Dzisiaj jest

piątek,
01 listopada 2024

(306. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
26779015

Wyszukiwanie

ROK 2022

 

OKRES BOŻEGO NARODZENIA

Z powodu epidemii w 2022 roku nie było wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy, w jej tradycyjnej formie. Tak jak przed rokiem, Parafianie z poszczególnych ulic i wsi byli zapraszani do kościoła na Mszę św., która była odprawiana w ich intencji. Kto pragnął zaprosić kapłana do pobłogosławienia domu, mógł to zgłosić.

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi, w tym roku odbył się Orszak Trzech Króli, który po jasełkach przedstawionych w bazylice przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przeszedł wokół Placu Kosmowskiego do żywej szopki, gdzie Święta Rodzina odebrała hołd od dzieci przebranych za pastuszków i aniołów.

16 stycznia po Mszy św. o godz. 11.30 odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Prymasowskiego z Gniezna pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka.

 

POMOC DLA CHRZEŚCIJAN Z ZIEMI ŚWIĘTEJ

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi kampanię SOS dla Ziemi Świętej. Jej głównym celem jest pomoc i wyrażenie solidarności z wyznawcami Chrystusa na Jego ziemi. Od lat trwa konflikt pomiędzy palestyńskimi muzułmanami a Izraelczykami. Zbrojne starcia pochłonęły już wiele ofiar. Konsekwencje tego konfliktu dotykają również chrześcijan, którzy są prześladowani i dyskryminowani. Coraz więcej chrześcijan traci pracę, a jeśli już ją mają, zarobki nie wystarczają na godziwe warunki życia. Wyznawcy Chrystusa są zastraszani, a nawet wypędzani ze swoich własnych domów przez ekstremistów muzułmańskich. W kampanii SOS dla Ziemi Świętej sprzedawane są wyroby z drewna oliwnego, wykonane przez chrześcijan z Betlejem. W ofercie znajdują się różańce, krzyże, figurki świętych, szopki betlejemskie, ozdoby bożonarodzeniowe. Nabywając wyroby wykonane przez naszych Braci i Siostry z Ziemi Świętej, dajemy im pracę i pomagamy godnie żyć. W niedzielę, 23 stycznia w naszej parafii gościliśmy siostrę dominikankę, która po każdej Mszy św. sprzedawała wyroby chrześcijan z Betlejem. Cały dochód został przeznaczony na pomoc dla nich.

 

WIECZORY UWIELBIENIA

28 stycznia Ks. Rafał Jarosiewicz ze wspólnotą Szkoły Nowej Ewangelizacji z Koszalina poprowadził Wieczór Uwielbienia, który stanowił pierwszy z comiesięcznych takich wieczorów, które gromadzą grupę Parafian pragnących w modlitwie osobistej i wstawienniczej uwielbiać Pana Boga.

 

CYKL KATECHEZ KS. PROF. BOGDANA CZYŻEWSKIEGO – ciąg dalszy

Ponad 20-osobowa grupa Parafian uczestniczyła co miesiąc w kolejnych wykładach Ks. prof. Bogdana Czyżewskiego o życiu i nauczaniu bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, które odbywały się do czerwca w Centrum Edukacyjno – Formacyjnym w Gnieźnie.

 

PRZYGOTOWANIE DO NAWIEDZENIA MATKI BOŻEJ

Począwszy od pierwszej soboty lutego rozpoczęliśmy ostatni etap przygotowania do nawiedzenia naszej Archidiecezji i parafii przez Matkę Bożą w Jej jasnogórskim wizerunku.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 20.30 w bazylice odbywało się nabożeństwo różańcowe zakończone Apelem Jasnogórskim. Modliliśmy się o dobre duchowe przygotowanie do nawiedzenia i bogate owoce wizyty Matki Bożej w naszej parafii.

 

POMOC DLA UKRAINY

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Rozpoczęła się krwawa wojna. Wielu Ukraińców uciekło do Polski. Ci, którzy pozostali w swoim kraju wymagali pomocy z powodu licznych bombardowań i ataków terrorystycznych wojsk rosyjskich.

Nasza parafia dołączyła do zbiórki produktów medycznych, które zostały przewiezione na Ukrainę. Zebraliśmy bandaże, środki dezynfekcyjne i higieniczne, gazę, kompresy, opatrunki, plastry, strzykawki i igły, nici, igły i narzędzia chirurgiczne, stabilizatory na złamania, opaski gipsowe i leki.

Na Ukrainie posługuje pochodząca z naszej parafii siostra Milena Płachcińska ze Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego a'Paulo. Do lutego 2022 r. była w Mariupolu, teraz – w czasie wojny – opiekuje się starszymi w prowadzonym przez Kościół Domu Opieki w Smotryczu koło Kamieńca Podolskiego. Jest tam około 30 starszych i chorych oraz ponad 20 uchodźców z terenów bombardowanych. W domu brakuje żywności i środków higienicznych. Towarów tych brakuje w sklepach. Dodatkowo siostry i mieszkańcy Smotrycza dostarczają żywność żołnierzom broniącym Ukrainy. W związku z tym nasza parafia zorganizowała pomoc w postaci zbiórki długoterminowej żywności, środków czystości oraz środków higienicznych, które zostały zawiezione na Ukrainę.

 

WIELKI POST

Tradycyjnie w Środę Popielcową rozpoczęliśmy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które trwały do soboty. Poprowadził je Ks. Jarosław Wesołowski, wikariusz z parafii farnej w Gnieźnie, znany duszpasterz młodzieży. Nauki rekolekcyjne odbywały się w środę w czasie wszystkich Mszy świętych oraz w czwartek, piątek i sobotę w czasie Mszy św. o godz. 11.00 i 18.00.

Jak każdego roku odbywały się nabożeństwa pasyjne: Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 15.00 i Droga Krzyżowa w piątek: dla dzieci o godz. 16.30, dla starszych po Mszy św. o godz. 18.00.

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej epidemią, powróciliśmy do praktyki spowiedzi wielkanocnej z udziałem zaproszonych kapłanów w sobotę przed Niedzielą Palmową. Jak co roku, była też okazja do spowiedzi w Wielki Piątek w godz. 21.30 – 23.00.

 

DUCHOWA ADOPCJA

25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest obchodzona jako Dzień Świętości Życia, podczas Mszy św. o godz. 18.00 ponad 100 – osobowa grupa Parafian przystąpiła do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

TRIDUUM PASCHALNE I WIELKANOC

W tym roku Triduum Paschalne odbyło się bez obostrzeń epidemicznych. Parafianie licznie uczestniczyli w czwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej, w Drodze Krzyżowej i Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz w Wigilii Paschalnej w Wielką Noc.

Święcenie pokarmów odbywało się w bazylice o godz. 9.00 oraz od 11.00 do 17.00 co godzinę, a na wioskach w świetlicach i przy przydrożnych krzyżach.

Dekoracja Grobu Pańskiego w tym roku nawiązywała do cierpienia mieszkańców Ukrainy spowodowanego trwającą wojną: tło grobu stanowiła plansza ze zdjęciem zbombardowanego bloku mieszkalnego, a figura Pana Jezusa spoczywała na płótnie w kolorach ukraińskiej flagi.

 

I KOMUNIA ŚWIĘTA

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz ze Szkoły w Trzemżalu przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej 8 maja, a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 – 15 maja podczas Mszy św. o godz. 11.30. Pierwsza grupa liczyła 49 dzieci, a druga 70 dzieci. 23 maja dzieci wraz z ks. Proboszczem, katechetkami i nauczycielami uczestniczyły w pielgrzymce do Sanktuarium urodzenia i chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich.

 

NOWI CEREMONIARZE

14 maja trzech lektorów z naszej parafii otrzymało w katedrze gnieźnieńskiej posługę ceremoniarza, który troszczy się o piękno liturgii, a dwóch ministrantów posługę lektora, który podczas liturgii czyta słowo Boże.

 

BIERZMOWANIE

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 5 czerwca, Ks. kanonik Zbigniew Przybylski, Wikariusz Generalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej udzielił młodzieży z parafii trzemeszeńskiej i trzemżalskiej sakramentu bierzmowania. Sakrament Ducha Świętego przyjęły 72 osoby. Uroczystość odbyła się w bazylice o godz. 11.30.

 

BOŻE CIAŁO

W tym roku procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Św. Jana, Św. Ducha, Placem Św. Wojciecha (przy przystanku autobusowym), następnie skręciła na Plac Kilińskiego w stronę ul. Św. Jana, by powrócić do bazyliki. Pierwszy ołtarz był ustawiony na Urzędzie Miejskim, drugi przy sklepie medycznym przy Placu św. Wojciecha, trzeci na ścianie Restauracji „Czeremcha”, czwarty przy bazylice.

 

NOWY WIKARIUSZ

24 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa Uroczystej Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył Ks. Adam Wawrzyniak, który 28 maja przyjął święcenia kapłańskie, a z dniem 1 lipca został mianowany wikariuszem w naszej parafii. Na zakończenie uroczystości Ks. Neoprezbiter udzielił błogosławieństwa prymicyjnego. Ks. Adam Wawrzyniak zastąpił Ks. Krzysztofa Stawskiego, który przeszedł do parafii w Zagórowie.

 

PIELGRZYMKA NA CYPR

W dniach 3 – 11 lipca odbyła się Parafialna Pielgrzymka śladami św. Pawła i św. Barnaby na Cypr. Pielgrzymi udali się na wyspę samolotem do Larnaki. Miejscem pobytu była nadmorska miejscowość Limassol. Uczestnicy pielgrzymki oprócz miasta, w którym mieszkali, zwiedzili Kurion – starożytne miasto założone przez Greków w XIV w. p.Chr., gdzie zobaczyli teatr i łaźnie rzymskie, mozaiki z V w., bazylikę z baptysterium z IV w. W Omodos zwiedzili klasztor Krzyża Świętego z XVIII w. Podczas pobytu na Cyprze pielgrzymi zobaczyli także m.in. Nikozję z katedrą i Muzeum Bizantyjskim, bizantyjskie kościoły w Górach Troodos, klasztor w Kykko ze słynną ikoną Matki Bożej. W Pafos widzieli ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki, odeon i zamek bizantyjski, mozaiki w domu Dionizosa i pręgierz św. Pawła, a w Larnace grób św. Łazarza.

 

ODPUSTY PARAFIALNE

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP przeżywaliśmy nasz odpust parafialny. Uroczystą Mszę św. o godz. 12.00 sprawował pochodzący z naszej wspólnoty parafialnej Ks. Paweł Zalewski – proboszcz parafii w Wysokiej, który w tym roku obchodził 25 rocznicę święceń kapłańskich.

28 sierpnia odbył się odpust ku czci św. Augustyna. Uroczystą Mszę odpustową o godz. 12.00 sprawował ks. Michał Grupa, który przed laty jako kleryk odbywał w naszej parafii praktykę duszpasterską.

 

PIELGRZYMKA NA PODLASIE

W dniach 17 – 21 sierpnia odbyła się autokarowa pielgrzymka na Podlasie. Pielgrzymi modlili się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, w sanktuarium bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli i w miejscu cudu Eucharystycznego w Sokółce. Oprócz tego zwiedzili tatarskie wsie Bohoniki i Kruszyniany, monaster prawosławny w Supraślu, Puszczę Białowieską i Tykocin.

 

KSIADZ REZYDENT

Od 1 września decyzją Ks. Prymasa rozpoczął posługę w naszej parafii Ks. Tomasz Kołodziej, który otrzymał status rezydenta.

 

FESTYN PARAFIALNY

11 września o godz. 15.30 na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbył się festyn parafialny, z którego dochód został przeznaczony na rehabilitację 16-miesięcznej Neli cierpiącej na rzadki zespół chorobowy i 18-letniej Zuzanny cierpiącej na stwardnienie rozsiane.

Przy pięknej pogodzie festyn zgromadził tłumy Parafian, którzy chętnie włączali się w rodzinne zabawy i konkursy oraz korzystali ze stoisk gastronomicznych przygotowanych przez Parafialną Radę Duszpasterską i młodzież. Wielu parafian dostarczyło ciasto i inne specjały, wiele osób zaangażowało się w prowadzenie zabaw i konkursów. Wielką popularnością cieszyła się loteria fantowa, na którą Parafialny Zespół Caritas przygotował 2 tysiące losów z fantami ofiarowanymi przez parafian. Główną wygraną stanowił dobrej klasy rower.

Wszystko odbywało się przy występach Parafialnego Zespołu Voce di Dio, Artystycznego Zespołu Świerszcze i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dzięki strażakom-ratownikom z miejscowej OSP była okazja do nauki udzielania pierwszej pomocy i obejrzenia sprzętu strażackiego, a na stoisku profilaktycznym dzieci i rodzice byli informowani o zagrożeniach i rozwiązywaniu problemów związanych z różnego rodzaju uzależnieniami.

Przy dobrej zabawie i towarzyskich spotkaniach na cele charytatywne zebrano 27 tysięcy złotych.

 

REKOLEKCJE „ODDANIE 33”

W ramach przygotowania do nawiedzenia naszej parafii przez Maryję w kopii Obrazu Jasnogórskiego 15 września, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, Mszą świętą o godz. 18.00 rozpoczęliśmy rekolekcje „Oddanie 33”, które kończą się osobistym oddaniem swojego życia Maryi. 33-dniowe rekolekcje odbywały się codziennie po wieczornej Mszy św. i polegały na wysłuchaniu krótkiego rozważania przygotowanego przez fundację „Tota Tua” i modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. W rekolekcjach brało udział około 60 osób.

 

PIELGRZYMKA DO LICHENIA

W sobotę, 24 września odbyła się archidiecezjalna pielgrzymka Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich do Lichenia, w której uczestniczyli członkowie tych wspólnot z naszej parafii wraz z Ks. Proboszczem. W sanktuarium pielgrzymi wysłuchali konferencji Ks. dr. Piotra Kota, biblisty z diecezji legnickiej, a następnie wraz z młodymi zakonnikami i zakonnicami z całej Polski i ich rodzinami uczestniczyli w Eucharystii. Dzień skupienia zakończył się modlitwą różańcową w intencji kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. 

 

REMONTY W BAZYLICE

W 2022 r. prace remontowe we wnętrzu bazyliki: ściany nawy głównej pod kopułą na skrzyżowaniu z transeptem do drugiego gzymsu. Prace remontowe związane z konserwacją i restauracją fragmentu ścian z polichromiami i figurami dwóch Ewangelistówzakoczyły się we wrześniu. Zapłacono 532.267 zł, z czego 324.000 stanowiło dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 208.267,73 zł wkład własny parafii. Renowacja figury drugiego Ewangelisty była związana z dodatkowym kosztem 116.000 zł.

 

NOC ŚWIĘTYCH

Noc Świętych tradycyjnie rozpoczęła się w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych o godz. 19.30 w bazylice przedstawieniem przygotowanym przez młodzież oazową, która w kreatywny sposób przedstawiła postacie nowych błogosławionych: Kard. Staefana Wyszyńskiego i Matkę Różę Czacką. Po przedstawieniu w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbył się bal Wszystkich Świętych. Dzieci przyszły przebrane za swoich ulubionych świętych. Ten radosny sposób świętowania dnia Wszystkich Świętych ma przypomnieć o naszym celu, jakim jest niebo.

 

NAWIEDZENIE MATKI BOŻEJ

Nawiedzenie Matki Bożej w kopii jasnogórskiego wizerunku miało miejsce w naszej parafii w niedzielę i poniedziałek 4 – 5 grudnia. W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie Parafianie zostali zaproszeni do udziału w dniach skupienia przygotowujących do tego wydarzenia. Msze święte z homilią Ks. prof. infułat Bogdana Czyżewskiego odbywały się w niedzielę, 27 listopada podczas wszystkich Mszy świętych oraz czwartek i piątek o godz. 11.00 i 19.00, a w sobotę o godz. 11.00. Pół godziny przed Mszą św. była okazja do spowiedzi.

Matkę Bożą powitaliśmy w niedzielę, 4 grudnia. O godz. 16.45 rozpoczęło się nabożeństwo oczekiwania, które poprowadził Ks. inf. Bogdan Czyżewski. Ks. Proboszcz w tym czasie gościł Matkę Bożą w Trzemżalu. O godz. 17.30 samochód – kaplica przyjechał na Plac Kosmowskiego, skąd w uroczystej procesji obraz Matki Bożej został przeniesiony do bazyliki, gdzie została odczytana Ewangelia o nawiedzeniu i Maryję powitali: Ks. Proboszcz, wielopokoleniowa rodzina z parafii i młodzież. Następnie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez kapłanów dekanatu pod przewodnictwem Ks. inf. B. Czyżewskiego, który także wygłosił homilię. Mszę św. uświetnił Chór Prymasowski pod dyrekcją Ks. kan. dr. Dariusza Sobczaka i orkiestra dęta z Witkowa, w której gra kilku naszych parafian. Po Mszy św. miało miejsce czuwanie prowadzone przez parafialny zespół Voce di Dio, a o 21.00 ojciec Dariusz – paulin, kustosz obrazu poprowadził Apel Jasnogórski. O godz. 21.30 rozpoczęła się Msza św. w intencji powołań, którą sprawowali kapłani pochodzący z naszej parafii i ci, którzy posługiwali w Trzemesznie. Mszy św. przewodniczył Ks. kan. Zbigniew Przybylski, Wikariusz Generalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej i kanclerz Kurii Metropolitalnej, który przed laty był wikariuszem w naszej parafii, a homilię wygłosił Ks. Karol Kaczor, proboszcz parafii w Skokach, który pochodzi z Trzemeszna.

O godz. 23.00 rozpoczęło się nocne czuwanie, w którym brały udział wspólnoty działające w naszej parafii oraz mieszkańcy poszczególnych ulic i wsi. Przez całą noc bazylika była wypełniona wiernymi, a w konfesjonale cały czas posługiwał kapłan, dzięki czemu wielu uczestników czuwania mogło przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Po nocnym czuwaniu program nawiedzenia przedstawiał się następująco:

05.45 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP

06.15 Roraty dla dorosłych i młodzieży

07.45 Msza Święta dla klas VIII

09.00 Czuwanie Żywego Różańca

10.00 Msza św. dla chorych i starszych z sakramentem namaszczenia

11.30 Czuwanie dzieci z klas I – III

13.00 Czuwanie wspólnot: M.B. Patronki Dobrej Śmierci, Duchowej Adopcji, Civitas Christiana, Intronizacji Najśw. Serca P.Jezusa, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich

14.00 Błogosławieństwo matek z małymi dziećmi oraz kobiet oczekujących na narodziny dziecka

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwa za zamrłych

16.00 Msza św. pożegnalna sprawowana przez Księdza Proboszcza i Księży Wikariuszy z udziałem i homilią Ks. Prymasa Wojciecha Polaka

Po Mszy św. ceremonia pożegnania Matki Bożej w kopii Ikony Jasnogórskiej

 

REMONT ALUMNATU

W 2022 r. rozpoczęły się prace związane z Termomodernizacją Alumnatu. Jest to inwestycja z dotacją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska pozyskana przez Archidiecezję Gnieźnieńską. Obecnie trwa remont dachu z wymianą dachówki na nową. Jeszcze nie wiadomo jaki będzie koszt koniecznych prac dodatkowych, na które nie ma dotacji. W tym roku, oprócz prac dofinansowanych, wykonano prace dodatkowe za około 80 tys. zł. Zapowiadane plany związane ze zorganizowaniem przedszkola na razie nie będą realizowane. Powrócimy do nich gdy będzie możliwe otrzymanie dotacji ze środków zewnętrznych. Na chwilę obecną jest realizowane zadanie termomodernizacji budynku, co uchroni cenny zabytek przed degradacją.

 

ADWENT

Adwent rozpoczął nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który będzie przeżywany pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Chodzi o to, by obecną, trudną i wymagającą podjęcia odnowy sytuację Kościoła, skonfrontować z idealnym obrazem Kościoła, jakim widział go Chrystus, jakim go pragnął i umiłował jako swoją świętą Oblubienicę (por. Franciszek, Ewangelii gaudium). Ma to być czas pogłębienia świadomości bycia Kościołem przez wszystkich ochrzczonych. Chodzi nie tylko o rozważania teoretyczne dotyczące istoty Kościoła, ale o świadectwo zarówno duchownych, jak świeckich wobec tych, którzy oddalili od Pana Boga i wspólnoty Kościoła.

Jak co roku, w okresie Adwentu duszpasterze zapraszali na Roraty – Mszę adwentową ku czci Najśw. Maryi Panny. Jak zwykle były przygotowane atrakcje dla dzieci. W naszej parafii wykorzystano materiały duszpasterskie przygotowane przez redakcję „Małego Gościa Niedzielnego”. W tym roku hasłem przewodnim było „Wielkie czekani”. Pierwszego dnia dzieci otrzymały planszę, na której w wyznaczonych miejscach przyklejały obrazki otrzymywane każdego dnia Adwentu. Obrazki przedstawiały kolejnych bohaterów poznawanych podczas tegorocznych Rorat, czyli osoby, które w historii zbawienia czekały na Mesjasza. Na ich odwrocie zostały wydrukowane zadania oraz pytania na poszczególne dni Adwentu.

Roraty odbywały się od poniedziałku do czwartku o godz. 17.00, a w piątek o 06.15. Po piątkowych Roratach dla dzieci i młodzieży serwowano śniadanie w domku przy plebanii

Spowiedź adwentowa z udziałem księży z dekanatu miała miejsce w sobotę, 17 grudnia w godz. 10.00 – 12.00; 15.00 – 16.30; 17.15 – 19.00.

 

PACZKA ŚWIĄTECZNA

Jak co roku zaprosiliśmy parafian do udziału w akcji paczka świąteczna, w ramach której przygotowywane są paczki z długoterminowymi produktami spożywczymi, a także z innymi produktami dla wymagających wsparcia parafian. W zakrystii można było wylosować kartkę, na której znajdowały się anonimowe informacje o adresatach paczki oraz numer, który w widoczny sposób należało umieścić na paczce. W taki sposób obdarowanych zostało 101 rodzin i osób samotnych.

 

BOŻE NARODZENIE

Uroczysta Pasterka była sprawowana o godz. 23.00.

Po przerwie spowodowanej epidemią powróciliśmy do tradycyjnej formy kolędy. Terminarz wizyty duszpasterskiej został opublikowany na stronie parafii i wywieszony w gablocie przy wejściu do kościoła już w grudniu, aby każdy mógł zarezerwować czas.

 

Święta

Piątek, XXX Tydzień zwykły
Rok B, II
Uroczystość Wszystkich Świętych

Sonda