Dzisiaj jest

czwartek,
14 listopada 2024

(319. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
26965216

Wyszukiwanie

KRONIKA PARAFII PW. WNEBOWZIĘCIA NMP W TREMESZNIE - ROK 2017

 

OKRES BOŻEGO NARODZENIA 2016/17

Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w bazylice odbył się koncert kolęd w wykonaniu naszych zespołów parafialnych. W uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywaną świętem Trzech Króli, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystawiły w bazylice jasełka bożonarodzeniowe. Następnie odbył się orszak Trzech Króli, który przeszedł z bazyliki do Domu Kultury, gdzie wszyscy zebrani wysłuchali kolęd w wykonaniu szkolnego chóru „Kantata”. Także w tym świątecznym dniu w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych miało miejsce spotkanie opłatkowe wspólnot działających przy naszej parafii: Żywego Różańca, Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Matki Bożej patronki Dobrej Śmierci, Civitas Christiana, Rodziny Radia Maryja, Parafialnego Zespołu Caritas, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, Parafialnych rad Ekonomicznej i Duszpasterskiej oraz Szkoły Słowa Bożego. W spotkaniu wziął udział bp Krzysztof Wętkowski- biskup pomocniczy naszej Archidiecezji.

 

OKRES WIELKIEGO POSTU

    W Środę Popielcową przypadającą 1 marca rozpoczęliśmy 40-dniowy czas przygotowania do Paschy nazywany Wielkim Postem. Na znak pokuty w tym dniu nasze głowy zostały posypane popiołem. Rozpoczęły się również parafialne rekolekcje wielkopostne, które trwały do I Niedzieli Wielkiego Postu.Rekolekcje poprowadził ks. dr Sylwester Warzyński - wykładowca Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Bydgoskiej. Swoje ćwiczenia duchowe miały także dzieci  i młodzież naszej parafii. Od  6 do 8 marca szkolne rekolekcje wielkopostne odbywały się dla młodzieży Gimnazjum i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych , zaś od 13 do 15 marca dla dzieci szkół podstawowych. Młodzież naszej parafii pod opieką ks. Radka przygotowała Misterium Męki Pańskiej, które odbyło się w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, 7 kwietnia.  Pomocą w przeżywaniu męki i śmierci Chrystusa był również udział w nabożeństwach pasyjnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Zali.

 

TRIDUUM PASCHALNE

 Okres Triduum Paschalnego, to trzy najważniejsze dni w roku, w czasie których wspominamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Bardzo bogata w znaki i symbole jest liturgia tego okresu, którą przygotowała służba liturgiczna naszej parafii pod opieką ks. Krzysztofa.

Grób Pański w tym roku nawiązywał do hasła roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”. Tłem było zdjęcie przedstawiające wyjście grupy osób z ciemnego, zamurowanego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie panuje wiosna. Ludzie idą pełni zapału. Wielki krzyż stający obok został wyklejony fotografiami parafian, przynoszonymi przez cały Wielki Post.

 

ODPUST KU CZCI ŚW. WOJCIECHA W GNIEŹNIE

Tradycyjnie 23 kwietnia obchodziliśmy w liturgii Kościoła uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika głównego patrona Polski i naszej Archidiecezji. 22 i 23 kwietnia miały miejsce w Gnieźnie ogólnopolskie obchody ku czci św. Patrona. W tym roku miały one szczególne charakter ze względu na rozpoczęcie 600-lecia Prymasostwa na ziemiach Polskich. W niedzielnej sumie odpustowej brali również udział przedstawiciele naszej parafii: grupa młodzież, która dotarła na uroczystości w pieszej pielgrzymce oraz starsi, którzy dojechali w niedzielę autobusem.

 

PIELGRZYMKA DO WIEDNIA

W dniach: od 29 kwietnia do 2 maja odbyła się parafialna pielgrzymko-wycieczka do Wiednia. Oto jej program:

 

Dzień 1

Przejazd do Częstochowy. Msza Święta na Jasnej Górze. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Wiednia.

 

Dzień 2

 

Wiedeń – zwiedzanie miasta z przewodnikiem miejscowym: katedra św. Szczepana, Pałac Hofburg, wizyta w Parku Miejskim ze słynnym pomnikiem Straussa, dom Hundertwassera (z zewnątrz), wspaniałe budowle na Ringstrasse m.in. budynek Opery, Plac Graben. Czas wolny na wiedeńską kawę i torcik. Następnie wjazd na Kahlenberg – wzgórze, z którego Jan III Sobieski wyruszył na odsiecz Wiedeńską. Msza św. w kościele na Kahlenbergu. Wieczorem udział w spektaklu „Człowiek z La Manchy” w Volksoper.

 

Dzień 3

 

Wycieczka śladami Marii Teresy i cesarzowej Sissi do letniej rezydencji Habsburgów – pałacu Schönbrunn. Następnie przejazd do największej dzielnicy miasta – Donaustadt, której najważniejsze atrakcje to: romantyczne starorzecze Dunaju – AlteDonau, Vienna International Centre - ogromny kompleks budynków będący siedzibą ONZ, zaskakujący formą kościół - DonaucityKirche  oraz najwyższy obiekt Austrii - 252 metrowa widokowa Wieża Dunajska.

 

Dzień 4

Przejazd do Ołomuńca w Czechach. Nawiedzenie katedry św. Wacława. Msza św. Spacer po barokowym centrum miasta: kolumna Trójcy Przenajświętszej, ratusz Starego Miasta, pałac Arcybiskupi. Wyjazd w drogę powrotną do Trzemeszna.

 

DZIEŃ CHORYCH W PARAFII

Jak każdego roku, w maju w naszej wspólnocie obchodzimy Dzień Chorych.  Z tej okazji 12 maja o godzinie 11:00 miała miejsce Msza święta dla chorych i starszych Parafian z udzieleniem sakramentu namaszczenia.

 

100 ROCZNICA OBJAWIEŃ FATIMSKICH

Miesiąc maj poświęcony jest Najświętszej Maryi Pannie. W tym roku posiał on szczególny charakter ze względu na obchodzoną 13 maja setną rocznicę objawień NMP w Fatimie. Matka Boża trójce dzieci Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie przekazała swoje orędzie. Zachęcała ich do czynienia pokuty i odmawiania modlitwy różańcowej. W naszej wspólnocie parafialnej, jak każdego roku od maja do października uczestniczyliśmy w nabożeństwach fatimskich odprawianych 13 dnia miesiąca wsłuchując się w orędzie Fatimskiej Pani.

 

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

Dzieci z klas III ze Szkoły Podstawowej nr 1 przystąpiły do I Komunii świętej w dwóch grupach w niedzielę 14 maja na Mszach Świętych o godzinie 9:45 i 11:30. Natomiast dzieci z klas III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w niedzielę 21 maja na Mszy świętej o godzinie 11:30.  W poniedziałek, 28 maja dzieci uczestniczyły wraz ze swoimi katechetkami i z Ks. Proboszczem w pielgrzymce do Świnic Warckich - sanktuarium narodzenia i chrztu św. Faustyny. Dzieci wysłuchały opowieści o I Komunii św. Helenki – późniejszej siostry Faustyny i o jej misji Sekretarki Bożego Miłosierdzia oraz uczestniczyły we Mszy św. i Koronce do Miłosierdzia Bożego.

 

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

W środę 24 maja, na Mszy świętej o godzinie 17:00 młodzież z klas III Gimnazjum przyjęła Sakrament Bierzmowania z rąk Księdza Biskupa Krzysztofa Wętkowskiego.

 

ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE NASZEGO PRAKTYKANTA

27 maja br. W bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie z rąk Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski diakon Hubert Staszak odbywający praktykę duszpasterską w naszej parafii przyjął wraz z trzema diakonami PWSD święcenia kapłańskie.

 

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

15 czerwca br. obchodziliśmy w Kościele liturgiczną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Po Mszy świętej o godzinie 10:00 wyruszyła procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy. Po raz pierwszy trasa wiodła ulicami: Św. Jana, Św. Ducha, Langiewicza, Kopernika, Prusa, Mickiewicza. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Ks. Neoprezbiter Hubert Staszak, który odbywał praktykę pastoralną w Trzemesznie. Po procesji Ks. Neoprezbiter udzielił błogosławieństwa prymicyjnego.

 

ZMIANA KSIĘŻY WIKARIUSZY

Z dniem 1 lipca br. na mocy dekretu Ks. Prymasa Wojciecha Polaka nastąpiła zmiana wszystkich Księży Wikariuszy w naszej parafii. Ks. Radosław Tuszyński został przeniesiony do parafii sw. Jakuba Apostoła w Miłosławiu, Ks. Grzegorz Woliński do parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie zaś ks. Krzysztof Kubaszewski do parafii Zwiastowania NMP w Inowrocławiu. Na ich miejsce do parafii przybyli: ks. Łukasz Staniszewski z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy, Ks. dr Przemysław Grzybowski, który ukończył studia z prawa kanonicznego w Rzymie i ks. Artur Bartkowiak pracujący dotychczas w parafii Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu.

Uroczyste pożegnanie księży miało miejsce w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 23 czerwca.

 

LETNI WYJAZD LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA 2017 r.

W sobotę 24 czerwca o godzinie 3.00 ministranci i lektorzy wyjechali w malownicze Bieszczady. Oto jak wspomina tę wyprawę jeden z jej uczestników, Jan Dzimian:

Po drodze udaliśmy się do Grodu Karaka gdzie zwiedzaliśmy Wawel, kościół Mariacki i rynek. Zjedliśmy obiad i ruszyliśmy w dalszą drogę do Uherc. Dojechaliśmy do bazy noclegowej, rozpakowaliśmy  się i udaliśmy się na spacer.

Następnego dnia po śniadaniu, poszliśmy na Eucharystie do wiejskiego kościółka oddalonego o kilka kilometrów. Zaraz po powrocie udaliśmy się wędrówkę górską Połoniną Caryńską i Połoniną Wetlińską. Po powrocie zjedliśmy obiadokolacje, poczym zmęczeni poszliśmy spać.

Trzeci dzień zaczęliśmy tradycyjnie od śniadania. Przygotowani dzień pełen atrakcji wyjechaliśmy do zamku w Sanoku. Tam poznaliśmy historię zarówno miasta, jak i samego zamku. Po krótkim czasie dla siebie wyjechaliśmy do skansenu Galicyjskiego, który przeniósł nas w czasie. Podziwialiśmy piękne drewniane domy, gospodarstwa. Mogliśmy poczuć na dawnej skórze jak żyli ludzie bez prądu i wszelkich wygód. Popołudniu dojechaliśmy do Uherc, gdzie po obiedzie uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, a po niej rozegraliśmy mecz piłki nożnej. Wyczerpani udaliśmy się na spoczynek.

Czwartego dnia ponownie sprawdziliśmy swoje siły na górskich szlakach. Zaprowadziły nas do największej tamy w Polsce – Soliny. Po wspólnie spędzonym czasie na lodach udaliśmy się do pensjonatu. Przygotowaliśmy sobie drewno na ognisko i poszliśmy na Eucharystię. Po niej podsumowaliśmy czas spędzony we wspólnocie przy ognisku.

Ostatniego dnia po śniadaniu i spakowaniu ruszyliśmy w kierunku Sandomierza. Tam odwiedziliśmy najciekawsze miejsca znane z serialu „Ojciec Mateusz”. Po obiedzie ruszyliśmy do Trzemeszna, gdzie jak zawsze oczekiwali nas najbliżsi.

 

PARAFIALNA WYCIECZKA DO NORWEGII

Jak co roku, Ks. Proboszcz Piotr Kotowski zaprosił Parafian na pielgrzymko-wycieczkę. Tym razem była to wyprawa do Norwegii w dniach: 18 – 26 lipca 2017 r. Jej program przedstawiał się następująco:

Dzień 1        

Zbiórka uczestników o godz. 3:00. Wyjazd o godz. 3:15. Przejazd autokarem z Trzemeszna do Rostock. Zaokrętowanie na prom. Przeprawa do Gedser. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Kopenhagi.

Dzień 2        

Po śniadaniu krótkie zwiedzanie stolicy Danii z przewodnikiem, m.in.: Syrenka Kopenhaska, fontanna Gefion, Ratusz Miejski, stara zabudowa śródmieścia „Indre By”, Zamek Królewski (z zewnątrz). Msza św. w kościele katolickim. Przejazd do portu Hirtshals. Kolacja. Zaokrętowanie na prom, zakwaterowanie. Nocna przeprawa do Stavanger.

Dzień 3        

Śniadanie na promie. Msza św. w kościele w Stavanger: Zwiedzanie miasta: Stare Miasto, któremu uroku nadają drewniane domy i wąskie kręte uliczki, Domkirken – jeden z najwspanialszych przykładów katedr gotyckich w Norwegii. Następnie rejs pod Preikestolen  co w dosłownym tłumaczeniu oznacza ambonę. Jest to ponad 600 m klif położony nad Lysefjordem stanowiący jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4

Śniadanie. Przejazd do Bergen. Msza św. w kościele polskim. Zwiedzanie „Stolicy Fiordów”, m.in.: Targ Rybny, katedra Domikirken, Bryggen - nabrzeże Hanzeatyckie, słynne ze swej przepięknej, drewnianej zabudowy wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie wjazd kolejką na szczyt Ulriken – oglądanie panoramy portu oraz miasta położonego pośród siedmiu otaczających je wzgórz. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Voss.

Dzień 5        

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Gudvangen na przeprawę promową wzdłuż majestatycznych fiordów Aurland i Naeroy do Flam. Następnie przesiadka do pociągu, jednej z najpiękniejszych tras kolei  na świecie – Flamsbana. Na odcinku zaledwie 20 km różnica wysokości wynosi 864 m. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Strynu.

Dzień 6

Msza św. w hotelu. Po śniadaniu przejazd do miejscowości Hellesylt skąd rejs promem do Geiranger wzdłuż fiordu Geirangerfjorden wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, który zaliczany jest do jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Norwegii. Następnie przejazd „Drogą Orłów”. Przeprawa promowa z Eidsdal do Linge. Przejazd na fascynującą „Drogę Trolli” - najbardziej popularną górską drogą w Norwegii, pełną pętli i serpentyn z przepięknymi widokami. Przejazd do Lillehammer. Wjazd na szczyt, gdzie znajduje się kompleks skoczni narciarskich, na których w 1994 r. odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Lillehammer.

Dzień 7

Śniadanie. Przejazd do Oslo. Zwiedzanie parku Frogner ze słynnymi rzeźbami Gustawa Vigelanda. Następnie spacer po centrum miasta, podczas którego zobaczyć można m.in.: Pałac Królewski, Ratusz, Teatr Narodowy, Operę, Uniwersytet, gmach parlamentu Storting, katedrę. Spacer główną ulicą Karl Johansgate. Popołudniu Msza św. w katolickiej katedrze w Oslo, przejazd na półwysep Bygdoy i zwiedzanie znajdujących się tam muzeów: Muzeum Łodzi Wikingów oraz Muzeum Statku Polarnego Fram. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Oslo.

Dzień 8        

Śniadanie, Przejazd do Goteborga w Szwecji. Krótki spacer po mieście. Kolacja. Przejazd do portu w Ystad. Zaokrętowanie na prom. Nocna przeprawa do Świnoujścia.

Dzień 9        

Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Świnoujścia. Przejazd do Trzemeszna. Msza św. w kościele w Skwierzynie. Zakończenie pielgrzymki.

 

 

PARAFIANE ODPUSTY

15 sierpnia, w liturgiczną uroczystość Wniebowzięcia NMP, nasza wspólnota parafialna obchodziła swoje święto. Sumę odpustową odprawił i Słowo Boże wygłosił ks. Dariusz Macioszek, proboszcz parafii w Dobrosołowie koło Kleczewa, który przed laty był wikariuszem w Trzemesznie. Natomiast 28 sierpnia przeżywaliśmy odpust ku czci świętego Augustyna. Uroczystą Mszę świętą odpustową odprawił i Słowo Boże wygłosił ks. dr hab. Franciszek Jabłoński Referatu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Po uroczystej Sumie odbyła się procesja eucharystyczna.

 

DZIĘKCZYNIENIE ZA ZBIORY I VII PARAFIALNY FESTYN RODZINNY

W Niedzielę 10 września świętowaliśmy dziękczynienie za tegoroczne plony- Parafialne Dożynki. Uroczystości rozpoczęła Msza święta dożynkowa sprawowana w naszej bazylice. Po zakończonej Mszy świętej na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych rozpoczął się VII Parafialny Festyn Rodzinny, podczas którego było wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odbyły się liczne zabawy, konkursy, występy trzemeszeńskich zespołów i zespołu muzycznego „Nazaret”. Cały dochód z Festynu został przeznaczony na leczenie dzieci chorych onkologicznie.

 

OGÓLNOPOLSKA INICJATYWA RÓŻANIEC DO GRANIC

W pierwszą sobotę miesiąca, 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, na zakończenie Jubileuszowego Roku Objawień NMP w Fatimie odbyła się ogólnopolska inicjatywa Różaniec do granic. Jej celem było podjęcie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej przez osoby zebrane wzdłuż granic naszego kraju, w intencji Polski i całego świata. Przedstawiciele naszej parafii z Księdzem Proboszczem tego dnia włączyli się w tę akcję uczestnicząc w dekanalnym spotkaniu modlitewnym dla Żywego Różańca w Gębicach w godzinach od 10:30 do 17:30.

 

DZIEŃ PAPIESKI I WSPOMNIENIE PRZENIESIENIA RELIKWII ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

Nieprzerwanie od 2001 roku obchodzimy w Kościele katolickim w niedzielę poprzedzającą 16 dzień października - dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową tzw. Dzień Papieski. Jego celem jest uczczenie pamięci Papieża - Polaka i przypomnienie sobie jego nauczania. Tegoroczny XVII Dzień Papieski przeżywaliśmy pod hasłem: Idźmy naprzód z nadzieją. W kalendarzu liturgicznym wspomnienie świętego Jana Pawła II obchodzimy 22 października. W naszej Archidiecezji łączy się ono ze wspomnieniem translacji(przeniesienia) relikwii św. Wojciecha. Z tej okazji w naszej bazylice w niedzielę 22 października odbył się okolicznościowy koncert w dziękczynieniu za dar świętych: Wojciecha i Jana Pawła II. Wystąpił artyści związany z bydgoską Opera Nova, Remigiusz Kuźmiński(tenor).

 

NOC ŚWIĘTYCH

We wtorek 31 października br.  w wigilię Uroczystości  Wszystkich Świętych w podzięce za dar świętych i błogosławionych Kościoła odbyła się nasza parafialna Noc Świętych. Spotkanie rozpoczęło się krótkim koncertem śpiewaków operowych z Bydgoszczy w bazylice. Następnie miał miejsce Orszak świętych przygotowany przez młodzież pod kierunkiem ks. Łukasza. Na zakończenie odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych i Apel Jasnogórski. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i balem Wszystkich Świętych w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

 

PARAFIALNE ZADUSZKI

Listopad to miesiąc poświęcony pamięci wszystkich wiernych zmarłych.  W sobotę 4 listopada br. odbyły się w trzemeszeńskiej bazylice tzw. Zaduszki muzyczne, przygotowane przez parafialny zespół muzyczny, w czasie których modliliśmy się za parafian zmarłych w ciągu minionego roku.

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości na pamiątkę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Podczas uroczystej Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem ks. prałata Piotra Kotowskiego proboszcza naszej parafii modliliśmy się w intencji Ojczyzny. Po Mszy Świętej nastąpiło przejście na cmentarz i złożenie kwiatów na mogiłach poległych za wolność naszej Ojczyzny. W ten niepodległościowy wieczór  odbył się również  finałowy koncert w ramach III Festiwalu Chórów Lekarskich. Wystąpiło 12 chórów i około 200 śpiewaków z towarzyszeniem orkiestry. Wykonali utwory religijne i patriotyczne. Organizatorką tego niezwykłego i imponującego przedsięwzięcia była pochodząca z Trzemeszna p. Justyna Chełmińska - lekarz i dyrygent.

 

REMONT ELEWACJI BAZYLIKI

Od lipca do października 2017 r. odbywał się remont dalszej części elewacji bazyliki. Renowacji została poddana elewacja do wysokości pierwszego gzymsu: elewacja południowa od transeptu do końca oraz elewacja wschodnia cała. Koszt inwestycji wyniósł 170.907,73 zł. Parafia na ten cel otrzymała dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wys. 120.000,00 zł; wkład własny parafii wyniósł 50.907,73.

 

OKRES BOŻEGO NARODZENIA 2017/18

Po raz pierwszy w naszej parafii przed bazyliką została zbudowana szopka, w której umieszczono żywe zwierzęta, a w postaci Świętej Rodziny wcielili się młodzi z parafialnej wspólnoty Exodus. Szopka „ożyła” na Pasterkę i przez cały pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia i cieszyła się ogromnym powodzeniem zarówno dzieci jak i dorosłych Parafian.

W bazylice ustawiono nowy żłóbek z ponad metrowymi figurami.

Tradycyjnie w drugi dzień Świąt odbył się w naszej bazylice o godzinie 16.00 koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów muzycznych.

Święta

Czwartek, XXXII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Sonda