18.00 Msza z Uroczystości.
 5. Spotkanie opłatkowe Żywego Różańca odbędzie się 1 stycznia o godz. 16.00 w Alumnacie.
 6. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:
 7. Nabożeństwo w intencji powołań we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;
 8. Nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;
 9. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 07.00, potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;
 10. Spowiedź w piątek o godz. 15.00;
 11. Dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00.
 12. W styczniu nie będziemy odwiedzać chorych z okazji I soboty miesiąca.
 13. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja do godz. 17.45.
 14. Trwa kolęda, której plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii i w gablocie przy wejściu do bazyliki. Prosimy o zapoznanie się z nim, ponieważ nie będzie podawany w niedzielnych ogłoszeniach. Jeśli komuś z ważnych powodów nie odpowiada wyznaczony termin, prosimy o umówienie się na inny czas.
 15. Mieszkańców Wymysłowa, którzy będą mieli kolędę w poniedziałek, informujemy, że rozpocznie się ona o godz. 15.00, a nie, jak było zapowiedziane, o 09.00.
 16.  W minionym tygodniu zmarła śp. Emilia Kierczyńska. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO

25.12.2013r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy, aby Nowonarodzony Syn Boży, który przynosi zbawienie i zaprasza nas do wspólnoty z sobą, rodził się w naszych sercach każdego dnia. Niech przeżycie Świąt Bożego Narodzenia będzie umocnieniem naszej wiary w Jezusa Chrystusa, która nadaje prawdziwy sens ludzkiemu życiu.

 

 1. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali nasz kościół na dzisiejszą Uroczystość.
 2. Dzisiaj (w pierwsze święto) nie będzie Mszy św. o godz. 07.00. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.
 3. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Msze św. jak w każdą niedzielę.
 4. W drugie święto zapraszamy na koncert kolęd naszych parafialnych zespołów wraz z jasełkami w wykonaniu młodzieży o godz. 16.00.
 5. W najbliższy piątek, przypadający w oktawie Narodzenia Pańskiego, nie ma postu.
 6. 27grudnia rozpoczniemy kolędę, której plan jest zamieszczony na stronie internetowej parafii i w gablocie przy wejściu dobazyliki. Prosimy o zapoznanie się z nim, ponieważ nie będzie podawany w niedzielnych ogłoszeniach.

  

 

4 NIEDZIELA ADWENTU

22.12.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Zapraszamy na ostatnie Roraty jutro o godz. 17.00. Po Roratach będzie można zabrać do domu ogień betlejemski, który przyniosą harcerze. W tym celu należy zabrać do kościoła znicz.
 2. We wtorek wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. tylko rano o godz. 06.30 i 07.00 w kaplicy św. Faustyny. Wieczornej Mszy św. nie będzie.
 3. Wieczorem w gronie bliskich zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Nie zapomnijmy, aby rozpocząć ją od przeczytania fragmentu 2 rozdziału Ewangelii św. Łukasza opisującego narodzenie Pana Jezusa.
 4. Uroczysta Pasterka o północy. Rozpocznie ją poświęcenie figurki Dzieciątka Jezus, która została przywieziona z Betlejem przez pielgrzymów z naszej parafii.
 5. W I święto Bożego Narodzenia Msze święte tak jak w niedzielę, oprócz Mszy o godz. 07.00, której nie będzie.
 6. W drugi dzień świąt serdecznie zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów o godz. 16.00. W łączności z koncertem jasełka w wykonaniu młodzieży.
 7. Próba chóru parafialnego jutro o godz. 18.00 w bazylice.
 8. Jutro biuro parafialne będzie nieczynne.
 9. Plan kolędy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Ponieważ mogą być w nim wprowadzane zmiany, prosimy o ponowne sprawdzenie go przed wyznaczonym terminem kolędy. Prosimy też zwracać uwagę na godziny rozpoczęcia kolędy w poszczególne dni. Dla osób, które nie mają dostępu do Internetu, plan kolędy od poniedziałku będzie wywieszony na drzwiach bazyliki.
 10. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali paczki świąteczne dla rodzin potrzebujących wsparcia. Było ich 145. Niech Pan Bóg wynagrodzi ten gest chrześcijańskiego miłosierdzia.
 11. Po Mszy św. w zakrystii można zamawiać intencje mszalne.
 12. W zakrystii można nabywać opłatki wigilijne i świece Caritas.
 13. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć podwójny numer „Przewodnika Katolickiego”, a w nim dodatek specjalny, którym jest płyta z kolędami w wykonaniu „Arki Noego”.
 14. W minionym tygodniu zmarł śp. Włodzimierz Pasiak. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek… 

 

 

3 NIEDZIELA ADWENTU

15.12.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. W czasie Adwentu zapraszamy na Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwaną Roratami, która jest sprawowana od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o godz. 06.15.
 2. W czasie Adwentu od poniedziałku do piątku Msze wieczorne są sprawowane o godz. 17.00, nie ma Mszy św. o 18.00. W sobotę Msza niedzielna o godz. 18.00.
 3. Msze poranne w dni powszednie oprócz piątku odbywają się w kaplicy św. Faustyny.
 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
 5. Krąg Biblijny w poniedziałek o godz. 18.00 w Alumnacie;
 6. dla dziecięcego zespołu muzycznego wyjątkowo we wtorek po Roratach w bazylice;
 7. oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o godz. 19.00 w Alumnacie;
 8. próba chóru parafialnego w piątek o 18.00 w Alumnacie.
 9. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja do godz. 16.45.
 10. Aby jak najlepiej przygotować się na spotkanie z Chrystusem w święta Bożego Narodzenia, należy przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Parafialna spowiedź adwentowa z udziałem księży z dekanatu odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 grudnia w godz.: od 10.00 do 12.00, od 15.00 do 16.30, od 17.15 do ostatniego penitenta. Bardzo prosimy o skorzystanie z tej możliwości, ponieważ innej nie będzie. Prosimy nie planować spowiedzi na przyszłą niedzielę.
 11. Przez cały najbliższy tydzień będzie odbywać się spowiedź w kolejnych parafiach dekanatu z udziałem księży z naszej parafii i dlatego od poniedziałku do piątku w czasie wieczornej Mszy św. nie będzie okazji do spowiedzi.
 12. Osoby ze wspólnoty Duchowej Adopcji są zaproszone przez ks. Piotra do odmówienia Nowenny do Dzieciątka Jezus. Tekst nowenny można odebrać u ks. Piotra po Mszy św. w zakrystii.
 13. Po Mszy św. w zakrystii można kupować świece wigilijne Caritas oraz opłatki.
 14. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy na ten cel 7844 zł.
 15. Bóg zapłać za ofiary na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Zebraliśmy 582 zł.
 16. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim o tym, jak Kościół wspierał Polaków w stanie wojennym i jak był za to traktowany przez władze PRL-u, a także dodatek specjalny w postaci podręcznego śpiewnika z kolędami oraz tekstami modlitwy i Ewangelii na wieczerzę wigilijną.
 17. Przed bazyliką, przy krzyżu misyjnym można nabyć kalendarze misyjne wydane przez zgromadzenie oblatów.
 18.  W minionym tygodniu zmarła śp. Danuta Pejka. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

2 NIEDZIELA ADWENTU,

NIEPOKALANE POCZĘCIE NMP

08.12.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. W czasie Adwentu zapraszamy na Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwaną Roratami, która jest sprawowana od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o godz. 06.15.
 2. W czasie Adwentu od poniedziałku do piątku Msze wieczorne są sprawowane o godz. 17.00, Mszy św. o 18.00 nie będzie. W sobotę Msza niedzielna o 18.00.
 3. Msze poranne od poniedziałku do czwartku będą się odbywać w kaplicy św. Faustyny.
 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w poniedziałek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
  2. dla Apostolstwa Dobrej Śmierci we wtorek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
  3. dla Parafialnej Rady Duszpasterskiej w czwartek o godz. 18.00 na plebanii;
  4. dla młodzieży ponadgimnazjalnej w ramach katechezy przedmałżeńskiej: kl. I we wtorek o 16.00, kl. II w piątek o 17.15 w Alumnacie;
  5. dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii;
  6. dla dziecięcego zespołu muzycznego wyjątkowo w piątek o 17.30 w Alumnacie;
  7. oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o godz. 19.00 w Alumnacie;
  8. spotkanie dla starszej młodzieży w piątek o 19.00 w domku sióstr;
  9. próba chóru parafialnego w piątek o 18.00 w Alumnacie.
 5. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja do godz. 16.45.
 6. Do chorych ze świąteczną posługą sakramentalną udamy się w najbliższą sobotę, 14 grudnia od godz. 08.30. Chorych i starszych, którzy pragną przystąpić do sakramentów z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, a których nie odwiedzamy co miesiąc, prosimy zgłaszać w zakrystii lub biurze parafialnym.
 7. Parafialna spowiedź adwentowa z udziałem księży z dekanatu odbędzie się w sobotę, 21 grudnia.
 8. Są jeszcze wolne miejsca na parafialną pielgrzymkę do Rzymu, która odbędzie się w dniach 4 – 13 lipca 2014 r. Informacje i zapisy w zakrystii i biurze parafialnym.
 9. Po Mszy św. w zakrystii można kupować świece wigilijne Caritas oraz opłatki.
 10. Zapraszamy do udziału w akcji „paczka świąteczna”. Dzisiaj po Mszy świętej w zakrystii można wylosować karteczkę z numerem przyporządkowanym konkretnej rodzinie, dla której będziemy mogli przygotować paczkę na święta. Chodzi przede wszystkim o żywność (mąka, olej, cukier, słodycze dla dzieci czy inne artykuły spożywcze). Chcemy dotrzeć do rodzin najbardziej potrzebujących, takich, które nie mają postawy roszczeniowej, których bieda jest ukryta. Tradycyjnie wszystko odbywa się anonimowo, dlatego osoby, które się zdecydują na taki gest prosimy o dostarczenie paczek na plebanię w godzinach otwarcia biura parafialnego do dnia 14 grudnia, a pomocnicy św. Mikołaja przekażą je pod właściwy adres. Na paczce prosimy umieścić duży, czytelny numer z wylosowanej karteczki. Św. Mikołaj i jego pomocnicy proszą o to, by paczki nie były zbyt ciężkie.
 11. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim o tym, jak ważna jest działalność charytatywna oraz o nowej adhortacji papieża Franciszka, a także o finale konkursu biblijnego w Trzemesznie ze zdjęciem laureatów.
 12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii.
 13. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc Kościołowi na Wschodzie, w krajach byłego Związku Radzieckiego.
 14. W przyszłą niedzielę ojcowie oblaci będą sprzedawali kalendarze misyjne.
 15.  W minionym tygodniu zmarła śp. Jadwiga Koteras. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

1 NIEDZIELA ADWENTU

01.12.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. W czasie Adwentu zapraszamy na Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwaną Roratami, która będzie sprawowana od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w piątek o godz. 06.15 (poranne Roraty w piątek są nawiązaniem do starej tradycji, kiedy była to zawsze Msza poranna).
 2. Na Roraty zapraszamy dzieci z lampionami i papierowymi sercami, na których będą wypisane wykonane dobre uczynki.
 3. W czasie Adwentu od poniedziałku do piątku Msze wieczorne będą sprawowane o godz. 17.00, Mszy św. o 18.00 nie będzie.
 4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.
  1. modlitwa w intencji powołań w czwartek na Roratach;
  2. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 17.00;
  3. Msza ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30;
  4. spowiedź dla młodzieży gimnazjalnej i starszej w czwartek o godz. 16.00;
  5. spowiedź dla dzieci w piątek o 15.00.
 5. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla Żywego Różańca dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00;
  2. Krąg biblijny w poniedziałek o 18.00 w Alumnacie;
  3. dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii;
  4. oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o godz. 19.00 w Alumnacie;
  5. spotkanie dla starszej młodzieży w piątek o 19.00 w Alumnacie;
  6. próba chóru parafialnego w piątek o 18.00 w Alumnacie.
 6. W tym tygodniu nie będzie próby dziecięcego zespołu muzycznego.
 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja do godz. 16.45.
 8. Do chorych z posługą świąteczną udamy się 14 grudnia. W tym tygodniu nie odwiedzimy chorych.
 9. Są jeszcze wolne miejsca na parafialną pielgrzymkę do Rzymu, która odbędzie się w dniach 4 – 13 lipca 2014 r. Informacje i zapisy w zakrystii i biurze parafialnym.
 10. Parafialny Zespół Caritas prosi o przynoszenie odzieży w dobrym stanie, która może posłużyć potrzebującym pomocy.
 11. Caritas przygotowała czekoladowe figurki św. Mikołaja, które mogą być piękną niespodzianką na piątkowe wspomnienie tego świętego. Nabywając w zakrystii figurkę w cenie 4 zł wesprzemy działanie domu dla samotnych matek w Gnieźnie. Zachęcamy.
 12. Również w zakrystii można kupować świece wigilijne Caritas oraz opłatki.
 13. W tym roku, już po raz trzeci, pragniemy zaprosić do udziału w akcji „paczka świąteczna”. Za tydzień, po każdej Mszy świętej, w zakrystii będzie można wylosować karteczkę z numerem przyporządkowanym konkretnej rodzinie, dla której będziemy mogli przygotować paczkę na święta. Chodzi przede wszystkim o żywność (mąka, olej, cukier, słodycze dla dzieci czy inne artykuły spożywcze). Chcemy dotrzeć do rodzin najbardziej potrzebujących, takich, które nie mają postawy roszczeniowej, których bieda jest ukryta. Tradycyjnie wszystko odbywa się anonimowo, dlatego osoby, które się zdecydują na taki gest, będą proszone o dostarczenie paczek na plebanię, a pomocnicy św. Mikołaja przekażą je pod właściwy adres.
 14. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim wspomnienie o zmarłej ostatnio matce bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, a także o nowym roku duszpasterskim. Do „Przewodnika” jako bezpłatny dodatek jest dołączony pierwszy numer Gazetki Parafialnej, tworzonej przez naszą młodzież. Gazetkę można też nabyć bez „Przewodnika” za dobrowolną ofiarę, która będzie przeznaczona na działalność duszpasterstwa młodzieży w naszej parafii. Polecamy również „Mały Przewodnik Katolicki” dla dzieci z dodatkiem specjalnym w postaci lampionu.
 15. Dzisiaj przed bazyliką odbywa się kiermasz ozdób i kartek świątecznych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bielicach.
 16. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.
 17.  W minionym tygodniu zmarli: śp. Jadwiga Budnicka, Aniela Kaptur, Krystyna Prus i Zenon Zaradny . Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA

KRÓLA WSZECHŚWIATA

24.11.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
 • dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w poniedziałek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
 • dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o godz. 17.00 w Alumnacie;
 • dla Wspólnoty Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa w czwartek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
 • dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii;
 • oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o godz. 19.00 w Alumnacie;
 • dla starszej młodzieży w piątek o 19.00 w Alumnacie;
 • dla kl. III szkół ponadgimnazjalnych w ramach katechezy przedmałżeńskiej w piątek o godz. 16.30 w Alumnacie;
 • dla Żywego Różańca w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00;
 • próba chóru parafialnego w piątek o 18.30 w Alumnacie.
 1. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja do godz. 17.45.
 2. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas przygotowania do Świąt Narodzenia Pańskiego przypominający nam, że całe ziemskie życie człowieka jest przygotowaniem na spotkanie z Chrystusem na końcu czasów, kiedy przyjdzie sądzić żywych i umarłych.
 3. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który będzie przeżywany pod hasłem: Wierzę w Syna Bożego.
 4. Są jeszcze wolne miejsca na parafialną pielgrzymkę do Rzymu, która odbędzie się w dniach 4 – 13 lipca 2014 r. Informacje i zapisy w zakrystii i biurze parafialnym.
 5. Bóg zapłać za ofiary złożone przed dwoma tygodniami na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 8078 zł.
 6. Ks. Proboszcz dziękuje Parafianom za modlitwę w intencji zmarłego ojca i za udział w pogrzebie.
 7. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim o znaczeniu sakramentów świętych w życiu współczesnego katolika oraz o sytuacji sześciolatków zmuszonych do pójścia do szkoły. Jest też kalendarz Caritas na przyszły rok, z którego dochód przeznaczony jest na działalność Caritas.
 8. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki na pomoc poszkodowanym przez tajfun na Filipinach.
 9. W przyszłą niedzielę przed bazyliką odbędzie się kiermasz ozdób i kartek świątecznych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bielicach.
 10. Dzisiaj gościmy w naszej parafii autora pisanych wierszem opowiadań dla dzieci, Romana Kempińskiego, posługującego się pseudonimem Romcia Tomcio, który pragnie zaprezentować swoją twórczość.
 11.  W minionym tygodniu zmarli: śp. Mieczysława Stopczyńska i Kazimierz Rosiński. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

33 NIEDZIELA ZWYKŁA

17.11.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
 • dla Apostolstwa Matki Bożej patronki dobrej śmierci we wtorek o godz. 15:00 w kaplicy św. s. Faustyny;
 • dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o godz. 17.00 w Alumnacie;
 • dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii;
 • oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o godz. 19.00 w Alumnacie;
 • dla grupy „Młodzi bez nazwy” w piątek o 19.00 w Alumnacie;
 • próba chóru parafialnego w piątek o godz. 18.30 w Alumnacie
 1. Stowarzyszenie Civitas Christiana zaprasza na wykład pt. „Sobór Watykański II  - wiosną Kościoła?”, który odbędzie się w środę o godz. 19.00 w Alumnacie.
 2. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja do godz. 17.45.
 3. W środę, 20 listopada Wspólnota dla intronizacji NSPJ zaprasza na adorację Najśw. Sakramentu do kaplicy św. Faustyny, która potrwa od 7.30 do 12.00.
 4. W najbliższą sobotę, 23 listopada, w naszej parafii przypada całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu. Rozpocznie się ona Mszą św. o godz. 11.00, a zakończy się o godz. 17.45. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Znajdźmy tego dnia choć chwilę czasu na uwielbienie Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
 5. Przyszła niedziela, 24 listopada, jest ostatnią w roku kościelnym. Tego dnia będziemy obchodzić Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Również tego dnia zakończymy Rok Wiary. Uczynimy to w łączności z Ojcem świętym Franciszkiem i z katolikami na całym świecie. Uroczyste zakończenie Roku Wiary w naszej parafii nastąpi w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.30. Zapraszamy do udziału.
 6. Wraz z Rokiem Wiary zakończy się też czas, w którym nasza bazylika jest miejscem odpustu zupełnego. Warto jeszcze skorzystać z tej możliwości. Odpust zupełny jest darowaniem kary za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania. Aby go zyskać, należy być w stanie łaski uświęcającej, nie mieć przywiązania do grzechu i przyjąć Komunię św.
 7. Parafialna pielgrzymka do Rzymu odbędzie się w dniach 4 – 13 lipca 2014 r. Informacje i zapisy w zakrystii i biurze parafialnym.
 8. Urząd Miasta i Gminy Trzemeszno zaprasza kobiety w wieku 50 - 69 lat na bezpłatne badanie mammografii w technologii cyfrowej, we wtorek 19 listopada w godz. 14:00-17:00 – szczegóły na plakacie.
 9.  Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”. Jest też kalendarz Caritas na przyszły rok, z którego dochód przeznaczony jest na działalność Caritas

 

32 NIEDZIELA ZWYKŁA

10.11.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jutro narodowe Święto Niepodległości. Msza św. w intencji naszej Ojczyzny jutro o godz. 11.00. Po Mszy św. składanie kwiatów w miejscach pamięci narodowej na naszym cmentarzu. Gorąco zachęcamy do udziału w modlitwie za naszą Ojczyznę i za tych, którzy oddali życie, abyśmy mogli cieszyć się wolnością. Nie zapomnijmy o wywieszeniu flag narodowych.
 2. Wymienianki jednorazowe będą czytane w czasie różańca po Mszy wieczornej w poniedziałek 11 listopada.
 3. Wymienianki roczne można zamawiać w biurze parafialnym do dnia 16 listopada.
 4. Przypominamy o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po upływie 20 lat od pochówku.
 5. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
 6. dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o godz. 17.00 w Alumnacie;
 7. dla młodzieży z klas Iszkół ponadgimnazjalnych w ramach katechezy przedmałżeńskiej we wtorek o godz. 16.45 w Alumnacie;
 8. dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii;
 9. oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o godz. 19.00 w Alumnacie;
 10. dla starszej młodzieży w piątek o 19.00 w Alumnacie.
 11. Jutro (11 listopada) biuro parafialne będzie nieczynne.
 12. 24 listopada zakończy się Rok Wiary, a więc zakończy się też czas, w którym nasza bazylika jest miejscem odpustu zupełnego. Warto jeszcze skorzystać z tej możliwości. Odpust zupełny jest darowaniem kary za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania. Aby go zyskać, należy być w stanie łaski uświęcającej, nie mieć przywiązania do grzechu i przyjąć Komunię św.
 13. W zakładzie fotograficznym przy ul. Mickiewicza można nabyć zdjęcia z bierzmowania, a także z różańca dla dzieci z udziałem ks. biskupa Wętkowskiego.
 14. Organizujemy drugi autobus na pielgrzymkę do Rzymu w dniach 3 – 14 lipca 2014 r. Informacje i zapisy w zakrystii i biurze parafialnym.
 15. Miło nam poinformować, że w rozegranych wczoraj Mistrzostwach Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Tenisie Stołowym, nasz parafianin Eryk Walter, został wicemistrzem w kategorii szkół podstawowych. Gratulujemy.
 16. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o tym co znaczy być patriotą i o kulinarnych tradycjach związanych ze Świętem Niepodległości. Jest też kalendarz Caritas na przyszły rok, z którego dochód przeznaczony jest na działalność Caritas
 17. Rodzice dwuletniej Nikoli serdecznie dziękują za ofiary złożone przed dwoma tygodniami na leczenie ich dziecka. Zebrano na ten cel 3156 zł.
 18. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.
 19. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła są zbierane do skarbonek ofiary na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Nigerii.
 20.  W minionym tygodniu zmarli: śp. Tomasz Sadowski i śp. Wanda Brzycka. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

 

 

31 NIEDZIELA ZWYKŁA

03.11.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 

 1. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu wizytacji kanonicznej parafii oraz uroczystości w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu.
 2. Każdego dnia od 1 do 8 listopada można zyskać odpust zupełny dla zmarłych za nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy w intencji zmarłych.
 3. Wymienianki jednorazowe będą czytane w czasie różańca po Mszy wieczornej od poniedziałku 4 listopada do piątku 8 listopada. W czwartek, 7 listopada wymienianki za zmarłych kapłanów. Prosimy ich imiona i nazwiska wypisywać na oddzielnych kartkach, przy czym prosimy nie wypisywać kapłanów, którzy spoczywają na naszym cmentarzu, ponieważ ich lista jest przygotowana.
 4. Wymienianki jednorazowe można oddawać w zakrystii jeszcze tylko dziś i jutro.
 5. Wymienianki roczne można zamawiać w biurze parafialnym do dnia 16 listopada.
 6. Przypominamy o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po upływie 20 lat od pochówku.
 7. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca. Nabożeństwo w intencji powołań połączone z modlitwą za zmarłych kapłanów w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00. Zachęcamy do udziału.
 8. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
 9. dla Żywego Różańca dzisiajpo Mszy św. o godz. 15.00 w Alumnacie;
 10. dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii;
 11. oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o godz. 19.00 w Alumnacie;
 12. dla młodzieży z klas IIszkół ponadgimnazjalnych w ramach katechezy przedmałżeńskiej w piątek o godz. 17.00 w Alumnacie.
 13. Dzieci zapraszamy na różaniec w intencji zmarłych we środę o godz. 17.15. Dzieci, które zbierały wyklejanki październikowe przyniosą je do kościoła.
 14. Organizujemy drugi autobus na pielgrzymkę do Rzymu w dniach 3 – 14 lipca 2014 r. (każdy autobus będzie miał własnego przewodnika i kapłana). Osoby, które były na liście rezerwowej, są już na liście uczestników. Informacje i zapisy w zakrystii i biurze parafialnym.
 15. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” i kalendarz misyjny na 2014 r.
 16. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.
 17. W przyszłą niedzielę przy wyjściu z kościoła będą zbierane ofiary na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Nigerii.
 18.  W minionym tygodniu zmarli śp.: Maria Cieślewicz, Wojciech Bartkowiak i Barbara Nowak. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

  

 

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

01.11.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiaj ogodz. 14.00 wyruszy z bazyliki procesja na cmentarz, gdzie ok. godz. 14.30 rozpocznie się Msza św. w intencji zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. Wieczornej Mszy św. nie będzie.
 2. Dzisiaj przed wejściem na cmentarz są zbierane ofiary na utrzymanie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, w którym kształcą się przyszli kapłani naszej Archidiecezji.
 3. Jutro, 2 listopada, Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, którzy w czyśćcu oczekują na zbawienie. Msze św. o 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Msza św. o 16.00 będzie sprawowana w intencji kapłanów, którzy spoczywają na naszym cmentarzu parafialnym; naszą modlitwą obejmiemy zwłaszcza tych, których szczątki były ostatnio ekshumowane do wspólnego grobowca.
 4. Każdego dnia od 1 do 8 listopada można zyskać odpust zupełny dla zmarłych za nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy w intencji zmarłych.
 5. Jutro I sobota miesiąca. Wystawienie Najśw. Sakramentu i modlitwa różańcowa w kaplicy św. Faustyny po porannej Mszy św. do godz. 08.30. Do chorych udamy się jutro od godz. 08.30.
 6. Jutro po Mszy św. o godz. 18.00 odbędą się Zaduszki Muzyczne przygotowane przez nasz zespół. Będą połączone z modlitwą za wszystkich zmarłych z wymienieniem parafian, którzy zmarli w czasie ostatniego roku.
 7. Spotkanie Żywego Różańca w niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00 w Alumnacie.
 8. Wymienianki jednorazowe będą czytane w czasie różańca po Mszy wieczornej od poniedziałku 4 listopada do piątku 8 listopada. W czwartek, 7 listopada wymienianki za zmarłych kapłanów. Prosimy ich imiona i nazwiska wypisywać na oddzielnych kartkach, przy czym prosimy nie wypisywać kapłanów, którzy spoczywają na naszym cmentarzu, ponieważ ich lista jest przygotowana.
 9. Przy wyjściu są wyłożone kartki do wymienianek jednorazowych, które można oddawać w biurze parafialnym i zakrystii.
 10. Wymienianki roczne można zamawiać w biurze parafialnym do dnia 16 listopada.
 11. Przypominamy o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po upływie 20 lat od pochówku.
 12. Na cmentarzu są czasowo ustawione pojemniki do segregowanych odpadów z plastiku i ze szkła. Podobne znajdują się przy nowej bramie od strony ul. Wiosny Ludów. Bardzo prosimy o korzystanie z nich, co bardzo ułatwi wywożenie śmieci.
 13.  Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” i kalendarz misyjny na 2014 r.

 

 

UROCZYSTOŚĆ

ROCZNICY POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA

27.10.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:
  1. dla dzieci od poniedziałku do czwartku o godz. 17.15;
  2. dla starszych w niedzielę o godz. 18.00, w poniedziałek, środę i czwartek po Mszy św. wieczornej, we wtorek o godz. 11.00.
 2. We wtorek odbędzie się w naszej parafii wizytacja kanoniczna, którą przeprowadzi Ks. Biskup Krzysztof Wętkowski. Program przedstawia się następująco:
  1. Nabożeństwo różańcowe w intencji osób starszych i chorych będzie sprawowane o godz. 11.00; zapraszamy na nie starszych i chorych Parafian oraz wszystkich, którzy pragną się za nich modlić.
  2. Nabożeństwo w intencji zmarłych odbędzie się na cmentarzu o godz. 14.00(rozpoczęcie przy bramie głównej, zakończenie przy mauzoleum);
  3. Różaniec dla dzieci i indywidualne błogosławieństwo dzieci o godz. 17.15;
  4. Główna Msza wizytacyjna z udzieleniem sakramentu bierzmowania o godz. 18.00.
  5. Ks. Biskup odwiedzi również Środowiskowy Dom Samopomocy i spotka się z Parafialnymi Radami Duszpasterską i Ekonomiczną oraz przedstawicielami stowarzyszeń i wspólnot działających przy parafii.
 3. Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie z Księdzem Biskupem, zarówno w bazylice, jak i na cmentarzu.
 4. Ofiarodawcy z parafii ufundowali obraz św. Wojciecha, który jest kopią obrazu namalowanego w latach 30-tych XX w i został umieszczony w prezbiterium. Zostanie poświęcony w dniu wizytacji. Ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.
 5. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla wspólnoty Duchowej Adopcji w poniedziałek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
  2. dla dziecięcego zespołu muzycznego we wtorek o 16.50 w bazylice.
 6. W piątek, 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych, dzień uczczenia Pana Boga za wstawiennictwem tych, którzy już cieszą się niebem. Tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze święte w bazylice o godz. 07.00, 08.30, 10.00 i 11.30. O godz. 14.00 wyruszy z bazyliki procesja na cmentarz, gdzie ok. godz. 14.30 rozpocznie się Msza św. w intencji zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. Wieczornej Mszy św. nie będzie.
 7. W Uroczystość Wszystkich Świętych obowiązuje uczestnictwo we Mszy św. Msza w czwartek o godz. 18.00 z Uroczystości.
 8. 1 listopada przed wejściem na cmentarz będą zbierane ofiary na utrzymanie Seminarium w Gnieźnie.
 9. Uroczystość Wszystkich Świętych poprzedzi tzw. Noc Świętych, która rozpocznie się w czwartek o godz. 19.30 w bazylice przedstawieniem o św. Janie Bosko w wykonaniu młodzieży i katechezą o zagrożeniach duchowych. Ok. godz. 20.00 wyruszymy z bazyliki na plac Kilińskiego z procesją światła (prosimy zabrać ze sobą znicze). Do udziału w procesji zapraszamy dzieci przebrane za konkretnych, wybranych przez siebie, świętych. Za najciekawsze przebrania będą nagrody.
 10. W sobotę, 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, którzy w czyśćcu oczekują na zbawienie. Msze św. o 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.
 11. W tym tygodniu I piątek i I sobota miesiąca. Spowiedź w czwartek: dla dzieci ze szkół podstawowych o godz. 16.00, dla gimnazjalistów i starszych o 17.00. Do chorych udamy się w Dzień Zaduszny 2 listopada od 08.30.
 12. Przy wyjściu są wyłożone kartki do wymienianek jednorazowych, które będą czytane w pierwszych dniach listopada (można je oddawać w biurze parafialnym i zakrystii); w biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne czytane w niedziele przed Mszą o 11.30. Przypominamy o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po upływie 20 lat od pochówku.
 13. W minionym tygodniu odbyły się ekshumacje szczątków kapłanów do wspólnego grobowca. W najbliższym czasie będą umieszczone tablice z nazwiskami. Nagrobek poświęci Biskup we wtorek
 14. Prosimy nie stawiać zniczy na wierzchniej płycie grobowca kapłanów, lecz na ziemi przed grobowcem. 1 listopada na grobowcu będzie ustawiony duży bukiet kwiatów; prosimy nie dostawiać innych bukietów lub donic.
 15. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki” i kalendarz misyjny na 2014 r.
 16. Przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki na leczenie chorej na nowotwór dwuletniej Nikoli, która musi przejść kosztowne leczenie. Ofiary zbiera rodzina chorej dziewczynki i przyjaciele jej rodziców.
 17. W minionym tygodniu zmarła śp. Krystyna Kocik. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek…

 

29 NIEDZIELA ZWYKŁA

20.10.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 

 1. W dniu dzisiejszym zapraszamy na adorację Najśw. Sakramentu, która odbywa się w kaplicy św. Faustyny w godz. 07.45 – 12.30.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:
  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.15;
  2. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. wieczornej;
  3. w niedzielę o godz. 18.00.
 3. We wtorek, 22 października przypada wspomnienie bł. Jana Pawła II, a w środę, 23 października – związane z Trzemesznem wspomnienie Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha.
 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o 17.00 w bazylice;
  2. dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie internetowej parafii;
  3. dla młodzieży, która przyjmie sakrament bierzmowania 29 października, spotkanie w sobotę o godz. 12.30 w bazylice;
  4. oaza dla młodzieży gimnazjalnej we czwartek o 19.00 w Alumnacie.
 5. Spowiedź dla bierzmowanych i ich rodzin oraz świadków bierzmowania w piątek o godz. 19.00.
 6. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.
 7. Spotkanie przed pielgrzymką do Ziemi Św. odbędzie się we wtorek, 22 października o g. 19.00 w Alumnacie.
 8. Z okazji 200 rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego Ks. Abp Henryk Muszyński odprawi uroczystą Mszę św. w naszej bazylice w najbliższą sobotę o godz. 10.00.
 9. 29 października odbędzie się wizytacja kanoniczna naszej parafii przeprowadzona przez Ks. Bp. Krzysztofa Wętkowskiego, w czasie której będzie sprawowane nabożeństwo różańcowe dla starszych i chorych o godz. 11.00 oraz modlitwa za zmarłych na cmentarzu o godz. 14.00. Ks. Biskup będzie też na nabożeństwie różańcowym dla dzieci. Szczegóły podamy za tydzień.
 10. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy na ten cel 8439 zł.
 11. Bóg zapłać za ofiary na stypendia dla zdolnych dzieci z ubogich rodzin (1918 zł).
 12. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, kiedy to w szczególny sposób modlimy się za zmarłych. Przy wyjściu są wyłożone kartki do wymienianek jednorazowych, które będą czytane w pierwszych dniach listopada (można je oddawać w biurze parafialnym i zakrystii); w biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne czytane w niedziele przed Mszą o 11.30. Przypominamy o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po upływie 20 lat od pochówku. Prosimy również o wywożenie z cmentarza likwidowanych nagrobków.
 13. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zwraca się z zaproszeniem do mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego:osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, które chciałyby rozpocząć własną działalność gospodarczą i otrzymać wsparcie finansowe na rozpoczęcie tej działalności, na spotkanie informacyjne w poniedziałek, 21 października br. na godz. 10.00 do siedziby Caritas w Gnieźnie na os. Orła Białego 20;osoby bezrobotne w wieku 18 - 25 zainteresowane szkoleniami i odbyciem stażu na spotkanie informacyjne także na os. Orła Białego 20, w poniedziałek na godz. 12.00.
 14. W minionym tygodniu zakończyła się wymiana okien w bazylice, a w posadzce wycięto bruzdy celem ułożenia przewodu do nowego nagłośnienia. Prosimy o ostrożne chodzenie po posadzce.
 15. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o bł. Ks. Jerzym Popiełuszce w kolejną rocznicę śmierci oraz o problemie narkotyków w polskich szkołach.
 16.  W minionym tygodniu zmarł śp. Bogusław Nadachewicz. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek…

 

 

 

28 NIEDZIELA ZWYKŁA

13.10.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiaj zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie, które będzie sprawowane o godz. 20.00. W związku z tym dziś nie będzie różańca o godz. 18.00.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:
  1. dzisiaj o godz. 20.00;
  2. dla dzieci od poniedziałku do piątku o 17.15;
  3. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. wieczornej;
  4. w przyszłą niedzielę o godz. 18.00.
 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla Stowarzyszenia Matki Boskiej Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
  2. dla rodziców młodzieży z kl. II gimnazjum w sprawie przygotowania do bierzmowania we wtorek o godz. 19.00 w bazylice;
  3. dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o 17.00 w bazylice;
  4. dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie internetowej parafii;
  5. dla młodzieży z klas III szkół ponadgimnazjalnych w ramach katechezy przedmałżeńskiej w piątek o 16.30 w Alumnacie;
  6. dla młodzieży, która przyjmie sakrament bierzmowania 29 października, spotkanie w sobotę o godz. 12.00 w bazylice;
  7. oaza dla młodzieży gimnazjalnej we czwartek o 19.00 w Alumnacie.
 4. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.
 5. W przyszłą niedzielę, 20 października adoracja w kaplicy św. Faustyny w godz. 07.45 – 12.30.
 6. Spotkanie przed pielgrzymką do Ziemi Św. odbędzie się 22 października o g. 19.00.
 7. Bóg zapłać za ofiary składane przed tygodniem na cierpiących mieszkańców Syrii. Zebraliśmy na ten cel 1659 zł, które zostały przekazane na konto Caritas, koordynującej akcję pomocy ofiarom wojny w Syrii.
 8. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.
 9. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, kiedy to w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Przy wyjściu są wyłożone kartki do wymienianek jednorazowych, które będą czytane w pierwszych dniach listopada; w biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne czytane w niedziele przed Mszą o 11.30. Przypominamy też o obowiązku opłacenia miejsca na cmentarzu po upływie 20 lat od pochówku. Prosimy również o wyrzucanie odpadów na cmentarzu wyłącznie do kontenerów; nie do przyjęcia jest wyrzucanie śmieci za ogrodzenie.
 10. Dzisiaj przy wyjściu z bazyliki można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na pomoc w kształceniu zdolnych dzieci z ubogich rodzin.
 11. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o kanonizacji Jana Pawła II i o wizycie papieża Franciszka w Asyżu.
 12. W tym tygodniu na terenie miasta i gminy odbędzie się zbiórka odpadów problemowych, takich jak: meble, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, chemikalia, leki, opony, tekstylia. Szczegóły na plakatach przy wyjściu z bazyliki.
 13. W minionym tygodniu zmarli: śp. Wiesław Wilkowski i śp. Marek Sommer. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek… 

 

27 NIEDZIELA ZWYKŁA

06.10.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiaj rozpoczyna praktykę duszpasterską w naszej parafii kleryk VI roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, Radosław Nowakowski, który będzie u nas we wszystkie niedziele roku akademickiego. Życzymy mu owocnego posługiwania w naszej wspólnocie parafialnej.
 2. Trwa październik, miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:
  1. dla dzieci od poniedziałku do piątku o 17.15;
  2. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00;
  3. w niedziele o godz. 18.00.
 3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla Żywego Różańca dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00 w Alumnacie;
  2. dla rodziców dzieci z kl. II w sprawie przygotowania do I Komunii św. we wtorek o godz. 19.00 w bazylice;
  3. dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o 17.00 w bazylice;
  4. dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie internetowej parafii;
  5. dla młodzieży, która przyjmie sakrament bierzmowania 29 października, we czwartek o godz. 19.00 w bazylice;
  6. oaza dla młodzieży gimnazjalnej we czwartek o 19.00 w Alumnacie;
 4. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.
 5. Trwa wymiana pozostałych okien w bazylice. W wyniku tegorocznych prac wszystkie drewniane okna będą wymienione. Pozostaną do wymiany jedynie okna w tzw. lunecie ponad kopułą.
 6. Rozpoczęto prace budowlane przy wejściu na plebanię. Należało usunąć starą betonową balustradę na tarasie, ponieważ była zbyt wielkim obciążeniem dla konstrukcji, a także na tarasie nie było odpowiedniej izolacji i odpływu, w wyniku czego woda deszczowa wsiąkała w mury niszcząc je.
 7. Dzisiaj przy wyjściu z bazyliki można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na wsparcie cierpiących z powodu wojny w Syrii.
 8. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.
 9. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.
 10. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych będzie można złożyć ofiarę na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia pomagającą zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.
 11. W minionym tygodniu zmarły: śp. Antonina Kulińska i śp. Janina Lichocińska. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek… 

 

 

26 NIEDZIELA ZWYKŁA

29.09.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. We wtorek rozpoczyna się październik, miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:
  1. dla dzieci od wtorku do czwartku o 17.15; w piątek w czasie Mszy o 16.00;
  2. dla starszych w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00;
  3. w niedziele o godz. 18.00.
 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w poniedziałek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
  2. dla Parafialnej Rady Duszpasterskiej w środę o 18.45 na plebanii;
  3. dla młodzieży gimnazjalnej w ramach przygotowania do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie internetowej parafii;
  4. dla młodzieży, która przyjmie sakrament bierzmowania w przyszłym miesiącu, w sobotę o 12.00 w bazylice;
  5. oaza dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o 19.00 w Alumnacie;
  6. dla młodzieży ponadgimnazjalnej w piątek o 19.00 w Alumnacie;
  7. dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w ramach katechezy przedmałżeńskiej: dla klas I we wtorek o 16.30, dla klas II w piątek o 17.00;
  8. dla Żywego Różańca w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00. 
 3. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:
  1. spowiedź dla młodzieży gimnazjalnej i starszej w czwartek o godz. 17.00;
  2. spowiedź dla dzieci w piątek o godz. 15.00;
  3. dodatkowa Msza św. w łączności z różańcem dla dzieci w piątek o 16.00;
  4. nabożeństwo w intencji powołań w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;
  5. nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00
  6. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 07.00, potem adoracja w kaplicy św. Faustyny do 08.30;
  7. z posługą sakramentalną do chorych udamy się w sobotę od 08.30.
 4. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.
 5. Bezpłatna zbiórka worków po nawozie, folii kiszonkarskich oraz sznurka rolniczego odbędzie się w środę na parkingu obok parku Baba w godz. 10.00 – 13.00. Będą wydawane karty przekazania odpadów.
 6. Na pielgrzymkę do Rzymu, która odbędzie się w lipcu 2014 r., można zapisywać się w zakrystii i biurze parafialnym.
 7. Zwolniło się 1 miejsce na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, która odbędzie się w dniach: 10 – 17 listopada 2013 r. Informacje w zakrystii i biurze parafialnym.
 8. W przyszłą niedzielę, 6 października na wszystkich Mszach św. będzie zaprezentowana nowa książka dr Wandy Półtawskiej. Książkę będzie można kupić.
 9. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie można złożyć ofiarę do skarbonki z przeznaczeniem na wsparcie cierpiących z powodu wojny w Syrii.
 10. Wizytacja kanoniczna naszej parafii będzie przeprowadzona przez ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego 29 października. Tego dnia będzie też udzielony sakr. bierzmowania
 11. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o przejawach homodyktatury oraz o tygodniu ewangelizacyjnym w Trzemesznie.
 12. W minionym tygodniu zmarła śp. Waleria Podstawska. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek… 

 

 

25 NIEDZIELA ZWYKŁA

22.09.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w zorganizowanie tygodnia ewangelizacji oraz festynu parafialnego. Oby owocem wszystkich przeżyć, których w tym czasie doświadczyliśmy, było życie w zjednoczeniu z Chrystusem.
 2. W czasie festynu zebraliśmy na cele charytatywne w naszej parafii 7.200 zł. Kwota ta jest zdeponowana na koncie Parafialnego Zespołu Caritas i będzie przeznaczona na sfinansowanie letniego wypoczynku dla dzieci z rodzin wymagających wsparcia.
 3. Dzisiaj kończy praktykę duszpasterską w naszej parafii kleryk Przemysław Brandt. Dziękujemy mu za gorliwą posługę i życzymy wzrastania w powołaniu.
 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
 5. Dla rodziców ministrantów, lektorów i kandydatów na ministrantów we wtorek o godz. 17.00 w Alumnacie;
 6.  
 7. Dla rodziców młodzieży, która w przyszłym miesiącu przystąpi do sakramentu bierzmowania, we wtorek o godz. 18.30 w bazylice.
 8. Po tygodniu ewangelizacji zawiązała się grupa młodzieży, która pragnie nadal się spotykać, aby razem poznawać Boga i siebie wzajemnie. Wszyscy, którzy chcieliby dołączyć do tych spotkań, są zaproszeni przez ks. Radka w piątek na godz. 19.00 do Alumnatu.
 9. Ks. Piotr zaprasza młodzież gimnazjalną na spotkanie oazowe, które odbędzie się w czwartek o godz. 19.00 w Alumnacie.
 10. W tym tygodniu nie będzie spotkania dla dziecięcego zespołu muzycznego.
 11. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 12. Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zaprasza na Pielgrzymkę Rodzin do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, która odbędzie się w sobotę, 28 września. W programie Msza św., koncert muzyki dawnej i prelekcja o kard. Stefanie Wyszyńskim. Wyjazd autokarem o godz. 7.30, powrót ok. 17.00. Koszt: 20 zł; dzieci do 14-go roku życia nie płacą. Zapisy w Alumnacie we wtorek w godz. 10.00 – 12.00 oraz w zakrystii po Mszach św.
 13. Wyjazd do Bydgoszczy na operę „Halka” Stanisława Moniuszki jutro (w poniedziałek) o godz. 16.30 spod bazyliki. Są jeszcze dwa wolne miejsca; chętni proszeni są o zgłoszenie po Mszy św. w zakrystii.
 14. Trwa inicjatywa "Jeden z nas", której celem jest zaprzestanie finansowania ze środków Unii Europejskiej aborcji oraz eksperymentów z wykorzystaniem embrionów oraz w krajach trzeciego świata, które dziś dokonuje się za pieniądze każdego z nas. W naszej parafii były już zbierane podpisy pod petycją w tej sprawie. Kto jeszcze jej nie podpisał, może to uczynić poprzez stronę www.jedenznas.pl  Zachęcamy.
 15. Parafialna pielgrzymka do Rzymu odbędzie się w dniach: 4 – 13 lipca 2014 r. Przewidywany koszt: 2390 zł. Bliższe informacje i zapisy w zakrystii i biurze parafialnym.
 16. Bezpłatne badanie wzroku odbędzie się we wtorek w godz. 13.00 – 15.00 w przychodni lekarskiej w Trzemesznie.
 17. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. wywiad z kapucynem – świadkiem życia św. o. Pio.
 18. W minionym tygodniu zmarł śp. Jan Lewandowski. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek… 

 

 

 

 

 

 

24 NIEDZIELA ZWYKŁA

15.09.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dzisiaj kończymy Tydzień Ewangelizacyjny w Trzemesznie. Czas ten miał przyczynić się do duchowego ożywienia mieszkańców naszej parafii i uświadomienia sobie, że Jezus jest naszym Panem i Zbawicielem, który ma dla naszego życia wspaniały plan. Tydzień ewangelizacyjny zakończymy Mszą dożynkową sprawowaną dzisiaj o godz. 14.00, a więc wcześniej niż zwykle. Delegacje z wieńcami żniwnymi i poczty sztandarowe prosimy o ustawienie się o 13.50 przed bazyliką. O 15.00 na boisku liceum odbędzie się festyn rodzinny z   konkursami i zabawami oraz loterią fantową, w której główną nagrodą będzie udział 2 osób w parafialnej pielgrzymce do Rzymu w lipcu 2014 r. W czasie festynu można będzie kupić kiełbasę z grilla, grochówkę, ciasto, kawę i zimne napoje. Dla dzieci i całych rodzin są przygotowane konkursy, będzie też plac zabaw. Na zakończenie koncert ewangelizacyjny zespołu KAWA.
 2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. Dla Apostolstwa Dobrej Śmierci we wtorek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
  2. Dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o godz. 17.00 w Alumnacie;
  3. Dla kandydatów do bierzmowania, którzy mają przyjąć ten sakrament w przyszłym miesiącu, w środę o godz. 18.45 w bazylice.
 3. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 4. W środę, 18 września przypada Święto św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Z tej okazji w sobotę, 21 września odbędzie się w Gnieźnie Święto Młodych. Organizujemy wyjazd dla młodzieży z naszej parafii. Wyjazd o 8.30, powrót ok. 16.30. Bliższe informacje i zapisy u ks. Radka i ks. Macieja.
 5. Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zaprasza na Pielgrzymkę Rodzin do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, która odbędzie się w sobotę, 28 września. W programie Msza św., koncert muzyki dawnej i prelekcja o kard. Stefanie Wyszyńskim. Wyjazd autokarem o godz. 7.30, powrót ok. 17.00. Koszt: 20 zł; dzieci do 14-go roku życia nie płacą. Zapisy w Alumnacie we wtorki w godz. 10.00 – 12.00 oraz w zakrystii po Mszach św.
 6. Osoby zapisane na wyjazd do opery do Bydgoszczy są proszone o wpłacanie 70 zł i podanie nr. PESEL do końca tygodnia.
 7. Osoby zapisane na pielgrzymkę do Ziemi Świętej są proszone o dostarczenie do biura parafialnego do dnia 20 września kserokopii strony ze zdjęciem z paszportu.
 8. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 8160 zł.
 9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. o usuwaniu z listy lektur szkolnych najważniejszych polskich dzieł literackich oraz reportaż z podróży śladami św. Hildegardy z Bingen.
 10. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Kalendarz Rolników” na 2014 r.
 11. W minionym tygodniu zmarli: śp. Władysława Skrzypczak, śp. Józef Strzeliński i śp. Ludwik Antas. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek 

 

 

23 NIEDZIELA ZWYKŁA

08.09.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Ewangelizacyjny w Trzemesznie, który jest zaplanowany jako czas duchowego ożywienia mieszkańców naszej parafii i uświadomienia sobie, że Jezus jest naszym Panem i Zbawicielem pragnącym naszego szczęścia. Wydarzenie to wpisuje się w kończący się Rok Wiary, który zainicjował papież Benedykt XVI w październiku ubiegłego roku, a jego następca papież Franciszek kontynuuje to dzieło. W ten sposób wyraził się o dziele nowej ewangelizacji: „Kiedy to czynimy, Kościół staje się Kościołem - Matką, rodzącą dzieci, ponieważ my, dzieci Kościoła, niesiemy to świadectwo. Kiedy jednak tego nie czynimy, Kościół staje się nie matką, ale Kościołem - niańką, troszczącą się o dziecko, żeby je uśpić. Jest to Kościół w stanie uśpienia.” – stwierdził Ojciec Święty. Pragniemy wyrwać się z uśpienia i nieść Dobrą Nowinę wszystkim ludziom, których spotykamy w naszym życiu. Ewangelizacja Trzemeszna odbędzie się w różnych miejscach miasta.
 2. Każdego dnia zapraszamy wszystkich do udziału we Mszy św. o godz. 18.00. Codziennie będą ją odprawiać zaproszeni kapłani, którzy będą głosić kazania ewangelizacyjne. Po Mszy św. codziennie będą się odbywać spotkania według następującego planu:
 3. W poniedziałek w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych projekcja głośnego filmu „Cristiada”, który wszedł na ekrany w tym roku i pokazuje bunt meksykańskich katolików prześladowanych w latach 20 - tych XX wieku z powodu wiary. Wstęp na seans jest wolny.
 4. We wtorek o godz. 17.15 przed bazyliką powitamy i wprowadzimy do świątyni trumienkę z relikwiami św. Wojciecha, która zostanie przywieziona z Gniezna. O godz. 17.30 odprawione zostaną nieszpory ku czci św. Wojciecha. Msza św. o 18.00 będzie sprawowana w intencji władz samorządowych oraz mieszkańców naszego miasta i gminy. Przewodniczyć jej będzie ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz gnieźnieńskiej katedry, a udział wezmą bracia z Towarzystwa św. Wojciecha. Po Mszy św. zostanie zaprezentowany nowy herb i flaga Trzemeszna oraz założenia Towarzystwa św. Wojciecha.
 5. W środę po Mszy św. o 18.00 spotkanie z perkusistą zespołu „Skaldowie” – Janem Budziaszkiem.
 6. W czwartek na Mszę św. o 18.00 zapraszamy szczególnie młodzież; gimnazjaliści z klasy II otrzymają dzienniczki kandydata do bierzmowania, a młodzież z kl. III przyniesie swoje dotychczasowe dzienniczki i otrzyma nowe. Spotkanie na Mszy w czwartek będzie oficjalnym rozpoczęciem tegorocznego przygotowania do sakramentu bierzmowania. Na tę Mszę św. przyjdzie też z dzienniczkami młodzież, która w przyszłym miesiącu przystąpi do sakramentu bierzmowania.
 7. W piątek przypada 13 dzień miesiąca, a więc o 20.00 rozpocznie się w bazylice nabożeństwo fatimskie z procesją różańcową, która tym razem przejdzie ulicami miasta: św. Jana, Placem św. Wojciecha, Placem Kilińskiego i św. Jana powróci do bazyliki.
 8. W sobotę święto Podwyższenia Krzyża św. Msza z kazaniem ewangelizacyjnym o 18.00. Na godz. 20.00 zapraszamy na adorację krzyża i modlitwę wstawienniczą; będzie też okazja do spowiedzi.
 9. W niedzielę zakończymy tydzień ewangelizacyjny Mszą dożynkową sprawowaną o godz. 14.00, a więc wcześniej niż zwykle. Delegacje z wieńcami żniwnymi i poczty sztandarowe prosimy o ustawienie się o 13.50 przed bazyliką. O 15.00 na boisku liceum odbędzie się festyn rodzinny z konkursami i zabawami oraz loterią fantową, w której główną nagrodą będzie udział w parafialnej pielgrzymce do Rzymu w lipcu 2014 r. W czasie festynu można będzie kupić kiełbasę z grilla, grochówkę, ciasto, kawę i zimne napoje. Na zakończenie koncert ewangelizacyjny zespołu KAWA.
 10. Do środy włącznie prosimy o przynoszenie fantów na loterię, z której dochód przeznaczymy na działalność charytatywną. Mogą to być nowe książki, zabawki, artykuły papiernicze i dekoracyjne, sprzęt elektroniczny lub wyposażenia domu itp. Prosimy nie przynosić rzeczy starych, zużytych.
 11. Prosimy o przyniesienie na festyn upieczonych w domu ciast w podpisanych blachach.
 12. Spotkanie dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę wyjątkowo o godz. 16.00 w Alumnacie.
 13. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.
 15. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. o zagrożeniach związanych z wprowadzaniem do szkół i przedszkoli ideologii gender. Jest też „Mały Przewodnik Katolicki” dla dzieci.
 16. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Kalendarz Rolników” na 2014 r.
 17.  W minionym tygodniu zmarli śp.: Eugeniusz Dalewski i Halina Michałowska. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek…

 

22 NIEDZIELA ZWYKŁA

01.09.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiaj rozpoczyna miesięczną praktykę duszpasterską w naszej parafii kleryk V roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, Przemysław Brandt. Życzymy mu owocnej posługi w naszej wspólnocie parafialnej.
 2. Jutro rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Z tej okazji odbędą się Msze święte o błogosławieństwo Boże dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
  1. Msza św. dla dzieci ze szkół podstawowych oraz dla młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych jutro o godz. 08.00. Uroczystość w szkołach o godz. 09.00.
  2. Msza św. dla młodzieży gimnazjalnej o godz. 11.00, uroczystość w szkole o 12.00.
 3. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.
  1. Nabożeństwo w int. powołań kapłańskich w czwartek po Mszy św. o 18.00;
  2. Nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy o 18.00;
  3. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu w kaplicy św. Faustyny do 08.30;
  4. Spowiedź dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o 17.00;
  5. Spowiedź dla dzieci ze szkół podstawowych w piątek o 15.00;
  6. Dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;
  7. Z posługą sakramentalną do chorych udamy się w sobotę od 08.30.
 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. Dla Żywego Różańca dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00 w Alumnacie;
  2. Dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o 17.00 w Alumnacie;
  3. Dla młodzieży chętnej do pomocy w przygotowaniu tygodnia ewangelizacyjnego i festynu parafialnego we wtorek o 19.00 na plebanii.
 5. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 6. Organizujemy wyjazd na Lednicę na spotkanie seniorów, tzn. spotkanie osób dorosłych odbywające się na wzór spotkań młodzieży. Wyjazd autokarem w sobotę, 7 września o 11.00, powrót ok. 18.00. Koszt 25 zł; zapisy w zakrystii i biurze parafialnym do środy włącznie.
 7. Piesza pielgrzymka na odpust do Ostrowitego wyruszy w przyszłą niedzielę o 08.00 spod bazyliki; powrót własnym transportem ok. 14.00.
 8. W łączności z parafialnymi dożynkami 15 września odbędzie się festyn rodzinny. Bardzo prosimy o przynoszenie fantów na loterię, z której dochód przeznaczymy na działalność charytatywną. Mogą to być nowe książki, zabawki, artykuły papiernicze i dekoracyjne, sprzęt elektroniczny lub wyposażenia domu itp.
 9. Festyn poprzedzi tydzień ewangelizacyjny, którego program znajduje się na plakatach i na ulotkach rozdawanych przy wyjściu z bazyliki.
 10. Zapisy na wyjazd do Bydgoszczy w poniedziałek, 23 września, na operę „Halka” Stanisława Moniuszki, w zakrystii i biurze parafialnym. Koszt z dojazdem: 70 zł.
 11. Składka z następnej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.
 12. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. o życiu i metodach wychowawczych jednego z największych nauczycieli i wychowawców młodzieży – ks. Jana Bosko oraz karta z wizerunkiem świętego i modlitwą dla dzieci i młodzieży o dobry nowy rok szkolny. Jest też „Mały Przewodnik Katolicki” dla dzieci.
 13. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć „Kalendarz Rolników” na 2014 r.
 14.  W minionym tygodniu zmarły śp.: Jadwiga Kałuża i Zofia Szydlarska. Polećmy je Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek…

 

 21 NIEDZIELA ZWYKŁA

25.08.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

     1.            We środę, 28 sierpnia przypada wspomnienie św. Augustyna, odbierającego szczególną cześć w naszej parafii, która tego dnia przeżywa swój drugi odpust. Sumę odpustową o godz. 18.00 odprawi i wygłosi słowo Boże ks. kan. Maciej Lisiecki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Inowrocławiu. Po Mszy św. odbędzie się procesja eucharystyczna przy bazylice. Serdecznie zapraszamy do udziału.

     2.            Na procesję odpustową zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów. Zbiórka przed bazyliką o godz. 17.45.

     3.            Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.

     4.            W przyszłą niedzielę, 1 września na Mszę św. o godz. 10.00 zapraszamy dzieci rozpoczynające klasę I z tornistrami i przyborami szkolnymi, które będą poświęcone.

     5.            W związku z organizowanym w dniu 15 września festynem parafialnym, zwracamy się z prośbą o przynoszenie fantów na loterię. Mogą to być nowe książki, zabawki, sprzęt elektroniczny i AGD, artykuły wyposażenia mieszkania, szkolne, biurowe itp. Można też wesprzeć organizację festynu wpłatą pieniężną na konto parafii, którego numer podany jest na stronie internetowej. Dochód z imprezy przeznaczymy na cele charytatywne.

     6.            W tym roku festyn parafialny będzie poprzedzony tygodniem ewangelizacyjnym w naszej parafii. Jego celem będzie ponowne uświadomienie sobie, że Jezus jest naszym Panem i Zbawicielem i przyjęcie Go do swego życia. Szczegóły zostaną podane niebawem.

     7.            Organizujemy wyjazd do Bydgoszczy na operę Halka Stanisława Moniuszki w poniedziałek 23 września. Wyjazd autobusem o godz. 16.00. Koszt wraz z dojazdem: 70 zł. Zapisy w zakrystii i biurze parafialnym.

     8.            Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. Zachęcamy do lektury.

     9.            W minionym tygodniu zmarli śp.: Feliks Nowak, Edmund Fojucik i Janusz Świderski. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek…

 

20 NIEDZIELA ZWYKŁA

18.08.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

  

 1. Wspólnota Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa zaprasza na comiesięczną adorację Najśw. Sakramentu, która odbędzie się w kaplicy św. Faustyny we wtorek, 20 sierpnia w godz.: 07.30 – 12.00.
 2. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 3. Jak co roku, w łączności z parafialnymi dożynkami, które są zaplanowane na 15 września, odbędzie się festyn rodzinny. Bardzo prosimy o przynoszenie fantów na loterię, z której dochód przeznaczymy na działalność charytatywną. Mogą to być nowe książki, zabawki, artykuły papiernicze i dekoracyjne, sprzęt elektroniczny lub wyposażenia domu itp.
 4. Dziękujemy Parafianom, właścicielom zakładu stolarskiego, którzy w darze dla parafii wykonali nową gablotę do ogłoszeń.
 5. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy na ten cel 8752 zł.
 6. Informujemy, że wymiana pozostałych okien w bazylice rozpocznie się we wrześniu.
 7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. o tym, czym są egzorcyzmy oraz czy papież Franciszek przy okazji pobytu w Polsce w 2016 r. odwiedzi Gniezno.
 8. W minionym tygodniu zmarła śp. Stanisława Węgrzyn. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

  

  

 UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP

15.08.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 

 1. Dzisiaj po wszystkich Mszach świętych poświęcenie ziół i kwiatów.
 2. Uroczystą sumę odpustową o godz. 12.00 będzie sprawował i wygłosi homilię ks. dr Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, który przed laty był wikariuszem w naszej parafii. Po Mszy odpustowej procesja eucharystyczna przy bazylice.
 3. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 4. Jak co roku, w łączności z parafialnymi dożynkami, które są zaplanowane na 15 września, odbędzie się festyn rodzinny. Bardzo prosimy o przynoszenie fantów na loterię, z której dochód przeznaczymy na działalność charytatywną. Jednocześnie informujemy, że z pieniędzy zebranych na festynach w latach 2011 – 2012, przed miesiącem został zorganizowany tygodniowy pobyt w Zakopanem dla 23 – osobowej grupy dzieci i młodzieży z rodzin kwalifikujących się do pomocy.
 5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia nowy numer Przewodnika Katolickiego, a w nim m.in. o tym, czym są egzorcyzmy oraz czy papież Franciszek przy okazji pobytu w Polsce w 2016 r. odwiedzi Gniezno. 

 

1

19 NIEDZIELA ZWYKŁA

11.08.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  

 

 1.  Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do ugoszczenia przechodzących przez Trzemeszno pieszych pielgrzymów z Kościerzyny na Jasną Górę.
 2. Bóg zapłać tym, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu parafialnych półkolonii dla dzieci, które odbyły się w minionym tygodniu.
 3. We wtorek, 13 sierpnia zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o godz. 20.00.
 4. We czwartek, 15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP, która jest świętem patronalnym naszej parafii. Msze św. według porządku niedzielnego, oprócz Mszy o 11.30, która będzie sprawowana pół godziny później.
 5. Uroczystą sumę odpustową we czwartek o godz. 12.00 będzie sprawował i wygłosi homilię ks. dr Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, który przed laty był wikariuszem w naszej parafii. Po Mszy   odpustowej procesja eucharystyczna przy bazylice.
 6. Prosimy o udział w procesji poczty sztandarowe i dziewczynki sypiące kwiaty.
 7. Zbiórka dzieci sypiących kwiaty 15 sierpnia o godz. 11.45 przed bazyliką.
 8. Wieczorna Msza św. we środę będzie z Uroczystości Wniebowzięcia, tak jak w sobotę jest Msza niedzielna.
 9. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.
 11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. o problemie uzależnień i o tym, czy papież Franciszek rzeczywiście zmienia stanowisko Kościoła wobec osób homoseksualnych.
 12. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jan Koszalski, Bolesław Mendowski i Marianna Chmielewska. 

 

  

18 NIEDZIELA ZWYKŁA

04.08.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   

 1. Spotkanie Żywego Różańca dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00.
 2. Jutro (w poniedziałek) przez Trzemeszno będzie przechodzić piesza pielgrzymka z Kościerzyny na Jasną Górę. Jak każdego roku pielgrzymi w liczbie 340 osób zatrzymają się na posiłek obiadowy w Domu Dziecka ok. godz. 12.00. Tradycyjnie prosimy o napoje i ciasto dla pielgrzymów. Można je dostarczać do Domu Dziecka w poniedziałek od rana. Ze względu na upał prosimy szczególnie o przynoszenie napojów.
 3. We wtorek, 6 sierpnia przypada Święto Przemienienia Pańskiego upamiętniające objawienie chwały Chrystusa na Górze Tabor. Zapraszamy do udziału we Mszy św. o godz. 06.30, 07.00 i 18.00.
 4. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 5. Dzieci, które są zapisane na parafialne półkolonie proszone są o przyjście do bazyliki w poniedziałek o godz. 09.00.
 6. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.
 7. Informujemy, że nasze parafialne dożynki połączone z festynem rodzinnym odbędą się 15 września.
 8. W zakładzie fotograficznym przy ul. Mickiewicza można nabyć zdjęcia z pogrzebu ks. prałata Michalskiego.
 9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. o tętniącym wiarą młodych ludzi Rio de Janeiro, a także notatka biograficzna o śp. ks. prałacie Bronisławie Michalskim.  

 

17 NIEDZIELA ZWYKŁA

28.07.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 

 1.   Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do godnego pożegnania śp. ks. prałata Bronisława Michalskiego, zmarłego 22 lipca byłego długoletniego proboszcza naszej parafii. Obowiązek zorganizowania pogrzebu spoczął na naszej wspólnocie parafialnej. Dlatego pragnę podziękować tym, którzy uczestniczyli w przygotowaniu uroczystości żałobnych: p. Kościelnemu, p. Organiście, służbie liturgicznej, księżom wikariuszom, p. Kazimierzowi Buzała oraz obsłudze naszego cmentarza, a także właścicielom i pracownikom Restauracji „Czeremcha”. Dziękuję za udział w pożegnaniu ks. Prałata wszystkim delegacjom i pocztom sztandarowym, władzom samorządowym Miasta i Gminy, dyrekcjom urzędów, szkół i zakładów pracy, strażakom, harcerzom oraz wszystkim licznie przybyłym na pogrzeb Parafianom. Bóg zapłać za modlitwy w intencji zmarłego Kapłana, za zamówione Msze święte oraz za złożone wieńce i kwiaty. Niech dobry Bóg wszystkim hojnie wynagrodzi.
 2. Ks. prałat Bronisław Michalski został pochowany w nowo wybudowanym grobowcu, który powstał w miejscu dwóch grobów kapłanów: ks. Napoleona Tomaszewskiego (+1892) i ks. Bolesława Ciesielskiego (+1887), których szczątki zostały przełożone do małych trumien i są złożone w tym samym nowym grobowcu. Są tam też przeniesione szczątki ks. Seweryna Stefańskiego (+1900), które wcześniej znajdowały się w małym zniszczonym grobowcu przy wejściu na cmentarz. W ten sposób powstaje wspólny grób kapłanów. Na jesień planowane są ekshumacje kolejnych szczątków księży spoczywających na naszym cmentarzu parafialnym.
 3. W minionym tygodniu złodziej wszedł na dach bazyliki i zerwał dwie miedziane rury spustowe od rynien oraz płat blachy miedzianej z pokrycia dachowego. Usunięcie powstałych szkód pochłonie ok. 5 tys. zł.
 4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Nabożeństwo z modlitwą w intencji powołań kapłańskich i zakonnych w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00; nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o godz. 18.00; Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a po niej adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30. Spowiedź dla dzieci i młodzieży w piątek o godz. 15.00; dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00.
 5. Przypominamy, że w sierpniu nie ma odwiedzin chorych z okazji I soboty miesiąca.
 6. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 7. Spotkanie Żywego Różańca w przyszłą niedzielę, 4 sierpnia po Mszy św. o godz. 15.00.
 8. W następny poniedziałek, 5 sierpnia przez Trzemeszno będzie przechodzić piesza pielgrzymka z Kościerzyny na Jasną Górę. Jak każdego roku pielgrzymi zatrzymają się na posiłek obiadowy w Domu Dziecka. Tradycyjnie prosimy o dostarczenie napojów i ciasta dla pielgrzymów.
 9. W miniony czwartek z powodu nieszporów żałobnych nie odbyło się poświęcenie pojazdów. Odbywa się ono dzisiaj po każdej Mszy św. Kierowcy, którzy chcą poświęcić pojazd, proszeni są o przejechanie przez plac przy bazylice z wjazdem od pl. Kosmowskiego i wyjazdem przy kaplicy pogrzebowej.
 10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. o tym, jak ważna jest rozważna jazda i kim był św. Krzysztof, Patron kierowców oraz o bohaterstwie uczestników Powstania Warszawskiego.
 11. Polećmy Bożemu Miłosierdziu śp.ks. prałataBronisława Michalskiego oraz zmarłych w minionym tygodniu: śp. Eugenię Buzała i śp. Karola Figasa.Wieczny odpoczynek…

 

 

=

16 NIEDZIELA ZWYKŁA

21.07.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jeszcze można zapisać się na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia. Grupa pielgrzymów z naszej parafii z ks. Radkiem będzie pielgrzymowała razem z grupą promienistą z Inowrocławia. Informacje i zapisy w zakrystii lub biurze parafialnym. Osoby zapisane na pielgrzymkę spotykają się z bagażami w przyszłą niedzielę, 28 lipca o godz. 07.00 przed plebanią.
 2. Przypominamy o możliwości powierzenia pieszym pielgrzymom modlitewnych intencji. Kartki z intencjami, które mogą być anonimowe, można składać u kapłanów, w zakrystii lub biurze parafialnym, do środy, 24 lipca.
 3. W czwartek, 25 lipca przypada wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Tego dnia po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się poświęcenie pojazdów. Ofiary składane z tej okazji będą przekazane na zakup środków transportu dla misjonarzy.
 4. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do godz. 17.45.
 5. W piątek będą nocować w Trzemesznie piesi pielgrzymi na Jasną Górę z Inowrocławia i Mogilna. Zapraszamy na Apel Jasnogórski z ich udziałem o godz. 21.00.
 6. Parafialny Zespół Caritas informuje, że punkt wydawania darów do końca lipca jest nieczynny.
 7. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy 7883 zł.
 8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. o Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, które rozpoczną się 23 lipca, o zmianach w interpretacji IV przykazania kościelnego i o sanktuarium na Górze św. Anny.
 9. W minionym tygodniu zmarła śp. Maria Janusz. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek… 

 

15 NIEDZIELA ZWYKŁA

14.07.2011 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1)    W Roku Wiary zachęcamy do wyznania wiary przez piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia. Grupa pielgrzymów z naszej parafii będzie pielgrzymowała razem z grupą promienistą z Inowrocławia. Informacje i zapisy u księży.

 

Przypominamy o możliwości powierzenia pielgrzymom modlitewnych intencji. Kartki z intencjami, które mogą być anonimowe, można składać u kapłanów, w zakrystii lub biurze parafialnym, do dnia 24 lipca.

2)    Od jutra, msze św. poranne w dni powszednie będą sprawowane w bazylice.

3)    Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.

4)    W sobotę, 20 czerwca Stowarzyszenie dla Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu, która odbędzie się w godz. 07.30-12.00.

5)    Parafialny Zespół Caritas informuje, że punkt wydawania darów będzie nieczynny w dniach: 15 - 31 lipca.

6)    Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.

7)    Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. o pierwszej encyklice Papieże Franciszka a także o artykuł przybliżający Sanktuarium Maryjne w Licheniu.

 

 

 14 NIEDZIELA ZWYKŁA

07.07.2011 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1) Dekretem Ks. Arcybiskupa Józefa Kowalczyka Prymasa Polski, z dniem 1 lipca posługę w naszej parafii rozpoczął ks. neoprezbiter Piotr Szcześniak, który odbywał w Trzemesznie praktykę duszpasterską. Serdecznie witamy go ponownie w naszej wspólnocie parafialnej i życzymy, aby posługa w Trzemesznie przynosiła obfite owoce.

2) Letnie miesiące, to czas szczególny, kiedy z każdego niemal zakątka Polski ludzie zdążają ku Jasnogórskiej Matce. Grupa pielgrzymów z naszej parafii, pod przewodnictwem ks. Radka,  będzie pielgrzymowała razem z grupą promienistą z Inowrocławia. Może warto jeszcze pomyśleć, odważyć się i poświęcić czas i siły na rekolekcje w drodze. Wszystkich zainteresowanych pielgrzymowaniem, tych, którzy są niezdecydowani, którzy mają obawy lub jakiekolwiek pytania, zapraszamy na spotkanie organizacyjne w poniedziałek (8 lipca)po wieczornej Mszy Świętej do kaplicy św. Faustyny. Bliższe informacji udzielają także ks. Radek i ks. Maciej.

A jeśli sami nie możemy się wybrać w drogę, a chcemy by nasze modlitwy pielgrzymi zanieśli na Jasną Górę, zapiszmy je na kartce i powierzmy pielgrzymom, którzy będą modlili się w tych intencjach w czasie drogi. Kartki z intencjami, które mogą być anonimowe, można składać u kapłanów, w zakrystii lub biurze parafialnym, do dnia 24 lipca.

3) Jak już informowaliśmy, jedna z rodzin naszej parafii, na skutek zawalenia się ściany nośnej, straciła mieszkanie. Inspektor nadzoru budowlanego zadecydował, że mieszkanie nadaje się do odbudowy. Sąsiedzi poszkodowanych organizują pomoc w odbudowie. Zwracamy się z prośbą do wszystkich Parafian, którzy mają możliwość podarowania materiałów budowlanych, aby skontaktowali się z ks. Maciejem. W rodzinie, która straciła mieszkanie jest troje dzieci i przyda im się także każda inna pomoc.

4) W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:

a.  dla Żywego Różańca dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00 w Alumnacie;

b.dla członków Apostolstwa Matki Bożej – Patronki Dobrej Śmierci, we wtorek o godz. 15.00 w kaplicy św. Faustyny.

5) Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.

6) Zapraszamy do wspólnej modlitwy w czasie nabożeństwa fatimskiego, w sobotę, 13 lipca o godz. 20.00.

7) Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” organizuje wyjazd do Sanktuarium Męki Pańskiej w Pakości. W programie wyjazdu zwiedzanie kalwarii z przewodnikiem, a także adoracja relikwii Krzyża św. Wyjazd autokarem sprzed Bazyliki w najbliższą sobotę, 13 lipca o godz. 9.00. Powrót ok. godz. 15.00. Koszt wyjazdu – 15 zł. Zapisy wraz z wpłatą we wtorek, 9 lipca w godz. 10.00 – 12.00 w alumnacie lub po mszach św. w zakrystii.

8) W najbliższą sobotę, 13 lipca, przy Urzędzie Miasta i Gminy, będzie możliwość bezpłatnego badania piersi – mammografii. Konieczne jest jednak wcześniejsze zarejestrowanie. Szczegóły na plakacie przy wyjściu z bazyliki.

9) Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z bazyliki do nabycia Przewodnik Katolicki, a w nim m.in. następujące artykuły: Rzeź wołyńska i Dlaczego Bóg mnie doświadcza?

10) Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.

11) Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy radosnego i udanego wypoczynku. Jednocześnie przypominamy, że nie ma odpoczynku od Pana Boga i Jego przykazań.

12)  W tym tygodniu zmarli śp.: Piotr Skotarczak i Jan Jankowski. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek…  

 

    

13 NIEDZIELA ZWYKŁA

30.06.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jak już informowaliśmy, z dniem 1 lipca ks. Bartosz Gallas kończy posługę w naszej parafii i przechodzi do parafii w Skokach. Dziękujemy Księdzu Bartoszowi za trzyletnią gorliwą posługę kapłańską w Trzemesznie i życzymy obfitych łask Bożych oraz opieki Maryi, Matki Kapłanów w dalszej pracy w Winnicy Pańskiej.
 2. Ostatnie nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa dzisiaj o godz. 18.00.
 3. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.
 4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:
  • nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich w czwartek po Mszy św. o godz. 18.00;
  • nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy św. o 18.00;
  • spowiedź dla młodzieży gimnazjalnej w czwartek o godz. 17.00;
  • spowiedź dla dzieci ze szkół podstawowych w piątek o godz. 15.00;
  • dodatkowa Msza św. w piątek o 16.00;
  • Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP w sobotę o godz. 07.00, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do 08.30.
 5. Spotkanie członków Żywego Różańca w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00
 6. W lipcu i sierpniu nie odwiedzamy chorych w I sobotę miesiąca, lecz tylko na wezwanie w nagłych wypadkach.
 7. Od tygodnia na cmentarzu, w miejscu dotychczasowego śmietnika, za murem od strony pola, są ustawione kontenery. Bardzo prosimy, aby nie wyrzucać odpadów za ogrodzenie, lecz wyłącznie do kontenerów.
 8. W minionym tygodniu jedna z rodzin naszej parafii, na skutek zawalenia się ściany nośnej, straciła mieszkanie. Inspektor nadzoru budowlanego zadecydował, że mieszkanie nadaje się do odbudowy. Sąsiedzi poszkodowanych organizują pomoc w odbudowie. Zwracamy się z prośbą do wszystkich Parafian, którzy mają możliwość podarowania materiałów budowlanych, aby skontaktowali się z ks. Maciejem. W rodzinie, która straciła mieszkanie jest troje dzieci i przyda im się także każda inna pomoc.
 9. Kolejna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach: od 28 lipca do 6 sierpnia. Grupa osób z naszej parafii wraz z ks. Radkiem dołączy do grupy promienistej z Inowrocławia. Zgłoszenia przyjmują ks. Radek i ks. Maciej.
 10. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in.modlitwa z egzorcyzmem do św. Michała Archanioła oraz o tym, czym są odpusty.
 11. Dzieciom i młodzieży życzymy udanych wakacji i przypominamy, że nie ma wakacji od Pana Boga, a więc także od niedzielnej Mszy św., codziennej modlitwy i postępowania zgodnego z Bożymi przykazaniami. Rodziców prosimy, aby dawali swoim dzieciom przykład życia prawdziwie chrześcijańskiego.
 12. W minionym tygodniu zmarli śp.: Jan Szymański, Zofia Kaczanowska i Józef Welzandt. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu:Wieczny odpoczynek… 

 

12 NIEDZIELA ZWYKŁA

    23.06.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1.   Stowarzyszenie Pod Żaglami zaprasza na festyn rodzinny, który odbędzie się dzisiaj w godz. 15.00 – 19.00 nad Jeziorem Popielewskim na przystani obok rybakówki. Podczas imprezy odbędą się regaty żeglarskie i kajakarskie, rejsy rodzinne na łodziach żeglarskich, pokaz ratownictwa Straży Pożarnej, prezentacja policyjnego programu „bezpieczna woda” oraz inne atrakcje.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.
 3. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.
 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o 17.00 w Alumnacie;
  2. dla Wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w czwartek o 16.30 w Alumnacie;
  3. Msza św. Wspólnoty dla Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa w piątek o 14.30 w kaplicy św. Faustyny.
 5. Z okazji zakończenia roku szkolnego będą sprawowane Msze święte z podziękowaniem za błogosławieństwo Boże w mijającym roku szkolnym i z prośbą o potrzebne łaski na czas wakacji:
  1. dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w czwartek o godz. 11.00;
  2. dla uczniów kończących III klasę gimnazjum w piątek o godz. 11.00;
  3. dla uczniów pozostałych szkół i klas w piątek o godz. 08.00.
 6. W sobotę, 29 czerwca przypada Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Jest to dzień szczególnej modlitwy w intencji Kościoła i papieża, który jest następcą św. Piotra. Msze św. tego dnia o godz. 07.00, 11.00 i 18.00. Zachęcamy do udziału.
 7. W poniedziałek na cmentarzu, w miejscu dotychczasowego śmietnika, za murem od strony pola, pojawi się kontener, do którego będzie wykute przejście w murze. Bardzo prosimy, aby już od dzisiaj nie wyrzucać odpadów za ogrodzenie, ale do czasu wykonania przejścia i przywiezienia kontenera, korzystać z kontenerów po drugiej stronie cmentarza.
 8. W ostatnim tygodniu ministranci i lektorzy, a wcześniej również dzieci z naszego zespołu muzycznego, brali udział w wycieczkach organizowanych przez naszą parafię (ministranci byli w Zakopanem, a dzieci z zespołu na Mazurach). Obie wycieczki były dofinansowane przez sponsorów. Wszystkim dobroczyńcom serdecznie dziękujemy za ten gest dobroci.
 9. Z dniem 1 lipca ks. Bartosz Gallas kończy posługę w naszej parafii i przechodzi do parafii w Skokach. W naszej wspólnocie parafialnej rozpocznie posługę ks. Piotr Szcześniak, który jako diakon, w ostatnim roku akademickim, odbywał u nas praktykę duszpasterską.
 10. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o tym jak zebrano milion podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne pod hasłem: Ratuj maluchy i starsze dzieci też, o trudnościach wynikających z wprowadzenia nowej ustawy dotyczącej wywozu śmieci oraz lista zmian personalnych księży wikariuszy w naszej Archidiecezji. Zachęcamy do lektury.
 11. W minionym tygodniu zmarła śp. Marianna Stachowiak. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek… 

 

       

 

11 NIEDZIELA ZWYKŁA

16.06.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.
 2. W czwartek, 20 czerwca Stowarzyszenie dla Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa zaprasza na adorację, która odbędzie się w godz. 07.30 – 12.00 w kaplicy św. Faustyny.
 3. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.
 4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o 17.00 w Alumnacie;
  2. dla kl. II Liceum w ramach katechezy przedmałżeńskiej w środę o 16.30 w Alumnacie.
 5. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję składania podpisów pod listami do Komisji Europejskiej i polskiego sejmu w obronie dzieci poczętych. W akcji wzięły udział 344 osoby. Kto jeszcze chciałby złożyć podpis, może to uczynić za pośrednictwem strony internetowej www.jedenznas.pl. Zachęcamy do tego, by opowiedzieć się za życiem.
 6. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem z przeznaczeniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy na ten cel 8609 zł.
 7. Dziękujemy za udział w imprezie związanej z meczem charytatywnym. Na leczenie i rehabilitację 2 – letniego Alana zebraliśmy 8950 zł.
 8. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. przypomnienie wizyty Jana Pawła II w Polsce sprzed 30 lat: dokąd pielgrzymował i jakie pozostawił nam przesłanie; czym powinno być bierzmowanie i jakie dary ofiarowuje nam w tym sakramencie Duch Święty, a także o tym jak spędzić wakacje w bliskości z Bogiem. Zachęcamy do lektury.
 9. W minionym tygodniu zmarli śp.: Karol Wąsowicz, Stefania Gruszczyńska, Teresa Kukurenda, Zdzisław Dutkiewicz i Stefan Kwapich. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek… 

  

10 NIEDZIELA ZWYKŁA

09.06.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dziękujemy wszystkim, którzy w czasie Oktawy Bożego Ciała uczestniczyli we Mszy św. procesji. Niech Chrystus wszystkim wynagrodzi obfitymi łaskami.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie, oprócz czwartku 13 czerwca, po Mszy św. o godz. 18.00.
 3. W czwartek, 13 czerwca, nabożeństwo czerwcowe, połączone z nabożeństwem fatimskim i katechezą ks. prof. Bogdana Czyżewskiego o godz. 20.00. Serdecznie zapraszamy.
 4. Spotkanie członków Stowarzyszenia MB Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o godz.15.00 w kaplicy św. Faustyny
 5. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.
 6. W tym tygodniu spotkania dla dziecięcego zespołu muzycznego nie będzie.
 7. Kapłani naszego dekanatu zakończą kolejny rok pracy duszpasterskiej Mszą św. sprawowaną w intencji parafii dekanatu i zmarłych kapłanów w naszej bazylice w najbliższą sobotę, 15 czerwca o godz. 11.00. Zapraszamy do udziału.
 8. W tym tygodniu odbędą się ciekawe spotkania w Domu Samopomocy (w budynku dawnego szpitala św. Łazarza):
  1. Pokaz filmu o ks. arcybiskupie Baraniaku, represjonowanym przez władze komunistyczne, odbędzie się w środę o godz. 19.00.
  2. Spotkanie autorskie ze znanym dziennikarzem i pisarzem, Pawłem Lisickim, byłym redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”, a obecnie redaktorem naczelnym tygodnika „Do Rzeczy” i autorem wielu książek, w piątek o godz. 19.30. Spotkanie będzie związane z promocją najnowszej książki pt. Kto zabił Jezusa. Tę oraz inne książki będzie można kupić.
 9. Dzisiaj, w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”, przy kościele można złożyć podpis pod listem do Komisji Europejskiej z petycją, aby zatrzymać finansowanie z budżetu Unii Europejskiej aborcji i doświadczeń na ludzkich embrionach, by embrion ludzki cieszył się poszanowaniem godności. Druga lista, to poparcie dla obywatelskiego projektu zmiany polskiej ustawy o ochronie życia, aby nie była dopuszczalna aborcja w przypadku domniemania choroby dziecka, które ma się narodzić. Listy mogą podpisywać osoby pełnoletnie. Zachęcamy do poparcia tych inicjatyw, aby w ten sposób przyczynić się do ochrony życia najbardziej bezbronnych – nienarodzonych dzieci.
 10. Dzisiaj na Stadionie Miejskim odbędzie się mecz charytatywny księża i lektorzy kontra policjanci i strażacy. Imprezie będzie towarzyszyło wiele atrakcji, będzie można kupić kiełbasę z grilla, ciasto i napoje. Cały dochód z imprezy oraz przeprowadzona zbiórka ofiar będą przeznaczone na rzecz rehabilitacji 2 – letniego Alana, naszego parafianina, który urodził się z wieloma wadami rozwojowymi, m.in. nie ma rąk i nóg. Mecz rozpocznie się dzisiaj o godz. 16.00, a atrakcje dla dzieci będą dostępne już od godz. 15.00.
 11. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.
 12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.
 13. Msza w intencji pielgrzymów ze Stowarzyszenia Civitas Christiana na Jasną Górę będzie sprawowana w przyszłą niedzielę, 16 czerwca o godz. 07.00.
 14. W minionym tygodniu zmarła śp. Wanda Domaracka. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek… 

 

9 NIEDZIELA ZWYKŁA

02.06.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1.  Dzisiaj w czasie Mszy św. o godz. 15.00 będzie śpiewał nasz zespół muzyczny. Po Mszy uwielbienie Boga śpiewem.
 2. Ojciec św. Franciszek zapowiedział na dzisiaj ogólnoświatową adorację Najśw. Sakramentu, która odbędzie się na całym świecie w tym samym czasie, w godz. 17.00 – 18.00 czasu watykańskiego. Intencje, w jakich będziemy się modlili są następujące: za Kościół na całym świecie, aby zawsze był posłuszny słuchanemu Słowu Bożemu; za tych, którzy w różnych częściach świata doświadczają cierpienia nowego zniewolenia i są ofiarami wojen, handlu ludźmi, narkotykami oraz pracy niewolniczej, za dzieci i kobiety, znoszące wszelkie formy przemocy; za tych wszystkich, którzy przeżywają niepewność ekonomiczną, szczególnie bezrobotnych, osoby starsze, imigrantów, bezdomnych, więźniów i doświadczających marginalizacji. Taka adoracja odbędzie się również w naszej bazylice dzisiaj w godz. 17.00 – 18.00. Zapraszamy do udziału.
 3. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w niedzielę o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.
 4. Do czwartku, 6 czerwca trwa Oktawa Bożego Ciała, w czasie której codziennie w łączności z nabożeństwem czerwcowym będzie odbywać się procesja na placu przed bazyliką.
 5. Na zakończenie Oktawy, w czwartek 6 czerwca po uroczystej Mszy św. procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy na placu przy bazylice i tradycyjne poświęcenie wianków z ziół i kwiatów. Uroczystości kończącej Oktawę Bożego Ciała będzie przewodniczyć ks. Piotr Szcześniak, który jako diakon odbywał praktykę w naszej parafii, a przed tygodniem w Gnieźnie przyjął święcenia kapłańskie. Ks. Neoprezbiter na zakończenie udzieli prymicyjnego błogosławieństwa.
 6. W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. O godz. 18.00 uroczystej Mszy św. będzie przewodniczyć ks. Karol Rawicz – Kostro z Bydgoszczy, który przed tygodniem przyjął święcenia kapłańskie w bydgoskiej katedrze i pragnie odprawić Mszę w naszej parafii, z której wywodzi się jego rodzina. Po Mszy św. procesja eucharystyczna i błogosławieństwo prymicyjne ks. Neoprezbitera.
 7. Z racji Uroczystości w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 8. Najbliższy piątek jest również pierwszym piątkiem miesiąca. Spowiedź dla dzieci i młodzieży o godz. 15.00, dodatkowa Msza św. o 16.00.
 9. Wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny w piątek o godz. 15.00, potem adoracja do 17.45.
 10. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla wspólnoty Duchowej Adopcji w poniedziałek o 17.00 w kaplicy św. Faustyny;
  2. dla dzieci z Żywego Różańca w poniedziałek o 17.15 w Alumnacie;
  3. Krąg Biblijny w poniedziałek po procesji w Alumnacie;
  4. dla rodziców ministrantów wyjeżdżających na wycieczkę we wtorek o 17.00 w Alumnacie;
  5. dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o 17.00 w Alumnacie.
 11. Członkowie Żywego Różańca nie będą mieli spotkania, lecz są zaproszeni na adorację Najśw. Sakramentu, która odbędzie się dzisiaj o 17.00 w bazylice.
 12. W przyszłą niedzielę, 9 czerwca, w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”, przy kościele będzie można złożyć podpis pod listem do Komisji Europejskiej z petycją, aby zatrzymać finansowanie z budżetu Unii Europejskiej aborcji i doświadczeń na ludzkich embrionach, by embrion ludzki cieszył się poszanowaniem godności. Będzie do tego potrzebny nr Pesel.
 13. W przyszłą niedzielę na Stadionie Miejskim odbędzie się mecz charytatywny księża i lektorzy kontra policjanci i strażacy. Imprezie będzie towarzyszyło wiele atrakcji oraz będzie przeprowadzona zbiórka ofiar na rzecz rehabilitacji 2 – letniego Alana, naszego parafianina, który urodził się z wieloma wadami rozwojowymi, nie ma rąk i nóg, a karmiony jest sondą. Mecz rozpocznie się w przyszłą niedzielę o godz. 16.00, a atrakcje dla dzieci będą dostępne już od 15.00.
 14. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”.
 15. Przy wyjściu można złożyć ofiarę do skarbonki na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.
 16. Składka z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na inwestycje w naszej parafii.
 17.  W minionym tygodniu zmarli: śp.: Helena Ojrzanowska i Feliks Kujawa. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek… 

 

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA

I KRWI CHRYSTUSA

30.05.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1.  Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny w Boże Ciało o godz. 18.00, a w piątek po Mszy św. o 18.00.
 2. Od soboty o tej samej porze będą nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa.
 3. Dzisiaj nie będzie Mszy o godz. 11.30. Po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszy z bazyliki procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, która przejdzie ulicą Św. Jana, wokół Pl. Kilińskiego i tą samą drogą powróci do bazyliki. Uroczystości będzie przewodniczył ks. Michał Grupa, który jako kleryk odbywał u nas praktykę duszpasterską, a w sobotę otrzymał święcenia kapłańskie. Ks. Neoprezbiter po zakończeniu procesji udzieli błogosławieństwa prymicyjnego, które jest związane z odpustem zupełnym.
 4. Do czwartku, 6 czerwca będzie trwać Oktawa Bożego Ciała. W tym czasie od jutra codziennie w dni powszednie po Mszy rozpoczynającej się o godz. 18.00 będzie odbywać się procesja na placu przed bazyliką. W niedzielę procesja w łączności z nabożeństwem czerwcowym o godz. 18.00.
 5. Dziewczynki prosimy o sypanie kwiatów na procesji przez całą Oktawę Bożego Ciała.
 6. Spowiedź dla dzieci z kl. III, które w najbliższą niedzielę będą obchodziły rocznicę I Komunii św. oraz dla ich rodzin jutro (w piątek) o 16.30.
 7. Najbliższa sobota, 1 czerwca, jest pierwszą sobotą miesiąca. Msza św. ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 07.00, a po niej wystawienie Najśw. Sakramentu i adoracja do 08.30. Chorych odwiedzimy w sobotę od godz. 08.30.
 8. Wyjazd dzieci na wycieczkę w piątek o godz. 05.00 sprzed bazyliki.
 9. Wyjazd na spotkanie młodych na Lednicy w sobotę o godz. 09.45 sprzed bazyliki.
 10. Spotkanie Żywego Różańca w niedzielę o 17.15 w Alumnacie.
 11. W ubiegłym tygodniu na cmentarzu parafialnym, na podstawie wymaganego prawem zezwolenia, zostało ściętych 12 drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi i nagrobków. Koszt tej operacji wyniósł 4800 zł. Przepraszamy za pewne niedogodności spowodowane wycinką, które w takich sytuacjach są nie do uniknięcia. Na dzień dzisiejszy wszystko jest już uprzątnięte.
 12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć nowy numer „Przewodnika Katolickiego”, a w nim m.in. o tym, czy pierwsze wolne wybory w czerwcu 1989 r. były rzeczywiście wolne, o przedsiębiorczości w świetle wiary oraz o święceniach kapłańskich w Gnieźnie i o ślubach zakonnych młodej karmelitanki w gnieźnieńskim klasztorze kontemplacyjnym. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.  

 

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

26.05.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1.  W dni powszednie Msze poranne są sprawowane w kaplicy św. Faustyny.
 2. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny w niedzielę i w Boże Ciało o godz. 18.00, a w dni powszednie po Mszy św. o 18.00.
 3. Wyjazd dzieci komunijnych na Jasną Górę jutro o godz. 05.30 sprzed bazyliki.
 4. Jutro (w poniedziałek) o godz. 18.00 Mszę św. będą koncelebrowali księża, którzy obchodzą 5 rocznicę święceń kapłańskich. Jest wśród nich ks. Bartosz. Jubilaci zapraszają do udziału w dziękczynnej Eucharystii.
 5. Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, będziemy obchodzili w najbliższy czwartek, 30 maja. Msze św. według porządku niedzielnego oprócz Mszy o godz. 11.30, której nie będzie. Po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszy z bazyliki procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, która przejdzie ulicą Św. Jana, wokół Pl. Kilińskiego i tą samą drogą powróci do bazyliki. Uroczystości będzie przewodniczył ks. Michał Grupa, który jako kleryk odbywał u nas praktykę duszpasterską, a wczoraj otrzymał święcenia kapłańskie. Ks. Neoprezbiter po zakończeniu procesji udzieli błogosławieństwa prymicyjnego, które jest związane z odpustem zupełnym.
 6. Prosimy, aby udekorować trasę procesji i w tradycyjnych miejscach wystawić ołtarze.
 7. Dziewczynki prosimy o sypanie kwiatów na procesji. Dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. będą szły w procesji w albach.
 8. W Uroczystość Bożego Ciała katolik zobowiązany jest do uczestnictwa we Mszy św. Udział w samej procesji nie zastępuje udziału we Mszy św.
 9. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla dzieci, które w przyszłą niedzielę będą obchodziły rocznicę I Komunii, we wtorek o godz. 17.00 w bazylice; spowiedź dla dzieci z kl III i ich rodzin w piątek o 16.30.
  2. dla dziewczynek sypiących kwiaty na procesji Bożego Ciała w środę o 17.00 w bazylice;
  3. próba orkiestry przed procesją Bożego Ciała w środę o 18.00 w Alumnacie.
 10. W tym tygodniu nie będzie próby dla dziecięcego zespołu muzycznego.
 11. Intencje mszalne na 2014 r. można zamawiać w biurze parafialnym w godzinach urzędowania.
 12. Wyjazd na spotkanie młodych na Lednicy w sobotę, 1 czerwca. Prosimy, aby osoby zainteresowane zgłaszały się do ks. Bartosza do wtorku, 28 maja.
 13. Pielgrzymka do Lichenia odbędzie się w sobotę, 15 czerwca. Koszt 15 zł. Zapisy w zakrystii lub biurze parafialnym.
 14. W bocznej nawie bazyliki podniosły się płyty lastrykowe na posadzce. Prawdopodobną przyczyną była szybka i znaczna zmiana temperatur przy braku odpowiednich szczelin na dylatację, tzn. braku miejsca na rozprężanie się posadzki. Można się spodziewać, że w przyszłości w innych miejscach bazyliki będzie podobnie. Nie ma jednak żadnego zagrożenia katastrofą budowlaną.
 15. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o różnych aspektach macierzyństwa i o św. Urszuli Ledóchowskiej. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
 16. Przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę do skarbonki na organizację Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Liturgicznej, która odbędzie się w Gnieźnie 7 – 8 czerwca (grupa ministrantów i lektorów z Gdańska będzie nocować w Trzemesznie).
 17. Na placu przed bazyliką uczniowie Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum im. Opata Kosmowskiego zbierają podpisy pod listą poparcia dla działań mających na celu pozostawienie Gimnazjum i Liceum w dotychczasowym kształcie oraz przekazanie ich prowadzenia Gminie.
 18.  W minionym tygodniu zmarli śp.: Jerzy Białas, Krystyna Domańska, Antonina Wieczorkowska i Władysław Kuczma. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

  

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

19.05.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiaj druga grupa dzieci przystępuje do I Komunii św. W naszych modlitwach prośmy dla nich o wierność Jezusowi przez całe życie.
 2. Dzisiejsza Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy liturgiczny Okres Wielkanocny. Od jutra w liturgii będzie trwał Okres Zwykły.
 3. Jutro, w drugi dzień Zielonych Świąt, obchodzimy Święto NMP Matki Kościoła. Msze św. o godz. 07.00, 11.00, 16.00 i 18.00.
 4. W dni powszednie Msze poranne są sprawowane w kaplicy św. Faustyny, a wieczorne z udziałem dzieci pierwszokomunijnych – w bazylice.
 5. Zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny sprawowane w niedzielę o godz. 18.00 a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.
 6. Stolica Apostolska zatwierdziła nowe święto kościelne Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, które będzie obchodzone co roku w czwartek po Zesłaniu Ducha Św., po raz pierwszy w najbliższy czwartek. Zapraszamy na Msze święte o 06.30, 07.00 i 18.00.
 7. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 8. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. próba dla dziecięcego zespołu muzycznego w środę o 17.00;
  2. dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii.
 9. Intencje mszalne na 2014 r. będzie można zamawiać od środy, 22 maja, w biurze parafialnym.
 10. Święcenia kapłańskie będą udzielone w katedrze gnieźnieńskiej w najbliższą sobotę, 25 maja o godz. 10.00. Otrzymają je również diakoni, którzy odbywali w naszej parafii praktykę duszpasterską: ks. Michał Grupa i ks. Piotr Szcześniak. Wypraszajmy moc Ducha Św. dla nowych kapłanów.
 11. Kolejne spotkanie młodych na Lednicy odbędzie się w sobotę, 1 czerwca. Z naszej parafii organizowany jest wyjazd. Prosimy, aby osoby zainteresowane zgłaszały się do ks. Bartosza do dnia 28 maja.
 12. Organizujemy wyjazd do Lichenia w sobotę, 15 czerwca. Koszt 15 zł. Zapisy w zakrystii lub biurze parafialnym.
 13. Wojewoda Wielkopolski informuje, że 20 maja na naszym terenie zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji. W związku z tym osoby, które korzystają z telewizji naziemnej muszą zaopatrzyć się w dekoder cyfrowy.
 14. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej dotycząca problemów oświaty w naszej Gminie odbędzie się z udziałem mieszkańców we wtorek 21 maja godz. 17.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1.
 15. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na inwestycje w naszej parafii. Zebraliśmy na ten cel 9078 zł.
 16. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o zagrożeniach związanych z rozpowszechnianą ideologią gender, która nie widzi różnic między płcią męską i żeńską. Ponadto rozmowa o trudach i radościach kapłaństwa z kardynałem Zenonem Grocholewskim w 50 rocznicę święceń kapłańskich. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
 17. W minionym tygodniu zmarł śp. Zygmunt Król. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek… 

 

UROCZYSTOŚĆ

WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

12.05.2013 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1.  Dzisiaj pierwsza grupa dzieci przystępuje do I Komunii św. W naszych modlitwach prośmy dla nich o wierność Jezusowi przez całe życie.
 2. W dni powszednie Msze poranne są sprawowane w kaplicy św. Faustyny, a wieczorne z udziałem dzieci pierwszokomunijnych – w bazylice.
 3. Zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny sprawowane w niedziele i święta o godz. 18.00 a w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Zachęcamy do organizowania nabożeństw przy figurach i krzyżach na wioskach.
 4. Jutro, 13 maja, przypada wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej i 96 rocznica objawień w Fatimie. W naszej parafii będzie to także Dzień Chorych. Osoby starsze i chore zapraszamy jutro na Mszę św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia, która rozpocznie się o godz. 11.00.
 5. Jutro pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie połączone z nabożeństwem majowym o godz. 20.00. Zapraszamy do udziału.
 6. Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny, a potem adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 17.45.
 7. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania duszpasterskie:
  1. dla Stowarzyszenia M.B. Patronki Dobrej Śmierci we wtorek o 15.00 w kaplicy św. Faustyny;
  2. dla Parafialnej Rady Duszpasterskiej we wtorek o 19.00 na plebanii;
  3. dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania według planu zamieszczonego na stronie parafii.
 8. Spotkania dla dziecięcego zespołu muzycznego w tym tygodniu nie będzie.
 9. W przyszłą niedzielę dzieci z klas II ze Szkoły Podstawowej nr 2 przystąpią do I Komunii św. podczas Mszy św. o godz. 11.30. Prosimy, aby na tę Mszę przyszły tylko osoby zaproszone na uroczystość pierwszokomunijną. Módlmy się za dzieci i rodziców o jak najlepsze duchowe przygotowanie do tego dnia.
 10. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin w sobotę o godz. 08.30.
 11. W najbliższą sobotę w naszej parafii odbędzie się dzień wspólnoty rodzin z Oazy Domowego Kościoła. Mszę św. o godz. 11.00 odprawi ks. bp Krzysztof Wętkowski. Zapraszamy do udziału również tych, którzy nie należą do tego ruchu.
 12. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończąca liturgiczny Okres Wielkanocny. Tym samym kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Tych, którzy nie dopełnili jeszcze tego obowiązku wynikającego z przykazań kościelnych, zachęcamy, aby uczynili to w tym tygodniu.
 13. W myśl kanonu 1043 Kodeksu Prawa Kanonicznego podaje się do publicznej wiadomości, że diakon Piotr Szcześniak, odbywający praktykę duszpasterską w naszej parafii, ma otrzymać święcenia prezbiteratu dnia 25 maja br. Kto by wiedział o przeszkodzie sprzeciwiającej się udzieleniu jemu wspomnianych święceń, w sumieniu zobowiązany jest powiadomić o tym miejscowego rządcę parafii.
 14. Dzisiejsza niedziela jest ostatnim dniem praktyki ks. diakona Piotra w naszej parafii. Dziękujemy mu za pełnioną wśród nas posługę i życzymy mocy Ducha Świętego w pracy kapłańskiej.
 15. Kolejne spotkanie młodych na Lednicy odbędzie się w sobotę, 1 czerwca. Z naszej parafii organizowany jest wyjazd. Prosimy, aby osoby zainteresowane zgłaszały się do ks. Bartosza do dnia 28 maja.
 16. Informujemy, że wizytacja kanoniczna w naszej parafii odbędzie się 24 października br. Tego dnia również będzie udzielony sakrament bierzmowania młodzieży, która obecnie kończy III kl. gimnazjum.
 17. Przy wyjściu z kościoła można nabyć „Przewodnik Katolicki”, a w nim m.in. o objawieniach Matki Bożej w Fatimie i o związanych z nimi łaskach, a także bezpłatny dodatek – książeczka o nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca, których źródłem są objawienia fatimskie. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
 18. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.
 19.  W minionym tygodniu zmarli śp.: Czesława Kowalska, Mariusz Przybylski i Barbara Marciniak. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek… 

 

Poprawiony (sobota, 12 kwietnia 2014 18:30)

 
Imieniny
Dzisiaj jest: 17 kwietnia 2014    |    Imieniny obchodzą: Klara, Robert, Rudolf
Msze Święte

Msze święte w naszej parafii:

codziennie:

6:30, 7:00 i 18:00

niedziela:

7:00,  8:30, 10:00 (dla dzieci), 11:30, 15:00 i 18:30

sobotnia Msza św. o 18.00 jest Mszą niedzielną

***

Spowiedź:

codziennie przed Mszą św.

Biuro parafialne

Biuro Parafialne:

czynne: w poniedziałek i czwartek od 15.00 do 17.00 oraz w środę, piątek i sobotę od 09.30 do 11.30

z wyjątkiem świąt i pierwszych sobót miesiąca.

Intencje mszalne można zamawiać po każdej Mszy św. w zakrystii.